Čalma
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Tema: Čalma

  1. #1

    Čalma

    Čalma je naselje u opštini Sremska Mitrovica u Sremskom okrugu. Prema popisu iz 2002. bilo je 1675 stanovnika (prema popisu iz 1991. bilo je 1776 stanovnika). Ime naselje Čalma potiče još iz rimskog perioda od imena naselja Čala koje se nalazilo dva kilometara severistočno od današnjeg naselja. Čalma je po nekim dobila za vreme Turaka po imenu turske kape-čalme. Naime,čalma se sastoji uz fesa oko kojeg je okomotana tkanina-turban a zajedno čine celinu koja se naziva-čalma. Na glavi su je nosili velikaši za vreme osmanlijskog carstva. Čalma kao naseljeno mesto se nalazi na bregu, padini Fruške gore te zaista liči iz daleka kao kapa na glavi-čalma. Na mestu gde se nalazi Čalma, nađeni su ostaci oruđa, oružja i keramike iz raznih praistorijskih epoha. Jedan kilometar južno od Čalme, stalno se iskopavaju, izoravaju starorimski građevinski materijali, što ukazuje na veći broj zgrada. Iz Čalme potiču dva vrlo dragocena predmeta vezana za verne obrede. U Budipeštanskom muzeju čuva se olovna pločica sa zavetnim reljefom iz religije boga sunca-Mitre. Nedavno je ovde pronađena okrugla kamena pločica sa reljefnom predstavom scene iz lova, vezane za kult takozbanih- Dunavskih konjanika. Čalma se prvi put spominje u srednjem veku u vreme trećeg krstaškog rata 1189. godine i to pod nazivom Sveti Đorđe(Vicum S.Georgi). Godine 1351. u jednom dokumentu zabeleženo je posed Čala pa to ime po nekima vezuje se za današnji naziv mesta. Naselje je aktivno i u tursko vreme. U selu postoje prostrane podzemne prostorije koje potiču iz turskog doba.Na prelomu 17. i 18. veka Čalma podpada pod Habzburgovce. Godine 1730. na karti srema uneta je kao Pagus-selo sa devedeset domova i pet popova, koji su bili nepismeni i bili su poslati u Sremske Karlovce da uče pisati i čitati. Tom prilikom selo je upisano kao šanac-Čalma. Godine 1756. broj domova je opao na sedamdeset. U drugoj polovini osamnaestog veka, Čalma je uz Kukujevce i Gibarac bila u vlasništvu plemićke porodice Janković. Iz tog vremena sačuvan grb sela, prikazan na zlatnoj poodlozi-vitez na belom konju. Godine 1766. sazidana je crkva SV.Georgija aikonostas je delo Georgija Davidovića-Opšića, koji je bio rodom iz Čalme. 1791. god. Za vreme Kočine krajine, iz srbije je doseljeno 73 osobe, a selo je imalo 114 domova i 658 stanovnika. Kolonizacija Nemaca u Srem je vršena u nekoliko mahova, pa se promenio i sastav stanovništva u Čalmi. Godine 1848. u revoluciji na Majskoj skupštini u Sremskim Karlovcima, Čalmance su prestavljaali Kiril Petrović i Dušan Voganjac. Krajem 19. veka najveći zemljoposednici u selu bili su Koloman Janković i knez Odeskalki sa hiljadu jutara zemlje, a preko polovine stanovništva bili su nadničari bezemljaši. 1907. godine nezadovoljni radnici-nadničari, batinama su oterali strane radnike sa vlastelinstva. 1931.god. po popisu Čalma je imala 1683 stanovnika, od toga 893 Srba i 633 Nemaca. Posle drugog svetskog rata nemačko stanovništvo je iseljeno u maticu, a na umesto njega postepeno su se doseljavali Srbi iz okoline Banjaluke. U naselju Čalma živi 1361 punoletni stanovnik, a prosečna starost stanovništva iznosi 41 godina (39,9 kod muškaraca i 42,1 kod žena). U naselju ima 520 domaćinstava, a prosečan broj članova po domaćinstvu je 3,22. Ovo naselje je velikim delom naseljeno Srbima (prema popisu iz 2002. godine), a u poslednja tri popisa, primećen je pad u broju stanovnika. Glavna privredna delatnost mesnog stanovništva je poljopriveda.

















    Slika negde iz 1930.godine.


    Slika iz 1932.godine.


    Slika iz 1960.godine.

    [/CENTER]

    ----
    Poruku je izmenio nenad.bds, 21.04.2010 u 09:41 Razlog: Prenete slike iz brisane duplirane teme, brisana duplirana slika

  2. #2

    Odgovor: Čalma

    Autor ovoga teksta je MOJA MALENKOST, tekst je preuzet sa wikipedije!!
    Same slike su preuzete sa korisnickih naloga sa faebooka!!!

  3. #3

    Odgovor: Čalma

    Citat caesar kaže: Pogledaj poruku
    Autor ovoga teksta je MOJA MALENKOST, tekst je preuzet sa wikipedije!!
    Same slike su preuzete sa korisnickih naloga sa faebooka!!!
    Pretpostavljam da se ovaj komentar odnosi na post koji je postavio raja975.

    Obzirom se u Vikipediji ne prikazuje ime autora odrednice, pa da bi prenošenjem bez navodjenja izvora bilo povredjeno nečije lično moralno pravo, lepše bi bilo da caesar napiše i nešto šire o ovom mestu.

    No, i moj deo teksta koji se odnosi na crkvu je verovatno sa Vikipedije, a preuzet možda 'iz druge ruke' a za fotografije je očigledno da nisu pruzimane.

  4. #4

    Odgovor: Čalma

    Tako je moja konstatacija se odosi na prvi prilog i na slike prvog priloga. A napisaću nešto još, naravno, vezano sa samu istoriju ovoga sremskog mesta.
    Crkva Svetog Georgija se nalazi u centru sela okružena predivnim parkom. Ikonostas jeste delo Georgija Davidovića Obšića koji je bio rodom iz Čalme. Kako je pod zaštitom države u Čalmu naseljen veći broj Nemaca i to u drugoj polovini 19. veka, logično je da su oni kao katolici, zatražili i podizanje katoličke crkve. Tako je izgrađena i katolička crkva preko puta pravoslavne na mestu na kojem se sada nalazi park. Danas imamo samo ostatke kapije izrađene od kovanog gvožđa, koju je zub vremena veoma nagrizao, na veliku žalost. U toku drugog svetskog rata u selu su boravile Nemačke borbene formacije, SS jedinica, kao i odred tzv. folksdojčera. Na samom kraju ratnih dejstava kada su ruske trupe od pravca Manđelosa navirale i nastupale prema Čalmi, Nemci su u krajnjoj obesti MINIRALI svoju katoličku crkvu i do temelja je srušili. Od te crkve ostala je samo gore pomenuta ograda sa kapijom. Na mestu crkve nije izgrađena nova zgrada nego je napravljen park. Takođe u povlačenju Nemci su minirali i pravoslavnu crkvu. Na svu sreću, nije srušena cela već samo zvonik, koji je renoviran sedamdesetih godina prošlog veka. Novi zvonik urađen je stilu koji značajno odudara od stila izrade crkve i kao ovakav je jedini u Sremu. Zanimljivo je da su zvona zamenjena, naime, zvono sa pravoslavne crkve je uništeno a sa katoličke je ostalo čitavo. Posle restauracije zvono je prebačeno na pravoslavnu crkvu.
    Iz Čalme je u partizane otišlo 39 ljudi, od kojih je stradalo 9, a u sleku su pale četiri žrtve terora. Folksdojčeri koji su sarađivali sa okupatorom i većina Nemačkog življa koji su bili nastanjeni u Čalmi povukli su se sa nemcima u domovinu.

  5. #5

    Odgovor: Čalma

    Bas mi je drago da je ova tema otvorena..da se i za Čalmu cuje...
    I ja ponekad svratim tamo...i ponesto i zabelezim..doduse mobilnim telefonom,pa fotografije nisu kvalitetne kako bi mogle biti...
    Ove dve stare slike Čalme su iz mog porodicnog albuma(ne ljutim se,naprotiv)...
    ..samo cu dodati da je ova slika iz 1932-e godine,tacnije iz jula meseca te godine,avionski snimak centra sela gde se vidi Katolicka crkva u izgradnji...

  6. #6

    Odgovor: Čalma

    Ovo su te fotografije...


    ...Bice..kad naucim da ih postavim
    Poruku je izmenio N_L_O, 19.12.2010 u 11:53

  7. #7

    Odgovor: Čalma

    Да додам још нешто о овом сремском предивном селу.
    Са десне стране споменика жртава фашистичког терора, некада се налазио велелепни Дом културе, који је деведесетих година упропашћен и препуштен тужној судбини пропадања. Највише кривицом локалних власти, није обнављан, није рестауриран јер у њему није виђена права вредност! У том Дому културе су организоване разне свечаности, многобројне игранке, у њему се састајала омладина, склапана су пријатељатва и започињале прве љубави. У склопу зграде се налазио биоскоп који је готово свакодневно, односно сваке вечери имао по једну филмску представу. Међутим и биоскопска дворана је уништена и препуштена забораву. Дом је дуго времена био присутан ту, да кажем, само физички, у виду зидина са кровом, али растуреног и урушене унутрашњости. А онда, пре око 10 година донесена одлука да се Дом у потпуности сруши, квалитетна цигла је продата као и све остало што се могло искориситити, те је тако прекинут живот Дома културе у Чалми, који је сада већ део историје.
    Сматрам да су овај и остали Домови културе значајно допринели образовању и култури мештана села у којима су постојали и да су као институција квалитетни. Из тога мислим да је погрешно што су препуштени забораву а некада су коришћени као место где се омладина окупљала и дружила, насупрот данашњици када се окупљају по угорститељским објектима-кафићима где им је на дохват руке све оно што не би требало да буде. У овоме се и огледа немар друштва према будућим нараштајима, који су препуштени сами себи, улици и насиљу да у томе окружењу одрастају.... Али то је већ друга тема... Па да се вратим на претходно писање....
    Да се надовежем на писање Ненада.... На зиду Дома културе налазила се табла на којој су била уклесана сва имена жртава фашистичког терора... Исто као у већини сремских села та табла се налазила у њихобвом центру. Али опет, жалосна је чињеница што је то део историје који је веома бллизу, али вома брзо заборављен и препуштен случају. Сада се та табла налзи уграђена у згради поште и општине у Чалми.
    Тужна судбина табле са именима страдалих током фашистичког терора задесила је и одну у сремском селу Свилош, где је била начињена у бронзи, те је постала лака мета пљачкаша и ниткова, који су је под окриљем ноћи, одвалили са постамента и заувек отргли од родног места зарад мале зараде која није ни милионити део онога шта та табла представља...
    И ником ништа, нико није ни прстом мрднуо да се иста табла пронађе и починиоци казне...


    У овом посту позивам све особе које имају раније фотографије на којима се види Дом културе у Чалми, како његов ентеријер тако и екстеријер, да их поставе на овом месту, како би биле сачуване од заборава и збринуте на нашем форуму. Ја лично ћу се потрудити да до таквих слика дођем и чим будем их будем имао биће презентовани на форуму.

  8. #8

    Odgovor: Čalma

    Citat caesar kaže: Pogledaj poruku
    Autor ovoga teksta je MOJA MALENKOST, tekst je preuzet sa wikipedije!!
    Same slike su preuzete sa korisnickih naloga sa faebooka!!!

    Да...две слике су преузете са корисничког налога...тачније мог...што ми није сметало и не смета...једна је такође добијена са дозволом..а остале су са налога самог аутора првог прилога.
    Када сам видела да је неко коначно и ту Чалму поменуо..баш сам се обрадовала и имала намеру да учествујем овде веома активно јер имам занимљивог материјала довољно за једну овакву тему..али сам се убрзо разочарала..видевши да је одмах кренуло са критикама и исправкама.
    Caesar...не знам ко сте...али...кад већ критикујете друге...уз све дужно поштовање према Вама...морам Вам скренути пажњу да су поједини делови Вашег текста о Чалми идентични деловима из књиге НАСЕЉА У СРЕМУ (настанак-развој-значајни догађаји), аутора Радомира Прице(покојног)...објављене у Сремској Митровици 1991 године.
    Више немам воље да учествујем овде на било који начин(не само због оваквог почетка теме..која је могла да изгледа сјајно...има тога још).
    Из приложеног текста видим да сами немате фотографија Чалме старијег датума и тражите да они..који их имају поставе..а..како кажете и сами ћете се потрудити да их пронађете.Не видим...у том случају... разлога за претходну критику...одакле су слике биле преузете...поготово што се власници тих фотографија...или слика ..како кажете...сами нису бунили.
    Старих фотографија Чалме и чалманског Кола сестара...хора...који је до 1941 постојао...позоришних представа из истог периода...а и зграде дома културе...имам...и нема потребе после свега овога да их чувам и збрињавам овде...сачуване су и збринуте у мом породичном албуму.
    Поздрав!

  9. #9

    Odgovor: Čalma

    Такође, уз дужно поштовање, НЛО, ја се Вама унапред извињавам ако сам Вас негде увредио.

    Али сматрам да нисам, обзиром да мој коментар који сте цитирали није никако критика већ само додатак теми, који је како се испоставило био један конструктиван додатак. А ево и зашто: на овај, до душе не баш најсрећнији начин, сазнали смо и ко су аутори фотографија и где су оне похрањене. Не видим нигде да сам написао нешто што има карактер критике. Ви ако тако сагледавате ствари, онда погрешно читате између редова.

    Још једном желим да истакнем, да нисам имао вољу, жељу и намеру никога да критикујем !

    Текст који је унесен у википедију о овом сремском селу, је мојих руку дело, до душе из млађих дана и то сам напоменуо. Дакле текст сам ЈА ЛИЧНО унео у Википедију, према сазнањима која сам до тада имао и која су наравно, из различитих историјских извора.
    Покојни Радомир Прица је био мој познаник и пријатељ и исту књигу ми је лично поклонио!

    Без обзира на све ја и даље молим све које имају икакве фотографије и приче о Чалми да их овде унесу, јер је то један од начина да се сачувају од заборава и да буду презентовани већем аудиторијуму!

    Хвала још једном, свим људима добре воље!

  10. #10

    Odgovor: Čalma

    Skorašnji prolazak kroz Čalmu; motivi (uglavnom) već prikazani - sada novi datum (2. XI 2013) drugo doba dana, drugačije svetlo...




















  11. #11

    Odgovor: Čalma

    Хвала Ненаде на прелепим фотографијама!

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •