Beba sa Vama u krevetu..
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Beba sa Vama u krevetu..

    Treba li djecu pustiti da spavaju s roditeljima u krevetu? Ne tako davno, odgovor bi bio odlučno "ne", a možda i "ni u kojem slučaju". Sada odgovor glasi "učinite ono što je najbolje za vašu obitelj". Kulturološki i povijesno gledano, u mnogim su kulturama djeca spavala zajedno s roditeljima. Neki stručnjaci zapadnjački običaj iz 20. stoljeća da dijete što ranije odlazi spavati u svoju sobu (po mogućnosti odmah) nazivaju muškom perspektivom.

    Jedna od tih stručnjakinja je i Tine Thevenin koja je istraživala zašto se samostalno, odvojeno spavanje počelo smatrati zdravim i zašto je sve veći broj pedijatara počeo uvjeravati majke da nikako ne dopuste djetetu da spava s njima u krevetu jer bi mu time mogle "naštetiti". Thevenin to objašnjava tipičnim muškim, odnosno ženskim idealima: samostalnost je muški ideal, dok su povezanost i intimnost ženski ideali.


    No, koji se problemi pojavljuju vezano uz zajedničko spavanje?
    Većinom se na tom popisu nalaze stvari poput mogućnosti da djeca odbijaju samostalno spavanje. Što se tiče psiholoških problema, nema istraživanja koja bi potkrijepila tvrdnju da zajedničko spavanje izaziva probleme te vrste. Štoviše, istraživanje koje je proveo harvardski pedijatar Michael Commons pokazuje da su djeca koja sama spavaju podložnija stresu i poremećajima uzrokovanim stresom. Istraživanje dr. Jamesa McKenne pokazuje da bebe koje spavaju uz mame imaju više imunoloških dobrobiti od dojenja jer doje više od djece koja spavaju sama.

    Većina pedijatara ne može ponuditi ništa osim savjeta iz osobnog iskustva. Često taj savjet glasi "pustite dijete da se isplače". Metoda "plakanja" dan ili dva obično uistinu urodi plodom i dijete se najčešće prestane buditi noću. No, psiholozi upozoravaju da se djetetu time šalje poruka da, plakalo ono ili ne, nitko neće doći.

    Kako god, odluka je vaša. Ako se odlučite za zajedničko spavanje, ne morate nužno spavati u istom krevetu: mnogi roditelji biraju spustiti jednu od stranica dječjeg krevetića i povezati dječji i bračni krevet. A možete i odlučiti da dijete treba svoju sobu ili da je najprirodnije da je dijeli s vama.

    Izvor: roditelji.hr
    Što Vi mislite o tome? Koja su Vaša iskustva, Vaša mišljenja i viđenja ove 'problematike'?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  2. #2

    Odgovor: Beba sa Vama u krevetu..

    Zaista je to jako teško dati odgovor na ovo pitanje. Svaka beba je samim rođenjem individua za sebe, sa svim svojim potrebama. Najbolje bi bilo, naravno kad bi beba mogla da spava odmah u svojoj sobi. Ali...i sami znamo koliko majčina toplina prija i leči. Ja prva sam, kao beba bila upravo takvo dete koje je tražilo toplinu uz sebe. Kad su mi deca bila mala, zbog sklopa okolnosti spavali smo u jednoj sobi. Možda zato nije bilo potrebe da budu baš u našem krevetu, jer sam/smo ipak bili tu, blizu. Lekovito je prisustvo majke/oca detetu. Leči mnoge stvari: ružan san, grčeve u stomaku, želju za toplinom...Ne mislim da to treba uskraćivati deci. Naravno u granicama normale. Svi odrastu. I oni koji su noći i noći provodili u krevetu svojih roditelja pa se budili nasmejani i oni koji su spavali u svojim krevetićima. Nije to tako štrašno. Ljubav ima čudne oblike.
    Moje mlađe dete je imalo običaj da noću po povratku iz toaleta, umesto desno u pravcu svoje sobe, skrene levo i pravo kod nas u krevet. Bila je već prilično velika, 8 godina..Jedne noći sam je upitala zar ne misli da je malo prevelika da mi se uvlači u krevet?
    "Mama, ali ti ne znaš kako je ovde toplo!!"
    Nikad više ni reč nisam rekla. Prestala je da dolazi u naš krevet, kad za to više nije osećala potrebu. I odrasla je....

  3. #3

    Odgovor: Beba sa Vama u krevetu..

    ne bih se odrekla uzzitka spavanja s mojom bebom (kada bih je opet imala) do pete , sheste godine ni za sva blaga ovog sveta. ma ni za besmrtnost ne bih trampila taj primal pleasure.

    ta ljubav, nezznost, toplina, connection, uzajamnja potreba, uzajamno ispunjenje, to uzimanje i davanje tokom sna, tokom uspavljivanja, hranjenja, igranja, shetanja, kupanja, smejanja, grljenja... to je sveti gral ljudskog postojanja.

    shto se mene tiche ceo svet i svi u njemu mogu da nestanu ako taj zagrljaj u mirnom snu ostane da postoji. kad se skupimo moja beba i ja, u fetus polozzaj pa je smotam u klupko kod mog stomaka, butinama joj poduprem nonache, osecham njen dah kod grkljana i ljubim je u teme koje pulsira mirno, po mirisnoj kosici i tiho pevushim dok se disanje ne ujednachi, a onda zaspem i ja.

    ma, bre... screw dr.spock.
    & underpaid......

  4. #4

    Odgovor: Beba sa Vama u krevetu..

    Jutros sam se bas probudila sa Dorinom nogicom u ustima..nekad to bude kosica, nekad guza i sve to volim najvise na svetu..a kad me u snu zagrle te malene tople rucice, imam osecaj da letim od neke topline i miline..

    Sve ostalo je maski vec rekla, nema potrebe da ponavljam..nista lepse od toga nema..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  5. #5

    Odgovor: Beba sa Vama u krevetu..

    Jednom dosao u nas krevet i ja ga zezam:
    - Sto ti trazis ovde, kad imas svoj krevetac?
    - Mama pa ti tako lepo mirises i ovde mi je tako toplo. Lepo mi je na dusi.
    Ostavio me bez reci.

    Nikola spava u svom krevetu, ali zna da se tokom noci probudi i uvuce u nas krevet. I prespava do jutra.
    Ostavljamo ga, jer slazem se sa ostalim clanicama, da nema nista lepse od toga.
    A kad je tata nocu na poslu, onda i ne pita vec se odma smesti do mene. Uzivam kad me onako polu uspavan potrazi rucicama i kaze - mama, dodji da te zagrlim....


    Nece to dugo da traje. Deca brzo rastu i jednog dana nedostajace mi to. Zato sad uzivam dok mogu.


  6. #6

    Odgovor: Beba sa Vama u krevetu..

    Moja deca su spavala u nasem krevetu dok su bili mali.
    Mnogo me bilo briga sta misle pedagozi,psiholozi.

    Cerka iako je vec prilicno velika ,voli da bude u krevetu pored mene da me zagrli da i da mi pred spavanje isprica neke njene zelje,dozivljaje...i onda ostane i spava pored mene.Znam da joj prija.A i meni.
    Ne zelim da se toga odreknem.
    Ona ce odrasti. A ja onda necu vise imati priliku da je mazim pospanu.Znam da vreme prebrzo curi.
    Najveca vlast je vladati sobom.

  7. #7

    Odgovor: Beba sa Vama u krevetu..

    Sve smo se složile da je to neponovljiv osećaj kada deca spavaju kraj nas
    I sama sam uživala u tim spavanjima u našem krevetu, onog ušuškavanja i borbe koji će od momaka večeras biti bliže meni, a koji bliže tati... Nije mi smetalo ni gurkanje, ni okretanje ni lupanje....to su bila naša gnjavljenja po krevetu - tako smo to nazivali...

    Sada su moji momci samostalni, sami odlaze u krevet, svako ima svoju sobu i uživa u svom malom svetu. Ali petkom uveče, nam najave da će u neko doba doći kod nas na partiju gnjavljenja i onda kao po nekom dogovoru u ranim subotnjim satima, dva para bosih nogica tapkaju hodnikom do nas
    Volim takva vikend buđenja i druženja, volim njihov miris i dodir, kada se igraju sa mojom kosom i kada pričamo o raznim temama koje ih interesuju....ima nešto u tome...i čuvam dok to traje...jer znam da vreme leti

Slične teme

  1. Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 28.06.2021, 23:29
  2. Kako znate da li je dobra u krevetu?
    Autor Najgora u forumu Muška kafana
    Odgovora: 109
    Poslednja poruka: 12.10.2018, 12:34
  3. Najgora iskustva ~ greške u krevetu
    Autor SQUAW u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 25.02.2015, 01:17
  4. Kako znate da li je dobar u krevetu?
    Autor Najgora u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 88
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 15:38
  5. Horoskopski znaci u krevetu
    Autor SQUAW u forumu Astrologija
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 30.07.2009, 16:06

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •