Stari nazivi vojvođanskih mesta.
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14
  1. #1

    Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Svi mi znamo da su vojvođanska mesta kroz istoriju menjala svoje nazive. Novi Sad je ranije bio (na desnoj obali Dunava) Cusum pa Petrovaradin (P彋erv嫫ad), dok se na levoj obali javljalo i nestajalo više (prigradskih) naselja. Grad je zvanično dobio ime Novi Sad (Neoplanta na latinskom jeziku, mađarski Uj-Videgh, nemački pak Ney-Satz, srpski Novi Sad i bugarski Mlada Loza) 1748. kada je postao slobodan kraljevski grad.

    Dosta tih starih naziva se može pronaći na internetu, ali siguran sam da ipak nisu obuhvaćena baš sva mesta. Dajmo svoj prilog da se upoznamo kako sa istorijom ovog dela naše države, tako i da se možda spasu od zaborava neki nazivi naselja, posebno onih malih, koja polako, ali sigurno nestaju.

    Da li znate nekadašnje nazive mesta u kojima živite (ako ste Vojvođanin), ili nekog drugog naselja u Vojvodini?
    Poruku je izmenio memento, 26.03.2010 u 19:52 Razlog: Dopuna posta
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ni禳ta nema
    Tu su moje lude noi, nikad nisam u samoi,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Mu禳ka kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Evo naziva za Pančevo kako je navedeno na sajtu istorijskog arhiva grada:

    PANUCEA i PANOČA
    Nazivi koji se nalaze u jednom spisku utvrđenja iz doba vladavine GEZE I ( 972-997).

    BANSIF
    Naziv koji potiče od arapskog geografa ABU ABDULAHA MUHAMEDA el IDRISIJA, koji ga 1153. godine, navodi u svom delu Poznavanje Balkanskog poluostrva.

    PANUKA
    Naziv, koji spominje Anonimus, notar kralja BELE bugarskog vojvode GLADA od strane Apadove vojske i primorala ga da tu sklopi mir.

    PANČAL
    Naziv, koji navodi MATIJA TALOCI, kapetan Beograda i veliki župan Kovinske županije, u jednom svom pismu od 1430. godine.

    PANSEG
    Naziv, koji spominje francuski plemić BERTRAN de la BROKIJER u svom izveštaju kralju FILIPU DOBROM 1433. godine.

    PAJČOVA
    Naziv, koji se nalazi u rukopisu arapskog pisca MEHMEDA SIPAHI ZADE, napisanom 1605. godine, a nosi naslov Najjasniji putevi za poznavanje zemalja i gradova.

    PANZ OVA
    Naziv koji potiče od turskog putopisca EVLIJE ČELEBIJE, kada je, 1660. godine proputovao kroz Pančevo.

    ČOMVA
    Naziv koji je Pančevu dao general FLORIMUND KLAUDIJE MERSI, posle proterivanja Turaka 1716. godine.

    PANČOVA
    Naziv, koji je Pančevo nosilo za vreme vladavine Austrijanaca i Mađara.



  3. #3

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Žabalj se zvao još, na mađarskom, Zsablya ili J霩seffalva (između 1886. i 1919.) dok su ga Nemci zvali Josefdorf.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ni禳ta nema
    Tu su moje lude noi, nikad nisam u samoi,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Mu禳ka kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #4

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Gledam ovu seriju "Sva ta ravnica", pa govore o Petrovgradu.
    Saznah!Zrenjanin!!!
    Stari nazivi grada bili su Veliki Bečkerek (mađ. Nagybecskerek, nem. Gro綌etschkerek, rum. Becicherecu Mare), i Petrovgrad 19351941. i 19441946. Sadašnje ime grad je dobio 1946.

  5. #5

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Alibunar se pominje prvi put 1662. godine kao Alijin Bunar, da bi posle odlaska Turaka iz Banata, 1717. postao Alibunar, srpsko naselje sa 32 kuće.


    Boka (danas u opštini Sečanj) se pominje prvi put 1334. pod sadašnjim.

    Međutim, već 1338. menja naziv u mađarsko Borzat - B嫜a, jer je ležalo na ušću Brzave (Berzave).

    1717. opet postaje Boka.

    1801. Boka postaje posed zagrebačkog kaptola i u blizini posetojećeg podiže se novo naselje za hrvatske plemićei njihove kmetove pod nazivom H犡vat B爇a (Hrvatska Boka).

    1898. Boka i Hrvatska Boka s spajaju u jedno naselje pod nazivom Boka.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ni禳ta nema
    Tu su moje lude noi, nikad nisam u samoi,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Mu禳ka kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #6

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Sombor

    XIV vek - Na ovom prostoru pominje se trgovište Sveti Mihailo (Sentmihalj). Dokumenti iz 1360. govore da je u vlasništvu vlastelinske porodice Cobor, po kojima je kasnije nazvano Cobor Sentmihalj.

    1541. Turci potpuno uspostavljaju vlast i nekadašnje utvrđenje Cobora zabeležili su imenom Sombor, kako ga je nazivalo zatečeno srpsko stanovništvo.

    I tako do danas.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. 穢 Maski

  7. #7

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Valdimirovac (opština Alibunar)

    Godine 1776. je nemačko - banatskoj regimenti dodeljeno poljsko dobro Valdimirovac, na kojem su 1808. Rumuni (121 porodica iz Velikog Žama, 106 porodica iz Klopodije i 4 porodioce iz Szrduka) osnovali ovo naselje pod nazivom Petrovoselo. Godine 1880. naselje menja naziv u Torontal - Petrovoselo, a 1898. u Roman - Petre. Posle I. sv.r. naselju se vraća stari naziv Petrovoselo, da bi konačno 1922. postalo Vladimirovac.


    Dobrica (opština Alibunar)

    G. 1425. pominje se naselje Dobravica (Dobrica), koje pripada Keviškom komitetu. Tek 1911. naselje menja ime u Kevedobra, da bi posle I. sv.r. vraćen stari naziv Dobrica.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ni禳ta nema
    Tu su moje lude noi, nikad nisam u samoi,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Mu禳ka kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #8

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Banatska Dubica (opština Sečanj)

    Prvi put se pominje 1685. kao Margitice (Margiticze) i da pripada pančevačkom sandžaku.

    Godine1888. menja ime u Kismargita, a 1919. u Mala Margita, da bi 1922 naselje vratilo svoje staro ime Margitica. Posle II sv. rata dobija sadašnje ime Banatska Dubica.


    Ilandža (opština Alibunar)

    Prvi put se pominje 1385. kao Ilonch i tada je naselje pripadalo Kevinskom komitetu. Godine 1717. dobija ime Ilanča (Ilancsa), a 1911 u Iloncz, da bi 1922. dobilo svoje današnje ime Ilandža.
    Poruku je izmenio memento, 30.03.2010 u 09:17
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ni禳ta nema
    Tu su moje lude noi, nikad nisam u samoi,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Mu禳ka kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  9. #9

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Citat Adora kaže: Pogledaj poruku
    Gledam ovu seriju "Sva ta ravnica", pa govore o Petrovgradu.
    Saznah!Zrenjanin!!!
    Stari nazivi grada bili su Veliki Bečkerek (mađ. Nagybecskerek, nem. Gro綌etschkerek, rum. Becicherecu Mare), i Petrovgrad 19351941. i 19441946. Sadašnje ime grad je dobio 1946.
    1946 dobio je ime po Komunisti Partizanu Zarku Zrenjaninu.
    Svi znamo za imena Zrenjanina kroz proslost,a pominje se da ce grad vratiti ime u Petrovgrad.Kuloari ili ne videcemo.

  10. #10

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Seleuš (opština Alibunar)

    Seleuš je postojao već 1456. pod imenom Szőlős. Posle isterivanja Turaka bio je nenaseljen. G. 1746. naseljen je Rumunima iz Germana, Doklina, Klopodije i Šanja i dobija ime Seleusch. G. 1888. menja ime u Kevi - Szőlős, a 1912. dobija svoj današnji naziv Seleuš.

    Sutjeska (opština Sečanj)

    G. 1333. se pominje sarčanska parohija u tamiškom komitetu pod nazivom Zoruka. Nalazila se tada jugoistočno od Šurjana, gde i danas jedan brežuljak nazivaju imenom Stara Sarča. G. 1717 dobija naziv Sarča, odnosno Sz嫫csa. G. 1767. U sarču su se doselili Rumuni, a 1781. selo od carske Komore otkupljuje Matija Šalić i preseljeva ga na pustaru Topolovac gde se i sada nalazi. G. 1801. naselje menja ime u Rom嫕sz嫫csa. G. 1911. postaje Sz嫫csatelek, a posle I. sv. rata Nova Sarča. Posle II. sv. rata naselje dobija današnje ime - Sutjeska.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ni禳ta nema
    Tu su moje lude noi, nikad nisam u samoi,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Mu禳ka kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Качарево је носило назив Францфелд по Францу Јозефу, Ференцфалу и Краљевићево, село Јабука је имало називе Апфел, Торонтал, Апфелдорф. Старчево је имало назив Терасо, Банатски Брестовац се звао и Рустендорф, Praestowatz у првом помињању а мађарски Bereszt鏂, Breszt镽塶z или Temes-Aga. Ако сам пропустио неки назив за ова села додајте.



  12. #12

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Банатски Карловац oд оснивања носи назив Karlsdorf, потом 1894. постаје Karolyfalva, па 1902. Temeskarolyfalva, онда 1911. Karolyfalva, да би 1912. постао Oca. После Првог светског рата улази у састав Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца и 1921. мења назив у Карлово село, па 1922. постаје Карлздорф да би 1926. коначно постао Банатски Карловац. Једно краће време, од 1950. до 1953. је био Банатско Ранковићево.



  13. #13

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Vladimirovac - Petersdorf, mađarski Petre a rumunski Pătrovăs螿a

    Ivanovo - mađarski S嫕doregyh嫙a, nemački Alexanderkirchen ili Iwanowo

    Nikolinci - mađarski Temesmikl鏀

    Pločica - Kevepall鏀



  14. #14

    Odgovor: Stari nazivi vojvođanskih mesta.

    Sarča na mađarskom znači "barska ptica, slična patkama".
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

Slične teme

  1. Vojvođanska mesta - azbuka
    Autor silvia u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 546
    Poslednja poruka: 11.04.2019, 23:48
  2. Osnovana Stranka vojvođanskih Slovaka
    Autor Turkmenbashi u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 31.08.2010, 16:15
  3. Nazivi flmova, koliko i da li su bitni za sam film?
    Autor memento u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 07.02.2009, 11:12
  4. Smesni nazivi mesta
    Autor felix u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 09.12.2008, 21:18

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •