Evo da nešto kažem za dnevnik, kao rođeni Novosađan.

Elem, sve dole citirano, što je Mišica rekla je živa istina.

Citat Miš kaže:
Upravo zbog ovih koji upadaju u oči, koji na sve načine pokušavaju da promene moj način života, moju rodnu grudu, i sama sam neretko sklona etiketiranju svih "dođoša". Znam kakvu nepravdu ovim etiketiranjem nanosim poštenim izbeglicama koji se samo bore za svoju egzistenciju, ali jednostavno budem isprovocirana šljamom i polusvetom.
Daklem, jedna ružna ljudska osobina je traženje mana, umesto vrlina. Činjenica je da izbeglice poistovećujemo sa ratnim profiterima. To je sasvim logično, jer retko srećemo ljude koji su došli na traktoru, a danas isti voze. Te koje srećemo su već posle par meseci traktor zamenili golfom, golf novijim golfom, noviji golf audijem i na kraju audi mečkom. Činjenica je da svoj primitivizam pokušavaju da prenesu na nas "starosedeoce" (namerno pod navodnicima, jer ovde niko nije starosedelac), a primitivizam i bahatost svakog civilizovanog i kulturnog čoveka nervira. Na svu moju sreću, poznajem nekoliko izbeglica koji su došli na traktoru i taj traktor i danas voze. Ne kukaju, jer su srećni što su živi i zahvalni jer ih je sredina primila. A primila ih je, jer nisu nametali svoje navike. To što govore jekavicom je najmanji problem. Ko želi da ih razume - razumeće ih. E sad, većina je i dalje po kolektivnim centrima ili se infiltrirala u sredinu, tako da ili ih ne primećujemo ili nemamo prilike da ih primetimo.

A sada reč-dve o onome što me nervira i dovodi do ludila: šta će, koji moj, 20 sarajevskih ćevabdžinica u Novom Sadu? Šta će gomila nadrkanih kola koji u proseku koštaju 100 somića evrića sa tablicama "tri broja-slovo-tri broja"? Kod koga oni dolaze? Ko su oni? Šta će toliko bosanske muzike u Vojvodini? Selma, Halid, Haris, Baja mali Knindža itd. Ljudi, imate svoju državu, kakva je takva, sami ste je pravili. Ako hoćete da živite u Vojvodini i Srbiji, prihvatite naš mentalitet. Nemojte nas trovati vašim primitivizmom. Vrhunac bezobrazluka i drskosti je doći u Srbiju/Vojvodinu i kukati kako je ovde loše, a kako je preko Drine bolje. Pa, pali preko ako ti je bolje. Sećam se, '99. godina, јedan moj poznanik komentariše: "U jeb'ga, gdje god da dođem počne rat. Idem ja za Bosnu." Takođe se sećam i '95. godine, kada je ceo plato pored Spensa i stadiona Vojvodine bio crven od traktora. Imao sam tada 12 godina i išao sam u mesnu zajednicu da poklonim svoje stare stvari tim jadnim ljudima. Pitam se koliko ih danas živi u kućama sa pozlaćenim WC šoljama. Jednom prilikom mi se osoba sa nadrkanim kolima i tablicama "tri broja-slovo-tri broja" najebala i postojeće i nepostojeće familije jer sam prešao na zeleno svetlo, a on je imao uslov. Znači, takvi govnari treba da idu na pusto ostrvo, po mogućnošču vulkanskog porekla, gde vulkan svakog sekunda može da proradi. Nabijem ih...