Jak evro - slab dinar
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 20
  1. #1

    Jak evro - slab dinar

    Dinar sutra slabiji za 0,04 odsto

    2. mart 2010. | 17:43 | Izvor: Beta, Tanjug

    Beograd -- Dinar će sutra oslabiti prema evru za 0,04 odsto i zvanični srednji kurs će biti 99,5611, objavila je Narodna banka Srbije.



    Prema zvaničnom srednjem kursu NBS, evro će vredeti za oko četiri pare više nego danas, kada je kurs bio dinara 99,5167 dinara za jedan evro.

    Centralna banka je od početka godine na međubankarskom deviznom tržištu prodala 456,5 miliona evra, kako bi sprečila prekomerne dnevne oscilacije kursa i obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta.

    NBS danas nije intervenisala na deviznom tržištu, a guverner NBS Radovan Jelašić je ranije rekao da će više dinara u finansijskom sistemu Srbije doprineti makroekonomskoj stabilnosti i manjem pritisku na devizni kurs.

    On je naveo da će centralna banka intervenisati sa većim nivoom deviznih rezervi na tržištu, ukoliko kurs dinara pređe nivo kojim bi se ugrozilo postizanje cilja centralne banke da inflacija u prvoj polovini godine iznosi šest odsto.

    U ovoj godini, dinar je bio najslabiji 1. marta, kada je zvanični srednji kurs bio 99,6581 dinara za evro, a najjači 4. januara, kada je zvanični srednji kurs bio 95,9679 dinara za evro.



    Poslednjih dana, a i nedelja, svi smo svedoci rapidnog pada vrednosti dinara. Kao direktna posledica toga, krenulo se sa poskupljenjima. Krenulo je sa strujom, slično se najavljuje za gas, SBB će uvećati cenu pretplate, fixna telefonija poskupljuje sto odsto, hrana je na redu... Ima li kraja toj seriji poskupljenja koja se najavljuju u nedogled?
    Poruku je izmenio Sirijus, 02.03.2010 u 19:06
    Prvi utisak uvek vara

  2. #2

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Paradoks svemu je to sto Evro pada i gubi vrednost !
    Grcka kriza ce ozbiljno ugroziti Evro.To ce proci ali ce i u drugim republikama Evro zone(Poljska,Ceska,Slovacka,Bugarska,Rumunija....) ponovice se isti ili slican scenario kao u slucaju Grcke.
    Mi po nekim procenama i nekog mog skromnog misljenja,izbecicemo ovo i ako nismo u EU.
    Tema je ipak jak Evro-slab Dinar zato imam jedan savet za sve vas:
    Kupujte Dolar,ne Evro !!! Ja mislim da ce se i vecina Ekonomista sloziti sa ovom mojom konstatacijom prema tome ako vec nesto zaradite ulozite pametno jer je Evro bogami na tankim nogama

  3. #3

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Kupujte Dolar,ne Evro !!! Ja mislim da ce se i vecina Ekonomista sloziti sa ovom mojom konstatacijom prema tome ako vec nesto zaradite ulozite pametno jer je Evro bogami na tankim nogama
    Evo ja se prva ne slažem s tobom.
    Ti misliš da će se EU tako lako odreći svoje valute...pa nisu je juče skrojili...uostalom, dug Grčke je nešto što se vuče decenijama, znala je EU vrrrlo dobro kad je Grčka pristupala u EU s čime se moraju boriti. Meni se čini da su nemiri u Grčkoj više izazvani lošim političkim vodstvom koje neminovno vodi i propast ekonomije.
    Pošto će Njemačka da ih vadi iz ne brinem ja za euro, nikako.
    Uspio je euro dobro da potuče dolar, ne bi me iznenadilo ni da SAD ima prstiće u svemu ovome.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  4. #4

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Citat Sunflower kaže: Pogledaj poruku
    Evo ja se prva ne slažem s tobom.
    Ti misliš da će se EU tako lako odreći svoje valute...pa nisu je juče skrojili...uostalom, dug Grčke je nešto što se vuče decenijama, znala je EU vrrrlo dobro kad je Grčka pristupala u EU s čime se moraju boriti. Meni se čini da su nemiri u Grčkoj više izazvani lošim političkim vodstvom koje neminovno vodi i propast ekonomije.
    Pošto će Njemačka da ih vadi iz ne brinem ja za euro, nikako.
    Uspio je euro dobro da potuče dolar, ne bi me iznenadilo ni da SAD ima prstiće u svemu ovome.
    Da se razumes bar malo u Ekonomiju rado bi prozborio sa tobom ali posto bukvalno laicki pricas nemam sta da ti kazem i objasnim jer nerazumes.
    Ti si U bosni,ja u Srbiji nisu to iste drzave pa da ih poredimo.

    Ovo sto sam rekao to je to i mozes pitati nekog Ekonomistu isto ce ti reci.

  5. #5

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Da se razumes bar malo u Ekonomiju rado bi prozborio sa tobom ali posto bukvalno laicki pricas nemam sta da ti kazem i objasnim jer nerazumes.
    Ti si U bosni,ja u Srbiji nisu to iste drzave pa da ih poredimo.

    Ovo sto sam rekao to je to i mozes pitati nekog Ekonomistu isto ce ti reci.
    Ma bitno meni da se ti razumiješ u ekonomiju.
    Nego, samo ti kupuj dolar.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  6. #6

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Da se razumes bar malo u Ekonomiju rado bi prozborio sa tobom ali posto bukvalno laicki pricas nemam sta da ti kazem i objasnim jer nerazumes.
    Ti si U bosni,ja u Srbiji nisu to iste drzave pa da ih poredimo.

    Ovo sto sam rekao to je to i mozes pitati nekog Ekonomistu isto ce ti reci.
    Bećarino, sedi, jedan!

    Pre nego što eliminišeš sve sagovornike koji, po tvom skromnom mišljenju, nisu dorasli diskusiji, proveri istoriju kretanja američkog dolara i poveži svaku oscilaciju sa dešavanjima u privredi SAD i sveta. Potom pogledaj stabilnost drugih valuta u korpi koja, pored dolara, figuriše kao svetski novac. I naposletku, kretanje dinara.
    I naravno, baci pogled na statistiku platnog bilansa, spoljnotrgovinske razmene i ostalog što objavljuje Statistički zavod Srbije, te razmisli čija ekonomija više utiče na ekonomiju zemlje i/ili regiona u kom živiš.
    A onda se ponovo vrati onom što si pre nego što si postao vrsni poznavalac i stručnjak morao prvo teoretski da se potkuješ, pa pogledaj neke definicije finansijske stabilnosti.
    I tako....
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #7

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    A dolar ti je stabilan u evro-dinar, kurs je zadnjih x godina veštački i država se njime igra po potrebi. Kada glavonje kupuju euro, država mu obori cenu, pred izbore da ne govorim dinar jača sve u 16 itd. Igranje sa kursom nije ništa novo kod nas i traje već godinama. A koliko se uzme na razlici

    Grčka kriza bi mogla imati odraza na zemlje u kojima posluju grčke banke u velikoj meri, a tu smo mi, Bugari i valjda Rumuni. Inače Češka, Bugarska, Rumunija, ove države što Becar navodi nisu deo evro zone, još uvek nisu ušli u monetarnu uniju (čudi me da jedan Ekonomista Becarovog kalibra napravi takav lapsus). Evro je možda imao smisla u trenutku kada se ideja rodila, međutim kada pogledam ko je sve ušao u EU i kada im uporedim privredu sa prvim članicama Nemci i danas plaču za DM.



  8. #8

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Nemci i danas plaču za DM.
    Ja bih rekla da i mi na Balkanu plačemo za DM-om...barem je meni 100 DM više značilo od 100 eura.
    Kako se Nijemci olako riješiše tako jake valute...
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  9. #9

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Bećarino, sedi, jedan!

    Pre nego što eliminišeš sve sagovornike koji, po tvom skromnom mišljenju, nisu dorasli diskusiji, proveri istoriju kretanja američkog dolara i poveži svaku oscilaciju sa dešavanjima u privredi SAD i sveta. Potom pogledaj stabilnost drugih valuta u korpi koja, pored dolara, figuriše kao svetski novac. I naposletku, kretanje dinara.
    I naravno, baci pogled na statistiku platnog bilansa, spoljnotrgovinske razmene i ostalog što objavljuje Statistički zavod Srbije, te razmisli čija ekonomija više utiče na ekonomiju zemlje i/ili regiona u kom živiš.
    A onda se ponovo vrati onom što si pre nego što si postao vrsni poznavalac i stručnjak morao prvo teoretski da se potkuješ, pa pogledaj neke definicije finansijske stabilnosti.
    I tako....
    Sve vi znate o Ekonomiji a ja sto vodim uspesnu firmu i otvorio i trecu u Sloveniji ja nemam pojma.Sedite svi vi kakve jedince nego nule !
    Ja vam kazem da je danas na danasnji dan 8.maja situacija takva i tek ce biti da se isplati kupovati Dolar umesto Evra.Upravo je na televiziji popodne to potvrdio prof.Kovacevic.Nacicu vam taj tekst pa da se uverite

  10. #10

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Soroš obara evro na vrednost dolara

    Kakva je moć špekulativnih fondova govori i sastanak održan prošle nedelje u Cirihu na koji je pozvan najmoćniji svetski spekulator Džordž Soroš kako bi o finansijskoj krizi razgovarao sa predsednicima Evropske centralne banke, MMF-a i predsednicima centralnih banaka Švajcarske, Italije, Nemačke kao i potpredsednikom Američkih federalnih rezervi.

    Džordž Soroš se ne oglašava u javnosti od kada je "Volstrit žurnal" u februaru objavio da je on na Menhetnu organizovao "tajnu večeru" sa ostalim špekulatorima, dogovorivši napad na evro sve dok ga ne obore do vrednosti dolara.

    U EU je tada zavladao strah koji se pokazao opravdanim jer su se svi setili kako je Soroš 1992. kupovinom velike količine britanske funte na tržištima izazvao isključenje Velike Britanije iz evropskog monetarnog sistema (SME).

    Soroš je takođe početkom februara u jednom tekstu objavljenom u "Fajnenšel tajmsu" najavio ono što se sada dešava - da će se evro-zona uskoro suočiti sa "mnogo većim teškoćama nego Grčka" i podsetio na pukotine u evropskom monetarnom sistemu.

    Kriminal svetskih razmera

    - Paradoksalno je što se špekulativnim fondovima sada prigovara da špekulišu. To je kao da vuku prigovarate da se ponaša kao vuk. Stiče se utisak da sada otkrivamo da su se finansijska tržišta osamostalila u odnosu na države, da imaju svoje sopstvene ciljeve koji nemaju veze sa državama - kaže kriminolog Žan Fransoa Gajro.

    On kaže da je iza svega toga ideologija "deregulacije tržišta", odnosno ukidanja državne kontrole osamdesetih godina prošlog veka i dopuštanje da tržište funkcioniše potpuno samostalno.

    - U takvim okolnostima otvorena je prilika za ulazak i delovanje kriminala u svetskim razmerama - kaže Gajro

    20. Maj 2010. - Izvor.
    __________________

    Šta reći?!

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  11. #11

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Paradoks svemu je to sto Evro pada i gubi vrednost !
    Grcka kriza ce ozbiljno ugroziti Evro.To ce proci ali ce i u drugim republikama Evro zone(Poljska,Ceska,Slovacka,Bugarska,Rumunija....) ponovice se isti ili slican scenario kao u slucaju Grcke.
    Mi po nekim procenama i nekog mog skromnog misljenja,izbecicemo ovo i ako nismo u EU.
    Tema je ipak jak Evro-slab Dinar zato imam jedan savet za sve vas:
    Kupujte Dolar,ne Evro !!! Ja mislim da ce se i vecina Ekonomista sloziti sa ovom mojom konstatacijom prema tome ako vec nesto zaradite ulozite pametno jer je Evro bogami na tankim nogama
    Ja sam vam rekao

  12. #12

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Nemam pojma...ali mi nekako Zvuci da je ,,napad,, na Evro došao iz odbrane Dolara - bilo je priča /dok sam još imao stalnu konekciju/ pogotovu u zamahu krize i pogleda ka Americi kako ce se izboriti sa istom /i oooooooooooooogromnim dugom koji mahom pokrivaju prodajom drzavnih obveznica i izvozom dolara a iste kasnije devalviraju + pospešuju konkurentnost svog izvoza --LM price su krenule u smislu okratanja svetske ekonomije ka Evru....kako azijskih dzinova tako i zemalja OPEKA /
    Evro zona i jeste kritikovala takvu politiku, dosta je polemika bilo i u STO-u... Evropa je u krizi, i to je fakat / bila je u krizi i pre ove krize
    Dobar je Dinar
    I još jednom se potvrdjuje opravdanost restriktivne monetarne politike izrazena u visokim drzavnim rezervama i /ipak/ ne ugrozavajuceg spoljneg duga

  13. #13

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Evro puca kazu neki meni bliski profesori Ekonomije i to veoma brzo.Krah Evra i pre 2018 kako su neki predvidjali u svetu

  14. #14

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Tema vise nije aktuelna jer je i evro u fazi slabljenja, o dinaru da ne pricamo.
    Svi smo svesni realne vrednosti dinara.
    A podrzacu Becara, u vezi sa stednjom u dolarima, jer i ljudi koji se malo vise time bave savetuju stednju u razlicitim valutama.
    Sensible & Sensitive

  15. #15

    Odgovor: Jak evro - slab dinar

    Ma kakav dolar ako je nekome frka onda neka štedi u CHF ili eventualno britanska funta, mada je švajcarski franak daleko najstabilnija valuta. Problem evropske valute je što je u evrozoni vodi jednistvena monetarna politika, dok fiskalnu politiku vodi svaka država za sebe. I što se više evrozona bude širila na slabe države unije biće više problema kao što se sada dešava sa Grcima, Portugalcima i ostalima. Zamislite tek kada Bugari i Rumuni budu uveli evro Ako EU tu nešto ne promeni siromašne članice će stalno vući dole ove jače, a da će pustiti neku članicu da totalno bankrotira i propadne, nije da neće nego ne mogu inače ode cela unija u biip.

    Ovo što džukela Soroš radi je neka druga priča, to što on radi ne samo da će da poljulja valutu nego čitavu uniju. I nije samo on u toj priči:

    Žan Fransoa Gajro, pukovnik francuske policije i ugledni kriminolog, predavač na Sorboni i autor više knjiga, za "Vesti" kaže da je godinama bila javna tajna da su finansijski bilansi Grčke lažni i da su, po njemu, mnoge države u to sumnjale.


    - Ono što je od suštinskog značaja da bismo shvatili šta se događa jeste da znamo da je Grčkoj u falsifikovanju bilansa početkom 2000. godine pomagala američka banka Goldman saks. Sada isti taj Goldman saks traži da joj ta zemlja vrati dugove i povećava kamate dugova. Grčka je samo žrtveni jarac - objašnjava Gajro.

    - Banke su imale ulogu piromana da bi s druge strane igrale ulogu vatrogasca, frizirajući finansijske bilanse kao što je to bio slučaj sa Grčkom. Agencije za ocenjivanje vrednosnih papira bile su takođe korumpirane, davale su lažne ocene za obveznice izdate na osnovu tih neosnovano datih kredita - kaže naš sagovornik.
    Tako su špekulativni fondovi posvuda prodavali vrednosne papire koji su zapravo bili bez ikakve vrednosti.


    Tako da dosta igrača stoji iza tih sistematskih prevara. A dinar će nastaviti da gubi vrednost, ja ne znam i ovaj kurs kako održavaju. Sa ovako nikakvom ekonomijom i velikom javnom potrošnjom, pre svega državnom



Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •