Istorija neposlusnosti...
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Istorija neposlusnosti...

    Istorija neposlusnosti se moze identifikovati sa covekovom istorijom,jer je proizvedena onim sto covek jeste! To je ,rekli bi psihijatri, trajno stanje covekovog zivota.Upitajmo se sta znaci,zapravo sta je, covekova evolucija?Nije li ga ona''terala'' da se tokom evolutivnog razvoja,stalno prilagodjava!

    U tom smislu ,neposlusnost predstavlja preobrazenje covekovih cula,adaptaciju na mnoge izazove zivota,i stvaranje uslova za njihovo prevazilazenje...ali ,kao takva ona mu je zapravo nametnuta i predstavlja avanturu koju covek nije zeleo...Da bi nevolja bila veca,covek je tokom tih promena i muka adaptacije cesto opstajao tako sto je vise bio ono sto nije,nego, ono, sto je trebalo i mogao da bude.

    Kakvu je onda istoriju stvarao?..

    Zna se da je istorija kao nauka dosta ucinila za coveka,to se mora priznati,ali nije dospela do sustine covekovog bica,mada je trebala vise pomoci u nekim stvarima!

    A,neposlusnost je upravo fenomen koji se tice sustine covekovog postojanja.Sta je zivot ,nego raznorazni procesi adapatacije na uslove u kojima se zivi!Izbeci neposlusnost u takvoj situaciji nije bilo moguce ,pa se namece jako vazno pitanje:na koji nacin ''neposlusnost'' deluje na coveka,sta mu je ona ucinila?Da li ga je sasvim opustosila i unistila,ili mozda ohrabrila i ojacala?

    A,sada, od(..''neposluhom odpocinje razvoj uma i sirenja slobode''... ) ...samo
    kod onih koji su shvatali sta se sa njima dogadja!Vecini je smetalo da postane to sto bi trebala biti,jer joj je jako dobro odgovaralo stanje uljuljkane sazidanosti u strahu od ''alave buducnosti'' ,pa je ''sopstveno oslobadjanje'' dozivljavala kao teskobu vecu od postojece!

    Zasto je covek tokom istorije bio cesto''neposlusan''?

    Pojedinac je ,tokom svoje adaptacije na nove uslove zivota,a narocito onda kada je osporavana njegova sloboda,cesto sa sobom nosio osecanja,obezlicenosti,obespravljenosti, a vrlo cesto intuitivnog osecanja lisavanja dostojantva. U svojoj bespomocnosti,svoj zivot je video kao zivot bez individualiteta i mogucnosti samopotvrde,jer je prihvatao masovnu laznu svest kao svoj izbor!No,u momentu kada odbacuje anonimnost i bezlicnost i kada sve pocinje da osporava,dolazi do samoosvescivanja ,ali cesto,i do njegove bespomocnosti...i tada pocinju 'drame''...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  2. #2

    Odgovor: Istorija neposlusnosti...

    I pored toga sto se u pocetnom postu mozda mesaju aspekti neposlusnosti pa mi nije do kraja jasno da li se misli na covekovu antropolosku, psiholosku,biolosku,sociolosku itd prirodu slazem se da je covekova neposlusnost rezultat njegovog nezadovoljstva.To
    nezadovoljstvo moze bti izazvano licnim ili kolektivnim (odredjene drustvene grupe) statusom.Mozda je deo te evidente covekove neposlusnosti snazna reakcija na jedan drugi deo njegove prirode, koji je inverzan neposlusnosti i moze se nazvati zeljom za dominacijom.U svakom slucaju,covekova neposlusnost bez obzira na njene uzroke je bitan cinilica evolucije ljudskog drustva i coveka samog.

  3. #3

    Odgovor: Istorija neposlusnosti...

    Maverick@

    I pored toga sto se u pocetnom postu mozda mesaju aspekti neposlusnosti pa mi nije do kraja jasno da li se misli na covekovu antropolosku, psiholosku,biolosku,sociolosku itd prirodu slazem se da je covekova neposlusnost rezultat njegovog nezadovoljstva.
    ...

    Zna se, ko je bio Erih From..americki psihoanalitocar pre svega..mada i mnogo vise od toga...

    From je negde zapisao da ljudska istorija pocinje cinom neposlusnosti...

    Neposlusni su nuzni za drustvo kao kiseonik za disanje.Covek je bice koje se kocka i koje je ponekad spremno da sve stavi na kocku: ne samo svoj ,nego i tudj zivot!Na tom raskrscu puteva,u toj muci izbora-izrasta ili pada .Ima ih koji slede svoj zov,i prihvataju izazov,zagledanu u neki zavicaj u daljini.
    Citav njihov zovot bio je sticanje iskustava o slobodi i njenim granicama.Ima onih koji zive dugo i dozive malo,a ima onih koji zive malo a dozive mnogo,zato sto su se bunili.Kad se bunis,dozivas dete u sebi,cistog coveka.Covekovo pravo na pobunu nikad ne zastareva

    .Pobunjeni covek razmice okvir svoje slobode i drugima otkriva njihove mogucnosti.On osvaja svaku stopu svoje slobode,nikad ne dosavsi do kraja.Ako bi dospeo do apsolutne slobode,onda bi imao i slobodu da ubije,to jest da porekne ne samo slobodu drugom coveku nego i samo nacelo slobode.Kad se izgubi ovo ili ono,nista se nije izgubilo,kad se izgubi sloboda,sve je izgubljeno

    .Misaoni i mastoviti ljudi nepodnosljivi su za vecinu sistema i zato oni usmeravaju deo svojih snaga na njihovo slamanje.Sistem je siguran da opasnost dolazi od njih upravo zbog toga sto ih ne moze kontrolisati na uobicajene nacine.Grubo su odbaceni zbog vernosti istini i osudjeni na tesko cutanje od strane jedne out of date...diktature.Sistem se uopste ne boji mase:masi se mogu dati sve moguce duhovne slobode,ali sta ce ona sa njima,kad se u njenom duhu jos nisu ni zacele potrebe za tim slobodama.Oni koji su na dnu ne moraju se bojati pada!

    Neposlusni,misaoni,mastoviti...oni su ti pravi akteri i subjekti...oni zapocinju,drugi se uklapaju kasnije...


    Neposlusnost je eminentna coveku od njegova postanka pa sve do danasnjih dana,a pogotovo sto mu je to u prirodi kao bicu na najvisem razvojnom stupnju, pa se kao takvo deklarise kao njegovo trajno stanje!''Istorija neposlusnosti(kao sto sam vec rekla...) se moze identifikovati sa covekovom istorijom,jer je proizvedena onim sto covek jeste.Posledica je covekove nesavrsenosti na svim nivoima:od psiho-bioloskog,intelektualno-mentalnog,do socijalnog.''...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  4. #4

    Odgovor: Istorija neposlusnosti...

    @dankaBg

    E, bas ti hvala.A ja mislio da je to bio Zika Obretkovic.Nema veze cije su reci,recenice,ili tekstovi korisceni, moje misljenje je da je tema nejasna odnosno da postavljac nije precizno naznacio sta zeli temom,pa sam u dilemi da li je ovo tema za diskusiju,ili je na sceni mono drama i izvodjenju dankaBg-e u formi ex chatedra-e,a na temu Istorija neposlusnosti autora Eriha Froma,s tim da ako se neko javi i bude neposlusan ide na ribanje kod cika Eriha licno.Odoh sa teme da se ne vratim.Over and out.

  5. #5

    Odgovor: Istorija neposlusnosti...

    Citat maverick kaže: Pogledaj poruku
    @dankaBg

    E, bas ti hvala.A ja mislio da je to bio Zika Obretkovic.Nema veze cije su reci,recenice,ili tekstovi korisceni, moje misljenje je da je tema nejasna odnosno da postavljac nije precizno naznacio sta zeli temom,pa sam u dilemi da li je ovo tema za diskusiju,ili je na sceni mono drama i izvodjenju dankaBg-e u formi ex chatedra-e,a na temu Istorija neposlusnosti autora Eriha Froma,s tim da ako se neko javi i bude neposlusan ide na ribanje kod cika Eriha licno.Odoh sa teme da se ne vratim.Over and out.
    Dala sam odgovor samo na tvoje pitanje,(From je sasvim slabo koriscen...i zao mi je sto ti se to nece dopasti...)ali nije pod obavezno da uopste diskutujes,ako o postu imas negativno misljenje, bilo iz kog razloga...
    A,i nije bas lepo ,da ono sto ne razumes,ili prosto nije po tvom ukusu, bacas zajedno sa njegovim vlasnikom u djubre...
    U zivotu ne mozemo sve steci saznanjima,potrebno je da nesto i od vec priznatog materijala iskoristimo..Najveci strucnjaci u nauci za pisanje svojih knjiga i disertacija koriste vec priznata dela,literaturu i poznata imena...to je normalno i nije nista cudno..Ali iznenadices se,ako ti kazem da najveci deo mojih postova je sasvim i potpuno moj..

    U svakom sluicaju ti zahvaljujem na ucestvovanju u postovanju..ali dozvolices da ovde ima i onih koji ponesto i znaju i koriste iskljucivo svoju glavu...

    Zelim ti srecan put!
    Poruku je izmenio dankaBg, 24.07.2010 u 19:50
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

Slične teme

  1. Istorija SFRJ
    Autor Lady S u forumu Istorija
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 11.07.2016, 11:21
  2. Istorija, prava ili lazna?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Istorija
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 19.04.2015, 11:36
  3. Istorija Windows-a
    Autor goldie u forumu Softver
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 11.09.2011, 13:16
  4. Istorija Srbije
    Autor vlado u forumu Istorija
    Odgovora: 185
    Poslednja poruka: 28.12.2009, 22:29
  5. Istorija Jezika
    Autor dule_legenda u forumu Istorija
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 17.12.2008, 22:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •