Bog postoji - Strana 21
Strana 21 od 65 PrvaPrva ... 11192021222331 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 301 do 315 od ukupno 965

Tema: Bog postoji

  1. #301

    Odgovor: Bog postoji

    Citat triViALna kaže: Pogledaj poruku
    I ako je Bog u nama samima, zasto bi ON bio bolji od nas samih?
    Zasto ne bi bio i dobro i zlo pa ko pobedi - juce/danas/rigt now/na tren ili za vecnost/sutra/na vekove vekova?
    Zasto Bog mora da bude statican kada smo mi dinamicni?
    Zar nije naj-boznastveni osecaj pobediti samoga sebe?

    Ja to samo onako...cisto da ukljucim sve opcije...

    A ko je rekao da je Bog staticna stvar?Ko je rekao da je bolji od nas?Ako je u nama onda je i dobro i zlo,kao sto smo i mi sami.Pisala sam da "a svo zlo je poteklo od nas samih i ne treba traziti drugog krivca."Time sam upravo to htela da kazem,da je "to" nesto dinamicno u nama i da zavisi od nas samih.
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

  2. #302

    Odgovor: Bog postoji


    samo ne znam sta ce toliko religija koje se slazu da je samo jedan
    Ko je za jednu voznjicu

  3. #303

    Odgovor: Bog postoji

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Pa, triVIAlna, kada bi vjera postala intimna stvar, onda od price o bogu niko ne bi zaradjivao.

    Hriscanstvo svestenstvo zahtijeva da vjerujes u boga na nacin koji ono nudi. Ako se slozis, postajes jedan vjernik vise, te oni tako rijesavaju svoja vlastita egzistencijalna pitanja.

    Islamsko svestenstvo zahtijeva da vjerujes u boga na nacin na koji ono nudi. Ako se slozis, postajes jedan vjernik vise, te oni tako rijesavaju svoja vlastita egzistencijalna pitanja.

    Kako masovno prihvacene religije, tako i sekte. Sekta zahtijeva da vjerujes u boga na nacin koji ona nudi. Ako se slozis, postajes jedan vjernik vise, te oni tako rijesavaju svoja vlastita egzistencijalna pitanja.

    Otud ta jagma medj religijama i sektama. Ko vise vjernika, vise i novaca. Zato ne daju da vjera postane intimna stvar, jer ne znaju kako bi onda rijesavali svoja vlastita egzistencijalna pitanja, pa ako im ne pripadas onda ce te proglasiti, ili djavolom, ili sektasem, ili vjesticom, ili zombijem itd.

    Lova bre! Lova!
    Mislim da su tu malo pobrkani loncici.Ne treba mesati i poistovecivati Boga sa svestenicima ili sa crkvom uopste.O kakvom egzistencijalnom pitanju mi tu uopste govorimo?Ja nikada nisam MORALA da dam, niti sam dobila "LOVU".Moja vera meni sluzi da se ja licno bolje osecam.Da ne gubim nadu i da mi pruzi utehu.Uopste Boga ne dozivljavam kao neku licnost,ne dozivljavam kao nesto staticno sto je tu iznad nase glave i koje nas kaznjava....kao sto to mnogi tumace i svo zlo njemu pripisuju,ne bi li tako opravdali neka zlodela nas samih.Zato podvlacim,za mene je Bog u nama samima....i Bog u svima nama je ono sto bi trebalo da donese dobro na ovoj Zemlji.Znaci,voli,ne ubijajaj,ne kradi,ne varaj.....Pa zar to i nije u redu?Kada bi se svi time vodili,bilo bi sve lepse i bolje.
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

  4. #304

    Odgovor: Bog postoji

    Znaci,voli,ne ubijajaj,ne kradi,ne varaj.....Pa zar to i nije u redu?Kada bi se svi time vodili,bilo bi sve lepse i bolje.


    Slažem se s tobom, ali ljudi u suštini nisu takvi. Ljudi su u suštini samoživa i sebična bića, čast izuzecima. A, osim toga, kad bi stalno bio mir, ljubav, sreća itd. nekome bi to jednom dosadilo, i uradio bi nešto da takvo stanje promeni. Utopija o kojoj pričaš neće, i ne može biti, baš zato što smo ljudi.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  5. #305

    Odgovor: Bog postoji

    Citat The Gunslinger kaže: Pogledaj poruku
    A ko je duhovnik da tumači bibliju za mene? I on je čovek kao i ja, pa zašto bi on bio tako bolji od mene? Valjda ja sam za sebe treba da tumačim ‚‚reč božju‚‚ da bi je najbolje razumeo? Ne znam da li će to onda biti ispravno tumačenje, ali, kao što sam već rekao, ko uopšte zna šta je prava poruka nekih tekstova iz biblije? Znam da ne treba sve u bibliji shvatati bukvalno, ali kod nekih segmenata se zaista zapitam, da li je bog zaista tako pravedan, milostiv, i bezgršan, kao što ga hrišćanska vera predstavlja? Mislim, ako je bog ljubav, zašto bi pobio sve ljude izazvavši potop?(dobro, ovaj deo o potopu možda nije bukvalan, a možda i jeste, ko zna?) Zašto bi bog uništio Sodomu i Gomoru, bez obzira koliko ljudi u tim gradovima bili grešni?
    Ne volim ljude koji slepo veruju, ne pitaju se ništa, i ne misle sopstvenom glavom o tome, već puštaju da drugi misle umesto njih.
    Duhovnici su ljudi potpuno posveceni Bogu, poseduju blagodet Boziju i, kako je rekao apostol Pavle, u njima ne zive vise oni nego Hristos u njima. Ali, niti svaki svestenk, niti svaki monah ne moze biti duhovnik i dobro se zna ko su duhovnici u krilu nase pravoslavne crkve. Napominjem da se oni u Rusiji, recimo, nazivaju `starec` i to, kako od svojih kolega, tako i od naroda. Duhovnik je potreban kao mentor da pridrzava i eventualno upucuje osobu koja ima zelju da se popne u prostore duhovnih visina a da pri tome ne budu `povredjeni` i sacuva je od lutanja, zabluda, gordosti, prelesti, pa i sizofrenije koja se moze dogoditi.

    Bog je cinom potopa i razaranjem Sodome i Gomore sprecio slepi put coveka, dakle upravo bez te ljubavi i ispunjen mrznjom, i omogucio da se pravi put, put ljubvi, dostojan ne samo coveka vec i Boga, nastavi preko Noja i njegovih sinova Sema, Jafeta i Hama....

    I jos nesto. Setimo se prvorodjenog greha i Adama. Adam je takodje sam hteo da tumaci Boga i znamo kako se to sve zavrsilo...
    Poruku je izmenio memento, 10.03.2008 u 12:13 Razlog: slovne greske
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #306

    Odgovor: Bog postoji

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    I jos nesto. Setimo se prvorodjenog greha i Adama. Adam je takodje sam hteo da tumaci Boga i znamo kako se to sve zavrsilo...
    Ali, da li je trebalo tako da se završi, pitam se ja? Bog je stvorio čoveka radoznalog, grešnog itd. a onda očekivao od tog istog čoveka da odoli iskušenju. I ne zaboravimo da je zmija (za koju neki kažu da je bila Lucifer, ili možda čak i božji sluga, anđeo Samael) još dodatno iskušavala Evu, i Adama. Adam Kadmon je pogrešio, ali bog mu tu jednu jedinu grešku nije oprostio.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  7. #307

    Odgovor: Bog postoji

    Citat The Gunslinger kaže: Pogledaj poruku
    Ali, da li je trebalo tako da se završi, pitam se ja? Bog je stvorio čoveka radoznalog, grešnog itd. a onda očekivao od tog istog čoveka da odoli iskušenju. I ne zaboravimo da je zmija (za koju neki kažu da je bila Lucifer, ili možda čak i božji sluga, anđeo Samael) još dodatno iskušavala Evu, i Adama. Adam Kadmon je pogrešio, ali bog mu tu jednu jedinu grešku nije oprostio.
    Covek je bice koje ima izbor. Moze slediti boziji put koji je poznat, izvestan i tezak, ali dostojan i lep. Ako sledi taj put, on se nalazi pod svojevrsnim kisobranom bozijim. Medjutim, covek nije savrseno bice i ima ljudi koji vole sjaj, bljestavilo, odnosno, lazno svetlo. Na njima je da li ce prihvatiti takve izazove koje pruza ovozemaljski zivot i odreci se bozijeg puta. Upravo je ta mogucnost i katalizator nasih vrednosti i odanosti Bogu. Zato se Bog i ne pokazuje u svom punom svetlu, jer bi tada svi bez izuzetaka verovali u njega i time obesmislili sve nase vrednosti i sve mane, odnosno bili bi isti...

    Bog nije do kraja kaznio Adama i njegovo potomstvo. Pruzio je ljudima priliku da svojim delom za zivota opet zasluze vecnost posle ovozemaljske smrti, znaci onu vecnost koju je Adam zbog lakomislenosti procerdao. U tome je i sustina hriscanskog nacina zivljenja...

    Naravno da svako ima pravo i na svoje, pa i na razlicito misljenje. Ovo sto sam napisao nije moja umotvorina, vec rezultati razgovora sa brojnim duhovnim licima koje sam imao priliku da vodim, kao i knjiga koje sam citao o ovom fenomenu...
    Poruku je izmenio memento, 10.03.2008 u 11:09 Razlog: slovne greske
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #308

    Odgovor: Bog postoji

    Negde sam već čuo to da se bog ne pojavljuje u punom svetlu jer onda ne bi imali izbor, i morali bi da verujemo u njega.

    Dakle, ako slediš put božji, dobićeš večni život. Ali, da li je taj večni život baš tako dobar kao što je predstavljen? Kakva je to nagrada koja nas očekuje u raju? Znamo šta je kazna, to je izvesno, ali kakva je nagrada? To nigde nije rečeno. Možeš samo da veruješ, i da se nadaš da će biti nešto vredno tvoje vere.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  9. #309

    Odgovor: Bog postoji

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Bog, iako je stvorio coveka prema svom liku, je distanciran od coveka u tom smislu da je nikada do kraja dokuciv.
    Ovo je neprovjerena i neprovjerljiva informacija, sto znaci da mi ne mozemo znati da li je istinita. Individua ili zajednica vodjena neprovjerenim ili neprovjerljivim informacijama ili pogresnim informacijama, nikako ne moze dobro proci u susretu sa individuom ili zajednicom koja je vodjena provjerenim i provjerljivim informacijama ili tacnim informacijama, te ce se stoga prvopomenuta individua ili zajednica individua pronaci u zavisnosti od drugopomenute individue ili zajednice individua.

    Cak ni cinovi andjeoski ne mogu gledati u njega jer je tolika njegova sila...
    I ovo je neprovjerena i neprovjerljiva informacija, te vrijedi kao i gore. Pride tomu, citajuci Bibliju, mozemo je smatrati i pogresnom, jer se u Knjizi o Jovu kaze kako je Jov vidio boga, jel tako?

    Jezik Biblje je viseznacan. Neki tekstovi su opisni, neki metaforicni, neki tajnoviti, neki poucni, neki jednostavni.... Zatim, tekstovi iz Starog Zaveta se tretirauju u punoj hriscanskoj meri jedino ako su se potvrdili u Novom Zavetu...
    Kako god da jeste, ne daje se pravo na interpretaciju, sem vrhu, sto, narodski receno znaci, niko nema sta da razmislja svojom glavom o istom, ima samo da slusate vrh, vjerujete vrhu, i bezpogovorno slijedite; niko nema pravo na svoj vlastiti put, vec svi u stado k pastiru itd.

    Sve ovo nam moze pomoci da lako zakljucimo da je pomenuta Knjiga Jovu poucna knjiga i da nema ni izbliza tezinu kanona, tako da, po meni, nije bas najpogodnija za poimanje prirode bozije....
    U Knjizi o Jovu kaze se da je Jov vidio boga, a na drugom mjestu u Bibliji kaze se da niko nikada nije vidio boga. I sta sad da zakljucimo iz toga? Nemamo pravo na vlastiti zakljucak, vec ce posredovati vrh, a koji ce nam dati odgovor na isto kako su 'cudni putevi gospodnji' i tome slicno, jel to?

    I inace, samostalno proucavanje religijske literature,znaci bez odgovarajuceg vodica olicenog u duhovniku, je nedovoljno i krije u sebi mnoge opasnosti koji se materijalizuju od sticanju zabluda i pogresnih zakljucaka, pa sve do ulaska u stanje prelesti, o cemu sam vec pisao....
    Znaci, ne moze bez posrednika, a posrednik istim rijesava svoja odredjena vlastita egzistencijalna pitanja, jel to?

    Inace, posrednik je tu da nam tumaci neprovjerene i neprovjerljive informacije, u ciju istinitost nikada ne mozemo biti stoga sigurni, ali mozemo biti sigurni da posrednik tim nacinom rijesava svoja odredjena egzistencijalna pitanja, i nista vise sem toga.

    Tako znaci?

  10. #310

    Odgovor: Bog postoji

    Slažem se s tobom Pinokio, posebno u vezi zadnje teze. Na veronauci sam učio da je Isus Hristos jedini posrednik između boga i čoveka, a ovamo mi kažu da moram da se konsultujem s sveštenikom da bi razumeo boga, što čini tog sveštenika posrednikom. Potpuno kontradiktorne tvrdnje, u samoj suštini.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  11. #311

    Odgovor: Bog postoji

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Bog, iako je stvorio coveka prema svom liku, je distanciran od coveka u tom smislu da je nikada do kraja dokuciv.
    (...)
    Tacno tako kao sto nije ni covek do kraja dokuciv, zar ne?
    I kada mislis da znas sve o sebi, nista u stvari ne znas, jer je ono sto zaista znas tako mAAAAAAAAlecko naspram onoga sto ne znas.
    "Cudni su putevi Boziji" vs. "Cudni su putevi ljudske svesti i njenih levela "

    I niko me sem mene pokoreo nije...

    Bog postoji - zato mislim da mu je u sustini svejedno da li ja trazeci sebe trazim njega, ili trazeci njega trazim sebe. Za mene dapace je ova prva varijanta licno od egzistencijalne vrednosti. Vezano verovatno za egomaniju, sta ces...

    I da, nece se ON ljutiti sto se ne pronalazim u necijoj deskripciji Boga, oni kojima je deskripcija bitnija od NJEGA, neka se slobodno ljute!


    ______________________

    Nemam nameru da nekome upadam u intimu tvrdeci ovo ili ono, ali za sebe mogu da tvrdim sto god hocu! Verovanje je jedan od najintimnijih licnih sektora, zato smatram ubedjivanje i nametanje ovog ili onog "dokaza" neumesno. Ovaj moj komentar je dakle vise filozofskog karaktera.

    Sto se tice religijske istorije - ne smatram sebe dovoljno kompetentnom u toj sferi da bih se usudila argumentovano polemisati oko tumacenja ovog ili onog "kobnog" fenomena zabelezenog negde nekada i protumacenog od nekoga na neki nacin - to ostavljam rado onima koji se time bave profesionalno.
    Poruku je izmenio triViALna, 10.03.2008 u 23:46 Razlog: layout
    Never confuse movement with action.

  12. #312

    Odgovor: Bog postoji

    posle ovog posta, mogu samo da budem off-topic...
    jedva cekam 200ti...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  13. #313

    Odgovor: Bog postoji

    "Bog je u tebi, i svuda oko tebe, a ne u građevinama od drveta i kamena" - Svici iz mrtvog mora.

    Morao sam ovo da kažem. Prosto sam morao.
    I Dont Believe In God, and I'm proud if it.

  14. #314

    Odgovor: Bog postoji

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Covek je bice koje ima izbor.
    Dobro, ako je covjek bice koje ima izbor, zasto se vi onda trudite, kao u donjem citatu, da mu samo jedan put predstavite kao dostojanstven i lep, kao dakle ispravan, da mu redukujete taj izbor na jedan jedini ispravan put, da mu predstavite pogresnim sve ostale eventualno moguce puteve itd., a do kojeg zakljucka dolazite na osnovu sve samih neprovjerenih i neprovjerljivih informacija?

    Moze slediti boziji put koji je poznat, izvestan i tezak, ali dostojan i lep. Ako sledi taj put, on se nalazi pod svojevrsnim kisobranom bozijim. Medjutim, covek nije savrseno bice i ima ljudi koji vole sjaj, bljestavilo, odnosno, lazno svetlo. Na njima je da li ce prihvatiti takve izazove koje pruza ovozemaljski zivot i odreci se bozijeg puta. Upravo je ta mogucnost i katalizator nasih vrednosti i odanosti Bogu.
    Evo, govorili ste o covjekovom izboru, a onda ste mu redukovali taj izbor na samo dva moguca puta, te ste opet jedan od ta dva moguca puta prikazali pogresnim, pa je tako put na koji vi upucujete ostao jedini moguci ispravan put za covjeka, jedini njegov dakle izbor, a sve zasnovano na neprovjerenim i neprovjerljivim informacijama? Dakle, covjek ima izbor, ali je vas put jedini ispravan? Toliko o izboru koji ostavljate covjeku.


    Zato se Bog i ne pokazuje u svom punom svetlu, jer bi tada svi bez izuzetaka verovali u njega i time obesmislili sve nase vrednosti i sve mane, odnosno bili bi isti...
    Neprovjerena i neprovjerljiva informacija, kao i do sada. No, ako bi se bog pokazao svim ljudima u punom svijetlu, onda niko vise ne bi vjerovao, vec bi svi znali, cini mi se?

    Bog nije do kraja kaznio Adama i njegovo potomstvo. Pruzio je ljudima priliku da svojim delom za zivota opet zasluze vecnost posle ovozemaljske smrti, znaci onu vecnost koju je Adam zbog lakomislenosti procerdao. U tome je i sustina hriscanskog nacina zivljenja...
    Opet, neprovjerene i neprovjerljive informacije, sve i jedna. Sasvim je jasna valjanost zakljucka zasnovanog na neprovjerenim i neprovjerljivim informacijama, pa cu u vezi sa tim ostati nedorecen.

    Naravno da svako ima pravo i na svoje, pa i na razlicito misljenje.
    Nakon ovakvog redukovanja covjekovog izbora na samo jedan jedini ispravan put, i to onaj koji vi nudite, sasvim je jasno sta mislite i o izboru misljenja?

    Ovo sto sam napisao nije moja umotvorina, vec rezultati razgovora sa brojnim duhovnim licima koje sam imao priliku da vodim, kao i knjiga koje sam citao o ovom fenomenu...
    To OK. Nego, jeste citali knjige koje govore drugacije o istom fenomenu?

  15. #315

    Odgovor: Bog postoji

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Dobro, ako je covjek bice koje ima izbor, zasto se vi onda trudite, kao u donjem citatu, da mu samo jedan put predstavite kao dostojanstven i lep, kao dakle ispravan, da mu redukujete taj izbor na jedan jedini ispravan put, da mu predstavite pogresnim sve ostale eventualno moguce puteve itd., a do kojeg zakljucka dolazite na osnovu sve samih neprovjerenih i neprovjerljivih informacija?



    Evo, govorili ste o covjekovom izboru, a onda ste mu redukovali taj izbor na samo dva moguca puta, te ste opet jedan od ta dva moguca puta prikazali pogresnim, pa je tako put na koji vi upucujete ostao jedini moguci ispravan put za covjeka, jedini njegov dakle izbor, a sve zasnovano na neprovjerenim i neprovjerljivim informacijama? Dakle, covjek ima izbor, ali je vas put jedini ispravan? Toliko o izboru koji ostavljate covjeku.




    Neprovjerena i neprovjerljiva informacija, kao i do sada. No, ako bi se bog pokazao svim ljudima u punom svijetlu, onda niko vise ne bi vjerovao, vec bi svi znali, cini mi se?



    Opet, neprovjerene i neprovjerljive informacije, sve i jedna. Sasvim je jasna valjanost zakljucka zasnovanog na neprovjerenim i neprovjerljivim informacijama, pa cu u vezi sa tim ostati nedorecen.



    Nakon ovakvog redukovanja covjekovog izbora na samo jedan jedini ispravan put, i to onaj koji vi nudite, sasvim je jasno sta mislite i o izboru misljenja?



    To OK. Nego, jeste citali knjige koje govore drugacije o istom fenomenu?
    Zahvaljujem se na iscrpnoj analizi onoga sto sam napisao. Nisam sklon polemici niti je ovaj moj post polemican. Pre neko vreme sam napisao dosta detaljnije sta mislim o ovoj temi i ne bih se ponavljao....

    Medjutim, rekao bih ovom prilikom nesto drugo. Niti sam vernik, niti verujem u bilo kakve natprirodne sile, ali mi ne pada na pamet da dokazujem verujucima da Bog ne postoji. To je njihovo pravo, intima i na tome im ponekada i zavidim. Jedan deo svog zivota sam proveo u blizini ljudi koji su zaista vernici, pa i duhovnici, koje sam vec pominjao. Vecina mog, ako mogu tako da kazem, nekog znanja o pravoslavlju potice iz tog perioda. Sve sto sam napisao o veri i Bogu nisu nikakve originalne ideje moga skromnog duha, vec koliko toliko sacuvane u mom secanju derivacije vekovima sabiranih i na crkveni nacin proveravanih istina koje sveta srpska prvaslavna crkva bastini o Hristu i njegovom nauku....

    Znaci, moji postovi o veri i Bogu su bili samo pokusaj da se pomogne nekom, ko ima za to otvorenu dusu, u trazenju i poimanju Boga, a na nacin koji nasa crkva, kao u ostalom i sve sestrinske pravoslavne crkve, to smatraju primerenim i mogucim...

    Nevernici neka ne veruju, vernici neka veruju, a oni koji misle da bez crkve mogu do Gospoda Isusa, neka u tome uspeju...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 21 od 65 PrvaPrva ... 11192021222331 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li je moguće da ljubav ne postoji?
    Autor memento u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 05.02.2013, 12:59
  2. Ako postoji Bog, zašto nevini stradaju?
    Autor ser_gogsy u forumu Religija
    Odgovora: 190
    Poslednja poruka: 06.05.2012, 01:00
  3. Postoji li bezrezervna ljubav?
    Autor love hunter u forumu Ljubav
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 20.12.2011, 12:24
  4. Da li postoji demokratija?
    Autor Indijanac u forumu Politika
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 01.08.2010, 11:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •