Relacija dobro-zlo
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16
  1. #1

    05 Relacija dobro-zlo

    U univerzumu paralelno vladaju, i međusobno se bore, sile haosa i sile poretka. Sile haosa su, svakako, mnogo jače. Uvek je jače zlo od dobra, uvek je jača mržnja od ljubavi, crno od belog, tama od svetlosti... Bog i đavo su ili jedno te isto biće, ili su sukobljena braća, ili autoritarni otac i pobunjeni sin. Dobro i zlo su suprotni elementi univerzuma, koji ga svojim sukobom održavaju u ravnoteži. Dobro nije ništa drugo do samospoznaja zla, odnosno skupa egoističnih želja, svetlost nije ništa drugo do buđenje tame, a ljubav ništa drugo do dovođenje u red straha od beskonačnosti prostora i vremena vezivanjem za nešto ili nekoga. Pitanje večnosti je najteže pitanje: ako je bog večan, onda on nije ništa stvarao, onda svemir nije nikad nastao, niti će ikada nestati - on postoji večno sa svim svojim manama, sa starim galaksijama koje umiru i mladim koje se rađaju. Po prirodnom zakonu život jednog čoveka vredi koliko i život jedne bube. Ljudi se razlikuju od životinja samo po tome što umeju da maštaju i što su svesni prolaska vremena. Istina, po ljudskom zakonu ubistvo čoveka mora biti sankcionisano, ali samo da bi se sprečio haos u ljudskom društvu...

  2. #2

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Ako je crno jace od belog,ako je zlo jace od dobrog,onda je i laz jaca od istine,sto je poptuni paradox,jer je ne moguce porediti culnim misljenjem ovakve stvari,koje su dostupne samo umu. Ne postoji jace ili slabije,nepostoji manje ili vise,s obzirom da postoji beskonacnost i vecnost. Cudno bi bilo da je broj 27 veci od 20,a brojevi su sami po sebi beskonacni,kako onda odrediti odnos veceg ili jaceg? To moze samo oko,culo da odredi,to onda nije cista misao,vec slucajna.Jedino cista misao moze doci do istine,do prave stvarnosti. Jedno je sigurno da dobro postoji i zlo takodje,njhovo postojanje je razlicito po svojoj "moci". S obrizorm da je razlicito ,razlika pruza kreiranje jedinstva,jer jedinstvo opstaje usled razlike.Razlika je ta,suprotnost je ta koja omogucava egzistenciju stvari,nema veceg ili manjeg,ni jednakog,postoji samo ono postojece kao takvo.
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  3. #3

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Ne postoji apsolutno dobro ni apsolutno zlo. Sve zavisi s kojeg "brda" gledaš.

    Eto, nekome je dobro kopipejstovati postove, spamovati forum bez ikakvog reda i smisla. Otvarati gomilu kopipejstovanih tema, koje niko zdrav tim tempom ne može ispratiti u celosti. Kopirati, možda svoje, postove sa nekih drugih foruma, kao da tamo niko nije reagovao na njih, kao da niko ništa već nije rekao o tom temama. Kao da postavljača nije briga šta drugi misle o toj temi. Bitno je izneti svoje mišljenje, biti u centru pažnje. Barem dok ga i sa ovog foruma ne isteraju, kako se sam hvali.

    Nekome je to dobro.
    Meni je zlo.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  4. #4

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Citat lenjivica kaže: Pogledaj poruku
    Ako je crno jace od belog,ako je zlo jace od dobrog,onda je i laz jaca od istine,sto je poptuni paradox,jer je ne moguce porediti culnim misljenjem ovakve stvari,koje su dostupne samo umu. Ne postoji jace ili slabije,nepostoji manje ili vise,s obzirom da postoji beskonacnost i vecnost. Cudno bi bilo da je broj 27 veci od 20,a brojevi su sami po sebi beskonacni,kako onda odrediti odnos veceg ili jaceg? To moze samo oko,culo da odredi,to onda nije cista misao,vec slucajna.Jedino cista misao moze doci do istine,do prave stvarnosti. Jedno je sigurno da dobro postoji i zlo takodje,njhovo postojanje je razlicito po svojoj "moci". S obrizorm da je razlicito ,razlika pruza kreiranje jedinstva,jer jedinstvo opstaje usled razlike.Razlika je ta,suprotnost je ta koja omogucava egzistenciju stvari,nema veceg ili manjeg,ni jednakog,postoji samo ono postojece kao takvo.
    Pa vidiš, izgleda da je tako. Sto puta izgovorena laž postaje istina, govorio je Gebels. Sve oko nas je zapravo laž i to nije paradox...Za sve ovo što upoređuješ potrebna je referentna tačka, a ona za sve to postoji; a ako je nema jednostavno je postaviš negde. Stvari su onakve kako ih čovek postavi - i to je to. Sve drugo je naklapanje...

  5. #5

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Relacija dobro-zlo je karakteristična za naš dualni univerzum u kome živimo.
    Onaj ko shvati da su dobro i zlo dva suprostavljena pola jednog te istog, taj je na konju.

    Mi, kako nas moderna civilizacija uči, uvek težimo dobrom pokušavajući da potisnemo zlo.
    Nama je kroz društveno-socijalne strukture implementirana definicija dobra i zla. To praktično znači da je neko želeo da ti nametne svoju volju i odredi šta je za tebe dobro a šta zlo. Ja sam siguran da ljudi koji žele da nametnu svoju volju drugom, to rade iz interesa.

    Ključ takvog nametanja je u poimanju zla.
    Zlo je nešto što treba uništiti kako bi dobro pobedilo i opstalo...kako nas uče..
    Za onoga ko razume da su oni suprotni polovi jednog te istog to predstavlja laž.
    Na osnovu te laži izgrađena je naš civilizacija.
    Ako se pojedinac ili narod prikaže kao zao, ostali će se podsvesno udružiti da to zlo unište...

  6. #6

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Relacija dobro-zlo je karakteristična za naš dualni univerzum u kome živimo.
    Onaj ko shvati da su dobro i zlo dva suprostavljena pola jednog te istog, taj je na konju.

    Mi, kako nas moderna civilizacija uči, uvek težimo dobrom pokušavajući da potisnemo zlo.
    Nama je kroz društveno-socijalne strukture implementirana definicija dobra i zla. To praktično znači da je neko želeo da ti nametne svoju volju i odredi šta je za tebe dobro a šta zlo. Ja sam siguran da ljudi koji žele da nametnu svoju volju drugom, to rade iz interesa.

    Ključ takvog nametanja je u poimanju zla.
    Zlo je nešto što treba uništiti kako bi dobro pobedilo i opstalo...kako nas uče..
    Za onoga ko razume da su oni suprotni polovi jednog te istog to predstavlja laž.
    Na osnovu te laži izgrađena je naš civilizacija.
    Ako se pojedinac ili narod prikaže kao zao, ostali će se podsvesno udružiti da to zlo unište...
    U kome živimo ili u kome egzistiramo? Jako je bitno, jer dok živimo na materijalnom planu - na duhovnom možemo samo i jedino da egzistiramo.

    Upravo tako. Na konju.

    Definicija dobra i zla može da izgleda i ovako: dobro je kad ti nekome učiniš nažao, a zlo kad neko tebi učini nažao. Sve se radi iz interesa.

    Nije tačno. Ako uništiš zlo nećeš znati ni šta je dobro. Da bi znao šta je dobro moraš znati šta je zlo; i obrnuto.

  7. #7

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Wei...U kome živimo ili u kome egzistiramo? Jako je bitno, jer dok živimo na materijalnom planu - na duhovnom možemo samo i jedino da egzistiramo.
    U kome živimo- koga doživljavamo..
    Egzistirati znači postojati. Da bi egzistirali na materijalnom planu moramo egzistirati i na mentalnom i astralnom..


    Wei...Definicija dobra i zla može da izgleda i ovako: dobro je kad ti nekome učiniš nažao, a zlo kad neko tebi učini nažao. Sve se radi iz interesa.
    Ja bih to malo drugačije rekao. Svaki pojam koji mi možemo doživeti ima svoju suprotnost.
    Suština je da mi moramo neprestalno da biramo jednu stranu pa drugu, pa opet jednu pa drugu. Međutim, problem nastaje kada ostanemo zaglavljeni na jednoj od strana.
    Mi imamo način doživljavanja kao dobro ili loše.
    Način doživljavanja je subjektivna stvar i na nju utiče stepen razvijenosti svesti svakog pojedinca. Zbog toga što je čovek egoističan, kao i svaka druga životinja, za njega će doživljaj dobrog biti sve ono što ne ugrožava njegove interese.


    Nije tačno. Ako uništiš zlo nećeš znati ni šta je dobro. Da bi znao šta je dobro moraš znati šta je zlo; i obrnuto.
    Možda me nisi razumeo. Zlo nikada ne možeš uništiti, kao ni dobro. Možeš samo promeniti mišljenje pod uslovom da se ne rukovodiš interesnim instiktima...

  8. #8

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Citat WEISHAUPT kaže: Pogledaj poruku
    U univerzumu paralelno vladaju, i međusobno se bore, sile haosa i sile poretka. Sile haosa su, svakako, mnogo jače. Uvek je jače zlo od dobra, uvek je jača mržnja od ljubavi, crno od belog, tama od svetlosti...
    Sta je tvoj dokaz da su sile haosa mnogo jace i da tama uvek pobedi svetlost?

    Citat WEISHAUPT kaže: Pogledaj poruku
    Bog i đavo su ili jedno te isto biće, ili su sukobljena braća, ili autoritarni otac i pobunjeni sin. Dobro i zlo su suprotni elementi univerzuma, koji ga svojim sukobom održavaju u ravnoteži.
    U ove ne verujem, pa necu da komentraisem.

    Citat WEISHAUPT kaže: Pogledaj poruku
    Dobro nije ništa drugo do samospoznaja zla, odnosno skupa egoističnih želja, svetlost nije ništa drugo do buđenje tame,
    Odakle ova misao? Kako dobro moze da bude samospoznaja zla, odnosno skupa egoisticnih zelja?

    Citat WEISHAUPT kaže: Pogledaj poruku
    a ljubav ništa drugo do dovođenje u red straha od beskonačnosti prostora i vremena vezivanjem za nešto ili nekoga.
    Ljubav je nesto sto ti ni ja niti malo ko na ovoj palneti moze da definise. Ovo sto si ti napisao je kako slabici, kukavice dozivlajvaju ljubav. Moze se biti sam i voleti do srzi.

    Citat WEISHAUPT kaže: Pogledaj poruku
    Pitanje večnosti je najteže pitanje: ako je bog večan, onda on nije ništa stvarao, onda svemir nije nikad nastao, niti će ikada nestati - on postoji večno sa svim svojim manama, sa starim galaksijama koje umiru i mladim koje se rađaju.
    I dobro, cemu sve ovo?

    Citat WEISHAUPT kaže: Pogledaj poruku
    Po prirodnom zakonu život jednog čoveka vredi koliko i život jedne bube. Ljudi se razlikuju od životinja samo po tome što umeju da maštaju i što su svesni prolaska vremena. Istina, po ljudskom zakonu ubistvo čoveka mora biti sankcionisano, ali samo da bi se sprečio haos u ljudskom društvu...
    Ja ne vidim da je haos u ljudskom drustvu sprecen, ja vidim mnoge druge razlike izmedju coveka i zivotinja, zivotnje su plemenitije, mislim da nemaju jednu od najgorih ljudskih osobina, a to je zavist. Ne mogu sada da se setim jos nekih razlika, ali doci ce.

    Ja ne razumem sta tacno ti ovde opredlazes da bude diskutovano? Da je zlo jace od dobra? Da su bog i djavo isti? Ima previse tvrdnji u ovom jednom postu.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  9. #9

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Au kakvi tripovi
    Mislim da ste otisli malo predaleko, da se malo vratimo na zemlju

    Dobro i zlo su osobine koje poseduje svako zivo bice na planeti. Kad je rec o coveku svaki poseduje i jedno i drugo, sad sve zavisi, neko ima vise dobra a manje zla i obrnuto..
    Ali svakako to nisu vanzemaljske osobine ''sile'' i gluposti..
    Mi mozemo biti samo jako dobri, ali i najmanje zlo moze da probudi zlo u nama..sve je to do psihe.
    Mi mozemo biti i zli, ali i najmanje dobro moze da nas preobrati, opet..sve je do psihe..

    Tako da ta relacija nije nigde van psihe zivih bica..to nije ni problem shvatiti

  10. #10

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Jedan ciroki indijanac je ispricao svom unuku:
    - U ljudima se odvija neprekidna bitka. Tu se stalno bore dva vuka.
    Jedan je Zlo to je strah, gnev, zavist, zalost, kajanje, pohlepa, nadmenost, samosazaljenje, krivica, ogorcenje, inferiornost, lazi, lazni ponos, superiornost i ego.
    Drugi je Dobro to je radost, mir, ljubav, nada, vedrina, poniznost, dobrota, dobronamernost, saosecanje, velikodusnost, istina, samilost i vera.
    - I koji vuk pobedjuje?- upita unuk.
    A stari ciroki odgovori:
    - Onaj kojeg hranis.
    Poruku je izmenio cinderella, 12.07.2010 u 23:31

  11. #11

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Mrak...Au kakvi tripovi
    Kakvi?

    Mrak..Dobro i zlo su osobine koje poseduje svako zivo bice na planeti. Kad je rec o coveku svaki poseduje i jedno i drugo, sad sve zavisi, neko ima vise dobra a manje zla i obrnuto..
    Ali svakako to nisu vanzemaljske osobine ''sile'' i gluposti..
    Mi mozemo biti samo jako dobri, ali i najmanje zlo moze da probudi zlo u nama..sve je to do psihe.
    Mi mozemo biti i zli, ali i najmanje dobro moze da nas preobrati, opet..sve je do psihe..
    A šta je parametar za to ko ima više ili manje dobra ili zla?
    Meni se čini da ti to, onako materijalistički, odokativno, zemaljski, vidiš fizičko prisustvo dobra i zla u čoveku.
    A da bude još gore poreklo toga nije bitno, sama suština tebi nije bitna, nego eto mi to samo jednostavno *posedujemo*.

    Život je ono što nam se dešava, rekoše mudri ljudi. Mi na osnovu toga što nam se dešava vršimo klasifikaciju na ono što je po nama doro ili loše.
    Ono što ti smatraš *osobinama koje čovek poseduje* nije ništa drugo nego slepo nasleđivanje tuđeg mišljenja.

    Psihologija je duševna nauka. Ta nauka još nije dotakla dušu. Valjda zato što ne mogu da je lociraju i izmere..

  12. #12

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Ono što ti smatraš *osobinama koje čovek poseduje* nije ništa drugo nego slepo nasleđivanje tuđeg mišljenja.
    Ja se nikad e sluzim tudjim misljenjem, mogu da ga podrzim ili ne..
    Malo mi je glupo(znachi lichno meni je glupo) da chovechije osobine povezujem sa vasijonom i nadprirodnim zezancijama..valjda mi znamo sta osecamo i zbog cega osecamo..i valjda mi sami znamo zasto mrzimo ili volimo..
    Zasto bi se zaludjivao da nesto mrda konce i pokrece choveka kao svesno bice koje ume da razmishlja svojom glavom ''samo kad hoce''

  13. #13

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Mrak...Ja se nikad e sluzim tudjim misljenjem, mogu da ga podrzim ili ne..
    Malo mi je glupo(znachi lichno meni je glupo) da chovechije osobine povezujem sa vasijonom i nadprirodnim zezancijama..valjda mi znamo sta osecamo i zbog cega osecamo..i valjda mi sami znamo zasto mrzimo ili volimo..
    Zasto bi se zaludjivao da nesto mrda konce i pokrece choveka kao svesno bice koje ume da razmishlja svojom glavom ''samo kad hoce''
    Čovek je deo kosmosa svidelo se to nama ili ne, razumeli mi to ili ne.
    Ne postoje nadprirodne pojave. Postoje pojave koje mi razumemo ili ne razumemo, a deo su jedne te iste prirode.

    Što se tiče osećanja, nije sve tako crno ili belo, kako ti kažeš..*valjda znamo*...
    Ja sam pokušao da objasnim da dobro i zlo nisu fiksni pojmovi već promenjljivi. Mi neprestalno menjamo tačku gledišta u odnosu na život koji nam se dešava. Neke se promene dešavaju brzo a za neke je potrebno mnogo više vremena.
    Na žalost, većina ljudi danas to ne primećuje. Oni se fiksiraju za jednu stranu i teško menjaju mišljenje. Jednostano nisu spremni za promene.
    Naravno, postoji hijerarhija vrednosti pojmova koje mi doživljavamo kao dobre ili zle.
    Na našim prostorima dominantna je judeo-hrišćanska misao.
    Svaki ateista, koji se rukovodi isljučivo naukom, ni dan danas ne shvata da je oberučke prihvatio takvu misao. Na osnovu takve misli mi smo iskreirali hijerarhiju vrednosti koju doživljavamo kao dobro i zlo a da nismo ni kročili u crkvu.

    Takva misao pojmove dobra i zla vekovima drži fiksirane.

    Međutim, čovekova svest, kao i sve drugo u univerzumu-kosmosu, se razvija. U takvoj svesti se javljaju nove ideje koje automatski bivaju odbačene kao zle. Čovek tada doživljava konfliktnu situaciju između svoje prirode koju ne razume i dubokog ubeđenja jedne civilizacijske misli.

    Rezultati se nalaze svuda oko nas.

  14. #14

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Dobro i zlo ...cudim se kad neko kaze pa ti si dobar covek ,vise si dobar covek nego Pera.Postojanje ne prihvata to vise i manje. Ne mislim pod tim na to da postojanje nije vise postojanje od postojanja,vec na to da se svakim pojednim postojanjem,ne pridaje to vise i manje s obzirom na to sto ono upravo jeste. Kao na npr ako je ovo postojanje dobro ne moze biti vise ili manje dobro, i to niti od sebe same niti jedno od dugog. Jedno dobro nije vise dobro od drugog kao sto je jedno belo vise belo od drugog,ili jedno vise lepo od drugog. Stavise ovim se pridaje to vise i manje i u odnosu na njega samog. Na primer za telo koje je belo govori se da je sada vise belo nego ranije ili za toplo da je vise ili manje toplo,ali za postojanje se nekaze nista od toga,jer ne govori se za dobro da je sada vise dobro nego ranije,ali ni za ista drugo sto je postojanje,...tako da dobro i zlo ne bi prihvatalo to vise i manje.Ono jednostavno postoji,bori se i pravi razlike,koje stvaraju mnostveno postojanje ,jer razlike su te koje prave postojanje,a ne iste stvari ,manje ili vece...samo one razlicito postojece.
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  15. #15

    Odgovor: Relacija dobro-zlo

    Što volim ove priče u kojima se dvema imaginarnim kategorijama daju fizička svojstva, pridaje kosmički značaj...

    Da li je neka aktivnost dobra ili zla zavisi od prirode njenih posledica. Ništa nije jednoznačno dobro ili zlo. Tako čak i ubistvo može imati pozitivan predznak u slučaju ubistva iz samoodbrane, pa, ako hoćete, i takozvanog ubistva iz milosrđa (eutanazije). Dobro i zlo su ljudske, ovozemaljske kategorije i svi ljudi su u manjoj ili većoj meri sposobni da ih razlikuju. Da li će prevashodno činiti dobro ili zlo zavisi od mnogih faktora. Možemo do sutra da ih razmatramo, ali jedino u šta možemo biti sigurni (po mom mišljenju) je da dobro ili zlo nisu unapred "ucrtani" u mapu puteva našeg mozga.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Konačno dobro...
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 07.08.2013, 21:03
  2. Dobro drvo
    Autor greco u forumu Filozofija
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 07.12.2011, 15:07
  3. Beograde, dobro jutro! ~ Dušan Radović
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 114
    Poslednja poruka: 21.09.2011, 12:44
  4. Redovan sex- Dobro zdravlje
    Autor Apolonija u forumu Zdravlje
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 05.04.2010, 15:00
  5. Dobro upakovane poluistine
    Autor Goga u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 12.03.2008, 02:16

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •