Elementi komunikacije
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Elementi komunikacije

    Zapazio sam da mi je na ovom forumu obrisano par poruka. Male poruke, ne tako bitne.
    Ne smeta mi to.

    Ali trebam reci razlog, bar delimicno o cemu se radi.

    Pisao sam to na nekim drugim forumima (par) i mozda neko i prepozna...

    Komunikacija se sastoji od 3 osnovna elementa:

    1. Pitanje
    2. Odgovor
    3. Priznanje

    Ili, posto cesto nam nije potrebno pitanje da bi pricali, vec nas podstakne nesto sto
    zapazimo u okolini, onda ima:

    1. Odgovor
    2. Priznanje
    _________________________________________

    Svi elementi su bitni za finu komunikaciju. Ako je neki izostavljen - umanjuje se vrednost
    (duh) komunikacije, i onda, razumevanje opada.

    I uvideo sam, na forumima ima dosta tema, koje imaju pocetno pitanje ili ideju,
    pa onda nadalje sve sami odgovori ovako:

    osoba A - odgovor
    osoba B - odgovor
    osoba C - odgovor
    osoba D - odgovor
    itd itd.

    Moze se reci da je bilo pocetno pitanje u uvodnom postu. I onda su razlicite
    osobe davale razne odgovore.

    Ali gde su priznanja?
    __________________________________________

    Ja tako volim, da kada citam neku temu, da prosto dam do znanja drugima da sam procitao,
    i dam neki signal, ili kazem da mi se svidela tema itd.

    E ovakvih mi je par bilo obrisano.

    Ta mala priznanja mozda izgledaju kao spam, , zato su valjda bili i obrisani.
    Malo je tesko na internetu. U realnom svetu lako je to uraditi, ovde je teze, jer izgleda
    ko spam.

    Zamislite da pricate nekom prijatelju pola sata sve i svasta a prijatelj vam ne
    da apsolutno nikakvog signala da vas je cuo, kako bi se osecali?
    Life has a motto: that any game is better than no game.
    - LRH

  2. #2

    Odgovor: Elementi komunikacije

    Citat Videmir kaže: Pogledaj poruku
    Moze se reci da je bilo pocetno pitanje u uvodnom postu. I onda su razlicite
    osobe davale razne odgovore.

    Ali gde su priznanja?
    U donjem levom uglu. Uglavnom širem auditorijumu poznata kao "reputacije".
    Svideo mi se post, slažem se, razumem,...- pozitivna reputacija.
    Nije mi se svideo post, ne slažem se,... - negativna reputacija.
    Sistem ne dozvoljava dalje davanje reputacija?
    Okreni krug.
    Dok ne okreneš krug, a sagovorniku, tačnije, drugom učesniku u diskusiji, želiš da daš do znanja da si pročitao, razumeo... ono što je on napisao, a pri tom nemaš šta da dodaš, ne želiš da izneseš svoje mišljenje na tu temu, pošalješ mu PP, ili mu osvatiš poruku na zidiću. Ili ako ti se dojmio post, pišeš to na temi "Naj poruka".

    Dakle, nije problem u elementima komunikacije nego u kanalu komunikacije. Rekla bih, ne manjka ovde elemenata već se pogrešno koriste kanali.


    Citat Videmir kaže: Pogledaj poruku
    Ta mala priznanja mozda izgledaju kao spam, , zato su valjda bili i obrisani.
    Malo je tesko na internetu. U realnom svetu lako je to uraditi, ovde je teze, jer izgleda
    ko spam.
    Zamislite da pricate nekom prijatelju pola sata sve i svasta a prijatelj vam ne
    da apsolutno nikakvog signala da vas je cuo, kako bi se osecali?
    I u realnom svetu biramo vreme, mesto i način komunikacije. U velikoj meri na taj izbor utiču i pravila (formalna ili neformalna) koja u datom momentu vladaju u određenoj sredini. A ovde su pravila davno utvrđena i napisana, te svako odstupanje od istih se karakteriše kao spam.

    A sada da opravdamo zašto se ova tema nalazi baš na Psihologiji.

    Jedna od definicija komunikacije je "Proces nalaženja smisla u svetu i deljenje tog smisla sa drugim".
    A komunikacija je sve samo ne laka, mada nam se lakom čini (btw, da li ste čitali Erika Berna "Koju igru igraš"). I neretko nas od nalaženja smisla odvede do besmisla.
    Naravno, najlakše je kada se svodi na proces "slanje poruke" - "primanje poruke" - "reakcija i/ili postizanje efekta".
    Šta kada se zaigramo? Da li rečeno primate "zdravo za gotovo" ili pokušavate da dešifrujete? Tražite li skrivena značenja? Očekujete li da će neko u vašim poslatim porukama tražiti skrivena značenja?
    Kako se igrate?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    Odgovor: Elementi komunikacije

    Citat Videmir kaže: Pogledaj poruku

    Zamislite da pricate nekom prijatelju pola sata sve i svasta a prijatelj vam ne
    da apsolutno nikakvog signala da vas je cuo, kako bi se osecali?
    Pa ne bih rekla da pricanje sa prijateljem live i pisanje na forumu moze uopste da se poredi..to je jedan svet, a ovaj virtuelni je nesto sasvim drugo..

    Kad razgovaras sa prijateljem live, daces mu znak ocima, dodirom, recima da ga slusas, pratis, podrzavas..a na forumu postoje drugi nacini..konkretno na ovom imas reputacije, PP poruke, zidice..kad bi svako ko procita temu, ostavio smajli kao znak da je procitao, na sta bi licila ta tema?

    EDIT..Dok se ja izborim ovde sa svim vrstama komuniukacije, Mish vec odgovorila..i to opsirno..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  4. #4

    Odgovor: Elementi komunikacije

    Aj hvala, znaci u slucaju individualnog ima 3 opcije: reputacija, zid i privatna poruka.

    U slucaju da zelim reci da je tema dobra, onda cu to dodati uz komentar koji je u skladu sa temom. Ok.

    Al ipak mislim da ne moze da se dotera taj element samo kroz privane prepiske.
    ________________________________

    Aiko:
    Pa ne bih rekla da pricanje sa prijateljem live i pisanje na forumu moze uopste da se poredi..to je jedan svet, a ovaj virtuelni je nesto sasvim drugo..

    Kad razgovaras sa prijateljem live, daces mu znak ocima, dodirom, recima da ga slusas, pratis, podrzavas..a na forumu postoje drugi nacini..konkretno na ovom imas reputacije, PP poruke, zidice..
    Da.

    Aiko:
    kad bi svako ko procita temu, ostavio smajli kao znak da je procitao, na sta bi licila ta tema?
    Meni bi izgledala tema vrlo ziva.
    _________________________________

    Mish:
    Jedna od definicija komunikacije je "Proces nalaženja smisla u svetu i deljenje tog smisla sa drugim".
    Za ovu definiciju jos nisam cuo, ali zvuci ok. Ja obicno imam i deju o komunikaciji (u osnovi) kao
    razmena ideja, misli, reci, emocija, podataka itd - izmedju dva terminala. Ili Razmena informacija
    izmedju dva bica. Dve duse obicno, al moze i zivotinja, biljka, kamen da budu terminal.

    Mish:
    A komunikacija je sve samo ne laka, mada nam se lakom čini (btw, da li ste čitali Erika Berna "Koju igru igraš"). I neretko nas od nalaženja smisla odvede do besmisla.
    E to zavisi na kom nivou je komunikacija i sa kojim namerama je odradjivana.
    U slucaju da komunikacija dovede do besmisla, onda je odgovor za naci smisao - komunicirati vise,
    a ne prestati komunicirati.

    Na visokom nivou, ljudi gotovo da se razumeju i pricaju telepatski.
    Na niskom nivou ljudi komuniciraju mitraljezima i tehnkovima.

    Mish:
    Šta kada se zaigramo? Da li rečeno primate "zdravo za gotovo" ili pokušavate da dešifrujete? Tražite li skrivena značenja? Očekujete li da će neko u vašim poslatim porukama tražiti skrivena značenja?
    Kako se igrate?
    Kako to zaigrati?

    U osnovi igra ima 3 elementa... preskacem ovo.

    Zdravo za gotovo ili bukvalno shvatamo obicno kada smo na niskom nivou raspolozenja,
    onda svaka sitnica moze da nam zasmeta. Obrnuto, u odlicnom raspolozenju svakakve reci i ideje
    se mogu prihvatiti sirokogrudno.

    Vicevi su dokaz da covek bolje funkcionise (i sretniji je) ako stvari ne shvaca doslovno.

    Dali trazim skrivena znacenja? Ne znam, mozda, nekad.
    Life has a motto: that any game is better than no game.
    - LRH

  5. #5

    Odgovor: Elementi komunikacije

    Citat Videmir kaže: Pogledaj poruku



    Meni bi izgledala tema vrlo ziva.
    _________________________________

    A sta ima zivo u gomili postova sa po jedim, dva smajlija ili gomili postova tipa : ''Bravooo, kakva tema".."zanimljivo".."svidja mi se".."ne svidja mi se"..i tako to?
    Mada, to bi bilo genijalno za tipove koji nemaju sta da kazu, a zarko zele da imaju najvise postova..

    Uostalom, netrpeljivost ili simpatije medju clanovima se jako brzo osete, a da ne mora to javno da se kaze..oseti se cak i kod onih koji kao umeju to da sakriju..jer oni samo misle da umeju..

    Evo na primer meni je ova tema bas interesantna i to sam pokazala time sto pisem na njoj..
    Mislim da je to sasvim dovoljno..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  6. #6

    Odgovor: Elementi komunikacije

    Citat Videmir kaže: Pogledaj poruku
    Za ovu definiciju jos nisam cuo, ali zvuci ok. Ja obicno imam i deju o komunikaciji (u osnovi) kao
    razmena ideja, misli, reci, emocija, podataka itd - izmedju dva terminala. Ili Razmena informacija
    izmedju dva bica. Dve duse obicno, al moze i zivotinja, biljka, kamen da budu terminal.
    Mislim da ovde govoriš o interpersonalnoj komunikaciji. Ne zaboravimo da komunikacija može biti ne samo jedan na jedan, nego jedan na više ili čak i jedan na beskonačno.

    Citat Videmir kaže: Pogledaj poruku
    E to zavisi na kom nivou je komunikacija i sa kojim namerama je odradjivana.
    U slucaju da komunikacija dovede do besmisla, onda je odgovor za naci smisao - komunicirati vise,
    a ne prestati komunicirati.
    Prestanak komunikacije se svakako i kraj dobre, loše, lake ili teške komunikacije.
    Ne mislim da je rešenje komunicirati više, nego bolje.

    Citat Videmir kaže: Pogledaj poruku
    Kako to zaigrati?

    U osnovi igra ima 3 elementa... preskacem ovo.

    Zdravo za gotovo ili bukvalno shvatamo obicno kada smo na niskom nivou raspolozenja,
    onda svaka sitnica moze da nam zasmeta. Obrnuto, u odlicnom raspolozenju svakakve reci i ideje
    se mogu prihvatiti sirokogrudno.

    Vicevi su dokaz da covek bolje funkcionise (i sretniji je) ako stvari ne shvaca doslovno.

    Dali trazim skrivena znacenja? Ne znam, mozda, nekad.
    Nekako sam pretpostavila da smo skloni da kažemo da ne šaljemo kodirane poruke koje očekujemo da budu dešifrovane. A da li je to baš tako? Čemu onda u narodu "Ja tebi Vojvodo, ti meni Serdare..." Ili, recimo, na forumu tema "Nekom ko će razumeti ostavite poruku" pa se tu pronađu mnogi, a poruku protumače svakojako.

    Da, najlakša je komunikacija "Slanje poruke" - "Primanje poruke" - "Reakcija na poruku". Ali isto tako je i retka. Mnogo češće se u taj lanac upletu igrice.
    Poruku je izmenio Mish, 06.08.2010 u 22:08 Razlog: slovce
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #7

    Odgovor: Elementi komunikacije

    Aiko:
    A sta ima zivo u gomili postova sa po jedim, dva smajlija ili gomili postova tipa : ''Bravooo, kakva tema".."zanimljivo".."svidja mi se".."ne svidja mi se"..i tako to?
    Ima nesto veselja, nesto sloznosti, malo bolja atmosfera. Meni tako izgleda. Drugi mozda drugacije
    dozivljavaju.

    Aiko:
    Uostalom, netrpeljivost ili simpatije medju clanovima se jako brzo osete, a da ne mora to javno da se kaze..oseti se cak i kod onih koji kao umeju to da sakriju..jer oni samo misle da umeju..
    Mozda. Ja nisam bas tako intuitivan da vidim/osetim ono sto nije izneto (ili napisano).

    Aiko:
    Evo na primer meni je ova tema bas interesantna i to sam pokazala time sto pisem na njoj..
    Mislim da je to sasvim dovoljno..
    Dobro.
    ____________________

    Mish:
    Mislim da ovde govoriš o interpersonalnoj komunikaciji. Ne zaboravimo da komunikacija može biti ne samo jedan na jedan, nego jedan na više ili čak i jedan na beskonačno.
    Da.

    Mish:
    Prestanak komunikacije se svakako i kraj dobre, loše, lake ili teške komunikacije.
    Ne mislim da je rešenje komunicirati više, nego bolje.
    I da.


    Mish:
    Nekako sam pretpostavila da smo skloni da kažemo da ne šaljemo kodirane poruke koje očekujemo da budu dešifrovane. A da li je to baš tako? Čemu onda u narodu "Ja tebi Vojvodo, ti meni Serdare..." Ili, recimo, na forumu tema "Nekom ko će razumeti ostavite poruku" pa se tu pronađu mnogi, a poruku protumače svakojako.

    Da, najlakša je komunikacija "Slanje poruke" - "Primanje poruke" - "Reakcija na poruku". Ali isto tako je i retka. Mnogo češće se u taj lanac upletu igrice.
    Bice onda da saljemo ponekad kodirane poruke. Ne mogu da se setim mnogo tako sto sam
    posalo, al ima. Mozda se komunikacijom prenese jedan deo znacenja koje zelimo preneti,
    i taj jedan deo primljen ce inspirisati na pet novih ideja (onog koji prima).
    U stvari i cilj je da se podsticu nove ideje.

    Postoji nesto sto se zove duplikacija. To je nesto kao kvalitet prenosa originalnog podatka od osobe
    A do osobe B. Osoba A treba da se potrudi da bude razumljiva, i osoba B treba da se potrudi da
    razume, i to je onda dobra duplikacija, dobro razumevanje. Ili obrnuto, losa duplikacija,
    kada osoba A izrazi pogresno ono sto misli/oseti, ili osoba B ne primi onako kako valja.

    Poezija je primer relativno lose duplikacije gde pesnik retko kada uspeva da prenese drugima
    ono sto je misleo i osecao.

    Reci ne treba stedeti, nego ih pametno formulisati.
    Life has a motto: that any game is better than no game.
    - LRH

Slične teme

  1. Odsustvo komunikacije
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 21.06.2010, 00:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •