Motate li?
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12

Tema: Motate li?

  1. #1

    Motate li?

    Da li ste ikada pušili duvan na motanje? Znate li šta je to škija? Da li ste kupili (ili dobili) nekada "košulju" duvana?

    U doba onih kriznih godina (ne ponovile se) pušilo se sve i svašta. Od rumunske Karpatie (ne postoji ništa grđe) pa preko ostalih sumnjivih proizvoda iz ove oblasti do brendiranih i skupih cigareta. Ali, kupovao se i nabavljao i duvan. Ja sam jedno vreme dobijao duvan iz Hercegovine, čuvenu škiju, a onda se prekinula hercegovačka veza zbog rata. Tamo sam i čuo izraz "košulja duvana", jer je u nekadašnje kutije u kojima su se prodavale košulje mogla stati tačno kila škije. Iz tog vremena mi je ostala veština da jako dobro, samo uz pomoć prstiju, zavijem cigaretu...

    I dan danas povremeno sam sebe počastim sa pakovanjem samsona, van nila, ili zlatne virdžinije...

    Motate li (ponekad) duvan? Ako ste skloni tome, koji duvan vam je najdraži?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

  3. #3

    Odgovor: Motate li?

    Onomad, tek što nas je napustio drug Stari, a ja taman završavao prvu godinu pušačkog staža, normalno krijućeg... Ček, ček... Ili je to bilo druge godine?! No, u glavnom, početak osamdesetih. Letnje doba i poslednji godišnji odmor proveden sa matorcima. Jedno od privremenih boravišta bio je i kamp Borik, pored Zadra.

    Onako mladom i radoznalom svašta mi je privlačilo pažnju, a posebno mi se u sećanje usekla, kako i ne bi, jedna lepa komšinica, čiji je šator bio preko put(ić)a, naspram naše prikolice. Bila je tu sa svojim momkom, jal verenikom, a moguće je da su i bili na bračnom putovanju. Znači mladi, lepi i hedonisti. Gledajući ih kako uživaju, mnogo sam naučio i mnogo mi se primilo.

    Šator je bio za dvoje, ali ne onaj kereći, koji sam ja sledećih godina nosao na leđima, već malo prostraniji, sa malim predsobljem. Ali ne prevelik. Imali su i suncobran, stolić i dve stolice. Tih par "zajedničkih" dana, jedva sam krio poglede. A imalo je šta i da se vidi. Njih dvoje su posle ručka zajedno, onako zaljubljeni, raskrčili stolić, zavalili se u svoje stolice pod hladom suncobrana.

    Onda bi on otvorio buteljku crvenog vina i sipao u čaše sa nogom. Te elegantne čaše su bile tako nestvarne za ceo ambijent kampa naseljenog paradajz turistima, kao kada bi na RHCP došli na Zaječarsku gitarijadu. A kako je tek ta čaša lepo izgledala nehajno držana njenom negovanom levom rukom!? Čista erotika.

    No, da se ja vratim temi.

    I tako, sede njih dvoje i nešto zanimljivo pričaju na njihovom, čini mi se holandskom, a ja blenem i slinim. U neko doba, vidim ja, njena desna ruka se spustila u torbicu okačenu o stolicu, i nešto traži. Kad, ne skrećući pogled ni jednog trenutka sa očiju svog sagovornika, na sto vadi pakovanje Samsona. Priča, zaljubljeno gleda dragog, levom rukom drži čašu i s vremena na vreme srkne crveni nektar svojim jedrim usnama. Istovremeno njena desna ruka čini čuda.

    Otvara pakovanje Samsona, vadi listić Rizle, stavlja troprstak duvana, srednjim prstom i palcem lagano valja savršen cilindar, prinosi smotak svojim vlažnim usnama iz kojih jezikom lizne kraj papira, odvalja cigaretu do kraja, stavlja je med usne i kreše Zipo. Sve to kao da ruka nije njena, kao da je to nešto najnormalnije na svetu. To savršenstvo nikada neću zaboraviti.

    Tada sam odlučio da moram da naučim da motam cigarete. Odmah sam bio svestan da će malo teže biti naučiti tako, jednom rukom, ali sa dve, to sam morao.

    I jesam, naučio sam. Znam, znao sam, skoro savršeno da zamotam cigar duvana. (Dobro, ne uvek samo duvana.) Kako tri godine ne pušim, a još mnogo duže što ne motam, nemam rutine. Ali, to vam je kao ono sa biciklom, ne zaboravlja se, ali je potrebno malo prakse da se povrati veština.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  4. #4

    Odgovor: Motate li?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    I dan danas povremeno sam sebe počastim sa pakovanjem samsona, van nila, ili zlatne virdžinije...
    Isto kao i ti, povremeno.

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Motate li (ponekad) duvan? Ako ste skloni tome, koji duvan vam je najdraži?
    Vanille. Pušio sam i Samson i Drum.

    Imao sam u srednjoj drugara koji je profesorima mast vadio, sedne na sred dvorišta, izvadi duvan i rizle i krene da mota. Naravno, mnogi su naseli, misleći da mota nešto drugo.
    Owyn: I heard a rumour that you're an idiot, is there any truth to that?

  5. #5

    Odgovor: Motate li?

    Мотам, кад имам... доброг дувана

    Највише сам мотао и пушио дуван у Грчкој једне године, када ми је нестало цигарета што сам понео, а скупе су ми биле паклице. Неких четири дана. Дуван је био, мислим неки "Друм" и свиђао ми се, касније када сам "исти" купио овде није ни личио на тај из Грчке.

    Једном сам чак имао намеру да, у циљу смањивања пушења, у потпуности пређем на дуван, па да од пушења направим ритуал, седнем-смотам-запалим, да не пушим на улици и слично, али то није заживело у пракси

    А за време док су нас бомбардовали данашњи "стратешки партнери", једног дана смо остали без цигарета, чак смо имали и пара, али нисмо имали где да купимо, сви извори пресушили, био неки лик што је тражио безобразно много за кутију (не знам како га неко није тада сахранио), и ја се сетим неке старе кутије са дединим стварима, што ми је баба оставила у аманет. Деда је умро 1976, пре него што сам се родио. Тамо је између осталог била његова лула и начет пакет дувана ("лулаша") који су остали после њега, а бака то брижно сачувала. Дуван је био "сув к'о барут", гребао је и пекао страшно, али трајало је два-три дана, а дан данас чувам и лулу и ту (сада) празну кесу.
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  6. #6

    Odgovor: Motate li?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Da li ste ikada pušili duvan na motanje? Znate li šta je to škija? Da li ste kupili (ili dobili) nekada "košulju" duvana?
    Motao sam, a kako stvar stoji nije daleko da ću i opet!

    Poludeda mi je bio veterinar u Jablanici na Neretvi krajem 50-tih i početkom 60-tih. Kod njega sam se prvi put susreo sa škijom. Često je umesto novca za intervencije dobijao 'košulje duvana'. Tada sam već pušio (kupovao sam cigarete već par godina - zelenu, nišku Moravu - još se filteri nisu pojavili).
    Naravno da sam probao da motam škiju. U početku baš nije išlo i stalno sam pljuckao 'repove' duvana koji su štrčali. No onu kilu pakovanu u kutiju za košulju sam popušio, ostavljajući da pomalo rasporedim uživanje. A u kutiju sam stavio rasečenu dunju da se duvan ne presuši.

    A kao što i Adrijan reče, u kampovima smo se sprijeteljivali sa strancima tako da povremeno razmenjivao cigare - duvan sa Holanđanima i Francuzima pa sam održavao kondiciju u motanju. Od njih sam i naučio i na crne duvane.

    Sprave za motanje nisam nikada koristio. Iako nisam veštih prstiju, motivacija je bila jaka pa sam cigarete uspešno motao kad je došla kriza 1993. i narednih godina.

    Pošto sam odavno okoreli 'žderač' duvana (oko četiri kutije dnevno već skoro 40 godina) naučio sam da motam skoro jednom rukom - za vreme dok vozim.

    Tih 90-tih dobri duvani su brzo nestali, mogle su se za neku tada normalnu cenu kupiti kojekakve krdže. Najgore (i meni i drugima) je bilo kad sam motao te krdže na sastancima kolegijuma...

    Pretpostavljam da se sada lakše može doći dao marihuane nego do škije ili nekog drugog dobrog pravog orijentalnog duvana. One sa raznim aromama ne volim (naročite neke indonežanske mešavine koje su Holandjani cenili).

    Kad je krenula nestašica duvana izvadio sam 'iz ratnih rezervi' papir sačuvan ko zna od kada. Rizle više nemam, ali za prvu silu ima sačuvanog!


    PS: kad sam bio kao gimnazijalac u sa školskom drugaricom u Zemunu u poseti kod njenog dede, na tavanu smo otkrili sanduk predratnih šibica. Reče on: kad su loša vremena, šibice su uvek na ceni.

    I cigaret-papir?!
    Poruku je izmenio nenad.bds, 22.08.2011 u 19:20

  7. #7

    Motate li?

    jesam, ali baš davno. negde između 24-26 godine, isključivo Buccaneer. holandski... imao je neki mnogo dobar i ukus i miris, navodno osušen duvan potopljen u škotski viski pa opet sušen. ma mnogo dobra stvar....... baš bih mogla opet da je smotam. kada bih naletela na to "žuto zlato"



    a setih se događaja vezanog za duvan i motanje.
    elem, godina '92 septembar mesec, moji stigli iz ratnog sarajeva u srem, jedva živu glavu izvukli (ćale bio u zatvoru-logoru), ja stigla iz nemačke, između ostalog pored hrane (pošto je srbija već bila pod embargom) ja kao kakva iskusna švercerka dovukla i duvan sa sve rizlama.
    i tako sedimo na terasi kod ujne koja je zadrti nepušač,antialkoholočar i nikada se nije farbala u životu (mislim na kosu).
    elem. stigle nas dve iz nemačke a ujnu sam uspela da nagovorim i ofarbam je u šljiva plavo-crno i sedimo i ja motam buccaneer, kad će ona meni, aj i meni smotaj jednu. ja fino dete, slušam ujnu, smotam joj jednu i ona zapali tada prvu cigaru u životu, tek izlazi moja mama, ugleda ujnu kako sedi i duvani i kaže; " pa pobogu todo, ja poslala dete kod tebe da je paziš, a šta vidim, ona te ofarbala u idiotsku boju i produvanila, šta je sledeće.... "
    toliko o tome koliko je duvan zavodljiv
    Poruku je izmenio Mish, 22.08.2011 u 20:04 Razlog: uzastopne

  8. #8

    Odgovor: Motate li?

    naravno, plava rizla mala i virdzinija tobacco zelena .
    ima li ko da mi dobaci par paketitja ?
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  9. #9

    Odgovor: Motate li?

    ...nepusim vec 5 god.
    ali u periodu dok sam pusila desavalo se u onim kriznim godinama kad su se cigarete kupovale u rinfuzi,da se ogrebem za neku smotanu cigaretlu od drugara koji su motali.
    Probala sam da smotam al sam smotana za te radnje..osim toga neumem da je popusim,uzvalavim vrh i upadne mi u usta pa stalno pljuckam....ispadne da vise zvacem nego pusim.

    Al zato umem da motam po glavipravi sam maher.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  10. #10

    Odgovor: Motate li?

    Motala sam. I volim kad imam šta da smotam pa se silno potrudim da to što lepše ispadne!
    Nije mi slatka smotana , ali volim taj proces pravljenja cigarete. Volim da oblikujem duvan pod prstima i posle mirišem prste. U moje vreme pušio se Dram i Samson. Moj bivši čovek je pušio Drum.
    Najbolje cigarete koje sam pušila bio je Lucky Strike bez filtera. Nema mu ravnih.
    Inače, ja već pet godina ne pušim i grozim se duvanskog dima. No mogu uvek da zapalim, slatko ispušim, ugasim i ne padne mi pamet niti imam potrebu za daljom intoksikacijom.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  11. #11

    Odgovor: Motate li?

    @toliko o tome koliko je duvan zavodljiv

    "da je zavodljiv što jes jes...ali dražesna Skorpijo ...da padneš u nesvjest
    kad pročitaš kako sam ja zaveden mlad i nadobudan čuvajući krave sa jednim
    starim okorjelim pušačem bez zrna duvana u džepu...sa štapom na kojem je u
    dnu imao ekser i s tim nabadao pikavce pored autoputa lijepo mu je bilo ime
    bratstvo-jedinstvo...onda podijelimo sa sve bez filtera ko braća govna bukvalno
    ...nađe se lako novinnskog papira svih svjetskih izdavača...istresemo sadržaj ćikova
    na komadić sa sve olovo papirićima i zagađujemo i sam zemljin omotač kao i plućni

    @i od tada sam samo dva puta po godinu dana prestajao pušiti i to kojekur sreće
    zbog operacije krajnika filter 57 osamdesettreće i preskupi marlboro u Švabiji 93@

  12. #12

    Odgovor: Motate li?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Da li ste ikada pušili duvan na motanje? Znate li šta je to škija? Da li ste kupili (ili dobili) nekada "košulju" duvana?

    Motate li (ponekad) duvan? Ako ste skloni tome, koji duvan vam je najdraži?
    Ne, ne, ne, ne, nijedan.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •