Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha



    Nemojte mene, obratio se sabraći arhijerejima na zasedanju Sabora, tada još vladika niški Irinej. Učinio je to u trenutku kada je objavljeno da je u drugom krugu glasanja prošao kao kandidat za patrijaršijski tron. I to malo što je izgovorio, dovoljno govori o 45. patrijarhu srpskom. Skroman, smiren.

    Srpska crkva i narod dobili su za patrijarha arhijereja neobično nalik svom prethodniku patrijarhu Pavlu. Dubokog iskustva, iskrene ljubavi prema čoveku. Vladika niški Irinej, koji se nikada nije svrstavao ni na jednu stranu, biće ustoličen za patrijarha u subotu u Sabornoj crkvi u Beogradu posle Liturgije koja počinje u 9 sati. Tada će se crkvom prolamati - aksios (dostojan).
    Reči koje je izgovorio kada se znalo da njegovo ime ulazi u Jevanđelje podsetile su mnoge u Saboru na prethodnika patrijarha Pavla. Ni on nije želeo da bude biran. Skromnost reči - nemojte mene, govorile su i tada, a kako kažu u Saboru, svedoče i sada o čoveku visokih vrlina, svesnog svoje ljudske nemoći, ali, s druge strane, duboko svesnog Božje moći. Vladike posle njegovih reči nisu pristale da se ponovi krug u kome je izabran vladika niški.


    Oseća težinu krsta koji treba da nosi

    A kada je kovertu sa imenom budućeg patrijarha srpskog Irineja iz Jevanđelja izvukao ugledni arhimandrit Gavrilo, iguman manastira Lepavina, budući poglavar SPC, seo je u tron. Primio je čestitke svih članova Sabora i rekao ostalim episkopima:
    - Osećam svu težinu krsta koji treba da nosim. Nadam se, da ću ga nositi u bratskoj ljubavi sa svima. Treba raditi na obnovi duha.
    Potom se patrijarhu obratio mitropolit Amfilohije, koji je do izbora poglavara bio čuvar trona, čestitao mu, poželeo uspeh i uverio u odanost i poverenje svih članova Sabora.



    Novi patrijarh srpski je monah skromne prirode, dobre procene situacije. Veoma mudar u komunikaciji, realan. Za budućeg patrijarha srpskog zna se da poseduje duboku ljubav prema monaštvu i da razume sveštenstvo.
    Tačno u 14.20 oglasila su se zvona na Sabornoj crkvi, što je značilo da je izabran novi patrijarh, 45. po redu. Ubrzo potom zazvonila su zvona na ostalim crkvama SPC u zemlji i dijaspori.
    Kako je Blic i najavio, patrijarh je izabran već prvog dana zasedanja. Sam izbor je trajao kraće nego što se očekivalo. Zasedanje Sabora je počelo oko devet ujutro.
    Početak zasedanja obeležilo je negodovanje vladike banatskog Nikanora koji se protivio da glasaju vladike iz Makedonije. Na zasedanje Sabora nije došao jedan vladika. Kako saznajemo, vladika kanadski Georgije, veoma radikalni episkop koji je bio u Beogradu u vreme božićnog Sajma knjiga, nije doputovao na Sabor. Svoj glas dao je vladici banatskom Nikanoru, što je, iako nije u redu, prihvaćeno uz negodovanje.


    Četiri kruga izbora

    Izbor za patrijarha srpskog imao je četiri kruga za razliku od prethodnog izbora, kada se po prvi put biralo apostolskim žrebom i kada je tek u devetom krugu dobijen treći kandidat - tada vladika raško-prizrenski Pavle.
    Dok se nisu oglasila zvona na Sabornom hramu, što je značilo da je izabran 45. patrijarh, ispred beogradske Patrijaršije je sve delovalo potpuno uobičajeno. Jedino što su ispred bila parkirana vozila iz svih krajeva zemlje. Tek poneki prolaznik zastajao sa pitanjem da li ima nešto novo.
    - Da li je izabran patrijarh - upitali bi.


    Ustoličenje u subotu u sabornoj crkvi

    Kada su se oglasila zvona na Sabornoj crkvi, zastava koja stoji desno od ulaza u Patrijaršiju podignuta je sa pola koplja. Prvi je izašao vladika bački Irinej:
    - Imam poseban blagoslov od novog patrijarha, što mi čini izuzetnu čast i radost da vam saopštim, da vam kažem da je izabran na mesto Sv. Save Irinej niški. Čitav proces je prošao na sasvim uobičajen način u potpunoj bratskoj atmosferi - rekao je vladika bački.
    Pre početka glasanja, kako je kazao, svi članovi Sabora dobili su pisana objašnjenja, pošto su mnogi doputovali izdaleka, kako treba da teče izbor.
    - Glasanje je proteklo harmonično i bez ikakvog zastoja. Posle svakog kruga glasanja vladika Lavrentije saopštavao je ime onoga ko je dobio glasove, a zatim se to davalo overivačima, vladikama Mitrofanu i Portiriju, koji bi imena ponovo čitali Saboru. Sve se odvijalo neočekivano brzo i efikasno - kaže vladika bački Irinej.
    Nakon izbora novog patrijarha, sledi ustoličenje - u subotu u Sabornoj crkvi u Beogradu posle liturgije koja počinje u 9 časova. Međutim, to nije konačno jer se tradicionalno ovaj čin obavlja u Pećkoj patrijaršiji, gde je tron SPC i gde je duhovno sedište Crkve jer je Beogradu samo administrativni centar. Patrijarh Pavle ustoličen je u Pećkoj patrijaršiji godinu dana nakon ceremonije u Beogradu. Za novog patrijarha Irineja datum će tek biti određen.
    Kada su se oglasila zvona na sabornom hramu, jedna prolaznica je rekla: Svi se nadaju da će novi patrijarh slediti učenja i pravac prošlog patrijarha Pavla, a na to sredovečni Beograđanin dodaje: Zadovoljan sam ovim izborom. Ali i na njemu je da se tek na delima pokaže.
    Sada se već može reći da je za patrijarha srpskog izabran arhijerej koji je čovek kompromisa. I zato se od njega očekuje da bi mogao biti onaj koji će pomiriti dva krila u SPC, a time i doneti mir u narodu.

    Kako su glasali episkopi na Saboru

    Kako sa*zna*jemo u SPC, prvi krug glasanja prošao je glatko. Svi arhijereji imali su pravo da zaokruže imena tri kandidata, a prolazi onaj sa 23 glasa.

    Odmah je dobijen prvi kandidat i to je bio mitropolit Amfilohije. Prema saznanjima Blica, on je dobio 25 glasova, za njim je bio po glasovima vladika bački Irinej sa 21, zahumsko-hercegovački Grigorije sa 15, braničevski Ignjatije sa sedam Potom se ušlo u drugi krug. Episkopi su na listi vladika koje imaju pravo da budu birane, trebali da zaokruže dvojicu. Tada je vladika niški Irinej dobio 23 glasa. U tom krugu sa glasovima su bili i vladika bački, zahumsko-hercegovački, međutim, pojavljuje se i banjalučki Jefrem. U trećem krugu glavna borba vodila se između vladika Irineja bačkog i Jefrema banjalučkog. Međutim, niko ne dobija potrebnu većinu. Banjalučki dobija 22 glasa, a bački 21. Ulazi se u četvrti krug. Tada su vladike koje su ranije glasale za zahumsko-hercegovačkog i braničevskog dale glasove bačkom i on prolazi sa 23 glasa. Tokom glasanja u krugovima čitana su imena pojedinih vladika koje su dobijale određen broj glasova poput budimljansko-nikšićkog Joanikija, a sa najmanje glasova bio je vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije.

    Blic Online



  2. #2

    Odgovor: Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha

    Posten covek,svaka cast

  3. #3

    Odgovor: Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha

    Jeste smiren i skroman.. za početak je izvređao muslimane.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  4. #4

    Odgovor: Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha

    Rekao čovek istinu. No kako god uputio je i izvinjenje:

    БЕОГРАД Патријарх Српске православне цркве (СПЦ) Иринеј упутио је данас извињење грађанима муслиманске вероисповести због недавне изјаве у којој се на несмотрен начин изјаснио о исламу.

    У саопштењу достављеном из његовог кабинета, патријарх Иринеј истиче да је његов стварни однос према исламу утемељен на апсолутном уважавању идентитета, дигнитета и интегритета муслимана као појединаца, Исламске заједнице као целине и ислама као велике светске религије.

    Поводом мог несмотреног паушалног исказа о психолошком профилу муслимана, пренетог у дневном листу Блиц на Светог Саву, изјављујем да он заиста може да буде протумачен на начин на који су га схватили они муслимански верници и верски лидери који су се осетили повређенима иако такву намеру уопште нисам имао нити тај несрећни исказ изражава мој стварни однос према исламу, рекао је патријарх.

    Објашњавајући да је његова изјава извучена из контекста, патријарх Иринеј наводи да је лист у коме је интервју објављен изоставио почетак и крај исказа у коме је поручио да смо сви створени по слици и прилици Божјој и да смо, самим тим, позвани да човекољубљем превазилазимо све постојеће разлике и да живимо у заједништву и међусобној љубави и поштовању.

    Изражавам своје најдубље жаљење због овог исказа и због његових последица, а муслиманима - нашим ближњима и нашој браћи - упућујем своје искрено извињење, наводи се у патријарховој изјави.

    Патријарх је у интервјуу листу Блиц оценио да је филозофија ислама да муслимани, када су у мањем броју, умеју да се понашају и да буду коректни, али да када постану надмоћни и супериорни, чине притисак. На ту оцену су оштро реаговале исламске заједнице које делују у Србији.

    Izvor



  5. #5

    Odgovor: Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha

    Ne vidim zašto Patrijarh ne bi imao pravo na stav o vernicima drugih Crkava. Nije ih uvredio time što je rekao da imaju tendenciju da nameću svoju volju kad su u poziciji da to urade. Malo (ako uopšte) imam dodira sa verom, ali ovo sa Muslimanima postaje smešno, hvataju se za svaku sitnicu.

    Što se samog Patrijarha tiče, nisam nešto preterano ispratio situaciju vezanu za njegov izbor, ali po onome što sam do sada video, deluje mi kao pravi izbor za tu poziciju.

  6. #6

    Odgovor: Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha

    Kad je Jovan Krstitelj poslao svoje učenike-sledbenike da pitaju Isusa: "da li si ti Mesija kojeg čekamo?" - Isus im nije govorio o svojim ubeđenjima, nego o tome šta čini i po čemu ga poznaju.

    Patrijarh Irinej samo govori ono što mu je u srcu - sam Isus nas je učio da ljudi govore ono što im je u srcu.
    Teško je prihvatiti da je patrijarh pogrešio, čak i kad to i sam prizna, ali patrijarh ne treba da daje izjave o ubeđenjima i opredeljenjima onih vernika koje bi trebalo da poštuje. Po ovome on se izvinio samo "pro forme", a pokazao je da ne poštuje druge vere.

    I onda, neki smatraju da je Blic kriv, ma daj... ..nije nego radnik u fabrici papira, gde je izrađen papir za novine.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  7. #7

    Odgovor: Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha

    Ja se ovde 100% slažem sa Morpheom, ovde se muslimani malo ponašaju kao uvređene mlade, a kada su sa njihove strane dolazile razne "ocene" o SPC i njenom delovanju pa i od samog vrha Rijaseta nikome nije ni palo na pamet da se izvinjava. Možda nije prilično jednom verskom poglavaru da na ovaj način iznese stav koji je ruku na srce ispravan, ako je možda tu malo više generalizacije, u stvari kada čovek malo bolje sagleda i nema, ali nekada je izgleda bolje prećutati istinu zarad verske tolerancije. A iskreno, mislim da se nije ni odnosilo na one koji su se našli prozvanim. Ja sam ovo više shvatio kao apel muslimanima na KiM.



  8. #8

    Odgovor: Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Ja se ovde 100% slažem sa Morpheom, ovde se muslimani malo ponašaju kao uvređene mlade, a kada su sa njihove strane dolazile razne "ocene" o SPC i njenom delovanju pa i od samog vrha Rijaseta nikome nije ni palo na pamet da se izvinjava. Možda nije prilično jednom verskom poglavaru da na ovaj način iznese stav koji je ruku na srce ispravan, ako je možda tu malo više generalizacije, u stvari kada čovek malo bolje sagleda i nema, ali nekada je izgleda bolje prećutati istinu zarad verske tolerancije. A iskreno, mislim da se nije ni odnosilo na one koji su se našli prozvanim. Ja sam ovo više shvatio kao apel muslimanima na KiM.
    Ne možeš da kažeš da se muslimani ponašaju kao uvređene mlade, jer onda kažeš da ih je neko uvredio, da se neko ponašao osiono...
    A istinu nikad ne treba prećutati, samo je treba malo umešnije izgovoriti. Preuzvišeni će sledeći put poraditi malo na retorici, pa eto. Ako patrijarh smatra da je istina ono što je rekao, onda ne treba da vrda kao "pogrešno su ga protumačili", nego "ajde da sednemo i da nađemo rešenje, jer mislim da među hrišćanima i muslimanima na Balkanu nešto ne valja."
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  9. #9

    Odgovor: Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Ne možeš da kažeš da se muslimani ponašaju kao uvređene mlade, jer onda kažeš da ih je neko uvredio, da se neko ponašao osiono...
    A istinu nikad ne treba prećutati, samo je treba malo umešnije izgovoriti. Preuzvišeni će sledeći put poraditi malo na retorici, pa eto. Ako patrijarh smatra da je istina ono što je rekao, onda ne treba da vrda kao "pogrešno su ga protumačili", nego "ajde da sednemo i da nađemo rešenje, jer mislim da među hrišćanima i muslimanima na Balkanu nešto ne valja."
    Polako, još nije ni ustoličen kako valja a već se čovek našao na udaru. Njegova izjava se nije odnosila na muslimane u Srbiji, koji su prvi reagovali. Od kada je izabran za patrijarha, odmah je dao do znanja da će očuvanje KiM (znači Srba i svetinja na KiM) biti jedan od njegovih prioriteta u sadejstvu sa državom, pa se po svoj logici ta izjava odnosila na muslimane koji tamo žive. Ne verujem ni da je imao Saudijsku Arabiju ili Iran u momentu kada je dao izjavu (mada po meni i za njih važi isto). Moje mišljenje je da nije bilo potrebe za izvinjenjem, ali očigledno je čovek hteo da izbegne ikakve nesuglasice sa islamskom zajednicom od samog njegovog dolaska na čelo SPC. Da, muslimane je uvredilo to što je patrijarh rekao iako tu nema ni trunke laži. Sad što nije bilo sve uvijeno u šarenu foliju mada i jeste, obzirom da je Blic (valjda je Blic preneo) istrgao taj deo iz konteksta i naglasio baš tu rečenicu. Ja ne sumnjam da će on težiti dijalogu i saradnji sa svim verskim zajednicama u Srbiji, što se od njega i očekuje a mediji bi mogli malo manje da mu otežavaju stvari ovakvim potezima. Ponavljam nisu problem ovi naši muslimani u Srbiji a ovi sa kojima "ne štima" tu već nema sa kime da se sedne i razgovara.



  10. #10

    Odgovor: Vladika niški Irinej izabran za 45. patrijarha

    Ovi nisu normalni, sada se i pripadnici NVO (ili bolje rečeno sekte) našli uvređeni

    Crnogorska nacionalna zajednica je očekivala da će patrijarh SPC Irinej, u skladu sa pravoslavnim dostojanstvom i pozivom, javnost obavestiti da je uočio sopstvenu grešku, kojom je naneo uvredu većini građana Crne Gore i posebno svakom Crnogorcu i svakom pripadniku CPC", navedeno je saopštenju zajednice. Novozabrani srpski patrijarh izjavio je pre nekoliko dana da je Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) neozbiljna zajednica koju podržava mali broj ljudi.

    Blic Online | Crnogorska zajednica u Beogradu traži izvinjenje patrijarha



Slične teme

  1. Sv. vladika Nikolaj Velimirović
    Autor duga12 u forumu Religija
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 30.05.2010, 19:51
  2. Barak Obama izabran za Predsednika SAD
    Autor DrinChe u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 05.11.2008, 09:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •