Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
Slažem se. Ali postojanja takvih slučajeva svakako dokazuju da u policiji, crkvi ili nekoj drugoj instituciji nešto "smrdi".
I ako možemo komentarisati korupciju, privredni kriminal ili neke druge društvene pojave, zašto se ne bi dotakli i ovakvih tema.
Pa sad, ako ćemo iskreno u Srbiji i nema institucije u kojoj baš ni malo ne "smrdi". Celo društvo nam je u da ne kažem čemu, a sa njime i institucije sa možda tek ponekim izuzetkom. Meni je zanimljivo kada se npr postavi anketa gde ljudi odgovaraju u koju instituciju imaju poverenja i većina odgovori ni jedna. I to dosta oslikava stanje stvari. Sad, kada smo se već dotakli crkve, ja stvarno ne vidim da ijedna crkva doživljava nekakav sunovrat niti da se pretvorila u nešto što crkva nije. Ako se u crkvenim redovima pojavio pedofil, to se ne može pripisati crkvi, pedofil se može pojaviti bilo gde - u školi, vrtiću, domu zdravlja, itd. Opet, ako iza takvog čoveka neko stane, ne znači da je stala cela institucija i da ga je još dalje bilo podržala. To sam i naveo u slučaju sveštenika u Americi. Možemo samo da nagađamo. I ovaj slučaj u Irskoj, ako je verovati papi glavni krivci su u tom slučaju biskupi, dakle može biti da ni sam kardinal nije imao pojma šta se zapravo dešava. Ali hajde ti sad ispitaj ceo slučaj pa reci ko je sve upleten a ko nije.


Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
Ne likuje Morphi. Morphi je tužan, jer oni koji bi trebali biti uzor čovečanstvu usvojiše mafijaški način organizovanja i delovanja, ogrezoše u sve ono "protiv čega su" i uzurpiraše moć koju su stekli kako bi vladali i manipulisali širokim narodnim masama. Ako Boga ima, današnje Crkve i njihovi velikodostojnici su prvi u redu pred vratima Pakla. Ako Boga ima, i ako je pravedan, mnogo će veći Njegov gnev biti prema onima koji se predstavljaju slugama Njegovim, nego prema Morphiju koji kaže da u Njega ne veruje.
Dobro, ja kapiram tvoje marksističko shvatanje religije i crkve, ali prihvati da je tu većina zato što zaista veruje u Boga. Preteruješ, ne možeš ni sve crkvene velikodostojnike staviti u istu ravan. Svaki od njih, koji krši Božije zapovesti i ne poštuje crkvene zapovesti je prvi svestan šta radi ako je zaista vernik. Jer ako se moglo dogoditi da žena postane papa, zašto se ne može dogoditi da se u crkvenim redovima nađe neko ko i u Boga ne veruje. Ako bi neki sveštenik, davao loš primer vernicima, da li to znači da je cela crkva na lošim temeljima i da je vernici trebaju napustiti? Naravno da ne. Jer svako ko je vernik ume da razazna dobro od lošega, zna koje su Božije zapovesti, kako treba postupati, šta su gresi a šta vrline itd.


Svesno i organizovano prikrivanje tragova seksualnog napastvovanja, korišćenje moći kako bi od predsednika SAD izdejstvovali izuzeće od sudskog gonjenja, kao i potplaćivanje građana parohije kako bi ćutali o onome što znaju bi trebalo biti sasvim dovoljno da se ovčice zapitaju da li dobrog pastira prate, a to je predmet ove teme.
Morph, pastir je jedan jedini u crkvi i ujedno glava crkve. Ni papa ni patrijarh, ni episkopi niti bilo ko od sveštenstva nisu glava crkve, već samo sluge Hristove i služitelji crkveni na zemlji. Dakle, vernici jednog pastira prate, a da li prate dobrog pastira je već teološka rasprava između različitih verskih zajednica (hrišćana, jevreja i muslimana). A preispitivanje temelja na kojima je crkva sagrađena je tek kompleksna tema kojim se vernici i ne bave, jer samim preispitivanjem prestaju biti vernici. Cenim da kapiraš na šta sam mislio kada kažem temelji crkve...