Paranormal / Ghost priče
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Paranormal / Ghost priče

    Da li znate za neke paranormalne pojave ili priče o duhovima na ili ispod Petrovaradinske tvrđave?

    Moram da napomenem da je priča malo ozbiljnija i da mi trebaju što detaljnije i preciznije informacije (lokacije)

    Poruku je izmenio Invisibleman, 16.07.2010 u 11:37
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  2. #2

    Odgovor: Paranormal / Ghost priče

    Diplomirala sam na ovoj temi i jako mi je bliska.
    Naravno, nisam imala prilike da čujem bilo koju koja se odnosi na Petrovaradinsku tvrdjavu, ali bilo bi lepo da čujemo koju..
    Bravo za temu
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  3. #3

    Odgovor: Paranormal / Ghost priče

    Ne znam koliko će ti ovo značiti, u jednoj od knjižica koje imam o tvrdjavi našla sam sledeću priču, pa ako ništa drugo, zanimljiva je.

    PETI, neman sa Petrovaradinske tvrdjave


    Turska prevlast nad ovim područjem je trajala 161 godinu, da bi nakon teških poraza na bojnom polju sa kraja 17. i početka 18. Veka bila potisnuta južno od Petrovaradina.
    Po uzbudljivoj legendi radi turski specijalci su krišom u najcrnjoj noći doneli mladunčad velikih gmizavaca (zmija, gučtera i dr.) i tu ih ostavili da rastu i seju paniku u neosvojivoj Petrovaradinskoj tvrdjavi. U sastavu stare priče je i nestanak austrougarskog vojnika koji je poveo svoju verenicu u podzemlje tvrdjave i od tad ih niko više nije video.
    Bilo je nerazjašnjenih slučajeva nestanka ne samo u ovim krajevima, te se ponekad neman iz legende pokušava protumačiti kao objašnjenje.
    Legenda o nemani velikoj zmiji sa Petrovaradina, doživela je pravu ekspanziju izmedju dva svetska rata, za vreme kKraljevine Jugoslavije, kada je neki podoficir ubio vojnika. Obojica su bili crnogorci, a u cilju izbegavanja krvne osvete koja je vladala u njihovom kraju, porodici ubijenog je javljeno da je smrt nastupila u podzemlju tvrdjave od velike zmije (ale).
    Izmišljena priča o velikoj zmiji sa Petrovaradinske tvrdjave bila je atraktivnija od istine, te je opevana u narodnoj pesmi Kad je ala zaklala vojnika. Tako je pesma podgrevala legendu, koja bi prihvaćena kao stvarni dogadjaj za mnoge ljude iz ovih krajeva, pa i šire.
    Posle drugog svetskog rata bilo je više pokušaja da se dokaže postojanje nemani iz stare priče.
    Tako su neki studenti koji su od skoro boravili u Petrovaradinu, tvrdili kako su videli ogromnu zmiju kja se povukla u podzemlje tvrdjave, ostavljajući za sobom široki trag u travi. O tome su svojevremeno pisali Dnevnik i Večernje novosti, a petnaestak godina kasnije, polovinom sedamdesetih godina, novi dogadjaj uznemirio je javnost.
    Neki kamiondžija je pregazio 8 metara dugog pitona kod Stare Pazove (pedesetak km od Petrovaradina); iz nepoznatih razloga vlasnik zmije se skrivao. To su iskoristili navodni svedoci i novinari, te se tih sedamdesetih godina mnogo pisalo i prepričavalo o pitonu sa Petrovaradina.
    Zanimljivo je da niko od stručnjaka niti entuzijasta i vrsnih poznavaoca ovog kraja nije pronašao baš nikakav trag o petrovaradinskoj nemani, nego su senzacionalni izveštaji po pravilu dolazili od ljudi koji su slabo poznavali ovo područje.

    Veljko Milković
    "Petrovaradin kroz legendu i stvarnost"
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •