Rastko Pocesta - Strana 8
Strana 8 od 8 PrvaPrva ... 678
Prikaz rezultata 106 do 113 od ukupno 113
  1. #106

    Odgovor: Rastko Pocesta

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Не може дете да се бламира, шта оно зна од 12 година.
    Неко га користи, а то је страшно. Ја сам уверен да су Идоли и оном псу одсекли шапе, само да би се правио циркус, хебига, не пале више фашисти, педери, навијачи, Дарко Шарић, ајмо клинца који обожава шиптарску заставу, америчке председнике и не мисли да су жене у Србији најлепше на свету (ко да он зна шта је женско), пса без четири шапе и теле са две главе...
    Facepalm nekad govori više od 1000 reči...


  2. #107

    Odgovor: Rastko Pocesta

    Šta li je rečiti malac rek'o sa tisuću reči?!

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  3. #108

    Odgovor: Rastko Pocesta

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Šta li je rečiti malac rek'o sa tisuću reči?!
    Брате Адријане ... не капираш ... ниси ИН ... да би схватио шта је речити малац хтео рећи, мораш сате, дане и године да проводиш на свемрежју (волем ову нео-хрватску реч за добри стари интернет, штета што ми немамо нашу) ... ондаК ћеш схватити ...

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  4. #109

    Odgovor: Rastko Pocesta

    Citat Rastko Pocesta kaže: Pogledaj poruku
    Facepalm nekad govori više od 1000 reči...
    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Šta li je rečiti malac rek'o sa tisuću reči?!
    Dugo sam sliku gledalagledalagledala , tekst još duže čitalačitalačitala a ondak najduže razmišljalarazmišljalarazmišljala

    i EUREKA!

    U pitanju je stoPosto Palmina Faca

    E sad.. zašto dupla?
    Verovatno se radi o tome da sečenjem jedne Palmine Face (kolika je) mo'š dobit dve Palmine face..
    ..ili tako nešto
    al' svakako je reč dva komada PalmineFace


    ________



    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  5. #110

    Odgovor: Rastko Pocesta

    Slučaj građanina Poceste

    Zoran Grbić

    utorak, 04. maj 2010.

    Nekada je postojao dobar običaj da se pretnje političarima i javnim ličnostima ne objavljuju u javnosti. Stručnjaci za bezbednost polazili su od pretpostavke da bi se takvim priznavanjem postojanja pretnji na neki način markirala potencijalna žrtva, i pokazalo da je ona dostupnija nego što bi trebalo da izgleda, čime bi se smanjio i autoritet određene ličnosti kojoj je pretnja upućena.

    Danas se pretnje, postojeće i izmišljene, pojavljuju u javnosti, i koriste se u svrhu političkog marketinga. Pretnje stižu svakome, baš kao nekad tužbe od komšije, i preti se svima, od lokalnih rukovodilaca, preko novinara, do rukovodilaca državom, čak se preti i nekim građevinama postavljenim bombama. Naravno, to što postoji višak pretnji ne znači da ne treba kažnjavati one koji ih upućuju. Ali, sama želja, bezrazložna, za javnim objavljivanjem informacija o postojanju pretećih poruka, ukazuje da pri takvom objavljivanju postoji mnogo mogućnosti za zloupotrebu i manipulaciju.

    Postoje one anonimne pretnje, telefonske ili pisane, koje svakako zaslužuju svu ozbiljnost i to da postanu deo ozbiljne policijske istrage. Ali, od svih pretnji najneozbiljnije su one upućene preko interneta. Istovremeno, su to pretnje čijim se iznošenjem pred javnost najviše manipuliše. Na internetu se svašta može videti i kad bi neko stvarno krenuo da prenosi šta sve postoji po raznim forumima, blogovima i fejsbuk stranicama, novine bi bile premale da prime sve. Internet i realni svet su u suštini dva različita sveta i to su situacije u kojima ne samo što ne važi ona ,,pas koji laje ne ujeda, nego bi moglo da se kaže da je situacija takva da pas koji laje i ne izlazi na ulicu da bi uopšte došao u priliku da ujede.

    Ne pokušavam da branim one koji prete na internetu, očigledno je da postoje oni koji i dalje smatraju da važi pravilo da ,,ono što se kaže na mreži, ostaje na mreži'', pa bi ih trebalo na neki način podsetiti da nije tako, da ljudska osećanja važe i tamo i da i tamo mogu da se povrede, ali hoću da podsetim da su svet društvenih mreža (uključujući forume i blogove) i realni svet dva u svojoj suštini razdvojena sveta, i da logika koja vlada u prvom nije primenljiva na drugi, ili nije razumljiva na ovom drugom. Ako se neka priča prenese sa interneta u realni svet, gde deluju drugačiji i ,,realniji' zakoni, ta priča prividno dobija na težini i ozbiljnosti, ali to je i dalje prazna i šuplja internet priča, i bizarno je od nje praviti nešto što nije. Osim, naravno, ukoliko time ne želi da se ostvari neki marketinški cilj. A pretnje su različite, i obostrane, a način njihovog izražavanja je samo stvar takta, obrazovanja i iskustva, kao i okruženja u kome se živi. I kao što od umeća zavisi način iskazivanja pretnji, tako i od umeća zavisi sposobnost njihovog prepoznavanja.

    Od takvih internet pretnji, verovatno je najzanimljiviji aktuelni slučaj Rastka Poceste, kome su teške reči upućene zbog njegovih tekstova objavljenih na Fejsbuku. Mladi gospodin ima svega 12 godina, a već je vrlo politički angažovan i čini se da ima jasne stavove o društvu. Prema pisanju jednog beogradskog dnevnika, povod za napade bili su njegovi stavovi objavljeni na Fejsbuku, a takve napade na njega preneli su i strani mediji. Dao je intervju za radio Slobodnu Evropu, a pored zapadnih medija, priča o njemu stigla je čak i do turskih novina. U njegovu zaštitu ustao je i zaštitnik građana, koji je javno pozvao MUP i Tužilaštvo na akciju, a MUP je javio da odeljenje za Visokotehnološki kriminal neprekidno prati njegov profil na Fejsbuku.

    Trebalo bi reći da Rastko nije jedini osnovac koji je javno iznosio svoje političke stavove. Pre njega je to učinio izvesni ,,dečak Vasa'', koji je najmanje tri puta gostovao u poznatoj emisiji iz kulture Peščanik. Doduše, on je malo stariji, ima čak 13 i po godina, ali prvo gostovanje je ostvario sa svega šest. Njegova priča je zanimljiva, od njega smo mogli da čujemo kako je Nevena mnogo bolji predsednik odeljenske zajednice, jer je njen prethodnik zavodio ,,strahovladu'', i imao higijeničara i discipliničara kao lične telohranitelje, kao i da čujemo priču o korupciji u njegovom odeljenju, koju poznaje iz ličnog primera, jer mu je Kaća prošle godine ponudila čokoladu da bi glasao za nju. Zastupao je i ozbiljnije stavove, o Srbima i o zemlji u kojoj živi, pa i o istoriji, sve do Gavrila, koji je ,,ubio jednog čekoslovačkog plemića i tako izazvao svetski rat. Ali ,,Dečaka Vasu niko nije prozivao, niti mu je pretio, zbog toga što taj dečak nema nalog na Fejsbuku, niti koristi forume i blogove za promociju svojih stavova.

    Na većini socijalnih mreža, pa i na Fejsbuku, postoji ustaljena praksa da registrovanje, odnosno ulazak u krug članova, nije moguć onima ispod određenog broja godina. Pa tako na Fejsbuku i sajtu Bloger, na kome Rastko ima blog, postoji ograničenje od minimun 13 godina neophodnih za članstvo. Fejsbuk čak i upozorava da će obrisati svaku stranicu za koju se pokaže da je otvorena od strane mlađe osobe, a postoji i precizno uputstvo za roditelje dece tog uzrasta. Pristupanjem na neku mrežu korisnik viruelno potpisuje da je odgovoran za ono što napiše i za posledice koje iz toga mogu da proiziđu, kao i da se slaže sa time da će usluge takvih sajtova koristiti u saglasnosti sa lokalnim zakonima. Time se stvara udruženje odraslih ljudi, koji su odgovorni za ono što napišu ili urade na društvenoj mreži, i koji su svesni postojanja pravila druženja i činjenica da njihove aktivnosti proizvode određene posledice i reakciju ostalih članova društva.

    Nemam naravno nameru da se ovde bavim opservacijama mladog gospodina Pocesta, pa makar one bile takve kakve jesu. Nisu problem stavovi dvanaestogodišnjaka. Nekad se znalo da u susretima više porodica ono što kaže dete, znači ono o čemu se priča u kući. Pa su tako roditelji strahovi da njihovom detetu nešto ne ,,izleti'' pred drugim ljudima, i stideli se ukoliko se to desi. Danas više nije potrebno da se ode na neko zajedničko okupljanje, dovoljno je da se ode na Fejsbuk. Ali tamo u nekoj dečijoj priči nema mišljenja roditelja o komšiluku ili prijatelja, nego njihovog mišljenja o politici.

    Dete nije krivo pred zakonom ni za svoja dela, a kamoli za svoje misli, pa tako zbog toga nikome i ne može da bude neugodno zbog nečega što je rekao, zbog toga što je on to rekao. Ali trebalo bi postaviti pitanje odakle mladi Rastko uopšte na Fejsbuku? Ko su roditelji koji su dozvolili da on gubi svoje vreme i detinjstvo, na jednom virtuelnom mestu rezervisanom za odrasle? Kakvi su roditelji koji su mu dozvolili da se uopšte bavi politikom, da uopšte nauči bilo šta od političkog vokabulara i dozvolili da ima bilo kakve druge stavove i brige, osim prema svom okruženju i brigama koje i inače muče prosečnog dvanaestogodišnjaka? I da li ti roditelji, koji su se obratili javnosti za pomoć, znaju da je priznavanje okupacije dela teritorije Srbije krivično delo? Da li su svesni koliko zlonamerno zvuči njegova javno izrečena čestitka: sa malim zakašnjenjem, čestitam 2. godinu nezavisnosti svim slobodnim i ponosnim građanima demokratske, sekularne, multiethničke, multirasne i multikulturalne Republike Kosovo, novorođene države u samom srcu Evrope!!!. I kako je moguće da roditelji ne budu svesni kakve posledice takvo pisanje može da izazove i kako to loše može da utiče na razvoj deteta? Čini mi se da bi razumljivija reakcija zabrinutih roditelja bila da, nakon sličnih pretnji, izbace kompjuter kroz zatvoren prozor, istog trenutka i zauvek, i organizuju žurku na koju bi bili pozvani svi vršnjaci dečaka na druženje. Pozivanje novinara na druženje sa njim, umesto pozivanja njegovih vršnjakinja, liči na produžetak priče koja ne izgleda kao da je u interesu deteta.

    Zbog toga izglada da u čitavoj priči, pored tužioca i sudije, mesta ima i za socijalnog radnika, koji bi morao da proveri šta se to dešava u porodici dečaka čija su osnovna prava ugrožena. Zaštitnik građana (i onih maloletnih) bi nakon pozivanja MUP-a i Tužilaštva, morao da pozove i tu državnu ustanovu. Tom osnovcu, kao i svakom drugom tog doba, treba lopta, i priča sa devojčicama na ulici, a ne priča o Srbima, istoriji Balkana i zamajavanje sa nacionalnim pitanjima, koja su prevelika i za mnogo veće od njega.

    Svako ko smatra da je ugrožen ima pravo da se obrati policiji za pomoć, i da nju i očekuje, ali nekako nije u redu da se roditelji istovremeno obraćaju i medijima, i da se pritom pozivaju na njegove godine. On to nije pisao kao dvanaestogodišnjak, niti je boravio na mestu na kome borave dvanaestogodišnjaci, niti mu je tema bila za taj uzrast, a ni način obraćanja, i zbog toga niko od dela okoline i ne može da očekuje tretman kakav bi imali njegovi vršnjaci. Te godine i ne izgledaju toliko važne za priču, koliko izgledaju važne kao deo jeftine političke propagande. U ovom trenutku, taj dečak koji je pod zaštitom policije, Tužilaštva i Zaštitnika građana, kao sliku svog profila ima montažu lika lidera jedne opozicione stranke, ,,obučenog u nacističku uniformu, sa gvozdenim krstom i oznakama stranke koju predvodi. To baš i ne izgleda kao delo nevinog deteta koga progone neki strašni fašisti. A i ne izgleda kao da je delo maloletnog dečaka.

    Međutim, možda je on stvarno vunderkind, možda je u pravu kad kaže da mu ne šteti što puno vremena provodi na internetu. Možda bi roditelji umesto pristupa Fejsbuku, Slobodnoj Evropi i štampanim medijima trebalo da mu obezbede pristup nekoj od elitnih škola. Ako se tako nastavi sa brigom o njegovom vaspitanju, on jednog dana može da završi i Harvard, i da postane uspešan građanin. Ali i Građanin Kejn je tokom svog čitavog života, i pored sve sreće i bogatstva koje je imao, sanjao samo svoje sanke i rouzbad. Detinjstvo je jedna od stvari koje je nekome lako ukrasti, a novac ne može da ga kupi.

    izvor: Slučaj građanina Poceste | Politički život
    __________________________________________________ _______

    МАЛИ РАША ПРОТИВ "ФЕЈСБУК ФАШИСТА"

    четвртак, 06. мај 2010.
    Slučaj "Fejsbuk"
    29. aprila, ujutru, zatekao sam svoj Facebook account - ugašenim. Karijera mi se vrlo brzo rušila i novinari Radija "Slobodna Evropa", koji su došli dvadesetak minuta kasnije nisu mogli da veruju u natpis na FB naslovnoj stranici - Account disabled. Isto je važilo i za nemačkog novinara Thomasa Rosena, dopisnika lista "Die Welt", koji je tog dana radio intervju sa mnom. Vrlo brzo, pokrenuta je i peticija na vebsajtu Care2, a međunarodna organizacija nezavisnih novinara koji se bore za mir i toleranciju na Balkanu i u Svetu, Portraits of humanity, je istog dana osudila nedemokratske i diskriminatorske akcije Facebook - a po ovom pitanju. Odgovor na žalbu stiže 2. maja, i FB odlučuje da mi više nikada ne vrati nalog. Više hiljada ljudi ostaje bez odgovora na svoja pitanja koja su mi slali putem privatnih poruka na Facebook - u, a ja ostajem bez 1500 kontakta, na stotine slika i tekstova... bez čitave svoje internet istorije.

    Ako nećeš ti? - Ko će?
    Ako nećeš sad? - Kad ćeš?

    If not you? - Who?
    If not now - When?

    First they came...

    FREEDOM OF SPEECH IS A CIVIL LIBERTY - STOP THE TYRANNY!!!

    DEMOCRACY NOW!!!

    Moj drugi profil je obrisan u noći 5. na 6. maj 2010.

    Stop Facebook Fascism NOW!!!
    Објавио Rastko Pocesta у 21.09

    L'Infinie vie: Slučaj "Fejsbuk"

    .................................................. .................................................. ............................
    P.S. Наравно, профил му је банован јер је основни услов да имате налог на фејсбуку - да имате 13 + година ....

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  6. #111

    Odgovor: Rastko Pocesta

    Citat nale84 kaže: Pogledaj poruku
    Welcome to Facebook

    Uma Gradac iz Zagreba jedno je od 10 posto darovite djece u Hrvatskoj. Njezina mašta, kreativnost, više od deset izuma te bogat rječnik očaravaju sve koji je upoznaju...

    Što nam je to Uma naumila reći


    Še*sto*go*dišnja Uma Gra*dac na*i*zgled je kao i sva*ki pr*vašić i pra*va ma*la *dama, no ži*vot ove dje*voj*či*ce ni*ma*lo ni*je obi*čan.?Uma je pri*je ne*ko*li*ko da*na odra*di*la pr*vu pro*mo*ci*ju svo*je pr*ve knji**ge Umi*ne *umotvorine, u ko*joj je ima*la po*tre*bu obja*sni*ti tko je, što ra*di, što mi*sli o znan*stve*ni*ci*ma, knji*že*vno*sti, mo*ra*lu, ško*li, pla*ne*tu, čo*vje*čan*stvu... Ili ka*ko je to ona sa*ma obja*sni*la: Ja sam Uma iz Umi*nih umo*tvo*ri*na ko*ja vam je na*u*mi*la nešto *reći.



    Uma iza se*be ima već više od de*set izu*ma, od Dvo*zna*čnog pre*ra*đi*va*ča bi*lja*ka i glji*va, ko*ji je na*stao ka*da je ima*la sa*mo če*ti*ri go*di*ne i ko*ji slu*ži to*me da raz*dva*ja ne*ga*ti*vna svoj*stva od po*zi*ti*vnih i tu Uma vi*di rješ*enje za *izum li*je*ko*va bez šte*tnih nu*spo*ja*va, po*tom Sin*gul*tus-*stop, *Umin *izum ko*ji rješava pro*blem štu*ca*nja, Pro*zor u sr*ce ili mje*rač lju*ba*vi ko*ji mje*ri ko*li*ko se dvo*je lju*di vo*li u her*zi*ma (za*to što *herz na nje*ma*čkom zna*či sr*ce). Do*mi*sli*la se i Pi*o*ne*er kar*ti*ci, što je po*ru*ka na kar*ton*skom kru*gu ko*ju je Uma na*u*mi*la po*sla*ti u sve*mir dru*gim in*te*li*gen*tnim bi*ći*ma i na ko*joj je na*cr*ta*la sve što tre*ba*ju zna*ti o Ze*mlji i ze*mlja*ni*ma *(koristila je sim*bo*le jer ni*je*dan je*zik ne*ma smi*sla *izvan našeg pla*ne*ta). Ta*ko im je obja*sni*la od ko*jih se ke*mij*skih ele*me*na*ta sa*sto*ji naš pla*net, da se di*je*li*mo u pet za*je*dni*ca - pro*ti*sti, mo*ne*re, glji*ve, bilj*ke i ži*vo*ti*nje.

    - To sam pri*ka*za*la sim*bo*li*ma da svi ra*zu*mi*ju, ali sam na*ve*la i bi*tne ra*zli*ke, npr. da mo*ne*re ne*ma*ju je*zgru, a pro*ti*sti ima*ju, da bilj*ke sa*me se*bi pro*i*zvo*de hra*nu fo*to*sin*te*zom kao i mi ku*ha*njem - *objašnja*va Uma.

    Je*dan od nje*nih izu*ma je i Gu*mi*ca za bri*sa*nje pam*će*nja ta*ko što je pro*tr*lja*mo po če*lu i ne*mi*li se do*ga*đaj au*to*mat*ski briše jer nam se po*ne*kad do*go*di nešto što že*li*mo što pri*je za*bo*ra*vi*ti, kao kad, na*pri*mjer, pa*dne*mo s bi*ci*kla.

    Ti*je*kom svi*bnja ove go*di*ne na*stao je i *Umin *mjesečnik Za*go*ne*ta*rij. Ima i ru*bri*ku Kad se čaša *razbije za rješava*nje vaših pro*ble*ma/po*sta*vi*te pi*ta*nje - odgo*va*ra Uma. Ne*ki pri*mje*ri su: ne mo*žeš tr*ča*ti ta*ko br*zo kao tvo*ji pri*ja*te*lji! Uma odgo*va*ra: za*mi*sli da ti uz no*gu gmi*že ti*su*će ku*ka*ca i da ih mo*raš otre*sti sa se*be, no*ge će ti se ta*ko br*zo kre*ta*ti da ćeš tr*ča*ti br*že od *svih.



    Meni se ovaj andjelak mnogo vise dopada. Mozda sam idealista, ali nekako mi vise prilici za dete njenih godina takvo ramisljanje nego bavljenje politikom. Doduse, ima manje godina nego Rastko, ali eto, mene odusevljavaju vise takva deca poput Une.

    Eto, vidiš kako je to divno! Čestitam Umi, ali Vas molim, nale, da poštujete moja interesovanja i moje stavove i da me pustite da živim svoj život. Nikada nisam ni tražio da me bilo ko podrži, već da moja interesovanja i moje stavove poštuje i užavava, baš kao šta ja uvažavam naletove i Umine, i stavove i mišljenja svake slobodne individue ovog Sveta, sem onih koja ne poštuju i ne uvažavaju moje stavove i moja mišljenja. Zlatno diplomatsko pravilo reciprociteta

  7. #112

    Odgovor: Rastko Pocesta

    Šinak, mi te taman zaboravil i skoro četri meseca te pustili da živiš svoj život. Verovao ili ne i obradovao sam se što te nema, kad si mi s vremena na vreme pao na pamet. U stilu, eto dečarac se napokon bavi dečačkim vratolomijama.

    Kad ono, malo morgen. Opet noću ne spavaš, no čačkaš mečku.

    Sve mi se čini da izrastaš u žešćeg mazohistu.
    Poruku je izmenio AdrijanKronauer, 26.08.2010 u 09:23 Razlog: zapeta

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  8. #113

    Odgovor: Rastko Pocesta

    Tokom leta sam bio na predavanjima beloruske novinarke Svetlane Aleksejevič i baskijskog antropologa Huana Aransadija (+ radionice i panel diskusije na sastancima "Žena u crnom"), posetio mesto Jabuka gde sam iskazao svoju solidarnost sa romskom populacijom, učestvovao na Maršu mira i prisustvovao komemoraciji u Potočarima i počeo sa radom na drugoj knjizi.

Strana 8 od 8 PrvaPrva ... 678

Slične teme

  1. Rastko Nemanjić - Sveti Sava
    Autor Goga u forumu Biografije poznatih ličnosti
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 17.04.2013, 12:17
  2. Rastko Petrović
    Autor maqa u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 30.07.2011, 01:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •