Ulice Novog Sada, ulice mojih koraka
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Ulice Novog Sada, ulice mojih koraka

    Niko ne čuva tajne tako kao što ih čuvaju ulice i staze. Naši nemi prijatelji, koji nas čekaju verno. Ponekad tihe i i blage, nekad surove, vetrovite, klizave i hladne. Lica i šminka se menjaju godinama. One gledaju kako rastemo mi, a mi posmatramo kako one preslvače haljine i kapute.

    Sve su moje šetnje počinjale i završavale se Futoškom ulicom, koja kasnije prerasta u Jevrejsku. Od ugla Cara Dušana, do centra. I nazad. U žirokom luku, malo skreće u levo. U njoj su kuće u kojoj je nekad živela gospoda (ili ja bar tako volim da mislim). Meni te kuće liče na male dvorce. I kada naidje nepoznat prolaznik, ne moramo se mimoilaziti okrećući se u stranu - staza je dovoljno široka za oboje. I više od toga.Tuda sam išla kad sam bila najradosnija i najtužnija. Obeshrabrena kao i puna nade. Ta putanja je obeležena mojim koracima i dilemama. Suzama u samoći kao i osmesima u društvu. Kad god imam želju da se šetam, njome prvo hodim.

    Koja je vaša 'omiljena' ulica, koja je to staza koja pamti vaše najstarije korake, kako one teške, bezvoljne, tako i one brze, nestrpljive? Kojom ulicom vi najviše volite da prodjete, i zašto?
    Poruku je izmenio Cecara, 17.02.2010 u 12:21 Razlog: dodatak
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #2

    Odgovor: Ulice Novog Sada, ulice mojih koraka

    Moji šorovi su na Rotkariji, Salajci i Podbari.
    Moji šorovi su se jako promenili.
    Jedan šor sam čak i izgubila. Nekada me je tamo deda vodio na sankanje. On me je vukao, a ja sam blejala okolo. Znam da je negde oko ulica Matice Srpske, Save Vukovića, Zemljane ćuprije,... znam da je bila uzana i i za laloški pojam strma, znam da mi je tamo bilo lepo. Dede više nema, a ja ga nisam pitala kako da nađem tu ulicu. A tražila sam je. I oš uvek je tražim. Bezuspešno. Da li je nestala u novim urbanističkim poduhvatima ili su slike koje ja imam u glavi drugačije od onih kakve su zaista one bile?
    Sve moje nedoumice su hodale ulicama Kraljevića Marka, Đurđa Brankovića, Jovana Rajića, Lukijana Mušickog, pa su onda išle duž Karađorđeve tražeći ulicu Koste Šokice. E, Koste Šokice sam nekako doživljavala kao najlaloškiju ulicu u gradu, dal zbog bakuta na klupicama ili zbog saksija u prozorima, ili rezančića ispred kuća. A potom bi uletele u Podbaru, pa ulicom Bele njive bih se zavukla oko Almaške crkve. Na posletku, izlazila bih na Dunav kod vojnih zgrada. A odatle, malo odmora ispod sisatog mosta, pa prelazak na petrovaradinsku stanu keja. A posle - ko zna gde me je posle bilo.
    Zašto ta staza? Ne znam. Vazda sam je osećala kao svoju. Nekako, donosila je neki mir, uspavanost, tromost. A to mi je bilo potrebno.
    Zujanje sa društvom je opet neka druga priča. Bilo nas je svuda i bilo nam je lepo svuda. Dal' zbog ulica, Novog Sada ili nas samih? Biće da je ovo treće.
    Moja ulica?
    Mislim ipak Lukijana Mušickog. Pamti ta ulica i moje korake besne i tužne korake, i blejanje na stepenicama ispred ulaza u kuće, i neka smejanja, suze,... zagrljaje i poljupce u polutami uličnih svetiljki.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    Odgovor: Ulice Novog Sada, ulice mojih koraka

    borisa kidriča... danas mike antića (deo uz isidorinu gimnaziju)
    trg čaki lajoša... danas trg ferenca fehera (u nastavku mile antiča)

    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  4. #4

    Odgovor: Ulice Novog Sada, ulice mojih koraka

    Na moju veliku žalost,mogu reći da sam bila samo gost
    u najlepšem gradu na svetu-Novom Sadu...

    I bilo je mnogo ulica kojima sam volela da prošetam...

    Ipak,sećanje na ulicu Miše Dimitrijevića i jednu terasu tamo...
    Još uvek osećam miris proleća sa te terase...

    Ali...ulice mojih koraka...
    Njegoševa,Trifkovićev trg i Nikolajevska...
    e tamo sam utabala stazu...

    I slobodno mogu reći-
    iz sećanja na tu stazu uvek iznova crpim snagu...
    Pravih se reči uvek...kasno setim...

  5. #5

    Odgovor: Ulice Novog Sada, ulice mojih koraka

    Iako vec vise od pola zivota zivim u NS-u nikada, ali nikada necu zapamtiti koja je koja ulica...
    Sem par...
    Ali....ulice koje pamte moje korake su...
    Dok sam studirala...i isla na polaganje ispita imala sam svoj mali ritual...dobitnu kombinaciJu koja me nikada nije izdala (uvek bih polozila ispit)...
    Sisla bih sa "keca" kod SPENS-a i onda...
    Nastavljala izmedju spensa i suda...
    Skretala u ulicu pored suda (ona sa kaldrmom)...do Strazilovske...
    Onda okret desno za 90 stepeni....i na fax...

    A moja prva ulica u koju se ja doselila i koju volim i dan danas je Laze Teleckog...
    Danas je skroz izmenjena...moja je soba sada neka palacinkarnica...
    Ali i danas kada prodjem njome budi u meni nostalgiju...
    Budi pametan i pravi se lud

  6. #6

    Odgovor: Ulice Novog Sada, ulice mojih koraka

    Micurinova

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •