Rat, zašto?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18

Tema: Rat, zašto?

  1. #1

    Rat, zašto?

    Na mnogim temama se pominje rat. Često se to radi u različitim kontekstima, što je, rekao bih, i normalno...

    Međutim, rat je previše ozbiljna stvar, da bi se događao slučajno, tek tako. To je izvesno. Verujem da ćemo se svi složiti da je rat društvena pojava koja prati ljudski rod od kada je i nas samih. Zato i delim mišljenje sa onima koji tvrde da je oružani sukob svojevrsna zakonitost u ljudskom društvu koja se često ne može izbeći...

    Mnogi su aspekti rata, različite su njegove podele i postoje brojne teorije o ratu...

    Šta vi mislite o ratu kao društvenoj pojavi? Koje su njegove osnovne karakteristike? I, što je najvažnije, koji su po vašem mišljenju suštinski uzroci ratova?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Rat, zašto?

    Rat prati ljudski rod od praistorije, u različitim oblicima. U neku ruku jeste prirodan, iako mislim da ga je u najvećem broju slučajeva moguće izbeći. Ali, da bi bio izbegnut, ljudi moraju potisnuti svoju prirodu, ostaviti je bar za trenutak po strani.

    Zašto kažem prirodu? Ljudi su sisari. Iako smo skloni sebe isčupati iz životinjskog sveta i staviti se na pijedestal, mi smo ipak podvrsta sisara. Njima je zajedničko obeležavanje teritorije. Zajedničko im je, takođe, to što zaposednutu teritoriju brane od uljeza. Svaki od njih, pa i ljudi, će težiti da na svojoj teritoriji ima sve prirodne resurse koji su mu neophodni. Tu smo. Uzrok rata. Proširivanje jedne teritorije radi ostvarivanja interesa uvek ide na uštrb neke druge teritorije i interesa njenih naseljenika. Nekad su interesi koji vode ratu jasno vidljivi, a nekad ih je jako teško na racionalan način objasniti.

    Ratova, verujem, ne bi bilo da ljudi shvate da među njima nema razlika. Čak i među najrazličitijim rasama genetske razlike su zanemarive. Ali, avaj, ljudi ne samo što su se podelili među sobom, već svakodnevno traže nove razloge da se udalje jedni od drugih. Zato će ratova i dalje biti.

  3. #3

    Odgovor: Rat, zašto?

    Odavno sam prestala da vjerujem da je ova planeta "one happy place" ..valjda sam tako mislila dok nisam počela da mućkam glavom, i dok mi nisu fijuknule prve granate iznad glave.
    Sada sve to shvatam kao više partija "Rizika" koju igraju svjetske velesile.
    Jadno je i čemerno kako Ameri glume neke mirotvorce, a godinama unazad imaju jasan plan i naum da stvore uporišta u svim dijelovima svijeta, da mogu da kontrolišu.Malo su im sateliti.
    Zavadiše nas...dobro, to im nije ni pošlo teško za rukom...i polako se proširiše...trenutno se u Sarajevu na mjestu bivše kasarne Maršal Tito pravi američka ambasada ...a svako normalan ko gleda izgradnju jasno vidi da se pravi utvrđenje, utvrda pod zemljom i iznad nje.
    Bacali su atomske bombe...rješavali sporove u ratovima prije ovih koje vode sada...treba im nafta, izmisle povod. Nisu baš dohakali Aziji, ali već će oni naći načina.

    Nekako su mi se ranije i sviđali oni ratovi daavno...izađeš na neku čistinu, pokrkaš se kopljima, mačevima...neko pogine..neko ne...pobjednik osvaja teritorij. Današnji ratovi te ubiše u pojam...nekako niti izgubiš niti dobiješ, ali si u oba slučaja donji. Samo su krivci na tronu.

    Ajde da te osvajačke ratove i pobune i nekako shvatim...ali šta rade šiiti i suniti decenijama, to mi nikada neće biti jasno.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  4. #4

    Odgovor: Rat, zašto?

    "Iza razmisljanja o smislu i karakteru ratova krije se, gotovo uvijek mitoloska predstava o neminovnosti njihovog postojanja. Vjerovanja i saznanja da se ratovi stalno dogadjaju u manjevise ciklicnim intervalima, kao i cinjenica da je rat signum svih vremena i epoha, da je fenomen istovremen na svim prostorima koji odredjuje ne samo ljudske relacije, tvore ontolosku sliku rata. O ratu se vise ne misli kao o arhetipskom obrascu vec prije kao o prototipskoj odrednici. Rat je tako ne samo dio istorijske bastine vec ontoloske, koja odredjuje nase bivstvovanje na fundamentalan nacin. "

    Boris Brajevic


    vise o tome na Rat kao politicka etika.
    Ploviti se mora i bez broda ..

  5. #5

    Odgovor: Rat, zašto?

    Trebalo bi najpre dati odgovor na pitanje,a sta je sa mirom i da li je nekada, uopste bilo dugog mirovanja u svetu?
    Mozda, u praistoriji ,o kojoj malo znamo, .kada je bilo malo stanovnika na zemlji ,kada su plemena bila udaljena stotinama i hiljadama kilometar jednih od drugih...

    Ali,od kada poznajemo i znamo za istoriju,a to je period od skoro 10 000 godina,ratova je uvek bilo!Zasto?Da li je to potreba coveka za predelima u kojima je bilo obilje hrane i vode..ili je to nekakav ''ratnicki instikt'' ljudi ,kojima je drugi covek ,pleme,narod,predstavljao ''vuka'',a ne Boga ili coveka (homo homini lupus sive deo,homo)?

    Psiholoski posmatrano,covek je slabo bice (prema Adleru prirodno inferiorno...),koje se zbog slabosti brani i napada.

    Kain je vec na pocetku istorije (prema bibliji...) ubio Avelja ,pa mada je Bog osudio ovo ubistvo(u covecanstvu je rano ustanovljen tabu ubistva..V.J.),ono se neprestano ponavlja ,izazivajuci -jus talionis,pravo odmazde.

    Tako je osvetoljubivost postala opsta nesreca za sve ljude i narode.
    Covek je bice koje se sveti i koje ne prasta!

    Kada posmatramo blizu istoriju naroda i njihovih osvajackih pohoda,dovoljno je osvrnuti se na Osmanlijsko carstvo,jedno vreme najmocnije u Evropi.Sultani su znali da je svaki duzi period mira za tursku vladavinu mogao da znaci opadanje agresivne potrebe za borbom,pljackom i posedovanjem (tudjeg).Otud je stotinama godina koliko je trajala turska imperija, turska vojska morala biti uvek spremna za novi rat.

    Ali ,za sve narode u istoriji je vazilo ono:jedni napadaju,drugi se brane!Ne vazi li ovo pravilo i za pojedine ljude u njihovom svakodnevnom zivotu u periodima mira?
    Zna se da je covek paradoksalno bice u kome su cvrsto upleteni ''rat i mir''.snazna ,prirodna(?) potreba da ratuje ,a onda da miruje ,pripremajuci se za novu borbu.Tako je to sa narodima tzv.velikim..danas Amerika,do juce Rusija i Kina,Nemacka i Japan...
    Ne zna se,a sluti se da u ljudima i narodima postoji neki nedovoljno upoznati prirodan strah od dugog mira(mirovanja...),pa se teoreticari pitaju ,ne razmeksava li se covek iznutra kada dugo miruje,ne vuce li ga u smrt (tanatos kao nagon..)pasivnost,bilo kao posledica suvise dobrog spoljasnjeg ili kao rezignacija suvise loseg zivota?

    Cuveni umovi su se oduvek pitali,mogu li velike religije sveta ,pre svega hriscanstvo,da pomognu da se resi zagonetka'rata i mira''...ili bar da se ublazi njihov kobni dosadasnji istorijski tok?


    E,sada .... zivot je na nasoj zemljici pocev od onog beskicmenjaka pa do nas ljudi,stravican, i u toj stravi i ''ludilu'' neumorno traje velicanstven i bezvremen okrsaj ''rata i mira'' ...ma oduvek...Jos je Heraklit...govorio....Eno ''grmi'' jos od pre dve hiljade godina i da ''Rat je otac svemu...sve je u neprekidnom....kretanju...

    ''Dok smo zivi u ratu smo,kada smo mrtvi -mirujemo''......
    Svi valjda znamo...sta je rat...''oruzani sukob naroda'''-neka definicija...ali,postoji rat polova,dva suseda,starog i mladog...spoljasnji rat...ali..najzesci je onaj koji neumorno i neprekidno vodimo u sebi,u nama samima ..pocev od celija nasih ,zdravih i bolesnih..pa sve do rata misljenja ,osecanja ...

    Imamo li mi onda mir uopste?..Tesko!...Cak i kada spavamo i odmaramo se..u nasem organizmu ratuju...

    Mi kao bica u svojoj sustini ,ceznemo za ''stvarnim mirom''...ne (mirom u smrti...Frojd-tanatos,vec mirom u vecnom zivotu...Ako on postoji i ja se zaista pitam, ..da li postoji?''Ljudi,nema ga ''!...U citavom kosmosu je neprekidno trajanje...(a..rat zvezda.) ..

    Dijalekticka igra rata i mira oko nas,u nama.Ako shvatimo smisao ove igre,..naucicemo da plodno mirujemo...da bismo ''napunili baterije'', najpre u ratu samih sa sobom ..

    Ako ne otkrijemo ''pravila igre''...,ako ne shvatimo pravilno Smisao Bozije Igre,neprekidno cemo ratovati..sa drugima..umesto sa sobom(trazenje krivice u sebi,a ne u drugima...) u s i tom, uvek pomalo divljem i nezajazljivom agresivnom nagonu davati hranu ,sve dok nam ne dosadi svaki sukob,pa cemo se odluciti za ''vecni mir'',svesnim ili nesvesnim suicidom*(alkohol,droga,preteran rad,hazardni sportovi,psihosomatska bolest)...

    Kako bol ume zaista da zaboli ?!!..Kakvo iznenadjenje ce da priredi...kada posle voljno izabrane smrti(umesto zivota),ne nadjemo nikakav mir,vec samo novi, mozda mucniji rat...i tako neprestano...

    Danas kakve mi ratove vodimo...podstaknuti unutrasnjim sukobima samih sa sobom,podpomognuti nesvesnim sadrzajima za koje smo mislili da su iscezli,reflektujemo spoljasnje neprijatno,agresivno delanje prema najblizima,u porodici,u skolama,bolnicama,sa narodima...

    Zar nije tako oduvek bilo?...Pa naravno da jeste...Ko je zapocinjao svetske ratove,ko je odlucivao o sudbini planete(i u ratu i u miru.)..verovatno , diktatori sumnjivog ,ali i dokazanog poremecenog dusevnog zdravlja!'(Kako su samo, masovno ljudi rado, i lako prihvatali i hrlili u smrtni zagrljaj ovim bolesnimm harizmaticima'')

    Ovde ,cini mi se govorimo o ratu na koji smo''osudjeni''.. jer Bog: ''.Mir vam ostavljam ..i mir vam dajem svoj...i ako znam da cete imati muke u svetu,da cete biti u neprekidnom ratu ...jer znajte...Ja sam pobedio svet!''...

    ''Ostajem duzna odgovoru na jedno pitanje koje nismo culi,ali koje se namece samo po sebi i iziskuje odgovor zbog vaznosti teme.''......

    Ali,to cu napisati drugi dan...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  6. #6

    Odgovor: Rat, zašto?

    Oružani sukobi su bili i pre onih pravih (u današnjem smislu) ratova . Pa tako, u prvobitnoj zajednici, ratovalo se isključivo zbog prirodnih potreba (oko podrčja bogatim hranom, pogodnog skloništa (pećine), izvora pijaće vode...), ali kada je neki zarobljenik postao prvi rob i kada je nastala prva klasa (robavlasnika) priroda ljudskih sukoba se drastično izmenila pa tako je izvesno da je oružani sukob ljudi u današnjem smislu klasna tvorevina, ma kako to nama izgledalo...

    Nije onda teško da se apsolvira činjenica da su uzroci rata uvek izraz jedne društvene klase, intersne grupe (država, političkih elita, partija, savez država...). Rat je jako složen društveni sukob, a oružana borba je tek jedan od njegovih pojavnih oblika. Obično (ili čak po pravilu) rat već traje neko vreme kada konačno dođe do pucnjave i prolivanja krvi...

    Fraza da rat počinje onda kada diplomatija ne moze da reši problem suštinski znači da, ili onaj koji napada diktira preoštre i neprihvatljive uslove strani koja se napada, ili da svaka strana misli da će nekako pobediti u budućem sukobu.

    Za početak samog oružanog sukoba obično se pažljivo bira neki pogodan povod za agresiju i to već u stvorenoj atmosferi neizbežnosti i potpunoj opravdanosti započinjanja rata. Takvih primera je bezbroj. I dan danas mnogi misle da da je Gavrlio Princip izazvao I. sv.rat i da rata ne bi ni bilo da nije izvršen atentat na Franca Ferdinanda. To, naravno nije tačno, ali se upravo i ovaj događaj koristio da se prikaže zločinačka priroda Srba kada smo napadni u ovim poslednjim ratovima...

    Dakle, rat je društvena (zakonita) pojava i njegovi uzroci, ma kakvi bili, uvek se mogu svesti na osnovne i suštinske koji su po pravilu ekonomski i u funkciji jedne (vladajuće) klase, oligarhije, elite, ili nekog saveza....

    Ratovi mogu imati različita obeležja, kao što je versko, nacionalno, rasno,... Ali, uzroci su uvek ekonomski u želji agresora za što većom moći, odnosno dominacijom. Vera i nacija su često sredstva za homogenizaciju nekog naroda ili države i priprema za odlazak u rat, ali nisu same po sebi uzrok ratova...

    Reduciranjem uzroka oružanih sukoba i društvu doćićemo i do prauzroka svih ratova. To je svakako privatna svojina i nju treba razlikovati od ostalih svojina, posebno od lične, jer iako liče nisu iste...
    Dakle, privatna svojina je uzročnik klasa, a klase induciraju ratove kao sredstvo i metod ostvarivanja svojih ciljeva. Ako je tako, a ja sam siguran da jeste, nameće se pitanje da li bi nestajanjem privatne svojine nestalo i društvenih sukoba?

    Treba imati na umu da komunizam (ako tako i uslovno nazovemo društveno ekonomsku formaciju koja je bila zastupljena u značajnom broju država posle II sv rata) nije besklasno društvo. Radnička klasa je postojala. I ne samo to. Setimo se diktature proleterijata. Privatna svojina nije potpuno nestala, a doživela je konverziju u određenom smislu u društvenu. Osim toga taj proces nestajanja privatne svojine se ne može drugačije gledati ako nije globalni, jer parcijalna rešenja, s obzirom na svetsku podelu rada ne znače ništa.

    Verujem da je važno shvatit da rat ne izazivaju obični ljudi, narod, ma šta radili. Rat je kreacija interesnih (vladajućih) grupa (klase, elite, saveza...) a mi im dođemo kao medij, iliti sredstvo za to. Recimo, u jugoslovenskom slučaju, kada kažem vladajuća elita, svakako ne mislim samo, niti primarno, na epigone i epigončiće na kormilima republika posle Titove smrti, nego i na one suštinske vladare i moćnike na globalnom nivou. To svakako ne oslobađa krivnje nikoga ko se ogrešo u bilo kojem smislu za ratove na ovim prostorima, ali ukazuje na stepenovanu i proširenu dgovornost pa i krivicu za sve ono što se događa, posebno danas, na ovoj planeti...

    Što se tiče ljudske svesti, kako pojedinačne, tako i kolektivne, potpuno sam uveren da ona nije primarna kao uzrok rata. Naime, u prvobitnoj zajednici i pored stepena svesti kakav je bio, nije ni bilo ratova, mada je bilo sukoba, što svakako nije isto, jer su ti sukobi bili u skladu prirodnih potreba, o čemu sam već pisao. Zatim, tada nisu postojale organizovane grupe za vođenje rata (vojska), kao ni bilo kakve druge organizacije koja bi rat mogla osmisliti. Sve je to bilo tako jer nije bilo privatne svojine, pa samim tim i klasa pa tako u suštinskim atributima klase trebamo tražiti uzroke ratova...
    Poruku je izmenio memento, 07.04.2010 u 08:19 Razlog: slovce
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #7

    Odgovor: Rat, zašto?

    Rat evoluira. Teško da možemo porediti ratove vođene pre svega 100-200 godina i one danas.

    Ratovi pre 200 godina su u velikoj meri vođeni upravo iz razloga koje memento smatra nebitnim u današnje vreme. Homogenizacija ljudi na određenom prostoru, potpomognuta nacionalnim, verskim, rasnim, klasnim i bogtepitakakvim zajedništvom jeste (bila) dovoljno dobar razlog za rat. Jer osnovni motivi vezani za opstanak naroda su već tada izgubili na značaju. Nije više bilo potrebno ići u rat da bismo obezbedili više hrane, bolju pećinu, izvore pitke vode...

    Pored tog otuđivanja naroda sveta, danas su uzročnici rata i interesi moćnih lobija i/ili država na svetu koji koriste upravo tu otuđenost kako bi za sebe pribavili ono što žele svi koji imaju moć - još moći. Ne mogu da se setim nijednog skorašnjeg rata u kojem je osnovni motiv bio vezan za ekonomska pitanja. U SFRJ ratovima nije bilo ekonomije, bilo je samo interesa velikih koji su koristili tinjajuću mržnju među lokalnim narodima kako bi lakše ostvarili svoje interese.

  8. #8

    Odgovor: Rat, zašto?

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Rat evoluira. Teško da možemo porediti ratove vođene pre svega 100-200 godina i one danas.
    Tačno, rat evoluira, ali samo u svojim metodama, tehnikama i oruđima. Osnovni uzročnik rata se ne meenja.

    Ratovi pre 200 godina su u velikoj meri vođeni upravo iz razloga koje memento smatra nebitnim u današnje vreme. Homogenizacija ljudi na određenom prostoru, potpomognuta nacionalnim, verskim, rasnim, klasnim i bogtepitakakvim zajedništvom jeste (bila) dovoljno dobar razlog za rat. Jer osnovni motivi vezani za opstanak naroda su već tada izgubili na značaju. Nije više bilo potrebno ići u rat da bismo obezbedili više hrane, bolju pećinu, izvore pitke vode...
    Ratovi se vode upravo zbog uzroka koje sam naveo. Oni su vrlo često skriveni i zamagljeni, tako da dobijaju privid da se vode zbog vere, nacije i slično. Pripadnost nekom kolektivitetu nikada nije sam po sebi uzrok ratu, već može biti (što često i jeste) samo sredstvo za vođenje rata. Kao prilog svojoj tvrdnji ću navesti građanske ratove. Zašto je došlo do građanskog rata u Americi, ili u Rusiju? Ti ni nacija ni vera nisu bili primarni, već intersi klasa. Ili, pokušaj da apsolviraš koji su bili uzroci I. i II svetskog rata. Kada se sve nebitno ukloni doćićemo do golog interesa krupnog kapitala i želje za moći elite jednog naroda, u ovom slučaju Nemaca

    Pored tog otuđivanja naroda sveta, danas su uzročnici rata i interesi moćnih lobija i/ili država na svetu koji koriste upravo tu otuđenost kako bi za sebe pribavili ono što žele svi koji imaju moć - još moći. Ne mogu da se setim nijednog skorašnjeg rata u kojem je osnovni motiv bio vezan za ekonomska pitanja. U SFRJ ratovima nije bilo ekonomije, bilo je samo interesa velikih koji su koristili tinjajuću mržnju među lokalnim narodima kako bi lakše ostvarili svoje interese.
    Otuđenost naroda, kao i neznanje, neobaveštenost, nizak nivo svesti i štatijaznam ne mogu biti uzroci rata, već su to upravo intersi "moćnih lobija" kako si i sam to lepo rekao, a sve ostalo što si pomenuo (otuđenost) su sredstva za sprovošenje tih interesa moćnih.

    Pokušajmo da onda otkrijemo i identifikujemo te "interese moćnih". Pretpostavljam da ćemo se složiti da se oni ogledaju u želji da se zavlada svetskim rezervama nafte, ali i ostalim strateškim resursima kao što su rudna bogatstva, pijaća voda, površine za proizvodnju hrane...itd. Zato se i vrši globalizacija na način kako to Amerika želi, jer se pre svega od ostalih zemalja za prijem u NATO traži da se prihvati američki sistem vrednosti, a daleko je manje važno koliki su borbeni, ekonomski, finansijski, itd kapaciteti te zemlje. To je dugotrajan proces, jer ni ostali (posebno oni takođe moćni i jaki) na suprotnoj strani nisu naivni, pa preduzimaju niz mera da se parira najvećem i najjačem savezu danas na svetu. Ko je nosioc svih tih aktivnosti? Jasno je da su to države, odnosno grupe država. Kakva je priroda tih država? Klasna, bez ikakve sumnje. Ko su nosioci vlasti u takvim državama? Pa svakako odlučujuće pripadnici vladajuće klase. I, na samom kraju, koji je osnovni atrubut kapitalističkog društva? Privatna svojina, bez ikakve sumnje.

    Naravno, sve je to puno složenije i ne treba zanemariti i ostale činioce kao što su nacionalni interesi, savezništva, i sotalo, ali i taj nacionalni interes je projektovana i nestandardna kategorija. Recimo, Kurdi, Baski i ko zna ko još su narodi kojima se ne priznaje pravo da iamaju svoje države, ali zato pojedine zemlja Zapada proglašavaju nacionalnim interesima šta god im se hoće. Međutim to je već nešto drugo...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #9

    Odgovor: Rat, zašto?

    Zašto?
    Zato što ovi "domaćini/ce poljoprivrednici/ce" i njima slični i pre i posle njih, širom sveta.. uvek uspevaju da preskoče žicu.
    I da zapostave oranje.




    Da ne navodim pogrešne podatke, ali onako "odokativno":
    kada bi se u svetu.. samo delić nauke i novca, koji se inače ulaže u finansiranje i "unapređenje" oružja,
    pozabavio napretkom civilizacije i života,
    umesto što se "zabavlja" usavršavanjem smrti,
    na svetu skoro da ne bi bilo ni nesrećnih, ni tužnih, ni bolesnih, a kamoli jadnih gladnih.

    Ali ovim i ovakvim "snažnim i jakim" psihopatama, kao i svetskoj hordi pratećih ratnih profitera - to nikako ne bi odgovaralo.

    Jer šta ludacima znači reč Mir? ... ludak Mir ne kapir'

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  10. #10

    Odgovor: Rat, zašto?

    rat, zashto?
    zbog testosterona.

    kako bez rata?
    ukidanje matrijahata je najvecha greshka chovechanstva.
    & underpaid......

  11. #11

    Odgovor: Rat, zašto?

    Dok je sveta bice i ratova to je bar jasno.
    Ja rat nikad nisam niti cu voleti,ali zamislite svet bez ratova,to nije svet nazalost.

  12. #12

    Odgovor: Rat, zašto?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Dok je sveta bice i ratova to je bar jasno.
    Ja rat nikad nisam niti cu voleti,ali zamislite svet bez ratova,to nije svet nazalost.
    To, naprotiv, jeste svet. Nažalost, kada ljudi shvate da to jeste svet, bojim se da će biti prekasno da bilo šta promene. Ljudi zanemaruju globalnu sliku i vode se svojim sitnim interesima, ne videći da njihovi mračni ciljevi samo privremeno ostvaruju sami sebe, a da u perspektivi ugrožavaju sam opstanak života na Zemlji.

  13. #13

    Odgovor: Rat, zašto?

    Zasto rat?
    zato sto treba da se unapredi vojna industrija,pa hemijska,pa bio,pa farmaceutska
    rat je u sluzbi industrije,uvek
    rat se sprema uglavnom van podrucja na kome ce biti vodjen
    nekome je mozda maceha ali mnogim granama industrije je majka
    naposletku,sprecava prenaseljenost
    da nema ratova i da farmaceutska industrija tu i tamo ne ubaci neki smrtonasan virus koji ce napasti odredjenu populacionu grupu,kao i da o krije lekove za bolesti kao sto su rak ,leukemija ili nesto drugo,bilo bi nas ohoho
    ovako,rikverc....
    Veliki se igraju Boga,mali stradaju
    i sve je u redu
    stalno nas je 5-6 milijardi
    taman
    Ploviti se mora i bez broda ..

  14. #14

    Odgovor: Rat, zašto?

    chitala sam negdje (ili sam chula) neko je rekao (ili napisao) neshto shto mi se bash svidjelo.. a glasi nekako ovako: "ne znam na koji nachin ce se voditi 3. svjetski rat, ali je vrlo velika mogucnost da ce se 4. svjetski rat voditi sa kopljima, lukom i strelom"
    moomoo meee jooouu

  15. #15

    Odgovor: Rat, zašto?

    Zato što izvitopereni umovi.. samo naizgled ljudi,
    iz grupacije poput lika/likova koji u miru, rekreativno odsecaju psima šape - dođu u poziciju da zablješte pod svetlima reflektora.

    Nemam ja ništa protiv vojske, naprotiv.. baš volim "Military look",
    vojske mora biti, da "te" kao jedan narod štiti, da "ti" državu kao jedan posed čuva,
    da ne može da nasrće na tebe i tvoje, baš svaka šuša i kaže recimo .. "e..to je sad moje"
    da njome kao bodyguardom obezbediš svo svoje znanje.. i svo imanje.
    Da bude garant tvog mira.

    Ali, ovi koji psima seku šape ne misle tako
    i vojska im, ako im se pruži zgodna prilika ... za druge namene (i namere) (po)služi.

    _________________
    Moram, pravi je trenutak da citiram jednog mudrog i pametnog, ovde na forumu svima dragog i omiljenog čoveka:
    "Tuđe nećemo Svoje ne_damo" by TITO
    To je misao. I smisao. Vojske.
    ... i ne samo Vojske.

    Tako da bi u tEm slučaYU Rat i kao pojam ubrzo izumro.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •