Snaga urokljivih ociju
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Snaga urokljivih ociju

    Nastojanje da se utice na sudbinu i tok prirodnih sila uz pomoc tajnih moci, carobnjaštva, vradžbina, bajanja, gatanja, cudotvorstva, spravljanja sihira i magicnih napitaka. Crnom magijom vladaju zli džinni (duhovi) i ona se ubraja u najstrašniji oblik sihra koji negativno utice na ljudsku sudbinu, razara tijelo i dušu, uništava bracnu i porodicnu srecu i nanosi teške posljedice. Njeni korijeni sežu do najstarijih kultura i religija.

    Od svega sto je coveka ikad nagnalo da izumi i upotrijebi magiju, najjaci uticaj imaju urokljive oci ili urokljivi pogled. Razlog zato lezi u cinjenici da pojedini ljudi i zene, izvesne zvjeri i gmizavci, kao i pojedini predmeti, posjeduju moc da pogledom, posmatranjem ili samim prisustvom i izgledom nanesu zlo svojim bliznjima njihovim ovcama i stoci, klasju i vockama, u stvari, svim vrstama svojine, ma kakva i kolika ona bila...

    Urokljive oci ili urokljiv pogled oduvek su smatrani posebno stetnim za djecu i mlade zene koje trebaju da postanu majke, jer su ugrozavali samo postojanje i opstanak ljudske vrste. U nameri da se nanese zlo nekoj osobi ili stvari, moze joj se uputiti pogled cudenja, zaprepascenja ili iznenadenja potpomognut rijecima koje onaj koji gleda izgovara u isto vrijeme.
    Ako su reci prezrive i omalovazavajuce, one ce - delujuci zajedno sa pogledom - naneti zlo osobi kojoj je pogled upucen. Medutim, zlo moze nanijeti i pogled covjeka koji se, dok izgovara rijeci pohvale i cestitanja, u svesti ograduje od svojih rijeci, cime proizvodi dejstvo suprotno onome koje su njegove reci naizgled zelele da ucine.

    preuzeto sa neta


    Sve cemu se pripisuje moc, dobije moc.


    Koliko verujete u snagu urokljivog pogleda?
    Da li ste se susretali sa tim ili po vama to spada u domen bapskih prica?
    Postoje li osobe u vasem okruzenju,od cijeg pogleda zadrhtite?

    I na kraju,
    verujete li da neko moze da nam donese nesrecu i zlu kob samo jednim, jedinim pogledom?

  2. #2

    Odgovor: Snaga urokljivih ociju

    Šta kažu narodna vjerovanja?

    Mnogi se danas slazu da od svega sto je coveka ikad nagnalo da upotrebi magiju, zasigurno najjaci uticaj imaju "urokljive oci", "davolje oko" ili "urokljivi pogled". Razlog za to je cinjenica da izvesne osobe, kao i izvesne zivotinje, pa cak i pojedini predmeti, poseduju moc da pogledom, posmatranjem ili samim izgledom nanesu zlo svojim bliznjima i njihovom materijalnom dobru. O tom fenomenu govore i svete knjige. Stolecima se verovalo da postoje ljudi koji svojim pogledom mogu izazvati bolest, unistenje imovine ili prouzrokovati cak i smrt. Vjerovanja u magicne moci "urokljivih ociju" dosegnula su vrhunac tokom 17. stoljeca, u vrijeme inkvizicije, kada su mnogi optuzeni i nazvani vesticama, zbog svojih navodnih sposobnosti da pogledom nanose drugima stetu ili da njima upravljaju.

    Kako identifikovati osobu koja ima "urokljive oci" ili "urokljiv pogled"?
    Sta o tome kazuju narodna verovanja?

    Osobu koja ima “urokljive oci” identifikovati cete po tome sto obicno odudara od drugih ljudi. Razlike se ogledaju u sledecem: razrookost, boja ociju im je drugacija od boje ociju ostalih ljudi u sredini u kojoj zive, vrlo cesto su levoruki i posjeduju sposobnost da sa lakocom pripitomljavaju divlje zivotinje.

    Od “urokljivog pogleda” se mozete zastititi na sledeci nacin: cestim izgovaranjem 99 lepih Bozijih imena; ako nosite simbole istovetne onima koje su protiv "urokljivih ociju" koristili stari Egipcani; ako, koristeci senku za oci, nacrtate krug oko svojih ociju tako da djavo ne moze uci u vas; ako istetovirate znak “sipka” na ruci; ako nosite nesto plavo na sebi; ako zapalite zivotinju koja je umrla od "urokljivog pogleda", jer ce tako i osoba koja je to uradila imati slicnu sudbinu; ako nosite amajliju ili amulet protiv "urokljivog pogleda", itd.
    Zavist, ljubomora i "urokljive oci" su neraskidivo povezani. Kada se udruze sa recima moci cine porijeklo zlih duhova koji svetu donose bolest, nesrecu, propast i smrt.
    Zli duhovi i "urokljive oci" su od pamtiveka smatrani za jedno te isto, zbog toga sto su kod mnogih naroda na Istoku ali i na Zapadu, "urokljive oci" predstavljale bice koje poseduje oblik i licnost. Ponekad ono uzima oblik zivotinje, pre svega, zmija, otrovnica, skorpiona, zverinja...
    Veruje se da su "urokljive oci" u stanju da izazivaju lazne zemljotrese, bure na moru i olujne vetrove, te druge razorne fenomene i nesrece, koji mogu selektivno da unistavaju odredene ciljeve.

    preuzeto sa neta

  3. #3

    Odgovor: Snaga urokljivih ociju

    Ja nekako ne vjerujem u to, vjerujem u mnoge stvari, ali da neko može da mi nanese zlo pogledom, u to baš nisam sigurna.

    Mada, nisam sretala te razrooke, ljevoruke, sa drugačijom bojom očiju do sada...kada sretnem, nadam se da ću poživjeti, da vam ispričam kako je prošlo.

    E sad, možda je offtopic, ali počela sam da izbjegavam direktan pogled sa jednom osobom u svojoj okolini. Radi se o jednom momku koji je nekako, skrenuo sa puta....nakon što su mu svi umrli, ostao je sam, lunja već godinu dana sa psima iz naselja... ....ulijeva neki strah u mene, mislim da je otišao psihički skroz...e ta njegova neuračunljivost meni ulijeva strah u kosti...i može me povrijediti samo kada "prebaci" malo sa umom...ne znam na šta je spreman.

    Još ću sebi umisliti nešto...ijooj, kud sam pročitala temu podrobno.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  4. #4

    Odgovor: Snaga urokljivih ociju

    Ne, ne verujem u to. Ne verujem u magiju, vračanja, čini i ostali deo repertoara iz tog opskurnog i iracionalnog spektra aktivnosti kojima su se, istini za volju, ljudi oduvek bavili...

    Urokljiv poglad neke dame upućen meni bi, da se našalim, mogao značiti i kao uvodni pogleda u rokanje, recimo, ali to je već sasvim neka druga disciplina...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Snaga urokljivih ociju

    Ja sam oduvek zamišljala da kad se za nekog kaže da ima "urokljive oči",
    misli se ustvari na neke lepe oči koje te opčine svojom lepotom pogleda,
    onako prodorno te gledaju ispod trepavaca.. Prosto te nekako namame da se zaljubiš..
    bilo da su muške il'ženske...
    a ne u smislu nečega lošeg,proklinjanja i sl.
    ..pa opet s'druge strane gledano, ako se neko zaljubi u takav pogled a neuzvraćeno mu je,
    onda to i dođe kroz takvu neku čežnjivu patnju, ko nekakvo zlo.
    Poruku je izmenio ANIBAS, 14.10.2013 u 21:13
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

Slične teme

  1. Snaga pisane reči...
    Autor kohili u forumu Književnost
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 22.12.2010, 12:54
  2. Snaga dinara?
    Autor maleni u forumu Ekonomija
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 11.12.2009, 16:21
  3. Slep pored ociju
    Autor Kunic u forumu Psihologija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 21.10.2009, 22:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •