Alkoholizam u porodici - Strana 4
Strana 4 od 6 PrvaPrva ... 23456 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 79
  1. #46

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    U boljim birtijama kod šanka obično stoji: "No, I don't want to hear your life story.", u lošijim "Veresija može starijima od 80 godina uz prisustvo oba roditelja.".
    Svaki alkoholičar ima svoju tužnu životnu priču. Sem nje, on ima i žrtve /u porodici, u sredini,.../ njegovog alkoholizma koje često u toj svojoj priči ne pominje, a svakako ne pominje u ulozi žrtve.
    Kome treba okrenuti leđa? Vinovniku sa tužnom životnom pričom ili njegovoj žrtvi?
    Žaljenje najčešće samo pospešuje alkoholizam, a ne vodi lečenju.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #47

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Alkoholizam nije dobar ni u komšiluku, a kamoli u porodici. U svom životu sam se nagledao i alkoholičara i porodica koje pate zbog toga. Tuga. Sećam se nekog mladića, bio je Slavonac, Baneta. Kao dete je svoju majku alkoholičarku, koja je maltretirala i svakodnevno tukla njegovu stariju sestru i njega. Skinuo dvocevku sa zida i bum. A ko zna koliko je miliona sličnih i različitih tužnih i nesrećnih priča o alkoholu i ljudima koji pate zbog njega...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #48

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Svi znamo da alkoholizam spada u bolesti zavisnosti.Posle kockarske zavisnosti naj teze se leci.Svaki alkoholicar ima svoju pricu i svoja opravdanja za stanje u kojem se nalazi.Resavanje problema bi bilo lakse kada bi se na pocetku bolesti(a to jeste bolest)svaki od njih slozio sa dijagnozom i prihvatio lecenje.Medjutim,mali je procenat takvih,tako da samo oni koji imaju veliku podrsku porodice mogu i da se izbore sa tim stanjem.

  4. #49

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Sigurne prognoze u lečenju alkoholizma nema.

    Ako treba nabrajati povoljne faktore, onda sigurno na prvom mestu stoji stepen volje i lične inicijative u donošenju odluke o lečenju. Što je više motiva za lečenje i što ih alkoholičar jasnije i odlučnije iznosi prilikom javljanja na lečenje, to više verujemo u uspeh.

    No postoje i mnogi objektivni momenti koje, na žalost, ne možemo da izbegnemo.

    Ako se samo leči alkoholičar, a loši odnosi u porodici ili na radnom mestu se ne izmene nabolje, pa na bolesnika nastave da deluju oni isti faktori koji su ga i gurnuli na put alkoholizma, onda je, jasno, prognoza lošija.

    Nadalje, često se pokaže da je važnije posvetiti više pažnje i terapijskih napora osnovnoj duševnoj bolesti ili deformaciji koja je dovela do alkoholizma, nego samom alkoholizmu kao takvom.

    Samo je jedno sigurno: i najiskusniji stručnjak se prevari u prognozi i to u oba smera: tamo gde očekuje najgore- postigne se uspeh, a tamo gde se prognoza čini vrlo povoljnom, uspeh izostane.

    preuzeto sa stranice-alkoholizam.com
    Poruku je izmenio NSdjanka, 20.03.2009 u 15:21 Razlog: dodatak
    Nikad ne raspravljajte s budalom, ljudi možda neće primjetiti razliku.

  5. #50

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Moj stric je imao takvih problema,sada ih nema. Unistio porodicu....razveo se od zene koja je kasnije poginula sa njihovim sinom...sad zivi ne znam ni ja vise gde jer me i ne zanima...Pio je jos dok je bio momak i svi su to gledali kao "mladost ludost",medjutim to se nastavilo i u braku, po mesec dana nije dolazio kuci,maltretirao porodicu sta sve nije radio...i sada kad je sve upropastio glumi zrtvu.....
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  6. #51

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Alkoholizam je definitivno bolest, bolest zavisnosti, koja je locirana isključivo u mozgu onoga koji pribegava flaši umesto zdravom razumu pri pokušajima da se suoče sa svakidašnjicom i problemima koje ona donosi.
    Dete sam razvedenih roditelja, a uzrok razvoda je upravo bio alkoholizam mog oca.
    U životu sam srela, videla, upoznala, bila u okruženju raznih vrsta alkoholičara. Generalno ih delim u dve grupe, one koji su kao male mace kada popiju, i one kojima piće daje krila u pravcu ispoljavanja svih svojih frustracija na okruženje...
    Moj je otac, naravno i na moju veliku žalost, bio u ovoj drugoj grupi.
    Nema tu mnogo pomoći sa strane, bez obzira koliko pažnje i razumevanja pružaš, a moja majka je zaista imala i jedno i drugo na pretek, nema tu veze koliko se boriš ili moliš...sve je to samo stvar lične odluke i ličnog priznanja da imaš problem koji moraš da rešiš, kako bi onda smogao hrabrosti i upustio se u bitku sa svakodnevnim problemima od kojih si i bežao uz flašu...
    No, kako samo život može biti surov, upravo ovaj tip ljudi nije sposoban, nije spreman, nema onaj neki viši cilj zbog koga si spreman da se boriš...upravo je to onaj tip ljudi koji od problema mora da beži i gura ih pod tepih...ili u flašu...i nikada, ili da budem preciznija jako, jako teško, će se izlečiti...jer to nije ono što želi...u svom beskrajnom sebičluku...

    Zato...jedino možeš da im mahneš na rastanku i poželiš da nađu ono što traže...gde god da to traže...
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  7. #52

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Zablude u vezi alkoholizma su:

    Alkoholičar je samo onaj ko popije velike količine alkoholnih pića i uvek se opija.

    Alkoholičar pije svakodnevno jer ne može da živi bez pića.

    Alkoholičar je samo onaj ko mnogo troši na piće, i time dovodi sebe i svoju porodicu u stanje materijalne bede.

    Alkoholičar je propao čovek, koji ne radi, nema porodicu, živi da bi pio, a piće mu plaćaju drugi. Alkoholičar je poročan čovek, obeležen, čovek sa dna.

    Alkoholičar je samo onaj ko pijan učestvuje u tučama, koga hapse i kažnjavaju novčano ili zatvorom.

    Saobraćajne nesreće najčešće uzrokuju alkoholičari.

    Alkoholizam je porok a ne bolest i svako može da prestane piti kad hoće.





    Iskustvene činjenice su drugačije:

    Alkoholičar ne mora da pije isključivo velike količine alkoholnih pića, niti je pravilo da se obavezno opija. Ima alkoholičara koji svakodnevno piju određenu količinu alkoholnog pića. Nikada nisu pijani, ali nisu nikada ni trezni. Alkoholičar se ne opija uvek, nego ne može da predvidi ishod pijenja (Svratim na jednu, a kući se vratim pijan.) Opijanje nije pravilo. I alkoholičar nekada uspe da popije jednu ili dve čašice. Međutim pijanstvo se desi nepredviđeno i protiv njegove volje.

    Većina alkoholičara ne pije svakodnevno. Ne samo da mogu da ne piju alkoholna pića danima, nedeljama, već često i mesecima.

    Materijalna situacija alkoholičara je veoma različita i zavisi od niza činjenica, a ne samo od alkoholizma. Tako je, na primer, sasvim drugačija ekonomska situacija poslovođe od fizičkog radnika.

    To je onaj deo koji najčešće vidimo. Ono što ne vidimo, a što je isto "alkoholičar" je osoba koja uredno ide na posao i poštovan je na svom poslu i dobar radnik, ali ako ne pre posla, a ono za vreme pauze, a najčešće posle posla ide s prijateljima na jedno piće... Dolazi kući umoran i mora se odmoriti.... Za to vreme žena je bez muža, dete bez oca. Alkoholičar nije ni poročan, ni sa dna, ni obavezno nezaposlen, itd. Alkoholizam ne bira ljude ni po polu, ni uzrastu, ni po školskoj spremi, ni intelektualnom nivou, niti strukturi ličnosti. Ima mnogo alkoholičara koji umiru od alkohola dobro situirani, uz porodicu, sa dobrim društvenim statusom, često su i javne ličnosti.

    Nije svaki alkoholičar agresivan. Mnogi vole muziku, pesmu, šalu i razgovor. Poneko tih večeri kada pije, živi na visokoj nozi: pije najskuplja pića, deli ogromne napojnice, čašćava prisutne u kafani. Neki alkoholičari su ćutljivi, nedruštveni, piju sami, često u kući. Pijani odu da spavaju, bez buke i galame.

    Ova tvrdnja nije tačna. U 85 % smrtnih saobraćajnih nesreća odgovorni su bili umereni potrošači alkoholnih pića, ali pod uticajem alkohola u trenutku nesreće. Za prouzrokovanje prometne nesreće dovoljno je porodično slavlje, piće s prijateljima ili dobro zaliven obrok.

    Istina je, većina ljudi može prestati piti kada to odluči i "izdržati" do šest meseci bez alkoholnih pića. Međutim, oni koji imaju problem alkoholizma, neće nastaviti dalje sa nepijenjem, već će brzo nakon toga nadoknaditi sve propušteno. Olakšani svojim verovanjem da nisu zavisni, tonut će dalje u ništavilo alkoholizma. Ne zato što nisu "čvrsti karakteri", već zato što bolest alkoholizma preuzima kontrolu nad pijenjem alkoholnih pića. Zavisnici imaju želju za prestankom pijenja alkohola, ali nemaju potrebnu snagu za samostalan prestanak. Muče se psihički, i fizički u toj boli, a mi ih osuđujemo.



    Najosnovnije činjenice su:

    Alkoholizam je bolest, koja se leči.

    Lečenje nije poraz, ni sramota, nego potreba.

    Ne leče se samo najteži alkoholičari.

    Što lečenje počne ranije, tim bolje po pacijenta. Ne treba čekati najteže komplikacije, pa se tek tada odlučiti na lečenje.

    Svako pijenje koje stvara bilo kakve probleme jeste alkoholizam. Problemi su različiti: tegobe, bolovi, kajanje, svađe, oskudica, neraspoloženje, itd. Lečenjem se postiže ozdravljenje, odnosno oslobađanje zavisnosti od alkohola. To znači, da s jedne strane popravlja stanje telesnog zdravlja, a s druge strane, čim se više ličnost ne nalazi u vlasti alkohola, postaje i duševno zdravija, zadovoljnija i srećnija.

    Preuzeto sa sajta alkoholizam.com
    Poruku je izmenio NSdjanka, 21.03.2009 u 15:37 Razlog: ime sajta sa kog je preuzet tekst
    Nikad ne raspravljajte s budalom, ljudi možda neće primjetiti razliku.

  8. #53

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Imao sam sreću da nisam imao, a i (za sada) nemam alkoholičare u porodici. Sretao sam ih (a ko nije) u životu, a posebno tokom svoje profesionalne karijere. Naročito dok sam bio ukrcan na brodu. Svi smo bili gotovo svakodnevno dopingovani.

    Ali, iako nisam u porodici imao alkose, imao sam u komšiluku. I to je bre muka i nesreća. Sin u nekom mafijaškom obračunu ubio čoveka i sada odrađuje 12-ogodišnju robiju. Ćerka, povučena, introvertna, gotovo i ne priča. Skoro se udala. Ko za inat, za alkosa.

    Jednom sam ležao zbog upale živca na neuropsihijatriji u Splitu. U F krilu su bili alkosi. Verovali ili ne, žene po broju nisu uopšte zaostajale za muškarcima...

    Sve je relativno, samo je alkohol apsolutno apsolutan. Teško mu je i odoleti, a još teže se izlečiti od njegove zavisnosti...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #54

    03 Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Alkoholizam i porodica



    Mesto gde se alkoholizam prvo manifestuje je porodica. Većina alkoholičara koji se leče su u braku s dvoje dece, manji broj je rastavljen i to najčešće zbog alkoholizma, manji deo je mlađa populacija.

    Na samom početku alkoholičar nailazi na razumevanje u samoj porodici. Deca ne znaju za njegovo bolesno stanje, a žena (muž) odobrava takvo ponašanje. Nastali ekscesi se skrivaju od okoline.

    Kasnije alkoholičar intenzivnije pije, dolazi do češćih ekscesa. I dalje se sve krije od okoline. Dolazi do žešćih svađa. I deca saznaju za pijanstvo svog oca. U konfliktnim situacijama učestvuje čitava porodica. Žena gubi volju da dalje utiče na svog muža. Deca su povučena u sebe i žive u stalnoj napetosti i strahu.

    Kasnije alkoholičar gubi svaki autoritet u porodici, sukobljava se sa društvenim normama, porodičnim obavezama i sopstvenom zavisnošću od alkohola.

    Žena silom prilika preuzima svu vlast u kući, brinući se o svim porodičnim problemima. Deca prilaze majci, a alkoholičar se oseća odbačenim od porodice.

    U ovom periodu javlja se prava ideja o lečenju. Naravno, alkoholičar i ne pomišlja na lečenje.

    Ovo je kritičan momenat u porodici. Često se rešava tako što žena bežeći od problema, definitivno napušta muža i tako dolazi do raspada porodične zajednice. Više se ništa ne može sakriti, a alkoholičar je identifikovan.

    Činjenica je da:

    1/3 brakova se raspada zbog alkoholizma.

    Alkoholizam dovodi do zanemarivanja porodičnih dužnosti i nebrige za decu, a najgori slučaj je kada su oba roditelja alkoholičari.

    Alkoholizam dovodi do osiromašenja porodice, kako emocionalno, tako i materijalno.

    Alkoholizam dovodi do agresivnosti i nasilja u porodici, gde su često žrtve i deca.

    Alkoholizam dovodi do nastajanja nepotpune porodice, što je rezultat rastave ili prerane smrti alkoholičara.

    Alkoholizam dovodi do psihičkih poremećaja unutar porodice, najviše kod dece.

    Alkoholizam je problem cele porodice i okoline.

    preuzeto sa sajta alkoholizam.com
    Poruku je izmenio NSdjanka, 22.03.2009 u 21:16 Razlog: naziv sajta
    Nikad ne raspravljajte s budalom, ljudi možda neće primjetiti razliku.

  10. #55

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Šta mislite o ovoj strahoti u porodici?
    Nema tu mnogo šta da se misli jednom rečju veliki problem kako za osobu koja je alkoholičar tako i za njegovu okolinu....svi trpe...i niko nije pošteđen.
    Znam da nita ne znam...

  11. #56

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Alkoholizam i mladi



    Alkoholizam mladih je u porastu.

    Osnovni vid zabave mladića i devojaka su zabave uz prisustvo većih količina alkoholnih pića.

    Uzroci alkoholisanja mladih su različiti. Najvažnija je imitacija odraslih. Pijući pokazuju svoju vrednost i zrelost. U pubertetu težnja za oslobađanjem od uticaja starijih može dovesti do češće upotrebe alkoholnih pića. U doba mladićstva može doći do povećanog pijenja da bi se lakše rešili neki problemi, ljubavni jadi, da se prevaziđe stidljivost.



    Alkohol narušava zdravlje mladog čoveka i sprečava njegov normalan fizički i psihički razvoj. Rano nastaju organski poremećaji i vegetativne smetnje. Vrlo brzo će nastati poremećaj ličnosti:

    kapricioznost
    netrpeljivost
    razdražljivost
    gubitak toplih emotivnih odnosa prema roditeljima i starijim osobama
    zanemarivanje dužnosti prema zajednici.
    Alkoholna pića deluju na nervni sistem, parališući njegove više nervne funkcije koje obezbeđuju fizičku i duševnu kontrolu rada i ponašanja čoveka. Dolazi do oslobađanja nižih centara, što dovodi do dobrog raspoloženja, osećanja snage, doživljaja nečeg lepog, itd. Zbog ovakvog efekta alkoholna pića se upotrebljavaju umereno ili u prekomernim količinama.



    Štetna dejstva su mnogobrojna:

    česta su trovanja alkoholom sa opasnim posledicama
    otupljuje interes za školu, zdravu zabavu i razonodu
    umanjuje kritičnost i zato ponašanje postaje nepristojno, događaju se nedozvoljene radnje i krivična dela.
    Poznata je zabluda starijih o alkoholizmu kao čarobnom sredstvu za otklanjanje svih teškoća i prepreka. Ta zabluda se prenosi i na mlade koji alkohol prihvataju kao sredstvo kojim se rešavaju svi životni problemi.

    Preuzeto sa sajta alkoholizam.com
    Poruku je izmenio NSdjanka, 06.05.2009 u 14:04 Razlog: izvor
    Nikad ne raspravljajte s budalom, ljudi možda neće primjetiti razliku.

  12. #57

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    ja imam problem sa mamom. skoro sam pocela i da je mrzim. kad se napije a pije od kada ja znam za nju maltretira nas sve. mislila sam da sam jedina u ovom problemu. :'(

    mislim da cu da poludim sa njom imam velikih problema, plasim se noci jer ja ponekad sedim celu noc sa njom da ne bi maltretirala baku i deku koji su mi sve pruzili. pomozite

  13. #58

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Mislim da ovde niko bas nije kompetentan da daje savete osim mozda Vrsca14..

    Ne znam kakav je tvoj odnos sa njom, ali u svakom slucaju treba joj pomoc strucnog lica. Ako je takva oduvek, da li je pokusavala da se leci ranije?
    Krek, krek.. Ne gudra

  14. #59
    slazem se sa KUNICEM ja imam isti problem sa kevom, kamo srece da vise nemam to mi je jedina zelja.

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Šta mislite o ovoj strahoti u porodici?
    nemam reci, imam takav problem, uzasno se osecam mama mi je alkoholicar.....
    Poruku je izmenio NSdjanka, 21.05.2009 u 19:47 Razlog: uzastopni postovi

  15. #60

    Odgovor: Alkoholizam u porodici

    Citat skrozzz ocajna kaže: Pogledaj poruku
    nemam reci, imam takav problem, uzasno se osecam mama mi je alkoholicar.....
    Da ode negde na lečenje?

Strana 4 od 6 PrvaPrva ... 23456 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ko je u Vašoj porodici "glava" kuće?
    Autor makilli u forumu Porodica
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 18.08.2017, 21:28
  2. Nasilje u porodici
    Autor Mish u forumu Porodica
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 08.08.2012, 00:58
  3. Olakšice za treće i četvrto dete u porodici
    Autor Mish u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22.02.2010, 19:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •