Železnica SHS od 9. septembra
Prikaz rezultata 1 do 2 od ukupno 2
  1. #1

    Železnica SHS od 9. septembra

    Železnica Srba, Hrvata i Slovenaca od 9. septembra
    21. avgust 2010. | 11:50 | Izvor: Tanjug

    Beograd -- Zajedničko železničko preduzeće Srbije, Hrvatske i Slovenije,počinje sa radom 9. septembra, najavio je Milutin Mrkonjić.

    Ministar za infrastrukturu je dodao da će u Beogradu 8. septembra biti održan sastanak, a sutradan će preduzeće početi sa radom.

    On je dodao da će, bez ikakvih ulaganja u infrastrukturu, transport robe od Ljubljane do Istambula time biti skraćen sa sadašnjih 65, na 40 do 45 sati.

    Mrkonjić je kazao da ga je ministar saobraćaja Slovenije Patrik Vlačić obavestio da su i makedonske i crnogorske železnice zainteresovane da budu partneri u tom projektu.

    "Oni neće ući u naše zajedničko preduzeće, jer nisu na tom koridoru, ali će kao partneri sarađivati sa našim preduzećem, što je pravi primer regionalne saradnje", rekao je srpski ministar.

    "Danas Koridorom 4 ide 7.000 vozova, a Koridorom 10 oko 1.000 i ako bismo uspeli da privučemo samo još 2.000 vozova na Koridor 10, Srbija, Hrvatska i Slovenija bi značajno uvećale neto devizni priliv", istakao je ministar.

    Mrkonjić je kazao da je u Srbiji već postignut dogovor izmedju četiri ministarstva - unutrašnjih poslova, za infrastrukturu, poljoprivredu i finansije - da se skrate sve carinske, policijske, infrastrukturne i fitopatološke procedure na granici, kako bi se vozovi što manje zadržavali.

    Povećanje prihoda

    Generalni direktor "Železnica Srbije" Milovan Marković je izjavio da će, kroz zajedničko železničko preduzeće, železnice Srbije, Hrvatske i Slovenije ostvariti veće prihode.

    "To je velika šansa da povećamo obim rada, skratimo vreme transporta i ponudimo kvalitetniju uslugu našim klijentima", objasnio je Marković.

    On je kazao da "Železnice Srbije" očekuju da će narednih dana dobiti od Slovenije predlog osnivačkog akta o zajedničkom preduzeću i da će tada biti poznato kako će se prihod deliti.

    "Ukoliko neko neopravdano izazove kašnjenje, dugo zadržavanje vozova, to će ići na teret te železničke upave, što i prema medjunarodnim ugovorima predvidja odredjene penale", rekao je Marković.

    On je istakao da je ideja o zajedničkom preduzeću često u prošlosti pokretana, ali da nikada nije došlo do potpisivanja konkretnog dogovora.

    "Srpske železnice su danas potpuno spremne za osnivanje zajedničkog preduzeća", zaključio je Marković i dodao da "naši partneri u poslu, železničke uprave Hrvatske i Slovenije, znaju čime mi raspolažemo" i da smo "ušli u ovaj projekat sa preciznim procenama ko šta može da uradi".

    ---

    Koliko je ovo dobra ideja? Svestan sam ekonomske računice koja stoji iza ovakvog projekta i potencijalne koristi za sve tri (ili pet) strane, ali mislim da je ovo moglo biti rešeno i bez osnivanja zajedničkog preduzeća. Nekako mi stoji kost u grlu zbog ovoga. Paranoja ili šta je, ali mi nekako miriše na novu situaciju u kojoj će naši interesi biti gaženi zarad "višeg" interesa. To sve, naravno, ne mora biti tako, ali najava zajedničke "YU lutrije" i ovaj projekat sa železnicom mi se ne sviđaju naročito.
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Železnica SHS od 9. septembra

    Rasturili nešto da bi opet krpili pa ne znam kako će sve to funkcionisati, ali mi se čini da je ključ u boljoj koordinaciji železnica tri države pa i zajedničkim ulaganjima kako bi profunkcionisao železnički saobraćaj na zajedničkom koridoru kroz tri države (koridor X). Iz ovoga bi svi trebali da izvučemo korist, smanjimo vreme putovanja vozova ka tom koridoru, možda uradimo rekonstrukciju pruge i tako privučemo deo evropskog saobraćaja prema Turkoj i dalje prema Bliskom istoku. Sve ide ka integirsanju i obnavljanju rasturenog, jer sa malim državicama i malim tržištima se ne može mnogo uraditi kolike su prilike bile sa velikim YU tržištem. Pošto su naše železnice u čabru u kakvom jesu ne vidim šta konkretno imamo da izgubimo, jer realno saobraćajni koridori prolaze kroz više država, koliko će oni biti privlačni za saobraćaj i promet roba zavisi i od dobre koordinacije i saradnje tih država u oblasti saobraćaja i transporta. Tako da...


      Vrh

Slične teme

  1. ODBOJKA: EP u Rusiji 6 - 16. septembra 2007.
    Autor DarkRed u forumu Spomenar
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 16.09.2007, 18:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •