Zašto ste ateista?
Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 63
  1. #1

    Zašto ste ateista?

    Ovo je tema za ateiste, odnosno one koji imaju pogled na svet u kojem nema bogova i natprirodnih sila. U vikipediji za ateizam kažu sledeće:

    Ateizam (grčki: α-, "bez" i Θεος, "bog") je stajalište da nema bogova. Široko shvaćeni smisao označava samo neverovanje u boga i konzistentan je sa agnosticizmom. Uži smisao označava verovanje da nema boga, što je postala standardna interpretacija za ateizam.

    Vrste ateizma:

    Slab ateizam, takođe poznat kao implicitni ili negativni ateizam, je stanje nepostojanja verovanja u božanstva.
    Čvrst ateizam, takođe i eksplicitni ili pozitivni ateizam, je verovanje da božanstva ne postoje. Racionalisti su često čvrsti ateisti.



    Zbog čega ste ateista?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Zbog čega ste ateista?
    Jer sam racionalan. Ne verujem u bajke, pa makar se one zvale i Biblija. Ne verujem ni u Boga ni u sudbinu. Nemoguće je postojanje višeg bića koje se šest dana iz dosade igralo stvaranja, takvo biće bi bilo dete i bilo bi autistično. Svemir se širi, nije igraonica za autističnu decu. Nema života nakon što se telo raspadne, video sam.

  3. #3

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Inache sam agnostik. Ali, ako pogledam shta je to shto chini teizam oko mene, onda se mogu nazvati ateistom.

    A zashto? Iz istog razloga shto sam Adedamrazista ili Avilenjacista, i zato shto ne verujem u leteche shpageti chudovishte (mada tu vech pochinjem malo da popushtam, sve je vishe dokaza o prisitvu njegovih noodly apendages Church of the Flying Spaghetti Monster)

    Za mene su ateizam i agnosticizam, normalno stanje stvari i ne treba poseban razlog da bi se bio ateista ili agnostik. Dovoljno je ne prepustiti se prosto stihiji. Nekome drugome je religioznost normalno stanje svari pa mu treba razlog da bi promenio stanovishte.


    Obzirom da je ateizam negativan ili prosto neodredjen stav prema nechemu (bogu), to znachi da mi je potreban razlog da bih verovao. Ne dakle, razlog u nekoj mojoj potrebi, vech dokaz o postojanju boga, makar i posredan, ali dovoljno ubedljiv i dostojan onoga shto dokazuje.

  4. #4

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    ..Cogito ergo sum..
    The rest...is silence.

  5. #5

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Kao ateista religiju posmatram kao prvorazredni kulturni fenomen u istoriji čovečanstva i nemam negativan odnos prema njoj. Sve te zavrzlame oko boga, religijskih običaja i dogmi su za mene nebitne u suštinskom životnom smislu. Vodim se moralom, pre svega, i onim što je dobro svuda i svagda. Dakle, onaj ko hoće, želi, i može zna šta je dobro, a šta je zlo, bez obzira koje je rase, vere, ili nacionalnosti.

    Baratanje vrednosnim sudovima je suština, po meni, za svakog čoveka, a ne kojem kolektivitetu pripada.

    Lični odnos prema religiji i bogu je izuzetno složeno pitanje i ja ću pokušati da u najkraćem mogućem objasnim kako sam ja došao do neke svoje, dakle potpuno subjektivne, principijelne relacije prema bogu i religiji.

    Prva stvar koju sam primetio još kao dete je to da je na čovečiju opredeljenost u tom smislu uticala u najvećem broju slučajeva čista geografija, odnosno mesto rođenja svakog pojedinca. Zatim, tu su porodica, socijalni status, lokalna sredina, nacionalna pripadnost, lični afiniteti itd. tako da sam siguran da je bilo ko od nas sa ovog foruma rođen, recimo, kao Papuanac na Novoj Gvineji, sigurno bi verovao i brojne mitove, niža i viša božanstva, krokodile i ko zna šta sve ne, a da bi sva uveravanja nekog pripadnika bilo koje druge religije smatrao smešnim...

    Drugi neki razlog je sama suština (bilo koje) religije. Naime svaka religija je po svojoj prirodi zatvorena, isključiva i prevratnička u odnosu na druge religije i ima ambicije da postane jedina globalna religija, čime se potpuno isključuju brojna druga religijska rešenja i postavke neke od ostalih religija koja su možda i bolja i naprednija.

    Zatim, moj lični osećaj slobode (pre svega slobode izbora) se kosi sa pripadnošću bilo kojoj religiji, bilo kojoj ideju, bilo kojoj političkoj partiji. Verovao ili ne, čak ne postoji ni sportski klub za koji navijam (što sam već i ranije isticao u svojim stavovima). Moj pokojni otac, zvezdaš, nikako to nije mogao da shvati. Sve ovo ne znači, da se, naravno, bilo koja druga osoba koja veruje u boga, ili navija za neki klub itd. oseća manje slobodnijom od mene.

    Hoću da kažem da, iako distanciran, pokušavam da budem dovoljno blizu brojnim i različitim kosmogonijskim, religijskim, moralnim, filosofskim, humanističkim itd. rešenjima i postavkama, ali pre svega nauci, jer sam potpuno uveren da nema idealno dobre ideje, odnosno religije koja sve dobro i jedino dobro implicira u sebi...

    Što se tiče više sile i danas neobjašnjivih stvari, pojava i procesa, sklon sam da poverujem da je to tako prvenstveno zbog toga što trenutno ljudsko saznanje nije konačno. Nauka grabi snažnim i ubrzanim koracima napred i izvesno je da će ako bog postoji (u šta ne verujem, mada ni jedan dokaz ne govori da on zaista i ne postoji), ona to sigurno i dokazati....
    Poruku je izmenio memento, 08.04.2010 u 20:37 Razlog: slovce
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #6

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Ja sam i kao dete uvek dosadjivao ljudima sa pitanjem " zašto? "
    Kada bih dobio nezadovoljavajući odgovor, opet bi sledilo " a zašto?"
    Još malo pa je prošlo pola veka...i ta navika mi je ostala.
    Dosta se tu odgovora skupilo za tih nekoliko godina.
    Uglavnom nezadovoljavajućih.
    Ona nekolicina koji su kod mene položili sa "zadovoljavajući odgovor"
    uglavnom su bili učeni i racionalni.
    Izučio sam nekoliko zanata od kamenorezca do web-designera i nekako sam
    navikao da fizika, hemija i matematika imaju odgovore za sve što se dešava u ovom
    našem univerzumu.
    Čitao sam i bibliju i kuran i talmud...tek onako da mi niko ne može palamuditi,
    ali isto tako znam kako se izračunavaju udaljenosti između galaksija na osnovu
    sjajnosti pulsara iste frekvencije.
    I od jednog i od drugog imam strahovite koristi
    Volim znanje radi znanja ...to je neka vrsta hobija.
    Volim život i mislim da je predivna stvar...ali mi ne treba nikakva nagrada nakon njega.
    Nagrada je što sam ovde na ovoj lepoj planeti...i treba to nekako odraditi da i planeti
    bude dobro. U boga ne verujem ...ali da mi se sada pojavi, nebih se frapirao ili uplašio...
    nemam zbog čega...sve sam do sada pošteno odradio...mislim da bih i njemu
    postavio nekoliko pitanja "zašto?"...tek onako iz radoznalosti.
    Ateista uvek pita "zašto?" ...nikad mu nije dovoljno "E zato!"

  7. #7

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Ovo je tema za ateiste, odnosno one koji imaju pogled na svet u kojem nema bogova i natprirodnih sila.

    ?
    Nadam se da mi autor ovog posta nece zameriti sto cu iz jednog drugog ugla napisati nesto o ateizmu ,i ako ja nisam ateista ,ali ni ''neki zaludni vernik '',koji se slepo drzi nekih pisanija iz davnina (mnogi od njih su brisani,prepravljani,doradjivani...)vec ,sam duboko uverena u postojanje ljudi-polubogova - verovanje iz davne proslosti .... da je covek ''polubog''...(to je sada druga tema..)...i danas i uvek ...Ali..sta kaze psihijatrija ....

    Covek nikako ne moze sebe upoznati bes pomoci Tvorca ,kako god ga mi nazivali..!Zasto?Zato sto svaki drugi pokusaj upoznavanja sebe ,ogoljenog ,bez maske,bez Persone,razoblicava Senku u sebi,lisavajuci se,dakle,svih projekcija,negacija,preokretanja u suprotno,identifikacija sa agresorom i drugih brojnih mehanizama odbrane,odlucno uocenih i opisanih od Frojda i njegovih nastavljaca-vodi nepodnosljivom saznanju,koje treba da bude dozivljeno,a ne apstraktno mozgano,o apsolutnoj nistavnosti coveka....

    Hrabrost nekih genijalnih ateista,kao sto su bili Nice,Frojd,Marks,Sartr,Hajdeger,Beket,da coveka ogole do kraja,svodeci ga na besmislenu prirodnu Nulu,kakvom smrtnom nulom zavrsava zivot svaki covek i kakvim ce nistavilom zavrsiti zivot jednog dalekog dana u buducnosti i nasa Zemlja i njeno Sunce i mozda citava vasiona-zadivljuje i uzasava.

    Pa onda ,i ovi genijalni ljudi nisu izdrzali do kraja zivota da ostanu nihilisti i apsolutni ateisti.Vizija Niceova bio je -natcovek,Marksova -proleterska,Frojd je grcevito hteo da veruje u ljudski razum koji ce ga ,mozda,spasti od samounistenja ...
    Sartr je propovedao apsolutnu slobodu covekovu i njeno smisleno angazovanje u humanistickoj akciji,a Hajdeger je,kazu,pred smrt porucio sledece:''Filozofija nece moci izvrsiti nikakav preobrazaj sadasnjeg sveta.I ne samo filozofija,nego nikakvo misljenje koje nije ljudsko.Moze nas spasti samo Bog,a nama ostaje samo da se poetskim misljenjem pripremimo za pojavu Boga...ili,ako ipak propadnemo,da bar budemo u toj propasti svesni da propadamo zato sto Bog nije sa nama,sto je odsutan''.

    Dakle ..Ateista,sta je to...?Ne postoje...skoro...I ne znajuci verujemo...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  8. #8

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Jer sam racionalan. Ne verujem u bajke, pa makar se one zvale i Biblija. Ne verujem ni u Boga ni u sudbinu. Nemoguće je postojanje višeg bića koje se šest dana iz dosade igralo stvaranja, takvo biće bi bilo dete i bilo bi autistično. Svemir se širi, nije igraonica za autističnu decu. Nema života nakon što se telo raspadne, video sam.
    Morfe razjasni mi molim te zivo me interesuje zadnja recenica,sta si video?

  9. #9

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Ubijene, iskasapljene, rasparčane, moj Becar.... onaj ko želi da me ubedi da se iz tih ostataka duša vinula u nebo u nekakvo carstvo ima ozbiljnijih problema od verovanja u bajke.

  10. #10

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    nastavljaca-vodi nepodnosljivom saznanju,koje treba da bude dozivljeno,a ne apstraktno mozgano,o apsolutnoj nistavnosti coveka....
    Chemu god vodilo saznanje, koje ne ukljuchuje Boga u razmatranje, ono neche imati za posledicu to da Bog mora da postoji.
    Znachi, ako se meni ne svidja svet kakav bez Boga postoji, i chak ako treba da izmislim sebi nekog Boga da bi zzivot dobio neki smisao (a zivot ima smisla i bez Boga) to sve jedno neche uchiniti da Bog postoji, niti dokazivati njegovo postojanje.



    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Dakle ..Ateista,sta je to...?Ne postoje...skoro...I ne znajuci verujemo...
    Ne bih relativizovao svoj "ateizam" i dovodio moju veru u ovo i ono sa verom u boga. Vera u ljude vera u pobedu vera u sebe, verovanje da che posle nochi dochi dan ... nisu vera u boga, i to nema veze jedno sa drugim.

    Genijalnim ljudima svaka chast, i ne bih pridavao mnogo vazznosti tvrdnji da je neko od njih promenio svoj stav. Ljudi se naravno menjaju, ali njihovo verovanje ne menja stvarnost. Mogu verovati da neko pametniji poima stvarnost bolje nego ja, ali i dalje se mogu svesti na kompleksnije zablude. Uzgred, chesto se poznatim intelektualcima, pripisuje prilazak religiji pred smrt, te nekakva pokajanja na samrtnoj postelji. Problem je shto su takve tvrdnje chesto nedokazive ili chak dokazana lazz, kao ona pricha da se Darvin sam pokajao jer je negde u zivotu prestao da veruje.

  11. #11

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    Dakle ..Ateista,sta je to...?Ne postoje...skoro...I ne znajuci verujemo...
    Ne bih želeo da ulazim u raspravu, jer postoji druga tema za to. Ja zaista ne verujem u tvorca ili kako god ga već nazivali. Ali, iritira pomalo to da neko bolje zna od mene šta ja to osećam i mislim, a da, eto, nisam ni svesan toga. Ja bez imalo zadrške iznosim svoje stavove, poštujući koliko god mogu različita mišljenja i uverenja. Dakle, ne verujem u boga ni svesno ni nesvesno. Ovo nije ni inat, ni utuk na utuk, niti bogohuljenje. Ko veruje srećno mu bilo pa bilo to svesno ili nesvesno...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  12. #12

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Hrabrost nekih genijalnih ateista,kao sto su bili Nice,Frojd,Marks,Sartr,Hajdeger,Beket,da coveka ogole do kraja,svodeci ga na besmislenu prirodnu Nulu,kakvom smrtnom nulom zavrsava zivot svaki covek i kakvim ce nistavilom zavrsiti zivot jednog dalekog dana u buducnosti i nasa Zemlja i njeno Sunce i mozda citava vasiona-zadivljuje i uzasava.
    I onda u chemu je problem...?
    Nula je samo u ljudskom apstraktnom razmishljanju neshto "negativno" (chitaj -loshe-)
    u prirodi nula je samo jedno stanje.
    Divljenje i uzhas su isto samo dve male anomalije u ljudskom operativnom sistemu,
    koje apsolutno nikakve veze nemaju sa kretanjem materije i energije u svemiru,
    tako da su maximalno zanemarljive pojave.
    Sa ljudima je uvek taj problem da sebe smatraju veoma, veoma vazhnim tvorevinama
    jer precenjuju ulogu razmishljanja.
    Ako usporedimo choveka sa jednom jednochelijskom algom dolazimo do zakljuchka
    da je alga iz aspekta... tvorca puno uspeliji model. Obrazlozhenje:
    sushtina zhivog bicha je da predaje genetski kod na sledechu generaciju a u tome je alga
    superiornija.
    - energiju dobija direktno od sunca i ne treba joj masti, leba, pljeskavica, kajmak, ajvar, koka kola....
    -razmnozhava se sa mnogo vechom eficienciom i greshke u predaji koda su puno manje.
    -sasvim dobro izlazi na kraj sa puno loshijim uslovima, nego shto su potrebni ljudima.
    - ne razmishlja, stoga nije sklona pravljenju greshaka u razmishljanju.
    -sasvim dobro radi sa puno manje delova.
    - Alge se ne kolju medjusobno jer jedne veruju u Nad-algu a druge u Algu-proroka.
    Ako postoji tvorac, ja mu odajem priznanje za genijalnost u kreiranju alge...
    a za choveka bi dobio 2- suvishe komplikovan, lako se kvari, sklon je samodestrukciji,
    chesto mu pada windows, mnogo troshi na 100 km. i shto je naj gore...
    beskrajno je uobrazhen u svojoj gluposti jer veruje da svet postoji zbog njega


    Dakle ..Ateista,sta je to...?Ne postoje...skoro...I ne znajuci verujemo
    Bulshitt !
    Da je meni ta tehnologija sa kojom se prave svetovi, ja bi legao na posao i napravio
    malo bolje od ovoga...nebih skenjao stvar ovako za shest dana i posle otishao
    na placheni godishnji, koji evo traje vech nekoliko milijardi godina.

  13. #13

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Zato sto imam pametnija posla nego da se bakcem bajkama koje su pisali polupismeni ljudi, zato sto za mene verovanje u nevidljivog chiku koji nas sve ''voli, podrzava i chuva'' je chist debilizam..
    Jednostavno verujem u samo svojim chulima..moj zivot zavisi samo od mene samog..

    Zato sto mislim jasno a ne duboko!

  14. #14

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    više vjerujem svojim očima, no tuđim naracijama..za sada...
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  15. #15

    Odgovor: Zašto ste ateista?

    Jedini pravi odgovor na to pitanje je: A zašto da ne budem?

    Svi ostali razlozi su suvišni.



    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •