Podstanari
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3

Tema: Podstanari

  1. #1

    Podstanari

    Stan je postao gotov 100 % ekonomska kategorija i zaista su retki slučajevi da država dodeli (ili pomogne u dodeli) stan nekom nesrećniku, odnosno zaslužnom sportisti, umetniku, mladom talentu...

    Stanovi se kupuju. Za keš, na kredit... To nije nimalo lako. Posebno u društvu koje je u tako fluidnom stanju kao što je naše. Mnogi nemaju dobrostojeće roditelje, ili ušteđevinu kao ni stalne poslove da bi mogli dobiti stambeni kredit. Oni idu u podstanare. Svaki prvi datum meseca je prava muka. Treba obezbediti dogovoreni iznos u evrima, a kod mnogih podstanara postoji uvek neka strepnja da li će stanodavcu možda pasti na pamet da im poveća kiriju, ili da jednostavno prestane da izdaje stan...

    Jedan moj prijatelj je umeo da parafrazira Leona Jurisa i kaže:
    - Podstanar je najniži, najbedniji i najprljaviji oblik života u kosmosu!

    Da li ste ili da li ste bili podstanar i kakva su vaša podstanarska iskustva? Kakva je, po vašem mišljenju, perspektiva osoba, odnosno porodica, bez stana ili kuće?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Podstanari

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Da li ste ili da li ste bili podstanar i kakva su vaša podstanarska iskustva?

    Da li sam bila podstanar?
    Da! I to punih 18 godina! Počelo je sa studijama, pa se nastavilo u doba potrage za poslom i kasnije sa mojim dečkom kada sam imala stalan posao...
    Selila sam se tačno 10 puta Deseta adresa u NS-u je ova MOJA kućica koju ne bih sad menjala

    Iskustva su bila i lepa i ružna. Sa nekim gazdama sam i dalje u kontaktu i odlično smo se slagali, nisu imali problem ni kada sam ostala u drugom stanju, dali su mi da pregrađujem i sređujem stan onako kako nama odgovara.
    Međutim, mnogo više imam ona manje lepa iskustva
    Ukoliko sam živela u sobi sa upotrebom kuhinje i kupatila (kao što se i dešavalo u vreme studiranja) to je bilo blagi užas. Na svako moje izlaženje iz sobe i odlazak u kupatilo ili kuhinju, gazdarica bi išla za mnom da vidi da li sam zatvorila vodu, ugasila svetlo, ringlu....
    U jednom stanu koji sam delila sa drugaricom i njenim bratom, gazda je davao sebi slobodu da dolazi kad poželi, bez najave (imao je svoj ključ), proveravao nas je kod komšija da li smo bučni, jesmo li pristojni i sl.
    U stvari, kad malo bolje razmislim, jedine gazde sa kojima nije bilo problema su ove poslednje, sa kojima sam i danas u korektnom odnosu....

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Kakva je, po vašem mišljenju, perspektiva osoba, odnosno porodica, bez stana ili kuće?
    U današnje vreme, kada su stanarine ogromne, kada su troškovi života veliki (posebno ako imate i decu), kada je teško pronaći posao, porodice kao podstanari vrlo teško žive posebno ako nemaju pomoć roditelja. Većina mojih prijatelja su se rešili podstanarstva tako što su kupili stanove na kredit i sada su ukopani po 20-25 godina sa ogromnim mesečnim ratama koja im oduzima pola mesečnih primanja... Naravno, bolje je i to nego celog veka odvajati za podstanarstvo

  3. #3

    Odgovor: Podstanari

    Ja sam apsolvirala podstanarstvo...selila sam se 10 puta po Sarajevu. Najkraće sam u jednom stanu bila 2 dana a najduže 3 godine.
    Bilo je prelijepih iskustava, a bilo je onih od kojih se diže kosa na glavi.
    Bilo je predivnih cimerki...bilo je onih od kojih se diže kosa na glavi i sve ostale dlake u stav mirno!
    Da nisam bila podstanar ne bih bila svjedok koliko neke žene mogu da budu aljkave, prljave, nonšalantne, odvratne..
    Stanodavci kao stanodavci...hvale svoje kao da je apartman u Hiltonu ...a s godinama iskustva naučiš ih u bocu, šta misle, kako djeluju, šta te čeka sljedeće.
    Vrhunac je bio stan koji sam dijelila sa dvije djevojke, trosoban, kuhinja sa trpezarijom u centru stana...3 sobe raštrkane da ne moramo da se vidimo ako baš ne želimo..sve super, ali stan ima žohare. Neboder je bio, navodno je stan do bio jako prljav i zapušten, a žohari prolaze tamo gdje burgija ne može...elem...ja ih nisam viđala, do jednom ...odlazak u wc, palim svjetlo...on stade...ja ugasim svjetlo-upalim, on se pomjerio...izvalim mu crijeva...kažem gazdi u čemu je frka.."stan nema žohare" ..."aaa nema, sinoć sam ubila slona u wc-u" ...i svaka 2 mjeseca kako se povisi cijena benzina, on povisuje kiriju pravdajući se da sve skupi...poslije 4 poskupljenja on se javlja sa rečenicom "do sada vam nikada nisam poskupio kiriju".... iiii tako....

    Najbolnije iskustvo je bilo kada smo nas 4 iz stana u kojem smo se već skrasile, sa stanodavcem u Norveškoj, kojeg smo samo čule par puta...elem, riješio da dođe početkom jula, nakon par godina, a nama je to bilo neizvodivo, jer su rokovi trajali do kraja jula..drž-ne daj...on kaže JA DOLAZIM...mi istjerane...sa milion stvari, kao ganci na ulicu...e to sam jaaaako loše podnijela. Da mu naudimo, počupale smo cvijeće koje smo savršeno gajile na terasi.

    Greška je napravljena, u startu...sada žalimo, jer je par nas bilo blisko, živjele smo zajedno...plaćala se kirija i po 300 eura mjesečno...da smo se tada skontale, da su naši roditelji digli jedan kredit, a ostali gurali sa plaćanjem, za sve ove godine, a svi smo dugoprugaši ...imale bi stan...kojeg je lako prodati, da ne kažem koliki bi profit bio sada kada su cijene skočile..eee živote.

    Gadno je biti podstanar...odvratno, ali kad nema drugog izlaza, i to se nekako prebrodi. Ja sam za varijantu da se kopa i nogama i rukama da se kupi bilo šta svoje, pa 28 kvadrata...ali da znaš da kad legneš u krevet da niko prije tebe tu nije spavao..kada pereš onaj prokleti wc, da znaš da niko prije tebe nije kenjao ...znale smo nekada u šali reći da smo apsolvirale vimanje šolja po Sarajevu.
    Poruku je izmenio Sunflower, 03.03.2010 u 22:03
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •