Verski fanatici
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23
  1. #1

    Verski fanatici

    Fanatizam je emocija koju obeležava zanesenost, zaslepljenost, intenzivna posvećenost nekim vrednostima, uz spremnost za njihovu bezuslovnu odbranu ili na širenju tih vrednosti ili ideja kako na osobe, grupe ili institucije. Fanatizam skoro uvek uključuje spremnost i na lične žrtve, ali u izvesnim ekstremnim uslovima, spremnost na pojedinačno i masovno žrtvovanje drugih, posebno kada je u pitanju neka ideologija, vođenje ratova, verski i ideološki ekstremizam.

    Koliko čovek zapravo treba da bude zanesen nekom idejom da bi ga ista odvela u krajnost?

    Da li fanatici, verujući da rade u službi Boga, izmaniplisani stižu do nekih ciljeva koji u principu nemaju nikakve veze sa verom?

    I kako fanatizmu uopšte stati na put, i da li je to moguće?

    Koja je Vaša definicija verskog fanatika i čemu ti ljudi "služe"?
    I may not be perfect but I'm always me

  2. #2

    Odgovor: Verski fanatici

    "Fanatizam" kao takav((čije kategorije/stepene fanatičnosti još niko nije, niti će utvrditi))može biti pozitivan ili negativan....Pozitivan je kada služi za dobrobit čoveka, a negativan, jel, kada je u suprotnoj funkciji od pozitivnog...
    Da li bi mi danas imali struju da Tesla nije bio "fanatičan" u svom radu?

    "Fanatičnost"(posvećenost) ne postoji samo u "religiji", ima ga i u ideologiji, politici, biznisu, nauci...medicini....vaspitanju...kulturi....

    Na tebi je da utvrdiš koji je pozitivan a koji negativan

  3. #3

    Odgovor: Verski fanatici

    Jasno je meni da fanatizma i fanatika ima u apsolutno svakoj sferi društva no ovde je konkretno reč o verskim fanaticima.

    Po meni su totalno različiti pojmovi posvećenost i fanatičnost. Uzmimo recimo za primer: sa jedne strane istinskog vernika, koji je celim bićem posvećen veri i Bogu, strogo se pridržava svih načela koja su skladu sa verom kojoj pripada i očekuje da takvim načinom života dođe do Boga, pa makar i nakon ovozemaljskog života, da Bog bude taj koji će ga priviti pod svoje skute; i sa druge strane vernika, koji u principu radi sve isto što i vernik iz prvog primera ali je spreman da zarad svog verskog ubeđenja, lične koristi, nekog uzvišenog cilja, za koji uspeju da ga ubede da je zarad njegovog iskupljenja dobar, radi neke loše stvari koje su pogubne za njega samom a i okruženje.
    Sa jedne strane se može reći da su obojica istinski vernici dok sa druge postoji veoma očigledna razlika između njih. Da li su ti ljudi uopšte svesni granice između istinskog verovanja i verskog fanatizma? Ili pak misle da sve to rade u službi Boga , i samim tim u tome ne vide ništa loše?
    I may not be perfect but I'm always me

  4. #4

    Odgovor: Verski fanatici

    Ok, shvatio sam pitanje.

    i sa druge strane vernika, koji u principu radi sve isto što i vernik iz prvog primera ali je spreman da zarad svog verskog ubeđenja, lične koristi, nekog uzvišenog cilja, za koji uspeju da ga ubede da je zarad njegovog iskupljenja dobar, radi neke loše stvari koje su pogubne za njega samom a i okruženje.
    Ali po mom mišljenju i iskustvu, istinski vernik je onaj koji je sam došao do spoznaje u svom unutrašnjem biću o Božijem postojanju. A da bi do toga došao, on mora da traga! Ništa nema na tacni! Bog kaže-> "...ko me traži, naći će me..." , to važi i obrnuto-> "ko ne traga, neće ni naći"! A da bi čovek tragao, on mora i da misli! A kada misli/razmišlja, prosto ne može da čini ništa loše - kako si ti to opisala - u veri/religiji.

    dakle, religiozni fanatici mogu biti samo osobe čiji su mozgovi isprani/programirani od strane drugih! Odnosno, osobe koje ne tragaju, i koje ne misle svojom glavom !

  5. #5

    Odgovor: Verski fanatici

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku

    dakle, religiozni fanatici mogu biti samo osobe čiji su mozgovi isprani/programirani od strane drugih! Odnosno, osobe koje ne tragaju, i koje ne misle svojom glavom !
    Е баш тако..

    Религиозни фанатици су залуђени од стране других људи, а не Бога..нешто слично као што се дешава у сектама..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  6. #6

    Odgovor: Verski fanatici

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Ali po mom mišljenju i iskustvu, istinski vernik je onaj koji je sam došao do spoznaje u svom unutrašnjem biću o Božijem postojanju. A da bi do toga došao, on mora da traga! Ništa nema na tacni! Bog kaže-> "...ko me traži, naći će me..." , to važi i obrnuto-> "ko ne traga, neće ni naći"! A da bi čovek tragao, on mora i da misli! A kada misli/razmišlja, prosto ne može da čini ništa loše - kako si ti to opisala - u veri/religiji.
    Upravo tako, samo što je fora u tome što su fanatici ubeđeni da upravo to nisu i da ne čine ništa loše

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    dakle, religiozni fanatici mogu biti samo osobe čiji su mozgovi isprani/programirani od strane drugih! Odnosno, osobe koje ne tragaju, i koje ne misle svojom glavom !
    A misliš li da bi ijedan od njih poverovao u tu tvrdnju? Nema šanse, sva svoja nedela bi pravdali Božjom voljom, a upravo tako čine greh izvrtanja i izopačenja istine. Istinski vernici ne prave problem, prave ga oni koji veru zloupotrebljavaju.
    I may not be perfect but I'm always me

  7. #7

    Odgovor: Verski fanatici

    Ne mislim da osoba koju bi opisali kao verskog fanatika mora nužno biti instruirana od strane nekoga drugog. Vera nas uči određenim idealima, ali su tekstovi (kojih, uistinu, nisam mnogo pročitao) često sačinjeni na način koji može biti protumačen različito. To tumačenje može biti tas na vazi koji će osobu uputiti u negativno - destrukciju, ili u pozitivno - osobu koju nam ser_gogsy marljivo opisuje kao iskrenog vernika-pronalazača.

    Nikako ne smemo zanemariti snagu tog ljudskog ubeđenja da smo uvek u pravu. Kad jednom stvori sliku sveta u svojoj glavi, svako od nas je na pola puta do fanatika. To ubeđenje hrani samo sebe i čini da se svojski trudimo da zanemarimo sve što ne ide u prilog prethodno kreiranoj slici. Sva je sreća, pa je većina nas dovoljno čvrsto na Zemlji da tim putem ne krenemo... bar ne uvek.

    Istina - ove ljudske osobine je često neko spreman iskoristiti za postizanje ličnih ciljeva koji s verom nemaju nikakve veze. Toga smo svi svesni. Kako se boriti? Ne usmeriti aktivnosti ka fanaticima samim, već ka njihovim vođama i pomagačima - oni su ti koji su opasni.

  8. #8

    Odgovor: Verski fanatici

    Verski fanatik je svako onaj ko mozze da poveruje, da se mozze biti zaludjen od strane Boga lichno.

    Verski fanatik mozze da bude zaludjen samo i iskljuchivo verom i religijom, kao uchenjem



    Svaka korist od verskog fanatizma, pochinje i zavrshava samo - unutar religije vernika samog. Religijski fanatizam svakog fanatichnog vernika u istoriji doprineo je samo religiji samoj i njegovoj lichnoj unutrashnjoj veri. Nikada nisam chuo da je motiv nekog velikog dobrotvora u istoriji bio verski fanatizam.




    I to je samo kada prichamo o onim "pozitivnim" stranama fanatizma.

    Negativnih ima koliko hochesh.

    Tesla je bio pre svega predani GENIJE, a ne tek puki fanatik i nije svojim genijem doprineo struji, niti je doprineo samo elektrotehnici samoj po sebi. Razmishljao je o istinskoj dobrobiti celog chovechanstva kroz pogodnosti koje mu nude njegovi izumi, shto je sproveo i u praksi.

    Verski fanatici, ostavljaju iza sebe megalomanske gradjevine i hramove, rushe tudje, protive se radu upravo onakvih ljudi kakav je bio Tesla, svakom napretku, plashe se svake realne promene. Verski fanatici iza sebe ostavljaju mrzznju, nesrechu, dekadenciju i zaostajanje, ma kako bile "lepe" halucinacije kojima se povode. Obozavaju svoje, a mrze tudje verske fanatike, jer su ti drugi - fundamentalisti, mozz misliti

    Ajde nechu da kazzem da je religija sama po sebi za to kriva, pa neka budem odvratno politichki korektan

    Josh jedna nevolja sa njima je shto se za njima povodi obichan svet, sve dok i se i sami ne suoche sa ludilom. ) Moj omiljeni takav trenutak je sudar chuvenog nasheg (Ser_Gogsiju omiljenog izvora kreacionistichke mudrosti) gospodina Miroljuba Petrovicha sa vernicima pravoslavcima na forumu Vidovdan

    http://forum.vidovdan.org/viewtopic....d=a&start=2250

    Dok i sami nisu shvatili koji je to ludak, bio je eminentni nauchnik, velichina
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 11.02.2010 u 19:00

  9. #9

    Odgovor: Verski fanatici

    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    A misliš li da bi ijedan od njih poverovao u tu tvrdnju? Nema šanse, sva svoja nedela bi pravdali Božjom voljom, a upravo tako čine greh izvrtanja i izopačenja istine. Istinski vernici ne prave problem, prave ga oni koji veru zloupotrebljavaju.
    To je opet njihov problem.
    Imamo mi većih problema za rešavati kao pojedinci i kao narod... u duhovnom smislu smo posrnuli, i samo korak nas deli od provalije i konačnog uništenja....Primera u istoriji milion... svi narodi i države koje su prešle tu granicu , taj poslednji korak, eliminisane su...
    Hoćemo li i mi biti u toj "korpi"...?
    Lepo sve objavljujete i pišete na temama : "društvo" i "crna hronika" , samo slabo šta činite za promene... I ovaj poslednji dogadjaj sa mololetnim "dobrim i primerenim džacima" što se noževima izbodeše...hmm, koji li ih fanatizam na to natera....?

    Citat HLEB kaže: Pogledaj poruku
    Tesla je bio pre svega predani GENIJE, a ne tek puki fanatik i nije svojim genijem doprineo struji,
    Kada sam pomenuo Teslu mislio sam na njegovu fanatičnu posvećenost poslu/istraživanju...Da to nije tako, ne bi smo danas imali struju!
    Isto tako da u prošlosti, pre par hiljada god, nisu postojali "verski fanatici" koji su Svete Spise - Bibliju - prepisivali sa fanatičnim žarom da svako slovo i svaka reč budu pravilno i tačno prepisani, mi danas ne bi smo imali autentične zapise iz Biblije!
    Da li znaš dokle je išao taj "fanatizam"?
    Ljudi prepisivači su bili toliko revnosni u svom poslu, da su mnogi kada naidju na reč -> BOG u svom prepisivanju Spisa, išli da se okupaju! Pa se posle kupanja vrate i nastave sa prepisom...čim ponovo naidju na reč-> BOG, ponovo kupanje . I tako u krug....To je isto "fanatizam"...
    Ali da oni nisu bili fanatični u svom poslu, danas Biblija ne bi ni postojala....dokaz za to su i Kumranski spisi, koji pokazuju apsolutna poklapanja i autentičnost današnje Biblije. I ove naše sa malim razlikama, i one u Jerusalimu...


    Citat HLEB kaže: Pogledaj poruku
    Josh jedna nevolja sa njima je shto se za njima povodi obichan svet, sve dok i se i sami ne suoche sa ludilom. ) Moj omiljeni takav trenutak je sudar chuvenog nasheg (Ser_Gogsiju omiljenog izvora kreacionistichke mudrosti) gospodina Miroljuba Petrovicha sa vernicima pravoslavcima na forumu Vidovdan
    He, samo kad si poč'o s provokacijama...ako ako...
    Nego, šta li to Miroljub pripoveda pa ti je kao trun u oku...Kreacionizam? Veru u Boga? Zdrav način života? Odbacivanje poroka? Odbacivanje nemorala? Prihvatanje moralnih načela u stvarnom životu, a ne samo u ovom fiktivnom, forumskom?
    Ili možda napada čika Darwina, pa ti smeta?
    A ti kao pravi poštovaoc njegovog (čikinog) života i dela, skačeš u odbranu svog idola...sveca...da da, praviš sveca od mrtvog čike Darwina. Dobro si čuo/pročit'o...
    Nije Nikolaj za tebe svetac, nego čika Darvin....Pravite mu kipove i biste, klanjate se i slepo sledite njegova kvazi učenja! A šta je jedini povod za to? Pa zato što naprosto večina to radi i tako misli ->kao čika darwin....A čovek se uvek rukovodio tim nakaradnim pravilom -> "Ako večina to radi onda mora da je to dobro....i ako večina tako misli, onda nema razloga da i ja tako ne mislim...!"
    ...I odosmo svi u provaliju....sa noževima u rukama....

  10. #10

    Odgovor: Verski fanatici

    Evo jednog krajnje zanimljivog teksta koji nema direktnu vezu sa temom ali svakako ima sa verom.

    City Magazine Belgrade ZA TO NISAM HRI ĆANIN
    I may not be perfect but I'm always me

  11. #11

    Odgovor: Verski fanatici


    Kada sam pomenuo Teslu mislio sam na njegovu fanatičnu posvećenost poslu/istraživanju...Da to nije tako, ne bi smo danas imali struju!
    Znam ja shta si mislio. Samo kazzem, njegova fanatichnost sama po sebi, ne bi nishta znachila da iza toga nije stajao UM i racionalnost!

    Isto tako da u prošlosti, pre par hiljada god, nisu postojali "verski fanatici" koji su Svete Spise - Bibliju - prepisivali sa fanatičnim žarom da svako slovo i svaka reč budu pravilno i tačno prepisani, mi danas ne bi smo imali autentične zapise iz Biblije!

    Da li znaš dokle je išao taj "fanatizam"?
    Ljudi prepisivači su bili toliko revnosni u svom poslu, da su mnogi kada naidju na reč -> BOG u svom prepisivanju Spisa, išli da se okupaju! Pa se posle kupanja vrate i nastave sa prepisom...čim ponovo naidju na reč-> BOG, ponovo kupanje . I tako u krug....To je isto "fanatizam"...
    Ali da oni nisu bili fanatični u svom poslu, danas Biblija ne bi ni postojala....dokaz za to su i Kumranski spisi, koji pokazuju apsolutna poklapanja i autentičnost današnje Biblije. I ove naše sa malim razlikama, i one u Jerusalimu...
    Kao shto rekoh, manji ili vechi verski fanatici doprinose samo novom verskom fanatizmu i onome shto je njima vazno iskljuchivo unutar njihove vere.
    Struja napaja planetu, a Biblija i njen NAVODNI autentizam bitni su samo kruzzoku ljudi koji che sa tobom u raj Nekoliko milijardi ostalih trenutno zzivih, nije te sreche.






    He, samo kad si poč'o s provokacijama...ako ako...
    Nego, šta li to Miroljub pripoveda pa ti je kao trun u oku...Kreacionizam? Veru u Boga? Zdrav način života? Odbacivanje poroka? Odbacivanje nemorala? Prihvatanje moralnih načela u stvarnom životu, a ne samo u ovom fiktivnom, forumskom?
    Vidovdan forum <link

    Kreacionizam sam po sebi, dovoljan je za psihijatrijsko lechenje... ali najbolje od svega je insistiranje na doslovnom tumachenju biblije, umoboliji koju su provalili i iole racionalni vernici

    forum.verujem.rs <link

    Ili možda napada čika Darwina, pa ti smeta?
    Smeta mi shto se pod firmom pluralizma, i slobode veroispovesti promovishe ne chak ni pravoslavni nego fundamentalizam americhkih protestanata. Evo shta kazze g.Petrovich na pitanje o doslovnom tumachenju biblije :

    Miroljub_Petrovic:
    Prigovor: Recimo, ako doslovno citamo "sest dana stvaranja", da li onda treba doslovno da citamo zakone koji nam govore da neposlusnu decu treba kamenovati?

    Odgovor: Pa naravno da ih treba kamenovati. Prvo se upozoravaju, pozivaju na razum, na zakon, pa ako nece onda sledi kamenovanje. Nego sta, zar treba da nam se setaju ulicne bande po ulicama kao na Zapadu i da maltretiraju i siluju koga stignu. Zato stu su ljudi odbacili Bozje zapovesti i zakone, svet ide u propast, sto svako ko ima oci moze da vidi. onda sledi kamenovanje. Nego sta, zar treba da nam se setaju ulicne bande po ulicama kao na Zapadu i da maltretiraju i siluju koga stignu. Zato stu su ljudi odbacili Bozje zapovesti i zakone, svet ide u propast, sto svako ko ima oci moze da vidi.
    Vidovdan forum - Postavite pitanje M.Petrovicu < link


    Verujem.rs forum - Miroljub Petrovic sektas i hulitelj. <link

    Ako ovo nije verski fanatizam, ond ne znam shta je
    To je Talibanizam najgore vrste, a to je ono shto ti svesno ili ne ovde prdajesh naivnim ljudima

    Molim da se prochitaju cele diskusije Dakle, nakon shto su njega i njegove kreacionistichke baljezgarije, slovo po slovo rasturili i nauchnici, a i vernici chovek je najzad postao potpuno iskren, pa ih sve redom sikterisao i zapretio "chelichnom metlom" kad njgov momenat uskoro dodje )


    Shto se tiche Darvina, on je tu najmanje bitan
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 12.02.2010 u 09:09

  12. #12

    Odgovor: Verski fanatici

    Ovde je odgovor vrlo prost. Verski fanatik mozhe nastati samo kao produkt izopachene vere. Kada se vera u Boga izopachi, u mnogo sluchajeva dolazi do fanatizma. Primer su islamski fundamentalisti koji su njihovu veru toliko izopachili ,da fanaticno veruju u ,posle samoubilackih napada i ubijanja shto vishe "nevernika" , odlazak u raj pun devica shto chekaju samo na njih?!
    Bez namere da ulazim u polemiku s odredjenim likovima ovde, a vidim pojedine vrlo zajedljive komentare, rechi cu da do izopachivanja, iskrivljavanja, manipulisanja i pogreshnog tumachenja dolazi kada se Biblija ne chita i nerazume onako kako je napisana - doslovce. To praktichno znachi da tada imamo more raznoraznih tumacha koji smatraju da se Biblija sastoji od alegorija i simbolicnih pricha. A to otvara pandorinu kutiju iz koje izlaze razni fanatici, sektashi i ostali, koji uvek i po pravilu znaju i imaju bolja objashnjenja od drugih.
    Kreacionizam dokazuje verodostojnost i doslovnost Biblije.

  13. #13

    Odgovor: Verski fanatici

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Znam ja shta si mislio. Samo kazzem, njegova fanatichnost sama po sebi, ne bi nishta znachila da iza toga nije stajao UM i racionalnost!
    Tesla racionalan? hahaha...
    Ludi genije da. Ali racionalan? pruć...

    Tvoja omiljena Wikica->

    Тесла је почео да јасно показује симптоме опседнутости бизарним детаљима. Поред већ раније показаног страха од микроба постао је опседнут бројем три. Често му се дешавало да обилази око блока зграда три пута пре него што би ушао у зграду, захтевао је да се поред тањира увек поставе три платнене салвете пре сваког оброка, итд. Природа овог поремећаја је у то време била недовољно позната, тако да се мислило да су симптоми које је испољавао, били показатељи делимичног лудила. Ово је несумњиво оштетило оно што је преостало од његовог угледа....
    ...Спава веома мало - свега четири сата дневно - и све слободно време проводи у учењу...Никола је о себи писао: „Прочитао сам много књига, а са 24 године сам многе знао и напамет. Посебно Гетеовог Фауста“. Забринути за његово здравље професори шаљу писма његовом оцу у којима га саветују да испише сина уколико не жели да се убије прекомерним радом.

    Ako ovo nije fanatizam, onda ne znam šta je

    Пошто никада није обраћао много пажње на своје финансијско стање, умро је у својој 87. години, сиромашан и заборављен.

    Vrlo racionalno...

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Struja napaja planetu, a Biblija i njen NAVODNI autentizam bitni su samo kruzzoku ljudi koji che sa tobom u raj Nekoliko milijardi ostalih trenutno zzivih, nije te sreche.
    Ništa nisi čit'o ni naučio...više puta sam ponovio da raj i pakao tako kako ga vi predstavljate NE POSTOJI!

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Kreacionizam sam po sebi, dovoljan je za psihijatrijsko lechenje... ali najbolje od svega je insistiranje na doslovnom tumachenju biblije, umoboliji koju su provalili i iole racionalni vernici
    Da da...kako da ne...Racionalni vernici...khkh kh...sad ću još i da kinem
    Kada "racionalni vernik" hoće da opravda svoj greh i svoje poroke, onda on osporava doslovnost Biblije, tumačeći je kako njemu odgovara...i onda umesto da se uhvati u koštac i borbu sa porokom, on se uljuška misleći/verujući kako to čak eto i Biblija odobrava...pruć.

    Citat HLEBmaster kaže: Pogledaj poruku
    Evo shta kazze g.Petrovich na pitanje o doslovnom tumachenju biblije : ....

    Nemam nameru da izigravam ničijeg advokata ovde, a jošte jer smo i svi mi, a i ovi na "vidovdanu" pod raznim Nickovima...a Miroljub stoji imenom i prezimenom iza svojih reči i dela! I onda dodje neki topuz sakriven pod nekim šklj nickom i pljulje, pljulje, pljuje....I šta ovaj onda da radi? Pljuvanje i provociranje sa svih strana a svi u senci...E onda Miroljub izvadi malo virtuelni kaiš, pa roditeljsku po guzi

    A što se tiče kamenovanja, treba čitati sve postove po redu...pa se onda jasno vidi celokupna slika. A slika kaže-> najčešće napadan, najviše osporavan i korišćen za blaćenje Biblije je zakon koji se spominje u njoj: "oko za oko, zub za zub..." U tom kontekstu ide i ono oko "kamenovanja"...A radi se prosto (to znaju oni koji su čitali i razumeli Bibliju doslovce) o zakonu koji je primenjiv samo u državi(konkretno radi se o Izraelu) u kojoj je BOG Car! Jer jedino Bog može uzeti "oko za oko i zub za zub..." jer je On i dao i oko i zub...I jedino Bog može "kamenovati"!
    Kada ljudi odbace Boga, tako što odbace zakone koje je uspostavio, tada Bog više nije Car, nego sotona preuzima/okupira državu i pretvara je u svoju kneževinu...Tada, kaže Bog, "kada te neko udari po jednom obrazu okreni mu i drugi" ! Drugim rečima-> sklanjaj se od zla! Sve dok ne dodje vreme kada će Bog ponovo biti Car i "dati svima po delima njihovim" ...oko za oko, zub za zub...

    Sve je vrlo jasno i jednostavno...ali neki prosto traže alegorije, ispravke, tumačenja ova ili ona...traže sotonu...i što je najžalosnije u celoj priči, nalaze ga vrlo lako....

  14. #14

    Odgovor: Verski fanatici

    A sta ustvari ljude tera u fanatizam?

    Da li se to moze svrstati u bolest i kako se uopste stize do tog stadijuma opsteg slepila za sve drugo?

    I da li covek dobija nesto fanaticnom verom, za sebe licno? Posto kao takav ocigledno nije povoljan za okolinu..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  15. #15
    Citat makilli kaže: Pogledaj poruku
    Koliko čovek zapravo treba da bude zanesen nekom idejom da bi ga ista odvela u krajnost?

    Ali, kako ovladati bilo čim - veštinom, znanjem, idejom, ukoliko to isto potpuno ne spoznamo. Ili, da se barem trudimo da to činimo što više i što uspešnije? Onda, kako ćemo spoznati kvalitet nečega, ako ga ne uporedimo s nečim njemu potpuno različitim? To ljudi zaboravljaju...

    Da li fanatici, verujući da rade u službi Boga, izmaniplisani stižu do nekih ciljeva koji u principu nemaju nikakve veze sa verom?

    Da. Na našu i njihovu žalost. Po pravilu, uvek. Ni jedna religija u svojim spisima ne propoveda nasilje ili ubistvo. A fanatični vernici su najčešće samo jadne uplašene duše, koje su negde duboko najviše nesigurni u sopstvenu veru, pa moraju toliko više da je i dokazuju. Da ne govorimo o izmanipulisanoj deci, tinejdžerima, siromašnim gladnim ljudima...

    I kako fanatizmu uopšte stati na put, i da li je to moguće?
    Čistiti u svom dvorištu! Nema druge. Prihvatiti odgovornost i stati protiv neke rastuće ideje. Nismo mi glupi, vidimo sve, samo se sklanjamo. Ne zaboravite da je sve što je Hitler radio u Nemačkoj, bilo legalno.

    Koja je Vaša definicija verskog fanatika i čemu ti ljudi "služe"?
    Ne služe oni ničemu. Služe nekome. Mislim da je svako ko ne uvažava stavove, ideje i opredeljenja druge osobe - fanatičan u svom verovanju.


    Citat Aiko kaže: Pogledaj poruku
    A sta ustvari ljude tera u fanatizam?

    Da li se to moze svrstati u bolest i kako se uopste stize do tog stadijuma opsteg slepila za sve drugo?

    I da li covek dobija nesto fanaticnom verom, za sebe licno? Posto kao takav ocigledno nije povoljan za okolinu..

    Čovek u nešto mora da veruje. To je deo njegovog bića, čista psihologija. U nečemu mora da vidi smisao. Zar majčina ljubav ponekad ne deluje fanatično? Pitanje je samo šta je prihvatljivo, a šta neprihvatljivo.
    Poruku je izmenio Aiko, 14.02.2010 u 17:58 Razlog: uzastopni postovi
    Stvari se menjaju nabolje, hteli mi to ili ne... [SIGPIC][/SIGPIC]

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Verski praznici i običaji
    Autor Lady S u forumu Religija
    Odgovora: 82
    Poslednja poruka: 12.07.2015, 11:20
  2. Verski turizam: Hrišćanstvo
    Autor zjovan29 u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 05.02.2015, 02:43

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •