5000 godina optimalno vreme za zaborav
Prikaz rezultata 1 do 13 od ukupno 13
  1. #1

    10 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Nešto sam noćas razmišljao o tome da je Homer pisao Ilijadu i Odiseju pre oko 3500 godina i mi još uvek znamo za njega i njegova dela. Nešto mislim da za jedno 1500 godina za njega niko neće znati.

    Japanski šintoistički mudraci su uvereni da je 5000 godina optimalno vreme ne samo da nestane prašina sa nečijih kostiju, već i da prestane sećanje na sva njegova dela ma koliko ona bila velika .

    Ne postoje veliki i mali ljudi. Svi smo samo ljudi. Homo tamen. I svi smo uvek na gubitku.

    I ne mogu a da ovom prilikom ne citiram stihove iz Kurana, ja, bezbožnik, u slavu ljudske prolaznosti i u čast jednom muslimanu koji mi je jednom spasao život:

    Bismilahir-rahmanir-rahim!
    Pozivam za svjedoka mastionicu i pero
    i ono što se perom piše;
    Pozivam za svjedoka nesigurnu tamu sumraka i noć
    I sve što ona oživi;
    Pozivam za svjedoka mjesec kad najedra
    I zoru kad zabijeli;
    Pozivam za svjedoka sudnji dan,
    I dušu što sama sebe kori;
    Pozivam za svjedoka vrijeme,
    Početak i svršetak svega
    Da je svaki čovjek uvijek na gubitku.

  2. #2

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Mmmda..
    A sta je sa dinosaurusima? koliko su stare njihove kosti ili kosti nekog pra choveka..o tim stvarim se sve vishe pricha..
    Uglavnom se lakse pamte losha dela i secanje na njih dosta duze traje..npr.Hitlera ce pamtiti dok god covek bude postojao..
    Dok su dobri ljudi ubijani samo zbog toga sto su hteli da proshire dobro..mada to je sada previse diskutabilno..
    Uglavno se neke stvari zaborave skoro odma a neke ce trajati dugo dugo
    Hocu reci, nema tu pravila

  3. #3

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Citat weishaupt kaže: Pogledaj poruku
    nešto sam noćas razmišljao o tome da je homer pisao ilijadu i odiseju pre oko 3500 godina i mi još uvek znamo za njega i njegova dela. Nešto mislim da za jedno 1500 godina za njega niko neće znati.

    Japanski šintoistički mudraci su uvereni da je 5000 godina optimalno vreme ne samo da nestane prašina sa nečijih kostiju, već i da prestane sećanje na sva njegova dela ma koliko ona bila velika .
    Ми знамо и за дела из Месопотамије а можда и Египта која су стара од 8000 до 12000 година.
    Тако да изгледа да то за 5000 година није тачно.
    И зависи о чему/коме се ради.

    ne postoje veliki i mali ljudi. Svi smo samo ljudi. Homo tamen. I svi smo uvek na gubitku.

    I ne mogu a da ovom prilikom ne citiram stihove iz kurana, ja, bezbožnik, u slavu ljudske prolaznosti i u čast jednom muslimanu koji mi je jednom spasao život:

    bismilahir-rahmanir-rahim!
    Pozivam za svjedoka mastionicu i pero
    i ono što se perom piše;
    pozivam za svjedoka nesigurnu tamu sumraka i noć
    i sve što ona oživi;
    pozivam za svjedoka mjesec kad najedra
    i zoru kad zabijeli;
    pozivam za svjedoka sudnji dan,
    i dušu što sama sebe kori;
    pozivam za svjedoka vrijeme,
    početak i svršetak svega
    da je svaki čovjek uvijek na gubitku.
    Ово није цитирање стихова из Курана, већ из Селимовићеве компилације бар три куранске суре.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #4
    Citat Mrak kaže: Pogledaj poruku
    Mmmda..
    A sta je sa dinosaurusima? koliko su stare njihove kosti ili kosti nekog pra choveka..o tim stvarim se sve vishe pricha..
    Uglavnom se lakse pamte losha dela i secanje na njih dosta duze traje..npr.Hitlera ce pamtiti dok god covek bude postojao..
    Dok su dobri ljudi ubijani samo zbog toga sto su hteli da proshire dobro..mada to je sada previse diskutabilno..
    Uglavno se neke stvari zaborave skoro odma a neke ce trajati dugo dugo
    Hocu reci, nema tu pravila
    Kosti koje se nađu u pesku postaju fosili. Nisam mislio njih.

    Na žalost nedela se lakše pamte nego velika dela i zli ljudi više nego dobri, ali takav je život.

    Nema pravila. Ako se neki problem može rešiti nema razloga za brigu; ako se neki problem uopšte ne može rešiti - čemu briga?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Ми знамо и за дела из Месопотамије а можда и Египта која су стара од 8000 до 12000 година.
    Тако да изгледа да то за 5000 година није тачно.
    И зависи о чему/коме се ради.



    Ово није цитирање стихова из Курана, већ из Селимовићеве компилације бар три куранске суре.
    Gilgameš je ii otprilike 1700. pre naše ere. A ako kad kažeš od 8000 do 12000 godina misliš na "Thothove table" - njihova starost nije poznata. Koja su to dela stara 12000 godina?

    Da, i šta sad? Poenta je ista.
    Poruku je izmenio Morpheus, 04.07.2010 u 15:02

  5. #5

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Citat weishaupt kaže: Pogledaj poruku
    gilgameš je ii otprilike 1700. Pre naše ere. A ako kad kažeš od 8000 do 12000 godina misliš na "thothove table" - njihova starost nije poznata. Koja su to dela stara 12000 godina?
    Постоје археолошки налази.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  6. #6

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    pre 7000 godina kinezi napravili papir,eksploziv ,dali to papir da zaboravimo ili mozda kinezi nepostoje

  7. #7

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Постоје археолошки налази.
    Postoje, ali ne i zapisi... Možda jedino "Thothove table"...

  8. #8

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Hm, ako Njutnovi zakoni prestanu da važe kroz jedno par hiljada godina možda njegovo ime i prestane da živi, ovako ako nemamo poznata dela nastala pre 12000 godina ne znači da ih nećemo imati za 12000 godina. Danas postoji bezbroj naučnih disciplina i grana koje se bave Homerom, sad neka mi neko kaže da za recimo 2000 godina se Homer neće izučavati u antičkoj književnosti ili istoriji Neka imena i dela će živeti večno, odnosno dokle god postoji civilizacija.

    Inače, WEISHAUPT za jednog bezbožnika imaš vrlo zanimljiv avatar.



  9. #9

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Citat WEISHAUPT kaže: Pogledaj poruku
    Postoje, ali ne i zapisi... Možda jedino "Thothove table"...
    Чини ми се да постоје и записи, сад не могу да се сетим о нестанку ког града, да ли Ура... но свеједно.
    И у српском језику се пише Тотове, а не "Thotove".
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  10. #10

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Hm, ako Njutnovi zakoni prestanu da važe kroz jedno par hiljada godina možda njegovo ime i prestane da živi, ovako ako nemamo poznata dela nastala pre 12000 godina ne znači da ih nećemo imati za 12000 godina. Danas postoji bezbroj naučnih disciplina i grana koje se bave Homerom, sad neka mi neko kaže da za recimo 2000 godina se Homer neće izučavati u antičkoj književnosti ili istoriji Neka imena i dela će živeti večno, odnosno dokle god postoji civilizacija.

    Inače, WEISHAUPT za jednog bezbožnika imaš vrlo zanimljiv avatar.
    Ma neće se to dogoditi ukoliko prestanu da važe Njutnovi zakoni, već ukoliko naša civilizacija prestane da postoji a isti zakon definiše neki drugi čovečuljak. Ne znači, zapravo ništa ne znači.

    Inače, ja sam samo po judeo-hrišćansko-muslimanskom poimanju boga bezbožnik, zato što ne verujem u boga, već znam da postoji bog. U tome je kvaka.

  11. #11

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Wei...Ma neće se to dogoditi ukoliko prestanu da važe Njutnovi zakoni, već ukoliko naša civilizacija prestane da postoji a isti zakon definiše neki drugi čovečuljak. Ne znači, zapravo ništa ne znači.
    Civilizacija nikada neće prestati da postoji. Ona neprestalno trpi transformaciju..
    Pod civilizacijom se podrazumeva trenutno stanje uređenosti neke veće grupe ljudi.
    Stanje uređenosti podrazumeva način shvatanja života koji se bazira na verovanjima.
    Mi stvaramo naš svet, našu civilizaciju, na osnovu tog ubeđenja. Ono može biti društveno, religijsko, naučno..
    Tek kada počinju da se menjaju naša verovanja i ubeđenja, kroz vreme, dolazi do propasti stare i nastanka neke nove civilizacije.

  12. #12

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Naprotiv, civilizacija može nestati sa lica zemlje kao i sav život na njoj, recimo da nas pokupi neko ogromno nebesko telo ili neki drugi SciFi scenario koji bi zbrisao sadašnje tekovine sa lica zemlje. Tek u tom slučaju pod uslovom da se oformi neka nova civilizacija bi važilo ovo što je autor teme napisao, ali, ipak je to teška naučna fantastika



  13. #13

    Odgovor: 5000 godina optimalno vreme za zaborav

    Citat Vlada Vasic kaže: Pogledaj poruku
    Civilizacija nikada neće prestati da postoji. Ona neprestalno trpi transformaciju..
    Pod civilizacijom se podrazumeva trenutno stanje uređenosti neke veće grupe ljudi.
    Stanje uređenosti podrazumeva način shvatanja života koji se bazira na verovanjima.
    Mi stvaramo naš svet, našu civilizaciju, na osnovu tog ubeđenja. Ono može biti društveno, religijsko, naučno..
    Tek kada počinju da se menjaju naša verovanja i ubeđenja, kroz vreme, dolazi do propasti stare i nastanka neke nove civilizacije.
    Svaka civilizacija će jednom prestati da postoji. Sve što ima tačku A ima i tačku B.

    A optimalno vreme za zaborav je oko 5000 godina. I to je to.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Naprotiv, civilizacija može nestati sa lica zemlje kao i sav život na njoj, recimo da nas pokupi neko ogromno nebesko telo ili neki drugi SciFi scenario koji bi zbrisao sadašnje tekovine sa lica zemlje. Tek u tom slučaju pod uslovom da se oformi neka nova civilizacija bi važilo ovo što je autor teme napisao, ali, ipak je to teška naučna fantastika
    Baš tako. A i da je tako opet je 5000 godina plafon.

Slične teme

  1. Vreme neznosti...
    Autor diktatorka u forumu Ljubav
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 17.09.2013, 14:12
  2. Vreme leči sve
    Autor mala u forumu Ljubav
    Odgovora: 176
    Poslednja poruka: 11.06.2013, 14:17
  3. Godina više ili godina manje?
    Autor yige_gui u forumu Filozofija
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 20.03.2009, 23:22
  4. Žvaka stara 5000 godina
    Autor eboye u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 27.08.2007, 10:04

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •