Cistota srca... - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 46
  1. #16
    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Potpuna čistota srca može proizići samo iz potpune čistote misli!
    A potpuna čistota misli proizilazi iz apsolutne bezgrešnosti!

    A to u ovome svetu ne postoji!

    Bezgrešan u delima i mislima bio je samo Hrist!

    Dečije misli su nevine (do nekog uzrasta naravno) i zato su njihova srca čistija...
    Ponavljas moje reci drugacije srocene...ali...

    A,sta je sa delima i delanjem u ovom zivotu?...Koliko ima ljudi na ovome svetu koji zaista imaju ciste misli,ali na delu su veoma gresni...Ili obrnuto...
    Ljudi su bica koja jedno misle,drugo govore...trece rade...

    A,da je bezgresan u mislima i delima bio samo Hrist...nisam sigurna...Ko se krije iz ovog imena...Ime nista ne znaci......

    Ne postoji apsolutna bezgresnost.... jer sta je greh???(u tom smislu...)Ko je taj,koji ce objasniti sta su gresi...danas pogotovo...Pustimo davna vremena...Cistota srca je nesto sasvim drugo i opet,apsolutna bezgresnost,ne postoji,jer se ne zna sta je ona...zapravo ,ne moze se znati...sve je povezano sa dobrim i sa zlim...a sta je to...promenljivo je ...kao i sve u zivotu...jedno se uliva u drugo...i opet se ne zna...!!!

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Naravno da ima, zato što je to za mene podvig, bez obzira što takve osobo možda to smatraju normalnim. Da ni je tako, ne bi toliko visoko kotirali u moralnom smislu i ne bi ih uočavali kao osobe čistoga srca...
    ...
    U tom kontekstu da ...nisam razumela sta si hteo da kazes...!



    Relativni odnos čoveka i sreće nije bitno drugačiji već vekovima. Bar sam ja uveren u to. Moje mišljenje o tome se može videti i u prethodnom pasusu. Ali, vaš primer je možda pogodan upravo za tu čistotu srca na delu. Očistimo srce od pohlepe, sebičnosti, zavisti, materijalnih želja i okrenimo sa radu, porodici, ljubavi, bližnjima, stvaranju... i ako ne postanemo baš srećni, a ono, bićemo sigurno manje nesrećni, što uopšte nije mali napredak
    Poruku je izmenio Aiko, 11.04.2010 u 22:21 Razlog: uzastopni postovi
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  2. #17

    Odgovor: Cistota srca...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Potpuna čistota srca može proizići samo iz potpune čistote misli!
    A potpuna čistota misli proizilazi iz apsolutne bezgrešnosti!

    A to u ovome svetu ne postoji!

    Bezgrešan u delima i mislima bio je samo Hrist!

    Dečije misli su nevine (do nekog uzrasta naravno) i zato su njihova srca čistija...
    Vernik sam.
    Ali me ovo tupljenje konstantno o Hristu, iziritira.
    I svaka tema, koja navodi na tu vodenicu, konstantno ode u drugom pravcu, jer se saseca sa vec ovim poznatim recima.
    I on je bio covek, ako cemo tako.
    Ne beztelesno bice poput boga, vec covek, hodao je zemljom, mislio, pricao, odlucivao.
    Ne hulim i nije mi to namera.


    I znate,jos postoje cista srca, medju nama.
    Velika, neiskvarena, bas onakva, kakva je danka navela u uvodnom postu.
    Treba ih prepoznati, oslusnuti.
    I pronaci u moru ostalih.
    Retka su, ali se daju sresti i mnogo toga nauciti, posle kontakta sa njima.

  3. #18

    Odgovor: Cistota srca...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Deca se takodje radjaju sa klicama i dobra i zla..pa nisam sigurna..ona su naivna..ali cista bas u tom pravom smislu tesko(ovo vec i iz iskustva...)..znaju jako perfidno da zivot zagorcavaju...(generalno su dusevno cistija bica od odraslog coveka,ali je to daleko od neke prave ,istinske i iskonske cistote...)
    Sta je ludost...to je sad pitanje??...''On je lud''..skoro ne postoji u psihijatriji,a tesko da bi 'takvi bili cistog srca..obicno je njihova svest preplavljena mracnim nesvesnim sadrzajima a,pa su pre opasni,zli i komplikovani..nego bica sa cistim srcem...

    ..
    ...
    hm
    kako kod deteta od godinu-dve prepoznamo KLICU zla?!


    mali osvrt na "ludu"
    dakle,"luda",kao "bena",ne luda kao "psihopata"
    i nekako ostajem pri misljenju da bena ne poznaje zlo kao kategoriju
    lude su ,po recima svestenika,najblize Bogu
    pretpostavljam da je to zato sto nemaju sposobnost racionalnog razmisljanja
    racionalno razmisljanje je ono sto potencijalno predstavlja klicu zla
    Ploviti se mora i bez broda ..

  4. #19

    Odgovor: Cistota srca...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Koliko ima ljudi na ovome svetu koji zaista imaju ciste misli,ali na delu su veoma gresni...Ili obrnuto...
    Dela proizilaze iz misli!
    Sve što činimo, prvo u mislima osmislimo...
    Kako onda kažeš: "Imaju čiste misli, a grešna dela..." ? To je kontradikcija! Prazna filozifija...


    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    A,da je bezgresan u mislima i delima bio samo Hrist...nisam sigurna...Ko se krije iz ovog imena...Ime nista ne znaci......

    Ne postoji apsolutna bezgresnost.... jer sta je greh???(u tom smislu...)Ko je taj,koji ce objasniti sta su gresi...danas pogotovo...
    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Ali me ovo tupljenje konstantno o Hristu, iziritira.
    Prva pita, drugu odgovor na pitanje - iritira...

    Istina je da danas 90% ljudi misli tako kao i vi -> "Vernik sam, ali bolje da je Bog što dalje od mene...jer, šta je greh? Greh je ono što JA odlučim da jeste...."

    I taako...

  5. #20

    Odgovor: Cistota srca...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku

    Prva pita, drugu odgovor na pitanje - iritira...

    Istina je da danas 90% ljudi misli tako kao i vi -> "Vernik sam, ali bolje da je Bog što dalje od mene...jer, šta je greh? Greh je ono što JA odlučim da jeste...."

    I taako...

    Vidis,u tome je cistota misli.
    Kako razmisljas i donosis zakljucke.

    Ja, pa samo ja, sve najbolje znam i misao onu, koju moj sagovornik jos pomislio nije, ja je znam

    Vernici, to ne rade gogsi.

  6. #21

    Odgovor: Cistota srca...

    Pa sama si rekla/napisala ->

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Vernik sam.
    Ali me ovo tupljenje konstantno o Hristu, iziritira.
    ...
    I on je bio covek, ako cemo tako.
    Ne beztelesno bice poput boga, vec covek, hodao je zemljom, mislio, pricao, odlucivao.
    Šta se sad vadiš?

    Ako ne veruješ da je Hrist bio Bog koji je sišao medju ljude u telu, onda nisi vernik....

  7. #22

    Odgovor: Cistota srca...

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Pa sama si rekla/napisala ->



    Šta se sad vadiš?

    Ako ne veruješ da je Hrist bio Bog koji je sišao medju ljude u telu, onda nisi vernik....
    Ne vadim se, o ovom mozemo ti i ja na religiji dokle Hoces
    Bog je samo jedan, a Hrist nije bio bog, vec boziji sin.
    Koliko su mene naucila na veronauci, a bila sam pazljiva na casovima.
    Tema je druga, ovde u pitanju.

  8. #23

    Odgovor: Cistota srca...

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Bog je samo jedan, a Hrist nije bio bog, vec boziji sin.
    Koliko su mene naucila na veronauci, a bila sam pazljiva na casovima.
    1. U početku beše Reč, i Reč beše u Boga, i Bog beše Reč.
    (Jovan 1:1)

    14. I reč postade telo i useli se u nas puno blagodati i istine; i videsmo slavu Njegovu, slavu, kao Jedinorodnoga od Oca.
    (Jovan 1:14)

    30. Ja i Otac jedno smo.
    (Jovan 10)

    "...Ko je video Mene(Isusa), video je Oca...."

    Nikada ne smemo dozvoliti sebi da ni u šali kažemo: "Ali me ovo tupljenje konstantno o Hristu, iziritira."

    Pogotovo jer je ovo tema - religija!

  9. #24

    Odgovor: Cistota srca...

    Ovde se u vise mahova pominjala cistota srca kod dece,koja iako se radjajuu takodje sa klicama zla u sebi (znamo i zasto i kako..)naravno da poseduju oni nevinost koja ce tokom zivota zarko zeleti da se ''opismeni''...Njihova cistota se ogleda narocito u tome,sto se zna da se generalno, stvaralacki zivot ne ocituje u zreloj ili starackoj dobi,vec u njihovoj decijoj fazi,kada bujni potencijali jos nisu determinisani i fiksirani spoljasnjim okolnostima...

    Nice je pisao o decijoj dobi:''Dete je nevinost i zaborav,stalno otpocinjanje,igra,tocak koji se sam od sebe okrece,prvi pokret,sveto kazivanje.''Decija otvorenost,se u toku razvoja,polako zatvara pa je najveca i najdalekoseznija vestina vaspitaca da te potencijale ostavi sto duze otvorenim i da bi deca stremila sto visim oblicima....
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  10. #25

    Odgovor: Cistota srca...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    ... dece, koja iako se radjajuu takodje sa klicama zla u sebi ....
    kakve su to klice zla?

  11. #26

    Odgovor: Cistota srca...

    Stvarno mi nisu jasne te psihološke/filozofske/kakve već kvalifikacije o klici/semenu/zametku zla u nekome. To je jednaka besmislica kao i prebrojavanje krvnih zrnaca zarad utvrđivanja nacionalnosti. Kao da prekopavate po kesi punoj pasulja tražeći zrno graška. Nikakva klica ne postoji ni u kome, bilo da je u pitanju klica dobrote ili zla. Čovek je po rođenju tabula raza, prazna ploča po kojoj će život i ljudi tek ispisati čoveka. Kakav će čovek postati ne zavisi ni od kakve klice, već od osobina i kvaliteta onih koji će se o njegovoj tabli starati i po njoj pisati.

  12. #27

    Odgovor: Cistota srca...

    Citat sati kaže: Pogledaj poruku
    kakve su to klice zla?
    Frojd je stalno govorio da je covek po prirodi zao...

    Covek se radja sa dobrim i zlim klicama ili zametkom...Svako dete se rodi dobro i zlo,(pitanje genetike),nosi oba u sebi,a roditelji,vaspitanje i drustvo ucinice da jedno od ta dva prevlada..Borba dobra i zla je sustina zivota...
    Utvrdjeno je da se danas ljudi radjaju sa sklonoscu ka ubistvima,alkoholizmu,samoubistvima....
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  13. #28

    Odgovor: Cistota srca...

    Ne možemo mešati babe i žabe. Ili pričamo o jevrejskim legendama ili prihvatamo novozavetno učenje po kome su svet i čovek stvoreni po modelu kreacizma.

    Ako svet drži 36 pravednika i treba da ga drže s obzirom da je tu tema ne "oko za oko", već "dva oka za oko".
    Ukoliko priznajemo i prihvatamo hrišćanstvo, onda s dubokom poniznošću pričamo o prisustvu i prepoznavanju Hrista u svakom čoveku, a ne samo u odabranima, mada u nekima više ili manje... I onda nema klice zla i dobra, već je dete rođenjem opterećeno praroditeljskim grehom, koji se potom, srećom, "ispira" krštenjem i otada čovek prima duh sveti. I ako čovek nije kršten, on je stvoren po liku božjem. Fizički on ima obličje slično obličju njegovom. Psihološki i duhovno čovek ima materijal sličan njegovom, ali koliko će ga održavati čistim, ostaje da se vidi.

    Čistota srca je važna. To je ono što nas odvaja od sveta gde je čovek vuk drugome čoveku. Više sam sklona ekipi psihologa u odnosu na mantijaše i upijam njihove savete da valja raditi na sebi. Treba se neprestano ispitivati, jer onda se možemo i korigovati. Dati sve od sebe da se ovaj svet učini boljim mestom za život za sve ljude na planeti. Uvažavati tuđe mišljenje. Upražnjavati dijalog. Biti radoznao i ne bojati se ničeg stranog. Uvek gledati dobru stranu stvari i ljudi. Sve je to održavanje čistote srca - smiriti i neutralisati agresiju, bes, ljutnju, mržnju, pakost, zavist, inat, ponos, jednom rečju sve suprotno plemenitim moralnim ljudskim vrednostima. Da li je neko blaženo bezbedan od tih emocija i zašto je to slučaj ? Može samo da im se zavidi. Ups!
    Ipak se okreće!
    Stvari se menjaju nabolje, hteli mi to ili ne... [SIGPIC][/SIGPIC]

  14. #29

    Odgovor: Cistota srca...

    Citat pralinica kaže: Pogledaj poruku
    Ne možemo mešati babe i žabe. Ili pričamo o jevrejskim legendama ili prihvatamo novozavetno učenje po kome su svet i čovek stvoreni po modelu kreacizma.

    Ovde je spomenuta jevrejska legenda o 36 pravednika, iz razloga sto ona najbolje odgovara na pitanja ,da li covek ikada saznaje da je njegovo srce cisto.?!..

    Odgovor jevreja , na ovo pitanje je prilicno jasno odredjen,ali nije samo to poenta,vec
    je,takodje i istovetan sa odgovorima svih hriscanskih svetitelja kroz vekove ..Iskustvo hriscanskih svetitelja u celom svetu,i prosle i sadasnje njegove istorije,poznatih i priznatih pravednika,i sigurno mnogo vise,zauvek nepoznatih,jedinstveno je:
    Jer sto se vise covek bogu priblizava,(kako god ga on zvao...)sve je dublje i potresnije svestan svojih grehova,proslih i sadasnjih,svojih slabosti i nemoci..

    U mom slucaju...sasvim je nebitno..trideset i sest pravednika-jevreji,hriscani,vernici i
    postovaoci svih religija koje su aktuelne... bitna je veza i to izgubljena veza
    ...vezivanje coveka za nesto sto ga trascedentira...

    Vec sam napisala negde...sta je slavni rimski filozof Plutarh iz Heroneje pisao:''Obidjite sve zemlje,naci cete ljude bez kuca i gradova,bez odela i obuce.Ali nigde necete naci narod bez vere u Boga i duhovni svet,niti grad bez bogomolje i sa stanovnicima koji se ne bave bogosluzenjem''.

    U prirodi coveka je da veruje,da se ''oslanja''..lakse mu je ,i lakse se bori sa zivotnim
    nedacama i oduvek je tako bilo...mora imati nesto,nekoga ..mora u borbu sa intruderima, sa svojim Bogom..(kako god ga zvao-ovo ponavljam kao mantru..)... Ali,pravo je da se cist Bog otkriva samo onima cije je srce precisceno...



    Evo pitanje...,za one koji procitaju ovaj post...(I.S.) i zele nesto da napisu:

    Sta znaci imati milostivo srce?
    Da li je to gorenje srca, za svaku stvar....:za ljude,za ptice, za zivotinje, za demone i za sva stvorenja ?
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  15. #30

    Odgovor: Cistota srca...

    Opet mešaš babe i žabe... ...I legende sa religijom...
    Kakvih 36 pravednika? Kakve misterije? Tajni indentiteti? Uskaću poput supermena u pomoć...?
    Ma daaaj...
    I ne vidim kako ta legenda odgovara na pitanje "da li čovek saznaje da je njegovo srce čisto" ?

    Budučnost nije determinisana datumima jer Bog daje čoveku na izbor kada će biti kraj...Dok god ima pravednih na planeti /a ima ih više od 36/, i onih koji se trude ići putevima da to postanu - /dakle ima nade za njih/ - planeta će opstajati...

    U mom slucaju...sasvim je nebitno..trideset i sest pravednika-jevreji,hriscani,vernici i
    postovaoci svih religija koje su aktuelne... bitna je veza i to izgubljena veza
    ...vezivanje coveka za nesto sto ga trascedentira...
    Samo nije za "nešto" , nego ponovno povezivanje čoveka sa Tvorcem...Re-legare...religija...
    Legare=kopča-veza, re=ponovno...Uspostaviti ponovo kopču sa Tvorcem...
    Šta znači "ponovo"?
    Pa to znači da smo (vezu) nekada imali, pa smo je izgubili...sada je potrebno ponovo uspostaviti izgubljeno...re-legare...
    Jer sto se vise covek bogu priblizava,(kako god ga on zvao...)sve je dublje i potresnije svestan svojih grehova,proslih i sadasnjih,svojih slabosti i nemoci..
    Tako je...samo si izostavila drugi deo priče - stranu medalje - !
    A to je da posle potresnih saznanja o sopstvenim gresima, slabostima i nemoćima, čoveka ispunjava apsolutno saznanje - spoznaja Božije ljubavi prema njemu(čoveku) tako slabom i tako grešnom. To saznanje da je sam Bog platio i iskupio sve ljudske slabosti i grehe, da stoji iza svakoga koji ga prizove i koji se iz SRCA(a ne usana) trudi ispoštovati sve Božije zapovesti, ne može se ni sa čim meriti i porediti...

    Ali,pravo je da se cist Bog otkriva samo onima cije je srce precisceno...
    I ovo nije tačno...čak naprotiv...

    Bog(Hrist) je rekao: "...Nisam došao na Zemlju da lečim zdrave, nego bolesne..."

    Apostol Pavle je najupečatljiviji primer ove rečenice...Savle koji proganja, lovi i ubija Hrišćane (srce mu i nije baš čisto jel) postaje posle Božijeg otkrivanja - Pavle, najveći širitelj tog istog hrišćanstva u razvoju, kojeg je satirao...

    Sta znaci imati milostivo srce?Da li je to gorenje srca, za svaku stvar....:za ljude,za ptice, za zivotinje, za demone i za sva stvorenja ?
    E pitanje ti je...kako da kažem...hmm....opet "nit smrdi nit miriše"

    Kako bre u usti kontekst stavljati ljude, ptice, životinje i....demone!?
    Prevedeno-> Treba li imati milostivo srce za - istinsko zlo!?

    Kao što rekoh...."sediš na dve stolice"... "igraš se s vatrom" ... A to ti nije dobro

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Pokloni od srca ili od K....
    Autor Uriel u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 17.05.2010, 11:35
  2. Korumpcija srca
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 01.07.2009, 10:00
  3. Kako do voljenog srca
    Autor Najgora u forumu Astrologija
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 27.08.2008, 16:16
  4. Horoskop tvog srca
    Autor DanijElla u forumu Astrologija
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 16.05.2008, 18:02
  5. Grdosija velikog srca
    Autor euridika u forumu Spomenar
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 24.09.2007, 20:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •