Običaji (tako se to kod nas radi) - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 33
  1. #16

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Moj bivsi muz je bio dever svom bratu (od ne znam cega).
    Otisli kod njih (tada smo se jos zabavljali) i oni nam izlozise sta ce sve biti od obicaja...otkup, ruzmarin, neka vruca rakija ( a bila obicna hladna), onda neka cipela koju neko dete (moze) da ukrade, pa trazi pare od (jel te) devera...itd

    Sto se otkupa mlade tice, rek'o je za ce da bude cisto pro forme radi, ma puka simbolika....no tako nije mislila njena sestra...mucna scena potrajala oko sat i po, ona tada trazila 1000 maraka...mislimmmmmmmm....i kada su videli da on gubi strpljenje i situacija dosla do usijanja...bilo je "aj daj sto das" sa namrgodjenim izrazom lica...i umalo da se zakasni u crkvu.

    Onda slike (koje smo morali njima platiti), rakije (koju me na silu terali popiti), cvece, svece, klinci, palci...umalo da se peske vratimo kuci da ja nisam na vreme odvojila sa strane pare za taxi

    Na mojoj toga nije bilo, iako je bilo predloga (ne mogu bas da kazem pritisaka...ili ja imala takav stav da se sve zavrsilo na nivou...predloga) ... orasi med, musko dete..crveno, plavo...staro, novo...i jos kojecega cega se vise i ne secam...

    p.s. I ja ne idem nigde nepozvana
    Budi pametan i pravi se lud

  2. #17

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku


    Onda slike (koje smo morali njima platiti), rakije (koju me na silu terali popiti), cvece, svece, klinci, palci...umalo da se peske vratimo kuci da ja nisam na vreme odvojila sa strane pare za taxi
    Sad me podseti
    Prosle godine sam bila na nekoj svadbi dole u Srbiji i ostala zatecena.
    Ruzmarin.
    Potom se upisujes u neku svesku,gde su uredno pod rednim brojem zavedene zvanice sa mladine strane i sa mladozenjine, lepo upises ime i prezime i sta si doneo od poklona
    Potom muzika proziva, uzu rodbinu, ne bi li ostavili koji dinar na tacni ispred njih da mladencima bericetno krene zivot u izobilju.
    Tacna sa slatkom rakijom, pa tacna sa jabukama, pa ples sa mladom, pa sampanjac sa mladencima, pa korpa sa bombonama, da im brak bude sladak, pa ponovo cestitanje u ponoc,mladenci idu od gosta do gosta, a korpa iza njih u kojoj se skupljaju koverte, pola svatova je revoltirano ustalo i otislo pre nego sto se svadba zavrsila.
    I praznih dzepova.
    Izgledalo mi je poput prosjacenja.
    Vrhunac je bio kad je kum stao za mikrofon, otvorio svesku gde je uredno evindetirano ko je sta doneo na poklon i poceo da cita
    Kao da svi znaju sta su novopeceni mladenci dobili na pokon.
    Od stare tetke jorgan i dva perNata jastuka, to kad je rekao, ja sam pocela da vristim od smeha.

  3. #18

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku

    Od stare tetke jorgan i dva perNata jastuka, to kad je rekao, ja sam pocela da vristim od smeha.
    A deke " Ambasador "?
    Znam da je to jedno vreme bilo popularno uz neizbezni servis za rucavanje.
    I dobiju dvadesetak deka i dvadesetak servisa za rucavanje i mirni za ceo zivot
    sto se tice poklona za svadbe u koje su pozvani.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  4. #19

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Eeee, i ja sam bila na slicnoj svadbi
    A od kume "kofa" al' sa poklopcem
    Smejala sam se dva sata...........

  5. #20

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Ja sam relativno skoro cula za tzv. Napijanje slave, sto se desava vece pre i tako se slava docekuje.
    Obavezno je nazdravljanje, svako sa svakim, case da budu pune, i pije se na iskap.
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  6. #21

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Mislim da je dole na jugu dosta tih obicaja ostalo i danas, ma kako se mi zgrazavali nad njima.

    Verujte znam, sestra mi je dole udata.

    Kada je rodila prvo dete i donela ga kuci iz bolnice, svekrva je odmah pod dusek gurnula noz, ljutu crvenu papriku i beli luk
    Protiv uroka
    Onda je dete bilo bezimeno nedelju dana jer kum i kuma nisu mogli da odrede ime, inace ga oni daju detetu.
    Problem je resen tako sto su na tri papirica, ispisana tri imena, koje izvuces tako ce se dete zvati.
    Sva sreca pa su ovi kumovi bili kultivisani i spadaju u mladju generaciju pa nije dobio neko praistorijsko ime.
    Ali taj obican je tamo ukorenjen, ma koliko nama delovalo smesno.
    I nema sanse da ti kum bude najbolji drug i slicno.
    Kumstvo se neguje godinama i prenosi sa kolena na koleno, iako u realnosti se ne druzis sa tim kumovima vec ih vidjas samo za svadbe i sahrane, ali kumstvo je kumstvo.

  7. #22

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    E a dok sam zivela u Skoplju bio je obicaj da se posle par dana od svadbe okupljaju samo zene i donose samo slatko (torte, kolace...) i onda svekrvi pale gace.
    I to na hodniku ispred stana.
    A zasto...pojma nemam.

    I vece pre svadbe donose nevesti 'aljinu i igraju kolce na ulici sa haljinom koja se vijori.
    Budi pametan i pravi se lud

  8. #23

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Kumstvo se neguje godinama i prenosi sa kolena na koleno, iako u realnosti se ne druzis sa tim kumovima vec ih vidjas samo za svadbe i sahrane, ali kumstvo je kumstvo.
    Nije to samo dole obicaj, to je obicaj i kod nas. Bar kod mene u selu jeste, imam bas puno primera. Ono, ne mozes da budes sa nekim, zasto? Pa, ovi moji su kumovali njegovim askurdjelima i mi se sad kao kumujemo po nekoj liniji i to bi bio greh, kao da si opalio sestru jbt I ima jos neka fora, ne mozes da se okumis sa zenskim detetom, samo sa muskim u porodici.

    Ima onaj obicaj da dever razbija casu na vencanju, pa ako je razbije iz prve, bice musko a ako ne, logicno, bice zensko. Nisam verov'o jbt, al' kad je drug zenio rodjenog brata, i nije razbio casu, jbt ispala devojcica.
    Koja magija jbt.
    Krek, krek.. Ne gudra

  9. #24

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Moj docimer je iz Požarevca i kad se ženio, pozvani smo na svadbu
    Pored svih ovih gore pomenutih običaja, sećam se njegovog gađanja jabuke, jer ga budući tast i ženina braća (nemam pojma kako se zovu ) nisu puštali dok je ne pogodi Jadan, baš se mučio....jedva je iz n-tog pokušaja uspeo a onda su ga još odrali prilikom kupovine mlade

  10. #25

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Sad me podseti.
    U Pozarevackom kraju, mlada za svadbu kupuje tri vencanice belu, plavu i roze, za petak, subotu i nedelju. To je minimum koliko slavlje traje, zna da bude i po nedelju dana
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  11. #26

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    A govori na svadbama, kad se, po ne pisanom pravilu, mikrofona 'fata onaj koji nejviše davi...


  12. #27

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Ne znam da li je neko vec spominjao lalinski obichaj vezan za tzv. "pogachare"?
    To su gosti sa mladine strane, i oni se prikljuchuju "glavnoj" svadbi tek kasnije uveche, kada donose "materinu pogachu" ( i naravno da je naplachuju).
    Lale imaju "surove" obichaje............posebno shto je kum "car" koji komanduje tom paradom. Necu zaboraviti drugaricu kada se udavala, pa je morala da pere kumu noge u lavoru.... i to na raskrsnici gde se svadbena povorka zaustavila.

  13. #28

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Da, da, kum ovde ima jako veliku ulogu u svatovi' pa se njemu ispunjava zelja, bilo koja. Obicno je to zelja kad se krece kuci. Mislim da mu se samo onda i ispunjava zelja
    Ima obicaj ovde kod Madjara da svako treba da povede para sebi (znaci 2x u svatovima, fuck racunicu) i da su maldini i mladozenjini gosti odvojeni. Tako je bar bilo u svatovima gde sam ja bila i uvek bih se zadesila u onim svatovima gde nema mladezi, samo matorci ili mlade al' perspektivne devojcice.
    Poruku je izmenio starsica, 09.05.2010 u 00:10
    Krek, krek.. Ne gudra

  14. #29

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Citat ELA kaže: Pogledaj poruku
    Lale imaju "surove" obichaje............posebno shto je kum "car" koji komanduje tom paradom.

    Ovo je istina!
    Kada se moj brat ženio njegov kum je zaseo do svanuća, a potom rekao da se uzmu dve stolice pa su mladoženja i kumova buduća mlada morali da mu podmeću stolicu po stolicu da po njima hodajući kum stigne do kuće....a kumova kuća je bila par ulica od bratove pa još uzbrdo, a ovo dvoje je držalo stolicu i smenjivalo se, a kum išao po njima....
    Eeee....to se pripovedalo duuuugo u selu jer su to videli neki pecaroši, pa su rastrubili dok se kum još kod kuće treznio....

  15. #30

    Odgovor: Običaji (tako se to kod nas radi)

    Obicno je to zelja kad se krece kuci
    Dobar drug je trebao da kumuje sa svojom devojkom, ali njoj neko blizak umre, i on zamoli mene da je "menjam". Nije bio red da kum bude solo.

    Tako sam i ja stekla pravo da "izvoljevam"......U zoru, kad je bilo vreme da odemo, trazhih (po vec necijem savetu) churechi batak....donesoshe ga.... a onda smo drug i ja, 'odali po poredjanim stolicama do kapije - dok nas je muzika pratila.

    Mogu da se setim kao da je juche bilo, kako sam vitlala sa onim batkom u ruci, i djuskala po stolicama....i jedva chekala da se domognem kapije

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Branko Radičević
    Autor ARIJEVKA u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 02.02.2014, 16:10
  2. Nepravda na delu - može li to tako?
    Autor Greshka u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 18.11.2011, 22:16
  3. Zasto se bas tako zovete?
    Autor leptirić u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 06.08.2010, 00:24
  4. Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 20.10.2009, 14:59
  5. Krem bananica-da li ce se i dalje tako zvati?
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 22.05.2007, 21:08

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •