Slepo crevo
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 19

Tema: Slepo crevo

  1. #1

    Slepo crevo

    Upravo sam došao iz bolnice u kojoj je na hirurgiji ostao da leži moj namlađi sin, jer se sumnja, s obzirom na simptime koje oseća i izvršenog pregleda, da ima početak upale slepog creva.

    Iako je on već momak, nekako sam se sav stužio (prvi put je u bolnici), ali i setio svoje mladosti kada sam baš u dobu kao i on i ja završio u jednoj beogradskoj bolnici zbog istih problema. Valjda istog dana (ili sledećeg, po mom dolasku na odeljenje) jedna devojka je umrla u toku operacije, jer su je doveli kasno pošto joj je slepo crevo ranije perforiralo tako da za nju, kažu, nije bilo šanse. Bilo kako bilo, meni je već isto veče bilo bolje, a sutra sam bio kao nov. Posle vikenda je bila neka frka, tako da sam na prvoj viziti (utorak) tražio da odem kući jer me ne boli više ništa. Međutim kasapski lobi je izrazio želju da me isti dan operiše, što sam ja galantno odbio i sutradan napustio bolnicu prethodno potpisavši neki papir da izlazim na svoj zahtev...

    E, sada. Da li ste operisali slepo crevo i šta je prethodilo tome da ga morate operisati? Da li ste imali problema pri oporavku?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Slepo crevo

    Nisam operisala slepo crevo, ali moja snaja jeste. Par dana pre nego sto je shvatila da je vrag odneo salu i da treba da se obrati lekaru, imala je jake bolove u predelu donjeg stomaka. Obzirom da je vec imala ceste upale jajnika, a bolovi su bili slicni ovim koje je osecala ta dva dana, nije se preterano brinula, jer joj je taj osecaj bio poznat. Medjutim, bolovi su bivali sve jaci, da na kraju nije bezmalo mogla da hoda. Moj brat je odvezao u hitnu i posle detaljnog pregleda, prebacena je na hirurgiju sa uputom za operaciju slepog creva, koja je izvrsena iste veceri. Oporavila se veoma brzo, posle par dana je pustena iz bolnice, a vec sledeceg dana, uz podnosljive bolove operativnog reza, mogla je da se vrati svojim svakodnevnim rutinama.

    Evo i strucnog, detaljnog objasnjenja upale slepog creva (nadam se da ce ti pomoci):
    Zapaljenje slepog creva (Appendicitis acuta) je često oboljenje, pogotovu kod dece i mladih. Iako se može javiti u svakom životnom dobu, izuzetno je retko kod dece do dve godine i kod starih.

    Bolest predstavlja zapaljenje crevuljka koji se nalazi na pocetku debelog creva, gde u njega ulazi tanko. Crevuljak je dug oko 8cm i nema u organizmu nikakvu ulogu, sem što može da pravi probleme, ako dođe do njegovog zapaljenja.

    Uzrok

    Ovo zapaljenje obično nastaje pod dejstvom bakterija .Neke od njih se i inače nalaze u debelom crevu, čineći normalnu crevnu floru u koju pre svega spadaju Escherihija coli i Proteus. Od patogenih najčešći izazivači zapaljenja su Streptococcus i Staphilococcus. Veoma retko zapaljenje može da bude izazvano parazitima.

    Koje su tegobe?

    Bol je tipični simptom ove bolesti. Obično se prvo javlja oko pupka ili iznad njega. Može da ima karakter tištanja ili čupanja, slabijeg ili umerenog intenziteta. Bolu obično predhodi muka i gađenje, a u 30% slučajeva i povraćanje. Zato bolesnik misli da je pokvario stomak. Kasnije se bol oseća u čitavom trbuhu. Posle nekoliko, a najviše 12 sat, bol se lokalizule u donjem desnom delu trbuha, a u ostalim prestaje. Samo u 10% slučajeva bol je od početka prisutan samo u donjem desnom delu trbuha. U toku bolova nema stolice i vetrova. U retkim slučajevima (ako se slepo crevo nalazi nisko u maloj karlici) uz bolove može da postoji proliv.

    Telesna temperatura je povišena, a puls ubrzan. Temperatura je najčešće oko 38, a ređe do 39 stepeni celzijusa. Veoma je važna razlika između telesne temperature izmerene ispod pazuha i rektalno. Razlika do pola stepena je normalna. Ako je rektalna temperatura veća za pola do jednog stepena to treba razmatrati u sklopu ostalih simptoma, a ako je viša za 1 stepen to je siguran znak da postoji zapaljenjski proces u donjem delu trbuha. Puls je 80 do 90 u minuti. Ako je oko 100 otkucaja to ukazuje na ozbiljnije zapaljenje. Broj leukocita je povišen.

    Objektivni pregled

    Fizički pregled je veoma bitan za postavljanje dijagnoze. Pri pipanju trbuha bolesnik oseća bol u donjem desnom delu trbuha.Tipičan je bol koji se oseća na polovini linije koja vodi od grebena karlične kosti do pupka ( to je Mak Burnejeva tačka). Naglo uklanjanje ruke koja pritiska trbuh u donjem desnom delu trbuha izaziva bol. To se zove Blumbergov znak. Jak pritisak donjeg levog dela trbuha može da izazove bol u desnom delu - Rowsingov znak. Ako pri pipanju desnog dela trbuha bolesnik podigne desnu nogu može da oseti bol na mestu pipanja. To je znak psoasa. Njime se dijagnostikuje zapaljenje slepog creva koje je postavljeno više iza debelog creva.

    Najznačajniji fenomen pri pregledu trbuha je nalaz mišićnog defansa. To se javlja ako je zapaljenje zahvatilo i okolinu slepog creva, te su mišići trbuha tvrdi kao daska. Taj se znak javlja 48 do 72 časa od početka tegoba, a nekada i ranije.

    Dijagnoza

    Dijagnoza se postavlja na osnovu tegoba bolesnika, nalaza pri pregledu trbuha i laboratorije, tj. nalaza uvećanih leukocita u krvi.

    Terapija

    Terapija je hirurška. To je apendektomija: vađenje slepog creva. Važno je da se operacija uradu u prvih 48 časova od pojave tegoba. Tako će biti urađena pre nego što eventualno dođe po prskanja slepog creva.

    Ako se bolesnik ne javi na vreme, već kasnije kad je formiran infiltrat oko crevuljka, rizična je operacija. Tada se daju antibiotici, stavlja led na trbuh i sprovodi intravenska terapija. Taj se infiltrat povuče i istopi u celini za 4 do 6 nedelja. Tada se vrši tzv. operacija na hladno.

    (iz "porodicnog lekara)
    neunistiva zlojebaba!

  3. #3

    Odgovor: Slepo crevo

    Zdravo narode
    Imam jedno pitanje Pre 7 dana sam imala operaciju slepog creva (koje su izvadili) i ciste na jajniku. Zanima me da li neko zna koliko vremena treba da prođe od operacije kako bih mogla da imam sexualni odnos..?

  4. #4

    Odgovor: Slepo crevo

    Posle operacije slepog creva ne bi trebalo imati seksualne odnose narednih 6 meseci, mada neki doktori preporučuju i da se apstinira i celu godinu
    To je razlog zašto ljudi trpe bolove od slepog creva i ne idu na operaciju pa makar ih ne znam koliko bolelo, samo da ne bi morali toliko dugo da imaju "posni period".
    To je takođe i razlog zašto se ne učlanjuju u Jehovine svedoke, mada to nije tema, tema je slepo crevo
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  5. #5

    Odgovor: Slepo crevo

    Ne kapiram ljude koji ne pitaju doktore ono sto ih zanima (zato sto ih je sramota, sta li), vec ce radije da se oslone na odgovore potpunih stranaca na forumu zato sto je tako lakse jer se krijes iza nicka
    Gather ye rosebuds while ye may...

  6. #6

    Odgovor: Slepo crevo

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    Ne kapiram ljude koji ne pitaju Docu ono sto ih zanima
    Da, ali vidiš da sam se ja srećom zatekao tu da pomognem unesrećenoj devojci, svojim dragocenim znanjem
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  7. #7

    06 Odgovor: Slepo crevo

    Citat Pitanje1985 kaže: Pogledaj poruku
    Zdravo narode
    Imam jedno pitanje Pre 7 dana sam imala operaciju slepog creva (koje su izvadili) i ciste na jajniku. Zanima me da li neko zna koliko vremena treba da prođe od operacije kako bih mogla da imam sexualni odnos..?
    Ja sam operisao slepo crevo pre par godina. Tom prilikom lekar mi je preporučio da seksualne odnose nastavim što pre, odnosno da bi bilo greška da naglo prestanem sa njima pa makar bilo i par dana u pitanju. Objasnio je da je to dobro za cirkulaciju genitalne regije ali i celog abdomena uopšte.

    Sva sreća bolnica je bila puna medicinskih sestara
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  8. #8

    Odgovor: Slepo crevo

    Ne znam da li je bitno da naglasim, ali oparacija je uradjena laparoskopski.. Sad, ne znam da li od toga nesto zavisi, ili ne.. Sto je najgore, dobila sam dva potpuno razlicita odgovora.. :/
    U svakom slucaju, hvala vam

  9. #9

    Odgovor: Slepo crevo

    Iskuliraj otprilike 4 nedelje.
    Prvu nedelju nakon operacije miruješ. Nema čvarenja u kadi, naprezanja, teške hrane...
    Druge nedelje uvodiš lakše fizičke aktivnosti...laganini šetnje, npr.
    Treću nedelju bi već trebalo da budeš kao nova.
    Četvrtu nedelju se počasti jednim bludom i razvratom i to je to.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  10. #10

  11. #11

    Odgovor: Slepo crevo

    Sto je najgore, dobila sam dva potpuno razlicita odgovora.. :/
    Čudno

    S tim što se gospodin Samuraj zajebavao, dok sam ja bio smrtno ozbiljan
    Ne razumem kako neko može da se zajebava na ovako ozbiljnu temu

    Ne znam da li je bitno da naglasim, ali oparacija je uradjena laparoskopski.. Sad, ne znam da li od toga nesto zavisi, ili ne..
    Kako da ne zavisi, ne smeš da jedeš plazmu tri nedelje, osim toga zabranjene su ti i čokolade s lešnikom i jogurt

    Još kada bi mi rekla šta znači to lapo... nešto, mogao bih i ekspertizu da napišem, ali mi fali tvoja anamneza
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  12. #12

    Odgovor: Slepo crevo

    Posto vidim da odgovori i nisu toliko azurni evo da napisem i ja par reci.
    Znam da odgovor nece koristiti onima koji su postavljali pitanja,oni su do sad verovatno i operisani i oporavljeni.
    Ali za ostale koji ce kasnije posetiti forum koristice.
    Prvo neodgovoreno pitanje u vezi laparoskopije,naravno da jeste bitno kojom je metodom izvrsena operacija.
    Posle operacije laparoskopijom oporavak je dosta brzi.Ne otvara se rana od 10-15 cm kao klasicnom metodom vec nekoliko malih od po 1cm koji jako brzo zarastu.Postoperativnih tegoba nema,a potpuni oporavak i povratak aktivnostima je vec posle par dana.
    Sto se tice standardne metode sve to ide dosta teze,pogotovu ako ste cekali zadnji cas pa je crevo i puklo pre operacije.
    Tekst iz porodicnog lekara nije los,procitao sam,medjutim ako nekome treba jos informacija,SLEPO CREVO je sajt posvecen bas ovoj temi
    Ako nisam smeo da ostavljam link molim moderatore da ga obrisu,mada mislim da je korisno da ostane jer pruza bas dosta informacija na ovu temu.

  13. #13

    Odgovor: Slepo crevo

    Citat Dok kaže: Pogledaj poruku
    Postoperativnih tegoba nema,a potpuni oporavak i povratak aktivnostima je vec posle par dana.
    Dođi sinko da te baba demantuje

    Nego...ja se setila kad su mom svekru predlagali da mu izvade slepo crevo kroz usta.
    On se zgrozio.
    -Pa dobro da li ste vi normalni? Pa to je isto kao da ste me pitali da li hoću da mi izvadite krajnike kroz guzicu. Ne dolazi u obzir. Seci!
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  14. #14

    Odgovor: Slepo crevo

    Citat Dok kaže: Pogledaj poruku
    Posto vidim da odgovori i nisu toliko azurni evo da napisem i ja par reci.
    Znam da odgovor nece koristiti onima koji su postavljali pitanja,oni su do sad verovatno i operisani i oporavljeni.
    Ali za ostale koji ce kasnije posetiti forum koristice.
    Prvo neodgovoreno pitanje u vezi laparoskopije,naravno da jeste bitno kojom je metodom izvrsena operacija.
    Posle operacije laparoskopijom oporavak je dosta brzi.Ne otvara se rana od 10-15 cm kao klasicnom metodom vec nekoliko malih od po 1cm koji jako brzo zarastu.Postoperativnih tegoba nema,a potpuni oporavak i povratak aktivnostima je vec posle par dana.
    Sto se tice standardne metode sve to ide dosta teze,pogotovu ako ste cekali zadnji cas pa je crevo i puklo pre operacije.
    Tekst iz porodicnog lekara nije los,procitao sam,medjutim ako nekome treba jos informacija,SLEPO CREVO je sajt posvecen bas ovoj temi
    Ako nisam smeo da ostavljam link molim moderatore da ga obrisu,mada mislim da je korisno da ostane jer pruza bas dosta informacija na ovu temu.
    Imam ja jedno pitanje u vezi te operacije slepog creva laporoskopski.

    A kroz koju rupicu se od tih nekoliko malih vadi slepo crevo? Je li prozvoljno ili ne?
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  15. #15

    Odgovor: Slepo crevo

    Posto vidim da odgovori i nisu toliko azurni evo da napisem i ja par reci.
    Nisu ažurni?
    Koja to budala dođe na forum da pita nešto vezano za operaciju bilo čega?
    Za koji kurac služe lekari?
    Majko moja, ovde sam izgleda jedino ja normalan
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •