Slučajevi zlostavljanja maloletnika od strane rimokatoličkih sveštenika naneli su veliku štetu crkvi u Austriji.



Prema istraživanju Instituta Integral trenutno 17 odsto od oko 5,6 miliona rimokatolika, to jest njih oko milion, razmišlja o istupanju iz crkve.

Uz to, velika većina od 77 odsto se izjasnila za retroaktivno ukidanje rokova zastarevanja kod slučajeva zlostavljanja.

Za 38 odsto Austrijanaca se osnovni stav prema katoličkoj crkvi promenio negativno, a koliko je poverenje u crkvu uzdrmano najbolje pokazuje činjenica da je većini stanovništva - 56 odsto - nezamislivo da decu povere ustanovama katoličke crkve. Samo 28 odsto veruje da crkva takve slučajeve sama razjašnjava u svom okruženju, a više od dve trećine, 69 odsto, u to ne veruje.

U Austriji je proteklih nedelja u javnost dospelo više slučajeva zlostavljanja maloletnika od strane sveštenika u prošlosti.

Nakon više od par decenija, jedan broj sveštenika priznao je svoja nedela, za koja, medjutim, ne mogu biti krivično gonjeni, jer slučajevi zlostavljanja zastarevaju prema važećem zakonodavstvu.
...

Širom sveta postoji veliki broj slučajeva u kojima sveštenici različitih Crkava (koje su sve, jel'te, od Boga, jedine i prave) koriste svoje odore i ono što one (bi trebalo da) predstavljaju za činjenje svirepih zločina poput ovih povezanih sa pedofilijom.

Kako gledate na ovu problematiku?

S jedne strane, meni je prilično očigledano da Rimokatolička Crkva svojim insistiranjem na celibatu i potiskivanju prirodnih nagona koje njeni sveštenici imaju, postiže suprotan efekat od onoga koji navodno želi da propagira. Potiskivanje prirodnog dovodi do erupcije neprirodnog, pa umesto smernih sluga Božjih, dobijamo kriminalce, pedofile. Mislim da se Crkvi (bilo kojoj) ne sme tolerisati skrivanje informacija o ovim slučajevima, da Crkva više ne sme biti zatvorena za javnost i državne organe, nedodirljiva jer je od Boga. Sveštenici su ljudi i kao takvi trebaju biti tretirani. A za ovo zastarevanje zločina tek nemam reči.

Meni Crkva, naročito Rimokatolička, ali ni ostale ne zaostaju mnogo, sve više deluje kao najobičnija mafijaški organizovana kriminalna organizacija. Kako drugačije okarakterisati ovako gnusne zločine, njihovo zataškavanje unutar Crkve, potplaćivanje i zastrašivanje vernika kako bi ćutali o onome što znaju? Da li je vreme za temeljno preuređenje Crkve kakvu znamo? Ona je danas daleko od ideja i vrednosti koje je Isus propovedao pre dva milenijuma.

Temu sam postavio prilično široko, ali mislim da predstavlja dobar temelj za konstruktivan dijalog.