Program moje političke stranke
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12
  1. #1

    Program moje političke stranke

    Ovako, zamislite da osnivate političku stranku i da treba da napišete program, politička načela. Kako bi izgledao program vaše stranke? I neka bude što originalnije, sa što manje parola i bez prepisivanja od postojećih političkih partija. Pa izvol'te



  2. #2

    Odgovor: Program moje političke stranke

    Nemoguće je ne pozajmiti ih od političkih stranaka - problem nije u njihovim programima, već u nesporovođenju istih. Hajde da pokušam, bez neke prethodne pripreme:

    Strateški ciljevi (redosled nebitan):

    Članstvo u EU
    Članstvo u NATO paktu
    Očuvanje teritorijalne celovitosti
    Decentralizacija i regionalizacija na ravnopravnim osnovama, zasnovane na principu ekonomske korisnosti, ne teritorijalnom ili nacionalnom
    Ekonomski razvoj - Srbija ključni faktor ekonomske stabilnosti na Balkanu
    Slobodno tržište - ukidanje monopola na svim nivoima
    Povećanje efikasnosti administracije
    Nezavisnost sudstva
    Poštovanje ljudskih prava i sloboda u punom obimu

    Bilo bi još....mislim da sam se setio najvažnijih....

  3. #3

    Odgovor: Program moje političke stranke

    Neka Socijal-Demokratija

    1. Depolitizacija koliko god je to moguće
    2. Visoka poreska osnovica sa što više oslobađajućih mogućnosti i u tom smislu pozitivna diskriminacija u korist sporta i socijalne zaštite
    3. Nulta tolerancija prema sumnjivom kapitalu - ON da pravda odakle mu a ne država da dokazuje.
    4. Javna preduzeća od Opšteg značaja na Ugovore, a ne na prodaju /što prodati stan kad možeš da *klepaš rentu
    5. Od svega toga usmeravati u decentralizaciju i razvijati takmičarski duh
    6. Školstvo i Zdravstvo jasno razdvojiti na opšte i posebno / opšte za sve - posebno uz doplatu ... (u školstvu razvijati takmičarski duh i bataljivanje Dogme o jednakosti)...pa,
    7. Penzije - mora se krenuti sa dopunskim fondovima zdravstvenog i penzijskog osiguranja... da, koliko je to moguće, svako od nas zna kolika će mu biti penzija i da može da je aktivira kad hoće (što ranije mnogo manje) a ne mora da ide u penziju uopšte dokle god je sposoban da radi.
    8. U spoljnoj politici *kontrolisano otvaranje / toliko smo mali da jedan jači igrač može komplet da nas kupi...
    9 Sve ostalo -liberalizam

  4. #4

    Odgovor: Program moje političke stranke

    Ok, možda nije diktatorski al' da probam,

    Turkmenbašijeva stranka (u daljem tekstu stranka) se zalaže za stvaranje demokratskog društva, republike sa strogo razdvojenom sudskom, zakonodavnom i izvršnom vlasti. Zalažemo se za pravedno društvo zasnovano na jednakosti pojedinaca i socijalnoj odgovornosti države i njenih organa. Društvo je neophodno dekriminizovati, depolitizovati i detajkunizovati. Borba protiv svih oblika kriminala, korupcije i bilo kog oblika nepravde su prioriteti stranke. Stranka se zalaže za zaštitu svih ljudskih i manjinskih prava u državi.

    Uticaj tajkuna na politiku države i političare je neophodno prekinuti. Preduslov za tako nešto je stvaranje efikasnog i depolitizovanog državnog aparata koji će sprečiti svako nezakonito delovanje kako političara tako i moćnika, vlasnika krupnog kapitala. Njihov kapital, koji je nelegalno stečen mora biti oduzet i upotrebljen za izgradnju države i državnih institucija. Nacionalizovana imovina mora biti vraćena vlasnicima ili kompenzovana novcem ili nekim drugim vrednostima zavisno od dogovora države i oštećenih.

    Stranka vodi odgovornu nacionalnu politiku, štiti interese svih građana Srbije ali i interese Srba koji žive izvan Srbije. Zalaže se za zaštitu prava Srba u dijaspori, stvaranje snažne veze svih Srba sa maticom, uzajamne koordinacije i međusobne pomoći naročito u sredinama gde je srpski narod ugrožen.

    Stranka se bori za očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije. Poštujemo suverenitet i teritorijalni integritet drugih država. Odnosi sa drugim državama biće zasnovane na partnerstvu i uzajamnom uvažavanju. Zalažemo se da Srbija zauzme svoje mesto u Evropi koje joj istorijski i pripada, približavanje Evropskoj Uniji i napokon članstvo ukoliko se time ne ugrožava teritorijalna celovitost države. Sa ostalim bitnim svetskim činiocima treba uspostaviti i negovati prijateljske i partnerske odnose. Odnosi sa državama u regionu i regionalna saradnja od izuzetno velikog su značaja.

    Zalažemo se za nacionalnu obnovu, nestajanje Srba se mora zaustaviti, a program nacionalne obnove bi sastavili stručnjaci iz raznih naučnih oblasti. Država je obavezna da finansijski pomogne obnovu populacije. Neophodno je obnoviti i nacionalnu svest, kroz sistem obrazovanja postepeno izgrađivati društvo sa osećajem za negu tradicije, istorijskih vrednosti, moralnih vrednosti i izgraditi jedno zdravo društvo. Svoju ulogu bi uzela i Srpska Pravoslavna Crkva čiji položaj u državi bi se odredio po uzoru na Grčku. neophodno je investirati u nauku i obrazovanje i obezbediti radna mesta za mlade stručnjake. Neophodno je uskladiti sistem obrazovanja sa tržištem rada u državi kako država ne bi više školovala ogroman broj kadrova koji nisu traženi u privredi a sa druge strane bila deficitarna nekim kadrovima.

    Stranka se ptotivi ukidanju vojne obaveze i smanjivanju vojne moći i njenih efektiva sve dok se za tako nešto ne obezbede realni uslovi. O položaju Srbije u bezbednosnim sistemima u svetu, eventualnom članstvu u nekom vojnom savezu glavnu reč će dati stručnjaci iz redova vojske, policije i ostalih bezbednosnih struktura u državi.

    Jedan od prioriteta stranke je i oživljavanje privrede, smanjenje nezaposlenosti. Priliv stranog kapitala i investicija uz smanjenje spoljnog deficita pametnom ekonomskom politikom. Srbija se zadužuje, ali zaduživanje nije razvojno. Spoljni dug Srbije raste, platni bilans je negativan sa većinom država sa kojima imamo razmenu što je posledica uticaja uvozničkog lobija i neodgovorne politike. Ekonomsku politiku treba voditi u interesu građana, suzbijanjem monopola, investiranjem u sopstvene kapacitete i uspostavljanjem reciprociteta u ekonomskim odnosima sa državama u regionu. Za državu je od izuzetnog značaja i ravnomerni regionalni razvoj čiju strategiju bi izradili stručnjaci iz svih društvenih sfera.

    Eto to bi bilo to, sad ako sam nešto zaboravio...



  5. #5

    Odgovor: Program moje političke stranke

    Ja mrzim politiku.
    I sve te programske Fore&Fazone.
    Ali.. formirala bi rado jednu lepu, veeeeliku Komunu. Hippie komunu.


    ako može ... mslm, ako mi u roku od sevNsekNd ne "nestane" ideA

    razradiću sve detalje FLOWERs POWERsa.



    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  6. #6

    Odgovor: Program moje političke stranke

    Moja stranka bi bila lokalna.
    Naprimer u Opštini Žitište:
    Osnovao bih stranku dva Itebeja, a sigurno bih imao uporište i u susednim selima Hetinu i Međi.
    Nastupao bih za ekonomski razvoj pomenuta četiri sela, za revitalizaciju privrede, za poljoprivredu, omladinu, kulturu, sport i tako to. U Opštinskom parlamentu bi bili jaki, i svi bi tražili koaliciju sa nama. Mi bi stupili u koaliciju sa demokratskim, nekorumptivnim strankama, koji bi nam pomogli u sprovođenju našeg stranačkog programa.
    Danas u Srbiji za itebejce i hetinjane, međance ovo je najbolja opcija, jer bi se inače ta sela ugasila.
    Naposletku da kradem: a gde su naše pare?
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  7. #7

    Odgovor: Program moje političke stranke

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Ok, možda nije diktatorski al' da probam,
    Uopste nije originalno, ovo je prepiska iz nekakve Kostunicine knjige...garant.
    Back in red!

  8. #8

    Odgovor: Program moje političke stranke

    Citat maleni kaže: Pogledaj poruku
    Uopste nije originalno, ovo je prepiska iz nekakve Kostunicine knjige...garant.
    A ovo je, pak, originalno. Još nisam video da neko napada Koštunicu. Još manje kad je ovako, argumentovano i s razlogom. Ne, baš me zanima: što toliko napadaju tog jadnika kad i sami vele da sad ima 8% podrške?


    Inače, tema je odlična. Na svim forumima, kad su političke teme u pitanju, svi govore šta ne valja, svi daju argumente PROTIV, a niko ZA. Lako je kritikovati, to radimo i ja i svi ostali, a ovde, evo, tema u kojoj govorimo šta bismo uradili mi sami.

    Pa evo, da probam, nekoliko tačkica:

    1. Ulazak u EU, jer ne postoji alternativa, na veliku veliku veliku veliku veliku žalost. Gadi mi se sve što predstavlja EU, ali, rekoh već, ovde dajem argumente ZA, a pošto ne znam ZA šta bih se opredelio umesto EU, evo moram da pogledam u zemlju, pocrvenim i kažem: za EU.

    2. Nikako ulazak u NATO, jer postoji vojna neutralnost kao alternativa. Hoću da čujem jedan jedini razlog zbog kog bismo ušli u to govno. Ajde, da čujem ove pragmatične: samo jedan opravdan razlog, i ja se povlačim. A mislim i da je sramno za svaku zemlju da uđe u tu zversku organizaciju, pogotovu za onu koju je ta organizacija rušila dva i po meseca. Opraštam, ali ne zaboravljam.

    3. Besplatno školstvo. Ukidanje "Bolonjske deklaracije". Smanjenje broja studenata. Razvijanje grupnog rada kod dece, a ne takmičarskog duha. Podela besplatnih udžbenika. Strožiji kriterijumi kod biranja zvaničnih udžbenika. Skraćenje školskih programa, ali ne sekirom, ofrlje - izabrati šta je esencijalno znanje iz svake oblasti. Određivanje broja učenika na određenim obrazovnim profilima u skladu sa budućim potrebama. Koji će nam moj toliki ekonomisti i pravnici, npr.? Zabrana držanja privatnih časova.

    4. Besplatno zdravstvo. Stalna kontrola zdravstvenih radnika - kvalitet rada i svako narušavanje Hipokratove zakletve (traženje mita za pružanje zdravstvene nege onome kome je ista neophodna je najgrublje kršenje i najneljudskija moguća stvar). Ako se poveća plata narodnom poslaniku za 1%, medicinaru mora za 3%. Zabrana paralelnog rada u državnoj bolnici i vođenje privatne lekarske prakse.

    5. Reforma krivičnog zakonika. Sva dela, za koja nije neophodno udaljavanje sa ulice i zatvorska kazna (odnosno, ako ne postoji opasnost da će osuđeni delo ponoviti) kažnjavati novčanim i drugim sredstvima, uz obaveznu edukaciju i društveno koristan rad (postoje već više od 150 godina dokazi da zatvaranje samo pogoršava stvar, da ne prevaspitava, da stvara sociopate i još veće zlikovce, pa ne vidim čemu onda zatvaranje - da bismo sklonili problem sa očiju; ista stvar je sa zatvaranjem psihičkih bolesnika u ludnice - mi se ne bavimo na taj način njima, mi ih samo sklanjamo sebi s očiju).
    P. S. Ovde bih rekao i reforma sudstva, ali ne razumem se baš najbolje u problem pa ne bih umeo da dam svoje rešenje za tu reformu. Ono što znam je da činovnički aparat u sudstvu, kao i u svim javnim službama, mora, mora biti smanjen i pojednostavljena administracija.

    6. Obračun s privatnim sektorom. Oštra kontrola privatnih preduzeća i njihovih vlasnika. Ne može neko da drži neprijavljenog radnika (jadnika, koji ne sme da traži da bude prijavljen, jer mu je posao neophodan, kakav-takav). Ne sme da mu ne uplaćuje staž, prevoz, da ga izlaže nezdravom poslu, a da ga za to plaća 15 000 i manje. Svaki vlasnik mora 50% profita ulagati u radnike, 25% u sredstva, a 25% ostavljati sebi. Smešno je to, ali to je skoro pa normalno (inače, nije normalno da neko, samo na osnovu vlasništva nad sredstvima za proizvodnju, uzima sve - da, to je Marks, neću se praviti da sam ja to izmislio).

    Ima još dosta, ali vidim da sam ja već preterao, pa bih stao... zasad.
    "All I got is a red guitar, three chords, and the truth."

  9. #9

    Odgovor: Program moje političke stranke

    sve je to lepo, dechaci. no moram da postavim jedno sushtinsko pitanje:

    chime bi finansirali svoju partiju i chime bi finansirali drzzavni aparat jednom kad dodjete na vlast u drzzavi koja nije profitabilna (nema razvijenu privredu)?

    da li bi ste:
    a.) uzimali procenat od trgovine drogom preko teritorije drzzave u kojoj ste na vlasti?
    b.) gledali da shto vishe kesha u opticaju usmerite u svoje dzepove za trajanje mandata pa posle pemzija?
    ili
    c.) prodali drzzavu sa sve narodom grupi preduzetnika s rachunima u inozemstvu a vi se bavili ideologijom?
    & underpaid......

  10. #10

    Odgovor: Program moje političke stranke

    Akcenat mora biti na onima koji rade i koji *prave / nije sramota uzimati im pare...
    Eto Drakulić neki dan priča koliki im je problem siva zona u npr. mlinarsko-pekarskoj industriji...
    Drugo / stranački aparat ne mora biti glomazan.. jedan jak i harizmatični lider (evo na primer Ja) moja lepa i zgodna zenka i tolko
    Populistička *zvaka stavljanje u funkciju drzavnih rezervi / sa nekim namenskim modusom za povećanjem potrošnje domaćih proizvoda. Socijala da se pretrese skroz - sa modelo ala Bidza Svilajnac /primaš socijalu, nije problem, ovo je tvoj deo parka-ulice-trga neću jedan pikavac da vidim i šlus.
    Drzavni aparat ... e to je bula /nempojma kako ali to treba razbucati skrouz pa slagati ponovo/
    Oko takmičkarskog duha/ mora se praviti selekcija - lep je marksizam ali nije realan - ako smo i jednaki ipak su neki jednakiji. Grupni rad Da ali ne ofrlje grupe, makar da se zna ko je za vodju ko je za lopatu ko za loptu a ko za poeziju. Ko vojska kad trči u stroju - da bi se grupa odrzala na kraju svi trce tempo najmanje spremnog.
    I opet pomoć privrede / dati im glas u nekom savetu za školstvo i pristup dosijeima talentovane i perspektivne omladine - nemamo Kembridzsku Oksfordsku i Jejlovsku proizvodnju lidera...... te je najbitnije u celoj prici optimizacija u svemu / od energetske efikasnosti do i poslednjeg *budaka u lancu.
    Tako nešto...

  11. #11

    Odgovor: Program moje političke stranke

    @maski

    Zamisli da finansiranje nije problem, da ne moraš biti u šaci tajkuna ili stranog faktora i napiši program stranke Jer da neko ima odgovor na tvoja pitanja, do sada bi sigurno osnovao stranku i izašao na izbore da promeni nešto na bolje. Dakle, tema je dajte mašti na volju. Bazarov je to fino prezentovao, 'ajmo ostali.



  12. #12

    Odgovor: Program moje političke stranke

    e pa jbg.

    radna verzija:

    - moja bi stranka bila tvrdo krilo ultra desnichara (ovde bi mi trebala pomoch u spoljnoj politici jer nisam vichna pregovaranju. da mi skine s grbache medjunarodne dushebrizznike)
    - s komunistichkim konceptom razvoja privrede u dve glavne grane - poljoprivreda i informacione tehnologije ; i sporedne - trzzishte novca, proizvodnja i izvoz energije... i tako neke chiste privrede.... [pa reko si da je utopija... shta sad... imam pravo da se razmashem u mashti... ]
    - sa centralizovanim bankovnim sistemom (mali ali efikasan aparat)
    - sa velikim aparatom za kontrolu i primenu zakona (target: mito korupcija monopol nesavesan rad)
    - ja bih bila apsolutista na vlasti dok ne odluchim da je sve u redu i da se vlast (posao) mozze raschlaniti na desetak obrazovanih lojalnih (nacionalnom interesu) menadzera
    - nix EU
    - nix NATO


    .....samo sumljam da bi ovo radilo
    Poruku je izmenio Morpheus, 25.02.2010 u 16:53 Razlog: Šovinizam
    & underpaid......

Slične teme

  1. Da li ste aktivni član neke stranke?
    Autor Lady S u forumu Politika
    Odgovora: 163
    Poslednja poruka: 06.10.2019, 11:13
  2. Politicke stranke
    Autor lenjivica u forumu Politika
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 02.10.2010, 13:31
  3. Ukrupnjavanje političke scene
    Autor Morpheus u forumu Politika
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 10.07.2010, 13:34
  4. Političke parole i slogani
    Autor Invisibleman u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 06.11.2007, 20:06

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •