Psihologija deteta
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 21
  1. #1

    Psihologija deteta

    Primer iz zivota:

    Sestogodisnje dete, na slici svoje predskolske grupe precrta svoj lik.

    Sta mislite kakvi mogu biti razlozi za takav postupak.
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  2. #2

    Odgovor: Psihologije deteta

    na'jutio se jer :

    - slushaju seljachku muziku
    - hrane se ko divljaci
    - lochu rakijeshtinu
    - tuku zzene
    - barataju rechnikom od dvadeset rechi
    - vole da kradu
    - vole da su na bolovanju
    - ne bacaju djubre iz automobila u nemachkoj, shvajcarskoj i sloveniji al chim udju u prostor svoje grupe istovare sve pored puta
    - pljuju shlajmare po ulici
    - decu vaspitavaju batinama
    - busaju se u grudi kad neko iz grupe postigne neki uspeh u svetu a ne dozvoljavaju im da se razviju i rade u okviru grupe
    - blatechi druge misle da hvale sebe
    - nisu objektivni
    - misle da je hrabrost ichi golim dupetom na jezza
    - chlanovi grupe koji su proizvodi grupe autora laju kao da su chistokrvni rotvajleri
    - chistokrvni rotvajleri chute od sramote
    - tetoviraju preko celih ledja kosovski boj, da bi ispali face kad na utakmici skinu majicu, a poznaju samo preprichanu romansiranu verziju istog
    - ne vole da se obrazuju
    - kabadahije su, svadljivci, trachare, mutivode, prznice
    - uzzivaju da komshiji crkne krava
    - najsigurniji su ako stvore uravnilovku

    ..... pa je time demonstrirao da ne zzeli da pripada toj grupi ......
    & underpaid......

  3. #3

    Odgovor: Psihologije deteta

    Citat paparazzo kaže: Pogledaj poruku
    Primer iz zivota:

    Sestogodisnje dete, na slici svoje predskolske grupe precrta svoj lik.

    Sta mislite kakvi mogu biti razlozi za takav postupak.
    zbog neceg ne oseca pripadnost toj grupi,to je sigurno
    ovo je i vrsta samokaznjavanja,nezadovoljan je sobom
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #4

    Odgovor: Psihologije deteta

    Jasno je da je ljut na samog sebe, ali zašto? Možda nije stvar u toj slici. Možda bi precrtao svoj lik i na nekoj drugoj. Onda nije problem u grupi. (Problem svakako jeste u grupi, koju mogu da predstavljaju i njegovi roditelji.) Ono se negde ne uklapa. Po nečijem mišljenju ono nije reagovalo adekvatno. Dete to oseća i boli ga, jer misli da je krivo. A nije...samo da ga neko na vreme upozori da nije...
    Stvari se menjaju nabolje, hteli mi to ili ne... [SIGPIC][/SIGPIC]

  5. #5

    Odgovor: Psihologije deteta

    Danas mi je sama pokazala tu sliku.. nekoako smo dosle do toga
    I nasmejala se na citavu tu pricu (davno je to bilo)
    Nije se precrtala ni na jednoj drugoj, samo na toj
    Pitala sam je zasto
    Ne zna
    Mada kaze da su svi oni bili glupi
    Navela mi je par situacija zasto je to mislila
    I zaista ih nije volela i nije se uklapala
    A gledam je
    Sladak devojcurak, simpaticna, duhovita, bistra
    Ali ipak mislim da postoji i neki problem u njoj
    Ne samo prosto nepripadanje grupi
    Mozda gresim
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  6. #6

    Odgovor: Psihologije deteta

    znala sam da je devojchica u pitanju
    dechak bi verovatno precrtao grupu ....
    & underpaid......

  7. #7

    Odgovor: Psihologije deteta

    Citat paparazzo kaže: Pogledaj poruku
    Primer iz zivota:

    Sestogodisnje dete, na slici svoje predskolske grupe precrta svoj lik.

    Sta mislite kakvi mogu biti razlozi za takav postupak.


    Svaki crtež kojim jedno dete predstavlja grupu ljudi jeste,na neki način,njegova kuća-kuća tog deteta,znači mesto na kome boravi dovoljan broj sati da bi se na istom odomaćio.
    Kada ljude na crtežu nacrta tako što će im oduzeti tim istim crtanje jednu od ljudskih odlika,tada je jasno da želi da izrazi želju za nečim što nedostaje toj osobi.
    U ovom slučaju dete je precrtalo samo sebe,znači da tako vidi sebe-kao neko ko je u tom crtežu-domu(školici)tek fizički prisutno,ali kome ni na koji način ne pripada.
    Kada dete liši samo sebe,ili neko drugo lice sa sopstvenog crteža,jedne od odlike koju povezuje sa ljudskošću i toplinom,tada iskreno pati za tim nedostatkom,jer u suštini,tim precrtavanjem nam je i ova devojčica dala na znanje da postoji jedan nedostatak,kako je odsutan onaj deo sveukupnosti,suštine potreban da bi ona bila srećna.

    Očigledno je da se devojčica iz nekog razloga osećala otuđenom.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  8. #8

    Odgovor: Psihologije deteta

    Pa, pričaj s njom, pričaj...Znaćeš sama kako. Samo je nemoj ignorisati.

    Ovo me tako podsetilo na moje detinjstvo. Ustvari, adolescenciju. Ja sam svoj lik isekla sa zajedničke slike. Osećaj nepripadanja. I iako mi se maska društvenog prilagođavanja donekle lepo razvila, u meni i dalje postoji neki osećaj nepripadanja grupi. To više ni ne želim da menjam. Ona je najverovatnije mnogo više svesna sebe od ostalih mališana i to je lep materijal koji će lepo prerasti u ličnost.
    Stvari se menjaju nabolje, hteli mi to ili ne... [SIGPIC][/SIGPIC]

  9. #9

    Odgovor: Psihologije deteta

    Citat pralinica kaže: Pogledaj poruku
    Ona je najverovatnije mnogo više svesna sebe od ostalih mališana i to je lep materijal koji će lepo prerasti u ličnost.
    tamo gde si za glavu vishi od ostalih uvek si na meti....
    & underpaid......

  10. #10

    Odgovor: Psihologije deteta

    Sve je to lepo što ste napisali, moguće (pa i verovatno) tačno, ali i ne mora biti.

    Evo, moj primer. Imali smo u predškolskoj ustanovi čas crtanja i zadatak da nacrtamo mamu. Svako dete je imalo neki svoj način da predstavi female roditelja, ali je moj bio specifičan. Naime, crtež je bio veličine jedva 5x5 cm na papiru formata A4, sa tamno-zelenom bojom lica. Psiholog je brže-bolje reagovao i pozvao roditelje na razgovor. Interesovao se da li u porodici ima nekih problema zbog kojih sam ja, eventualno, tužan, depresivan. A ja sam jednostavno bio totalni antitalenat i to jako dobro pokazao na datom primeru.

    Šta hoću da kažem? Ne mora to uopšte biti znak ikakvog problema sa grupom, pripadnošću ili bilo čime drugim. Verovatno je nešto mnogo bezazlenije.

  11. #11

    Odgovor: Psihologije deteta

    ovo je tema gde treba da projektujemo sebe
    & underpaid......

  12. #12

    Odgovor: Psihologije deteta

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    ovo je tema gde treba da projektujemo sebe
    Uspešno si se isprojektovala.

  13. #13

    Odgovor: Psihologije deteta

    I moj sin je istu stvar uradio prosle ili preprosle godine, ne secam se sada tacno..
    Bilo mi je cudno sve to, naravno i zabrinula sam se..Razgovarali smo o tome i on mi je sasvim mirno i bez mnogo uzbudjenja rekao cak tri razloga..
    1. nisu im najavili slikanje, pa nije obukao to sto je planirao
    2. kad vec nije bio obucen kako treba, aj da mu se bar vide bicepsi i tricepsi, al fotograf zurio, pa nisu imali vremena da se nameste..
    3. posle mu je bilo malo dosadno i hteo je ustvari sve drugare da isara, ali nije da se ne bi naljutili ako neko slucajno vidi fotku kad dodje kod njega..a on sam na sebe ne moze da se naljuti..

    Posle sam ga ja jos neko vreme budno motrila, ali nista nije ukazivalo na neki problem..to je bilo to, trenutak dosade..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  14. #14

    Odgovor: Psihologije deteta

    Da, deciji postupci i razlozi zaista umeju biti fascinantni za odrasle (al je ne znam u koju grupu bi trebalo sebe da smestim)
    U ovom slucaju koji sam navela definitvno je bilo u pitanju osecaj nepripadanja grupi, naime devojcica je godinu dana mladja od svih drugara, a po svim testovim za klasu inteligentnija od svih njih (tako je receno)
    Neki zakljucak do kog sam ja dosla je da je ona ta koja nije prosecna, kasnije se pokazalo kao tacno i zaista je imala problem da se uklopi sa prosecnom decom (bez uvrede)
    Ali kada neko ko je tvoj uradi tako nesto naravno da zelis da znas kakvi be sve razlozi mogli biti u pitanju


    edit: Moze li moderator da ispravi slovce u naslovu teme trebalo bi da glasi PsihologijA deteta?
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  15. #15

    Odgovor: Psihologije deteta

    Malo kasno sam videla ovu temu, pa me Aiko prestigla sa svojim tumačenjem, i jako je to lepo objasnila, ali da dodam i ja koju...

    Često se dešava da roditelji ne obrate dovoljno pažnje ne neke dečije potrebe. To se roditeljima ponekad učini potpuno nevežnim, a detetu je to stvar bitnija od "života". Tako dolazimo do nezadovoljstva. Nisam imala baš onu mašnicu/šnalicu.. u kosi koju najviše volim i koja mi lepo stoji. Nije mi mama obukla moju omiljenu majicu/haljinu za fotografisanje....Nije me vaspitačica stavila da stojim pored koga sam ja želela/o. Neko dete je ispalo na fotografiji lepše od mene a u prirodi nije tako lepa/o...Tada dete obično reaguje u stilu "E kad se meni ne sviđa neće me ni biti na fotografiji". To su prolazne faze kod dece naravno, ukoliko se ne ponavljaju često. Svaki takav postupak je ustvari faza "pronalaženja i borbe za svoje mesto u društvu". Kod neke dece se to pojavi ranije, kod neke kasnije, a nekoj deci taj "detalj" jednostavno nije bitan. Neka dece važnost pridaju detaljima, neka na detalje ne obraćaju pažnju.
    Ono što je po meni jako bitno, da ne treba praviti od pojedninačnog događaja problem. Ipak su to deca. Setite se svojih nestašluka u vreme svog detinjstva. Garantujem da više od polovine vas, sad ne bi umelo da objasni zašto je tada i tada napravilo neku gluposti.
    Kad bi se svakiji dečiji postupak analizirao, deca bi prestala da budu deca.
    Ne kažem da im treba tolerisati nestašluke, no pojedinačne gluposti su jednostavno dečije doba.
    Ja lično nisam fotogenična, i svako fotografisanje mi je bilo mučno. Uvek sam se sakrivala iza nekog i na svakoj fotografiji sam ljutitog izraza.. a uredno su me terali u prve redove...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Dodatne aktivnosti deteta
    Autor Lulek u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 27.10.2014, 23:34
  2. Psihologija mase
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 19.04.2013, 01:58
  3. Strabizam kod deteta
    Autor Sokica u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.04.2008, 13:54
  4. Kada ste počeli sa dohranjivanjem vašeg deteta?
    Autor Zvonchica u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 29.12.2006, 22:40
  5. Možemo li da biramo pol deteta?
    Autor Goga u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 13.09.2006, 01:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •