Oslobađanje reči
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 27
  1. #1

    Oslobađanje reči

    Kada god pišem,ili čitam,ono što me podseti na slobodu koja se nekako uvek kroz pisanje provlači,kroz reči u knjigama,ili kroz reči grafita na nekom zidu,jeste pomisao na to kako reči uopšte nisu slobodne.Kako smo ih zarobili u neke kalupe značenja i ne dozvoljavamo im da se iz njih iščupaju.
    Volela bih,forumaši,da predlođite neke od reči koje bismo trebali ''osloboditi''.
    Postoje reči koje su zarobljene našim strahom od slobode.Taj strah primećujem u rečima:


    život,smrt,verovanje,želja.

    Zašto ih,sve te reči,ne bismo polako oslobodili?Zašto ih ne bismo stavili u neke,veće okvire?Zašto nekima od njih ne bismo ukinuli zabrane uvedene našim,nekadašnjim iskustvom ljudskosti koje je u odnosu na juče uznapredovalo?
    Poruku je izmenio euridika, 20.06.2010 u 10:18 Razlog: slovce
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Oslobađanje reči

    ... kažeš "oslobađanje" reči.

    Eto (jednog od miliJon) razloga - zašto te volim.

    Ti imaš te tvoje lepe, velike, pesničke, putničke ("prekookeanske")idealističke ("utopističke") naočaLe.
    Za razliku od većine.
    I ne samo da ih imaš ... ti ih čuvaš.
    I voliš.

    Zahvaljujući njima, pošteđena si svog sivila iz okruženja, koje ume tako s'vremena na vreme da se kao magla spusti.
    Na sve(t)... i na boje.. i na ljude.. i na reči. Naročito - na reči.

    Moje "veze" sa crnom bojom (pre svega grafika ) učinile su, da:
    - mi stakla na ružičastim naočarama tako lepo isprskaju ... k'o kad recimo pookne š.šajb'a
    - da ... bla bla bla blaaa...
    i da uopšte ne vidim reči kao "zarobljenike".
    Naprotiv.

    Mislim da su slobodne ko ptice.
    Vidim toliko slobodnih reči ... slušajući raznorazna lupetanja ( od vrha do dna ... mislim na državu ... i ne samo na nju ),
    da bi nekima, tačnije - njihovim rečima trebalo i "oduzeti" ohohooo slobode.

    Tako da, (bar što se mene tiče) reči poput ... "život,smrt,verovanje,želja" imaju sasvim dovoljno (i previše) slobode,
    izuzev što "verovanje i želja" uz sve slobode, ne nailaze baš često na "razumevanje i upotrebu", ne nalazivši svoje pravo, zasluženo mesto

    jer je izašavši na slobodu, zavladala (strana) rečca - FUCK.



    ... I mnoooge njene bliske rođake.


    ______

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  3. #3

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Ta teska strana rec "Izvini"

  4. #4

    Odgovor: Oslobađanje reči

    A što da oslobadjam reĆi, na kraju će tražiti autonomiju pa nezavisnost pa ugrožena im prava / D se podele na blokove-nesvrstane-tudjice-svojice. A onda tudjice traže zaštitu od zemlje matice a zemlja matica u procesu brakorazvodne parnice ... a tek reči kolko korena imaju...
    Reko sam šta sam reko i šlus .

  5. #5

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Речи су већ слободне тако да нема потребе за њиним даљим ослобађањем.

    Дакако, слобода саме речи мери се слободом онога ко је напише или изговори.

    Живимо у времену самоцензуре и ангажоване уметности (књижевности), па тако и речи које пишемо, стопута проверавамо и меримо, да се не бисмо замерили неком или да је тај неко случајно не би погрешно протумачио.
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  6. #6

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Zarobljene reci su one reci cija je upotreba drustveno neprihvatljiva.
    ( da se moderno i originalno izrazim )
    One reci koje odudaraju od samoprojektovane ili namerno projektovane
    iskrivljene realnosti ' drustvenih elita "
    One reci kojima je zabranjeno , nametnuto , propisano
    da se ne mogu upotrebiti u odredjenom kontekstu
    iz ideoloskih , kvazi - patriotskih , manipulativnih , versko - politickih razloga .
    A sve radi ostvarivanja interesa prakticnih ili imaginarnih.
    Zarobljene su jos vise jer su istinite.
    Oslobadjanje tih reci je i oslobadjanje pojedinca i drustva ( naroda ) u celini.
    Kako se kaze : " Istina Oslobadja "

    Jedna od takvih reci je rec " Jeste ."
    Zarobljena a istinita.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  7. #7

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Kada god pišem,ili čitam,ono što me podseti na slobodu koja se nekako uvek kroz pisanje provlači,kroz reči u knjigama,ili kroz reči grafita na nekom zidu,jeste pomisao na to kako reči uopšte nisu slobodne.Kako smo ih zarobili u neke kalupe značenja i ne dozvoljavamo im da se iz njih iščupaju.
    ?
    Reci-nam omogucavaju da iskazemo svoje misli,osecanja,ali nas u isto vreme
    ogranicavaju,postavljaju odredjene okvire izrazavanja i razumevanja...
    Nekako bismo trebali biti spremni na opstenje sa samim sobom,sa konkretnim covekom sa grupom ljudi...

    Nikako,cak i da zelimo, nismo u stanju osloboditi sve reci....da bismo delimicno
    uspeli,potrebno je imati uspesan susret u komunikaciji sa sobom,dogovor i slaganje... onako kako treba na pravoj razini..ali malo ko od nas je u stanju da tako nesto ostvari...

    Misli koje se oblace u reci niti zele,niti hoce da budu tako dobronamerne da pomognu u svom oblikovanju..i demonstraciji...ponekad budu plemenite..pa iz zaljenja prema nasem
    unutrasnjem svetu, dozvole da iskazemo ono sto smo pomislili....ali uglavnom ...one za
    mislima zaostaju uveliko,jer misli neprekidno naviru i cesto ih je tesko
    kontrolisati......

    A, reci jesu zarobljene ...po neke dozivotno...a,poneke srecom imaju svoju zamenu u
    emocijama,koje predstavljau jezik naseg unutrasnjeg sveta...ponekad znace vise od reci,u
    smislu da su nepotrebne...Ponekad pokvare atmosferu raskosne tisine emocionalnog
    dozivljaja, koje samim svojim mirisom u vazduhu govore dovoljno same za sebe...

    Ti verovatno i nisi mislila na takve reci...

    Postoje i one koje nismo u stanju da oslobodimo..a,bolje bismo se osecalli da to ucinimo..ponekad smo u nemogucnosti da definisemo..iskazemo to sto osecamo...i takve su reci takodje zarobljene..(u zavisnosti ko se nalazi u nasoj blizini...)

    O ljudima krhkog dusevnog zivota ,gde izgovorena ili neizgovorena rec ima posebnu tezinu mislim da je pogresno ovde govoriti..jer je to zaista neka druga tema......

    Medjutim...postoje i reci koje mislim da ne zasluzuju slobodu..i bolje bi im bilo da
    ostanu tu gde jesu.....jer mogu naneti veliku stetu pojedincu,grupi ljudi pa i drustvu u
    celini..
    .Radi se o unutrasnjem govoru,koji ne sluzi za izrazavanje .vec za radjanje
    misli...to je svojevrsna karika izmedju misljenja i govora koja ih povezuje...ali to je
    takodje naka druga tema...

    Znaci,misljenja sam, da mnoge reci ne zasluzuju slobodu ''same po sebi''...iskljucivo samo u dogovoru sa nama i nasim odnosom prema un.i spoljasnjem svetu...
    Na zalost mnoge od njih su ne samo slobodne ..nego i agresivno nametljive...pa ih cesto ne mozemo zaustaviti..Mi inace ''verglamo''cesto bez nekog narocitog cilja,povrsno i
    neprekidno... a to, ako smo u onoj kategoriji ''ok'' ljudi..

    O onima drugacijima,vec sam kazala ,potrebna je velika obazrivost u procenjivanju sta je sa njihovim verbalnim umecem...

    Veliki sam protivnik oslobadjanja ...pojedinih reci..koje se nazivaju ''reci
    paraziti''(''mislim,znaci,ovaj''...)mada i ovde valja priznati nekad mogu i one pomoci...od
    licnosti sabesednika, u velikom stepenu, zavisi, sta ce i kada biti receno i upravo sa tim
    je povezana motivacija izrazavanja,tj.odgovor na pitanje''Zasto se spremam to da
    izgovorim''?

    Ovde je trazeno oslobadjanje reci...samo mi nije bas sasvim jasno zbog koga ..jer njihova
    sloboda zavisi najvise od naseg unutrasnjeg sveta i svega onoga sto nam se desava unutar nase tajne ...Moguce je da je kod nekih,- dusa,- tamnica pojedinih reci,jer su misaono sa mnogih strana konstantno blokirani.. i potrebno je onda olabaviti te lance...

    Obazrivo sa oslobadjanjem..ali zaista obazrivo...''Rado bih neke reci smotala i bacila u kontejner'',ali to je ''nemoguca misija''..one su vecito tu...i na javi i u snu..stalno nas pohode...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  8. #8

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Reči su skamenjene slike sveta, skamenjene slike doživljaja, okamenjena osećanja iz njih rođena. Umetničko činodejstvovanje je pokušaj oslobađanja reči, jer priziva u drugima osećanja koja su rečima prethodila. Ali, suštinsko oslobađanje moguće je samo u ljubavi i smrti (ili su to sinonimi?). Sabranje oko umetnosti pruža mogućnost čoveku da u stišanosti, u pozadini reči, otvori svoje biće za druge. Otvoriti svoje biće znači prosvetliti egzistenciju, postati proziran, najrečitiji bez reči.
    Smrt-doživljaj-umetnost-zajednica. U strahu od smrti zatamnjujemo svoje biće i činimo promašaje. Oslobađajući se tog straha postajemo osetljiviji i spremniji za posete Duha, za doživljaj. Svedočeći o doživljaju tvorimo umetnost. I doživljaj i umetnost ukazuju na činjenicu da se čovek rađa i živi ne sebi i za sebe, već za druge, za zajednicu. Tek u ljubavi mogu da poznam drugo biće, tek u transparentnosti lične egzistencije, kada svetlost biva dohvatljiva drugom, osmišljavamo svoje postojanje. Otvoriti svoje biće znači prosvetliti egzistenciju, postati proziran, ništa od ljubavi, radosti i svetla ne zadržavati za sebe u ljubomornom samoodnošenju. Osloboditi reči znači dati im težinu, sastav, a to se jedino možem istinotražiteljskim životom. Ostati budan. održavati svoju budnost stajanjem pred licem smrti, jer "iskušenje smrti ne može da izdrži ništa što je pokvareno, raspalo i trulo. Tada reč koju izgovorimo postaje most preko koga prevodimo ka drugima radost, ili ubijamo.
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  9. #9

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Sloboda misli, sloboda reci i sloboda dela su tri potpuno razlicite kategorije slobode. I uglavnom a i sporednom ni jedna kategorija separatizovano posmatrana nije apsolutno slobodna. Lanac misao-rec-delo tek ni pod slucajno nije slobodan. Jedno mislimo, drugo pricamo, a trece radimo. Fakat. Zato reci danas vrede tek onoliko koliko i dela, misli tu niko uglavnom ne vrednuje i ne moze da vrednuje.

    Sloboda reci u smislu izolovane kategorije, u smislu umetnosti ili ciste filozofije moze biti tek maximalno onolika kolika je nasa sloboda misli. I ako sam nekada mislila da je sloboda misli bliska kategoriji apsolutne slobode, danas znam da to nije tako. I misli imaju granicu. Biti slobodan u mislima znaci biti apsolutno nezavistan od nicega i nikoga, biti imun na strah bilo koje vrste. U suprotnom, svaka misao je linkovana tacno do okvira sopstvenog svesnog, a delimicno i nesvesnog horizonta i time ogranicena. Buduci da smo mi ljudi jedna imperfektna vrsta, mislim da je ta ogranicenost misli neka vrsta stita i da je pojam slobode kao apsolutne slobode cak i u mislima danas precenjen. Nositi se slobodom pa i ovom filozofski apsolutnom bi znacilo natovariti mnogo vece breme od onoga kojeg bismo oslobadjanjem dokonih granica skinuli...
    Never confuse movement with action.

  10. #10

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Ja se oslobađam kroz reči.
    Oslobađam se tako što pričam i pričam dok se ne umorim.
    Tako izbegnem razgovor sa samom sobom u svojoj glavi i u potpunosti se ispraznim.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  11. #11

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Ja se oslobađam kroz reči.
    Oslobađam se tako što pričam i pričam dok se ne umorim.
    Tako izbegnem razgovor sa samom sobom u svojoj glavi i u potpunosti se ispraznim.
    Mislim da nisi pročitala uvodnu misao u vezi ove teme.Koliko sam ja shvatila ovde je tema oslobadjanje reči koje su izgubile svoje pravo značenje ili su iz nekog razloga izbačene iz upotrebe a to nije trebalo da se desi.

    Al` dobro,to nema veze sad.

    Nego da ja kažem tj.da napišem šta sam zapravo htela.Mislim da postoje dve reči koje su se definitivno zagubile ,sakrile,postale maskirane i potpuno drugačije.To su dve najlepše reči na ovoj planeti ,po meni : domovina i ljubav.

    Reč domovina se može sresti još samo u pesmama naših starih dobrih pesnika a reč ljubav odavno više nema svoje pravo značenje.

    Kako bi bilo da ih vratimo tamo gde im je mesto- u naša srca i napokon u naše misli i rečenice,tako obnovljene ,osvežene i svetle?
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  12. #12

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Citat čista iluzija kaže: Pogledaj poruku


    Mislim da nisi pročitala uvodnu misao u vezi ove teme.Koliko sam ja shvatila ovde je tema oslobadjanje reči koje su izgubile svoje pravo značenje ili su iz nekog razloga izbačene iz upotrebe a to nije trebalo da se desi.



    To su dve najlepše reči na ovoj planeti ,po meni : domovina i ljubav.
    Čitala sam ja to od početka ali sam naslov me asocirao na to da putem reči oslobađamo
    neke svoje misli i osećanja...
    Šta znači uopšte ta reč ljubav? (vole ti nekog,želeti,brinuti o nekom /za nekog,..)naime nikad se neustručavam
    da izgovorim i uputim adekvatnu reč, osobi koju volim,i kažem;ljubavi ,volim te,želim te... al' zaista..
    Evo baš večeras sam sedela na dvorištu pa sam čak i svojoj keruši rekla;lepa moja joj što te volim,
    (navedoh banalan primer.)
    Mišljenja sam da reč ljubav uopšte nije zagubljena i sakrivena...može se čuti svakodnevno u obraćanju svojoj deci ili
    dragim osobama;prijateljima,roditeljima,voljenoj osobi..A,bogami i domovina se baš često pominje ovih dana
    Uvek sam bila mišljenja da ono što oseća i misli čovek treba i da izgovori a ne samo da pokaže.
    Nemam problem sa rečima pa možda i ne prepoznajem reči koje su se zagubile .
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  13. #13

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Citat čista iluzija kaže: Pogledaj poruku


    Mislim da nisi pročitala uvodnu misao u vezi ove teme.Koliko sam ja shvatila ovde je tema oslobadjanje reči koje su izgubile svoje pravo značenje ili su iz nekog razloga izbačene iz upotrebe a to nije trebalo da se desi.



    To su dve najlepše reči na ovoj planeti ,po meni : domovina i ljubav.
    Čitala sam ja to od početka ali sam naslov me asocirao na to da putem reči oslobađamo
    neke svoje misli i osećanja...
    Šta znači uopšte ta reč ljubav? (vole ti nekog,želeti,brinuti o nekom /za nekog,..)naime nikad se neustručavam
    da izgovorim i uputim adekvatnu reč, osobi koju volim,i kažem;ljubavi ,volim te,želim te... al' zaista..
    Evo baš večeras sam sedela na dvorištu pa sam čak i svojoj keruši rekla;lepa moja joj što te volim,
    (navedoh banalan primer.)
    Mišljenja sam da reč ljubav uopšte nije zagubljena i sakrivena...može se čuti svakodnevno u obraćanju svojoj deci ili
    dragim osobama;prijateljima,roditeljima,voljenoj osobi..A,bogami i domovina se baš često pominje ovih dana
    Uvek sam bila mišljenja da ono što oseća i misli čovek treba i da izgovori a ne samo da pokaže.
    Nemam problem sa rečima pa možda i ne prepoznajem reči koje su se zagubile .
    Mislim da se reč ljubav otrcala .Ljudi je koriste u svakoj mogućoj prilici i kad žele da iskažu čak i ono što nema veze sa ljubavlju.Zato sam navela baš tu reč.Prava definicija ne postoji ali zasigurno svi ,pa bar delom svog uma znamo da ljubav nije samo dopadanje,željenje,simpatija,zaljubljenost.Ljubav je nešto mnogo dublje i nešto sveobuhvatno.A ljudi tu reč ne koriste u njenom pravom značenju.

    A domovina...eh...Reč domovina se ovih dana mnogo rabi,tu si u pravu ali njeno značenje nema apsolutno baš nikakvu težinu u kontekstu u kom se upotrebljava u ovoj prokletoj kampanji koja nam je zagorčala više život svima svojim lažima.Zar ne?

  14. #14

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Citat čista iluzija kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Mislim da se reč ljubav otrcala....

    A domovina...eh...Reč domovina se ovih dana mnogo rabi...
    Reči se ne mogu otrcati, a posrebno ne one kao što su ljubav, domovona, dete, čovek, istina, pravda, bog.... Jer, otrcani su oni koji ih devalvirvaju, oni koji su licemeri i neiskreni, odnosno oni sebični i primitivni... Zato, pre nego što saslušamo nekog procenimo ko je ta osoba i koji su joj motivi.

    Naš narod u tom smislu ima običaj da kaže:
    - Prvo slušaj ko priča pa tek onda šta priča!

    Obično pomaže, verujte....
    Poruku je izmenio memento, 29.04.2012 u 20:34
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #15

    Odgovor: Oslobađanje reči

    reci...reci
    mogu te orobiti njima
    mogu te raniti,ubiti,prevariti,nasukati,izdici,sahraniti,o malovaziti,pljunuti,pomaziti,razveseliti,uciniti srecnim,ili nesrecnim
    mogu te recima razbiti kao casu
    mogu te dotaknuti gde si najtanji
    mogu pucati njima a ne okrznuti te ako si jak ili ravnodusan
    mogu zavesti recima kao sto neke zene zavode otkopcanom bluzom
    mogu recima otkriti citave nove svetove
    opisati daljine i jutra na moru
    mogu docarati miris hrane i kuvanog vina
    recima mogu ocrniti nekog
    mogu dozvati
    mogu vratiti
    mogu oterati
    mogu zaliti nad necijim grobom
    mogu objasniti zalutalom put
    mogu ponuditi nekome parce hleba
    mogu isterati iz dvorista

    mogu spasiti samoubicu
    ...........
    .........
    .........
    EJJJJ. Reci su cudo.
    Ploviti se mora i bez broda ..

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Crkveno venčanje
    Autor Aiko u forumu Religija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.05.2011, 01:15
  2. Bežanje od kuće
    Autor Mish u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 28.09.2010, 20:00
  3. Osećanje ponosa
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.08.2010, 01:09
  4. Mešanje roditelja
    Autor Mish u forumu Porodica
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 30.10.2009, 21:15
  5. Meditacija oslobađa od negativnih emocija
    Autor Crazy Angel u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.07.2007, 21:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •