Svadbeni obicaji
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Svadbeni obicaji

    Nedavno je jedan od mojih dobrih prijatelja od mene zatražio savet koji zaista nisam mogla da mu pružim na osnovu svog ličnog iskustva, te sam došla na ideju da pomoć potražim od mojih dragih forumaša

    Radi se, naime, o tome da taj moj prijatelj uskoro treba da odigra ulogu "starog svata" na jednoj prilično "gala" svadbi (ženi mu se najrođeniji sestrić!). Pritom je veoma važno napomenuti da taj moj prijatelj, po imovinskom stanju, pripada srednjoj klasi ljudi, što bi trebalo imati u vidu prilikom odgovora na postavljeno pitanje, koje glasi:
    "Kakvi su naši trenutno važeći običaji vezani za ponašanje starog svata na samom venčanju, kao i na svečanom ručku nakon venčanja? Da li bi bilo prikladnije da svadbeni poklon uručim u obliku čvrste valute ili u formi nekog predmeta koji ima upotrebnu vrednost? Kolika bi trebalo da bude vrednost tog poklona, koja bi mi istovremeno omogućila da ne ispadnem ni džiber, ni previše galantan? Sve u svemu, bilo kakav savet po ovom pitanju biće mi od velike koristi!"

    Još jedna važna napomena: moj prijatelj u svom pitanju nije mislio na one baš ruralne svadbene običaje, već više na one koji su trenutno aktuelni na, recimo, svadbarskim svečanostima u našoj prestonici.
    Molim za savet sve dobronamerne forumaše i ujedno apelujem na ozbiljnost i objavljivanje samo onih postova koji zaista mogu biti od pomoći!
    Unapred vam se svima zahvaljujem!
    Gather ye rosebuds while ye may...
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Svadbeni obicaji

    Svadba, svadba (uglavnom ovo treba da radi )
    Da se uozbiljim . Danas svi furaju valutne darove zatvorenog tipa, tj strpas lovu u koverat i sibnes mladi dje vec bilo, kod nas u korpicu, pre je bila tacna. Pre svega krenes od sebe, kome bi ponudio titulu starog svata na svadbi!? Nekome ko ti je stvarno blizak i koga neizmjerno cijenis. Shodno tome poklon koji ces dobiti od njega je najmanje bitan. Znaci koliko mozes toliko i das, a zluradog svijeta ce uvijek biti i uvijek ce nekome iti il' premalo il' previse. A sto se samih obicaja tice e to zavisi od sela u kom zivis. Nadjes neku bakicu koja ima bar jedno 50ak posjecenih svadbi i pitas kako to kod vas ide.


    Jesam ozbiljan? A jesam li
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Svadbeni obicaji

    Citat Meggy kaže:
    "Kakvi su naši trenutno važeći običaji vezani za ponašanje starog svata na samom venčanju, kao i na svečanom ručku nakon venčanja?
    Ja nisam bas sigurna kakvi su vazeci obicaji za ponasanje starog svata. Znam samo da stari svat treba da drzi zdravice (pa nek se spremi za to) ...

    Citat Meggy kaže:
    "Da li bi bilo prikladnije da svadbeni poklon uručim u obliku čvrste valute ili u formi nekog predmeta koji ima upotrebnu vrednost? Kolika bi trebalo da bude vrednost tog poklona, koja bi mi istovremeno omogućila da ne ispadnem ni džiber, ni previše galantan? Sve u svemu, bilo kakav savet po ovom pitanju biće mi od velike koristi!"
    Citat swba kaže:
    Danas svi furaju valutne darove zatvorenog tipa, tj strpas lovu u koverat i sibnes mladi dje vec bilo, kod nas u korpicu, pre je bila tacna.
    Slazem se sa swbom. Za mladi bracni par (koji pripada srednjoj klasi) je svakako korisnije i bolje da da dobije novac i da njime kupi sto im je potrebno ili sto im se svidja, umjesto da dobiju nesto nepotrebno i sto ce im se gomilati u kuci a nikad ga nece upotrebiti. S druge strane, konkretan poklon ce uvijek podsjecati na tu dragu osobu...

    Nisam bas nesto pomogla, ali sam pokusala
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts
      Vrh

  4. #4

    06 Odgovor: Svadbeni obicaji

    Za buduci bracni par iskljucivo kesh, ili da ih otvoreno pita sta im treba:TV, zamrzivac, frizider, masina za pranje vesa,masina za pranje sudova..", naravno da se odluce za jedno

    Iskreno, mene nisu ni pitali, ja sam sama trazila
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Svadbeni obicaji

    Evo ovako, moj tata je bio 3 puta stari svat. Po srpskim obicajima, stari svat je najblizi mladozenjin ujak i naravno to treba da bude osobu koju voli taj mladozenja.
    Stari svat je drugi kum na vencanju. Znaci mora da bude primecen, da se veseli i da na neki nacin bude glavni na svadbi. Stari svat ima svoje goste. Znaci ima pravo da pozove koga on zeli kao svoje pocasne goste.
    Pozeljno je da pripremi govor.

    Sto se tice poklona, svako donosi kolko moze. Ali najbolje je pitati mladence da li zele kes ili poklon. Ako im odgovara poklon, najbolje je dogovoriti se sa njima tacno sta. Lepa strana poklona je sto poklon ostaje u kuci i podseca na voljenog ujaka. Poklon je zgodan ako onaj ko ga donosi nema cist kes u rukama nego dize neki kredit na 12 meseci i te fore.... Ako ima kes onda mu je svejedno.
    E sad ljudi vole da daju poklon jer na taj nacin znaju gde su otisle te pare. Ali ukoliko mladenci nemaju reseno stambeno pitanje onda oni i ne mogu da se odluce kakav poklon zele pa biraju radije novac u koverti.

    Evo na poslednjoj svadbi na kojoj sam bila mladenci su dobili od starog svata Masinu za pranje vesa.

    Evo sad konkretnog malo. Ovo je moja procena stanja za jednu prosecnu svadbu. (pricam o srednjoj klasi)
    Stari svat ako nosi kovertu u nju stavlja negde oko 250 eura) a ako nosi poklon, obavezno konsultuje mladence i poklon je u vrednosti oko 300 eura.

    Naravno ko ima vise isprsi se vise, ko nema ni ovoliko da manje. Sve zavisi od imovinskog stanja. A sestric zna da li ujak ima para ili ne.

    Sto se tice neki sitnijih obicaja, ko sto kaze swba, to sve zavisi od sela do sela i od grada do grada. I na kraju svega zavisi od onih koji organizuju svadbu jer ne moraju se postovati obicaji ako ne zelite.
    Ja ih ne volim jer danas nemaju nikakav smisao i ja bi pre to nazvala sujeverje nego obicaji. Obicaji su se toliko menjali svih ovih godina da vise niko ne zna i koji se zbog cega radi, sto je umobolno.


    Eto nadam se da sam pomogla.
      Vrh

Slične teme

  1. Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 18:28
  2. Svadbeni marš ~ Marš u podrum!
    Autor yige_gui u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 226
    Poslednja poruka: 09.01.2010, 20:45
  3. Obicaji i tradicija drugih naroda
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 31.10.2009, 18:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •