Vizuelna ubistva Novog Sada
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18
  1. #1

    Vizuelna ubistva Novog Sada

    Šta vam se ne sviđa u Novom Sadu od građevina ili čak čitavih delova grada?

    Započeću niz sa najnovijom sramotom, a to je hotel Matijević iliti hotel Centar. Džinovski radijator

    Ne mogu da zaobiđem ni ono čudo preko puta Futoške pijace sa onim staklenikom na vrhu. Na Pariski magazin sam oguglao, ali i dalje strašno bode oči kada se vidi između kakvih zgrada je uglavljen....

    O Podbari ne vredi govoriti... Nestaje najstariji deo grada.

    A tek planovi za Jevrejsku...
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #2

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    Na zalost, ovde se ima sta pisati.

    Kad sam videla tu Matijevicevu zgradu, pomislih: ne daj Boze da se nesto unutra zapali. Ja bih se unutra osecala kao u kavezu. I zaista, ljudi su sokirani tom zgradom, zasenila je sve arhitektonske bisere do sad.

    Evo prosetajmo ulicom Pap Pavla. Zgrade kao kockice: crvene, kanta plave, zelene.... a kad stignemo do Bulevara, usta nam se otvore pred prizorom: sunce nam zakloni nova Aleksandrova zgrada. Staklena. Skoro pa crna.

    Pa zatim, tu je ona zgradurina na novom Bulevaru Evrope, ona Zonedova raketa, takodje sa staklenikom na vrhu.

    Krenimo zatim Grbavicom: ni drveta ni travke, a leti kad upece, kao u rerni. O sarenilu i neukusu i da ne govorimo.

    I tako smo stigli do toga da nema vise drvoreda, igralista i lepih fasada na koje smo bili ponosni. A sto je najtuznije, nema nazad. Rusiti ih nece. Nama ostaje samo da se pitamo: dokle?
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  3. #3

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    ja bi voleo kad bi vi stavili slike pa da znam o chemu se radi pa da mogu i ja da uchestvujem u prichi .....

    eto.....
    & underpaid......

  4. #4

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada



    Ovo je ta Matijeviceva zgrada, potrudicu se da nadjem jos neke.

    uzeto sa NoviSadslike
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  5. #5

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    Citat maski kaže: Pogledaj poruku
    ja bi voleo kad bi vi stavili slike pa da znam o chemu se radi pa da mogu i ja da uchestvujem u prichi .....
    eto.....
    Priznajem da mi se gadi da mi mnogi od prizora prođu kroz objektiv, pa ih ja ni nemam na slikama. Verovatno će tako i ostati.

    Da ne budemo cepidlake pa da gledamo Novi Sad samo u užem smislu. Dočarajte sebi prizor prilaska gradu kroz Veternik, od Rumenke, preko Paragova...

    A ne zaboravimo bilborde, reklame, 'toteme'. Ne samo vizuelni već i mentalni zločini! Istina, to fizički može lako biti uklonjeno, ali duh kreatora tih prizora će sigurno nadživeti, ko zna gde će se iznova pojavljivati.

  6. #6

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Dočarajte sebi prizor prilaska gradu kroz Veternik, od Rumenke, preko Paragova...
    Kakav prilaz gradu, takav i centar. Dno dna šta su napravili od ovog grada. Lego zgradice u svim bojama duge koje se ruše same od sebe posle samo par meseci postojanja, bez ijednog drveta ili parkinga, o dečijim igralištima da ne pričam, a među Lego zgradama crkve u vizantijskom stilu. Do pre par godina su se na prste mogle prebrojati takve crkve u celoj Vojvodini i baš se lepo uklapaju u sveopšti kič od stakla i metala.
    Poruku je izmenio Morpheus, 05.03.2010 u 19:51 Razlog: Obrisan neprikladan komentar

  7. #7

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    Tamo na klisi...odma iza shkole koja se u normalna vremena zvala "Djura Jakshich"...
    eee tamo sam ja nekada u bari vatao zhabe. Za kilo zhaba sam u otkupnoj stanici na
    slanoj bari dobijao 2500 starih dinara. Za klinca od 10 godina to je bio dobar dzeparac ako
    ulovi 3-4 kile na dan. U toj bari je bilo ponekad i divljih pataka, gnjuraca, davzhdenjaka...
    a ja i moja bracha smo donosili meleze iz rita i manjove sa kanala pa ih pushtali u baru.
    Mislili smo namnozhiche se pa chemo mochi da pecamo
    Tamo gde je sada fudbalski teren, tamo sam krao kukuruze. Jednom su me dobro istabali
    ali sam sledeche veche opet ishao da kradem.
    Tamo gde je sada ona gedzava crkva...nedovrshena...nakaradna, tamo smo se nochu
    skupljali, lozhili vatru, palili palacke da nas odbrane od komaraca.
    Iza stare shkole su bili chardaci sa kukuruzom gde smo uvek vodili velike bitke
    "gadjanja shapurikama" mi klisani protiv bosanaca
    Iza chardaka je bio fudbalski teren "Borca" malko dzombast i ofucan, ali nash.
    A iza Borca su bile njive i vinogradi gde smo se jurcali poni-bajsovima, gadjali prachkama vrane
    i krali sezonsko voche.
    Sad su tamo hiljade izbeglica sagradile neukusne kuche na sprat i parkirale polovne audije.
    O mom najdrazhem mestu iz detinjstva...predivnom ritu iza klise...nechu ni da pishem.
    Boli me srce za tim mestom.
    Sada je tamo smrdljiva pivara koja pushta govna u kanale gde smo pecali zlatne barske
    karashe, debele crvenperke, bucmaste meleze i sharene morake.
    Razumem ja da je pivo potrebnije ovom narodu nego bilo shta drugo...ali ipak mi zhao.

    Neka...za svetlu buduchnost se moraju prineti poneke zhrtve.

  8. #8

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    Novi Sad, stvarno ima mnogo ružnih zgrada i zgradica - novogradnje. Deo kod Futoške pijace, sama raskrsnica, mnoštvo kiča i šarenila, svetlećih reklama i panoa još kada sam pročitao negde da hoće da menjaju izgled Jevrejske ulice nije im dosta onog šareniša od lokala po ulici. Onaj kineski TC mi je bljak, pa čak mi se i SNP ne uklapa u deo grada gde je izgrađeno, sve u baroku a pozorište odskače li odskače... ova Matijevićeva zgrada, je stvarno dno dna. Možda i najveće ruglo. Mada ako vam je za utehu, ni drugi gradovi po Srbiji nisu srećnije sudbine.



  9. #9

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    Citat nenad.bds kaže: Pogledaj poruku
    Dočarajte sebi prizor prilaska gradu kroz Veternik, od Rumenke, preko Paragova...
    Stigose nam od kojekude razni ratni profiteri, pa sagradise svoje hacijende da nam ruze grad.

  10. #10

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    "Grad nam se opasno suzio, šireći se..
    Vizionari sa arhitektonskim diplomama, demoliravši centar, sad vrebaju po periferiji kao šinteri, tražeći mesta na kojima bi se igrali svojim betonskim kockama. Gde samo smestiti sve Seljake koji bi da postanu Građani za hiljadu maraka po metru-kvadratnom? Na svakoj narednoj panoramskoj razglednici izostane poneki stogodišnji detalj, proređuju se krovovi oko Riblje Pijace i Almaške Crkve, i ako stvarno ima zainteresovanih da nas bombarduju, kako tvrde ovdašnji Gebelsi, savetujem im da požure...Inače će ovi, Takozvani Naši, sve sami porušiti..."
    Dj.Balasevic

    Sta reci a da se ne ponavljamo
    U drugim zemljama, da ne kazem na zapadu, se trude da, ako vec ne ostave originalne fasade zgrada(a unutar njih zidaju nove objekte), onda bar da nove zgrade grade u stilu postojecih. Kod nas valjda sve mora obrnuto
    O parkovima, igralistima ili bar zelenim povrsinama ne vredi pricu ni pocinjati, jer ne bi imala kraja...
    Buducnosti evo nas
    Lako cu,ako je do mene.........

  11. #11

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    У 'Дневнику' ових дана излази фељтон
    НОВИ САД – ГРАД БЕЗ ЛИЦА

    Пише: Др Љубинко Пушић

    Ко се боји боје? (наставак 19)

    ''Прича о архитектонском колориту градског центра некако се на директан начин пренела у делове града који преживљавају интензивну реконструкцију. Чини се да је свеједно који градски правац или улицу треба одабрати да би се то показало. Рецимо, Булевар цара Лазара, од Улице Алексе Шантића према Телепу. Колоритни несклад којим је означена ова улица интензивно је појачан сликом града која збуњује јер подсећа на апартманске зграде за издавање у каквом другоразредном летовалишту у солунској регији у Грчкој. Утркивању инвеститора за бојама на фасади не може се много приговорити. Они за боље не знају, или им се тако баш допада; они представљају трговце који могу украсити излог онако како мисле да је најбоље за потрошаче. Али, где су они који треба да им кажу да то нису њихови приватни излози већ да је колорит јавно градско добро? И коначно, овде нико не пита станаре у каквим зградама желе да станују. Други им за њихов новац и за њихову кућу кроје изглед, облаче их као да су далтонисти и терају их да се тако представљају граду. Да ли је могуће да станари за тако нешто не маре? У ствари, ко уопште станује у нашим (таквим, али и осталим) зградама? Да ли су то људи за које су то само зграде или су то, можда, и домови? Да ли ће ове зграде икада постати домови за ове људе? Јер, за то је потребно много више од саме потребе да се станује.

    А зграде: наранџасто с црним детаљима, поред зграде у две нијансе плаве боје, па комбинација тегет и плавог, као кондуктерско одело, затим загасито бордо у комбинацији са сивим, па онда, ваљда због ведрине, зграда с различито офарбаним терасама. Пола Новог Сада офарбано је у тамнозелену боју, ваљда као ознаку моћи једног од најангажованијих градских станоградитеља. Тако смо добили читаве делове града у једној боји. Као акценти на тим монохроматским тужним зградама издвајају се само јефтине, на фасаду налепљене лимене кутије за ролетне, у белој боји. И за то нико не мари! Рекло би се, у граду у којем су такве ствари могуће то мора некако да се заслужило. А није тако! Само се моћ оних који би могли о томе одлучивати загубила у некој, врло личној, економској рачуници.

    Нови Сад је постао велики паракомунистички драгстор у којем они који имају приступ у њега могу све да узму а да при томе не питају за цену. Заправо, робу плаћа неко други. Нема ништа погрешније него веровање да је свакодневица у којој се град распродаје оличење „суровог капитализма“ или хаотичне транзиције. Данашња слика града оличење је урбане анархије.'' (Цитат је само мањи део данашњег наставка.)



    Слике које стављам нису права илустрација - ухватио сам их у настојању да благонаклоно прикажем ново у Новом Саду.
    Poruku je izmenio Cecara, 28.01.2015 u 20:43 Razlog: nestale slike

  12. #12

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    Kao rodjeni novosadista,rotkvarac mogu napisati samo sledece,u kakvom to gradu zivimo gde onaj ko "ubi"jevrejsku ulicu za nagradu dobije ulicu....tesko je i gledati a ne moci nista uraditi,kakva je to pamet kad napravi potpuno novu slovacku ulicu a sunca i svetla nigde,napraviti beli bunker u centru,i zaciniti radijatorom,o grbavici i delu oko futoske nevredi ni pisati sve se vidi...

  13. #13

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    Radijator,sanatorijum iliti Matijevic mnooogo je ruzan hotel,a pored toga Limanski park koji vise nije divlji kao sto je bio,vec je fensi ne znam ni kako bi to nazvala.
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  14. #14

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    Ima vremena za brigu o građevinskim ruglima


    Iako je prošle godine najavljeno skoro osnivanje estetske urbanističke komisije, po tom pitanju se do sada još ništa nije uradilo, saznaje Radio 021.

    Osnivanje ovakvog tela trebalo bi da bude odgovor na ruženje Novog Sada građevinskim objektima koji se oglušuju o osnovne estetske principe. Ta komisija bi ocenjivala idejna rešenja novih zgrada, a sačinjavale bi je renomirane gradske arhitekte.

    Da bi do toga došlo, moraju biti doneti podzakonski akti Zakona o planiranju izgradnji. Kako za Radio 021 kažu u Gradskoj upravi, trenutno se vrše konsultacije sa Društvom arhitekata Novog Sada i nadležnim institucijama, kako bi se iznašlo pravno rešenje za formiranje ove komisije.

    Do tada, jedini način da projektanti odgovaraju za građevinska rugla jeste da budu prijavljeni Inženjerskoj komori Srbije. Kako je ranije za Radio 021 izjavio predsednik komore, Dragoslav Šumarac, prijave zbog oglušivanja o estetske principe su retke. On je istakao da je moguće izvesti arhitekte na Sud časti zbog građevinskog rugla i zgrada neadekvatnih boja.
    Njima se može izreći javna opomena ili oduzeti licenca na različite vremenske periode, od šest meseci do pet godina.


    radio021

    Kad pročitam ovako nešto, osećam se kao da mi je neko opalio šamar. Ovo je po meni uvreda svima onima koji su negodovali zbog onoga u šta se Novi Sad pretvara. Renomirane arhitekte? A zašto ta ista gospoda nije vodila računa da do ovako nečega ni ne dodje? I verujem kako će oduzimanje licence da zaboli izvesne arhitekte, isto kao što ih je i do sad bolelo kako će grad izgledati.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  15. #15

    Odgovor: Vizuelna ubistva Novog Sada

    secam se kako su ljudi ovog grada nekad vizionarski studiozno prilazili razvoju samog grada ,planirali nove delove grada,nove saobracajnice jednom recju radili su svoj posao kako treba,
    kad je projektovan bulevar oslobodjenja u novom sadu je bilo manje od deset hiljada vozila,gledalo se vizionarski pa je pravljen za prihvat 50.000 hiljada vozila dnevno
    dodjose ovi novi kojima u glavi tiltuje samo novac i kako da se sto brze obogate pa poruse sve oko futoske pijace,celu grbavicu naprave novu naravno da sve to gravitira saobracajem na bul.oslobodjenja i eto nama neresivih problema .
    one velike kule na bulevaru kod z.stanice i kod stadiona vojvodine nisu pravljene za lepotu grada vec da imaju funkciju gradskih vrata gde je vazduh komprimiran kao kod otvorenih vrata pa bulevar ima prirodnu ventilaciju da to sve odvede na dunav i dalje,
    ali toga vise nema ,samo pare pare...
    nas grad je gradjen po uzoru na austro-ugarske gradove na osnovu ruze vetrova bas zbog dobrog provetravanja pa nam se cini na staroj podbari da stalno idemo u krug
    ta i takva podbara i stari delovi grada se ruse novi sad menja svoje lice pa cemo doiti jos radijatora ,ljubicanstvenih i kojekakvih papagaj zgrada

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Izgradnja Novog Sada
    Autor Mish u forumu Novi Sad
    Odgovora: 79
    Poslednja poruka: 11.03.2015, 22:48
  2. Stare mape Novog Sada
    Autor vesna petrovic u forumu Online savetnik
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 30.07.2011, 12:48
  3. Budućnost Novog Sada
    Autor dean u forumu Novi Sad
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 30.07.2008, 00:26
  4. Proslavljena Slava Novog Sada
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 17.11.2007, 19:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •