Oslobađanje reči - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 27 od ukupno 27
  1. #16

    Odgovor: Oslobađanje reči


    i kad staneš
    i vidiš
    i kreneš
    i stojiš
    i nestaneš
    i padneš
    kad pišeš
    i pevaš
    i pišaš
    i zevaš
    i lažeš
    i čekaš
    slomi se
    skloni se
    slomi se o sebe
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  2. #17

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Godine idu u tri pičke materine, i ne ostaje ništa, samo reči koje smo izgovorili.
    Onda mozak prevrće i izvrrće i, ako nije zapisano gdegod, kao da ih nisi ni izgovorio, jer sećamo se samo onoga što nam je u interesu da ga se sećamo.
    Zbog toga i pišem, neće ostati bogznakakav trag, ali moći ću ja, ako me bude zanimalo, ako se setim, ako budem bio živ, da pročitam šta sam napisao, da vidim kako sam razmišljao, koga sam voleo, kako sam voleo, koga nisam, i zašto...
    Reči su mi omiljena igračka i kada se igram rečima, osećam neku čudnu snagu, iz mene izvire stotinu misli, a samo poneka od njih izađe na videlo, samo poneka il' ugleda svetlos' monitora il' ostane utisnuta na nekom od papirića koje čuvam zajedno sa dokumentacijom koja mi je potrebna za posao.
    A, ona, jebene reči, upropaste sve, naljute se na tebe zbog reči.
    Ili ih izgovore onako, kako bi trebalo da razumeš, ti pomisliš da znaš, ali kita, ništa, nisis shvatio, jer može se uvek dvojako tumačiti.

    I muziku kad slušam, ako je ikad slušam, slušam samo zbog reči, to me zanima, u tome nađem simboliku, vrednost, a instrument su samo pratnja rečima, onako u pozadini, nedostojni da uđu u prvi plan.

    Niam čitao uvodni post, ali zar je to i bitno, ovo sam 'teo da reknem.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  3. #18

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Ćutim. Ćutanje može biti pun program. Ljudi greše kada misle da neizostavno moraju govoriti, da će jedino rečima biti shvaćeni. Uobičajeno ponašanje internog kruga, koji najčešće čine dva prijatelja, ređe uži krug prijatelja, je potpuno nerazumljivo, čak i smešno, van njega, jer što je krug širi to je ponašanje usklađenije opštim normama ponašanja zajednice. Kada saznamo ili čujemo za takva ponašanja skloni smo ih nazvati čudnim, bizarnim, glupim ili bolesnim i kakvim još ne sve izrazima...
    Reči. Reči. Pevam u sebi.
    Poruku je izmenio elektricna ovca, 27.06.2013 u 23:17 Razlog: greška u slovcetu
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  4. #19

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Ne znam zašto nam se neke slike, bez logike i na prvu loptu, urežu u pamćenju. Ne konstantujemo li puno puta svi mi kako pamtimo neke beznačajne reči ili postupke koje drugim ljudima ili čak ni onima koji su njihovi tvorci ne znače ništa, toliko da se ne bi ni setili kada ih pominjemo kao njihove, a nama su iz nekog nepoznatog razloga te reči i ti postupci prestali da budu samo to i postali su tako stvarni da ih vremenom počinjemo shvatati kao sopstveno iskustvo. Ne mogu shvatiti nedokučivu zakonitost pamćenja po kojoj događaji kao što su scena kada četrnaetogodišnji sportista plače na ramenu svog trenera i pita hoće li ga i ako ne pobedi ljudi i dalje voleti... Ili izgled bubuljice na nečijem obrazu, kako postaju značajni deo mehanizma od nekih izuzetno važnih, pa možda i presudnih, događaja u našim životima. Neka od tih sećanja su istovremeno prvo čega se setim kada ugledam ili pomislim na neku osobu. Moglo bi se reći kao neki vid identifikacione kartice u mojoj svesti. I čudno je da ponekad te osobe nisu bile ni direktni ni indirektni učesnici sa kojima ih povezujem. A ipak, sa druge strane, oni se povezuju samnom. U stalnom smo preklapanju i povezivanju.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  5. #20

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Kada god pišem,ili čitam,ono što me podseti na slobodu koja se nekako uvek kroz pisanje provlači,kroz reči u knjigama,ili kroz reči grafita na nekom zidu,jeste pomisao na to kako reči uopšte nisu slobodne.Kako smo ih zarobili u neke kalupe značenja i ne dozvoljavamo im da se iz njih iščupaju.
    Volela bih,forumaši,da predlođite neke od reči koje bismo trebali ''osloboditi''.
    Postoje reči koje su zarobljene našim strahom od slobode.Taj strah primećujem u rečima:


    život,smrt,verovanje,želja.

    Zašto ih,sve te reči,ne bismo polako oslobodili?Zašto ih ne bismo stavili u neke,veće okvire?Zašto nekima od njih ne bismo ukinuli zabrane uvedene našim,nekadašnjim iskustvom ljudskosti koje je u odnosu na juče uznapredovalo?
    ima li veće slobode od života, ima li veće izvesnosti od smrti, ima li veće slobode od verovanja i najveće od želje?
    ništa mi nismo zarobili do sami sebe, jer reči se poigravaju nama a ne mi njima. pustimo iz neka traju kao misli, kao igovorene reči, ispisane, otpevane, naslikane... i odbcimo strah, postanimo slobodni jer mi smo zarobljeni.
    No comment

  6. #21

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Razmišljam o potrebi za čitanjem knjiga. Svesno izuzimam želju za učenjem i saznanjem. Razmišljam dalje...Svaka knjiga za mene se može opisati kao skup zapažanja kojima sagledavam neki događaj ili neku ličnost kao celinu. I ne povezujem ih, dok iščitavam sa stvarnim vremenom u kome su se dogodile, niti imam logička i jasna zapažanja...Međutim, ona se međusobno mešaju i prepliću, kreirajući nerazmrsiv haos u kome se sve naslućuje, a ništa ne zaključuje. I konačno, ona u kojima je sve to usklađeno. Finalno razmišljanje. Kombinujem knjige. Skoro nikada ne čitam jednu knjigu. Uvek je tu cifra od 4-5 knjiga. I savršeno ih propratim. Ali, kako uvek čitam skoro slične oblasti, volim da upoređujem, spajam, udružujem.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  7. #22

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Uvek je bezbednije biti onaj koji napada, pametuje, deli lekcije, protestuje, proziva. Zagrizi, intelektualno me nadjacaj, nateraj da naucim nesto od tebe, bacaj bisere pred njuske. Prihvaticu, uspece. Postovacu te vise. Postaces mali satelit u mojoj orbiti. Biraj pogodni trenutak. Pucaj Dzek!




    (Ako se neko prepozna, pogresno se prepoznao. Ovo je samo zabeleska posvecena svima koji su se prepoznali, a da im se, zapravo i nisam obracala.)
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  8. #23

    Odgovor: Oslobađanje reči

    I najnaivnije napisane rečenice pružaju nam mogućnost da procenimo, kako svoje, tako i mogućnosti nekog drugog. U prilog ovome ide i ona Sartrova (parafraziram) da svaki čovek ima svoje pripadno mesto i da njegovu visinu ne određuje ni vrednost, ni gordost, nego detinjstvo.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  9. #24

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Zasnivamo li mi veze sa ljudima sličnim sebi zbog maloumnosti iščašenih karaktera ili slabosti? Jesmo li i koliko oštećeni? Svakako da jesmo svi pomalo... Istovremeno dominirani i slobodni? Moguće je? Da, dominirani i slobodni! Upravo zasnivamo i pletemo neke zajedničke mreže sa onim ljudima čiji oblik dominacije nad nama ne ugrožava ili najmanje ugrožava našu slobodu. Moj sistem je Čini ono što te je volja, i neka to bude jedini zakon! (Takve ljude volim ).
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  10. #25

    Odgovor: Oslobađanje reči

    O osećaju da nekoga volite.
    O osećaju uopšte.
    Da li se to dešava u snu ili na javi, kada se to već preživljava?
    Razlika je svojeglava i može biti kobna po onoga ili one koji ne razumeju smisao samoga dešavanja i zamenjuju jedno sa drugim.
    Po tome se prepoznaju lažnjaci i ono drugo, usiljeno, zamišljeno, umišljeno ili namešteno, mogla bih reći, prolaze ali i prouzrokuju i izlečenja (ali i mučenja u kojima miču duhom i zauvek ostanu kao pokisle kokoške kod Dostojevskoga ili ukočene kod Fridriha Ničea).
    Kad započinje ono nepoznato što obuzme i srce i dušu, je podsticaj i pomišlja se u tom času da nas čeka nešto izuzetno, da smo pred neočekivanim dražima i da je to ono verovatno o čemu smo sanjali ili ga baš tražili u snovima... Je li to onaj tren što ga proživljava i knez Miškin? Bio je u to uveren i njegovo srce silno je kucalo usred te misli, iako nije znao zašto!!!
    To je dakle taj osećaj! Tako se označava i ona linija pred zamišljenom u trom trenu, čim se oseti treptaj srca i misao zaokrene san dosadašnjeg puta.
    Je li i to ljubav? A, jeste, verovatno zato što u njoj pokreće sve za preokretom i taj tren se čeka, ta promena. Ljubav u tom trenu može biti i neko drugi i nešto drugo, sam zaokret ka tome bez obzira na činjenicu što nisu jedno u svesti. To fantastično kucanje našega srca oseća promenu i u duši razbuktava sve čestice koje ih sada prima naše telo i usmerava ka cilju koji je put ka objektu. Svejedno je u tom trenu jel' idealan il' insinktivan. To se oseća. Znači da živi i jeste. To je budnog stanje svesti, ali se ono odvija i događa u sveukupnoj obnovi ličnosti. To i jeste obnova, promena, jeftina kao zabava, čak i u lošem filmu. To je ono kad osetimo da se nešto u nama desilo, iako ne znamo šta, samo je prostrujalo i zahvatilo telo, u umu zaiskrilo, pa nestalo odmah.
    Ponekad liči na onu nesvesticu pred snom ili na obamrlost kad se java snižava u nešto što je duboko, blistavo, a sam san tako daleko.
    Ljudsko biće obično ne ume da objasni posebno i to stanje. To, o osećaju kada nekoga volite. O osećaju uopšte.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  11. #26

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Hmmm...sama tema mi nekako, po naslovu, deluje revolucionarno. Čuj..OSLOBAĐANJE ?
    Zar treba pokret, poziv, borba...za oslobađanje nečeg poput reči?
    Reči...ne mogu biti zarobljene.
    Nesloboda, ako je ima, se ogleda u samokorigovanju pisca ili govornika pa rezultat bude nakaradan jer nije u skladu sa mislima.
    Ili...možda BAŠ TAKO upravo reči pokažu ko je i koliko neslobodan ? Ne..reči su ok, govornici i pisci su često kukavice!
    Nekada sam se trudio da što jasnije izrazim misli, birao reči koje će mnogi lakše razumeti i..ostavio se ćorava posla. Shvatio sam da ono iskonsko je, skoro uvek, najbolje ! Time što ćemo uložiti povelik trud da nacrtamo nekima nije nikakva garancija da će nas shvatiti. Pristalica sam mišljenja da ko ume on će i razumeti, ko ne želi razumeti možeš život potrošiti objašnjavajući bilo šta i nećeš uspeti.
    Više me iritira nepoznavanje pravog značenja reči (uzrokovano bilo kakvom harangom na iste), pa dok dovedeš nekoga pameti..prođe život. Možda je i do mene?
    Nisam u cvetu mladosti i ne mislim da mogu promeniti svet, ispraviti sve krive Drine, imati snage da pobedim na 100 frontova! Vremenom se naučiš da biješ bitke koje smatraš bitnim, sitne čarke ostaviš drugima da im poraste sujeta. Jebe ti se šta će oni misliti! Neće to tebe činiti ni gorim ni boljim. Zašto? Baš zato što često reči nisu potrebne da bi te neko shvatio. Kao što reče Trivialna...trojstvo (misao, reč, delo) ne mora biti uvek ispoštovano do kraja jer se neko već uverio u to šta jesi.
    Ipak, moram pomenuti reč domovina (uvodničar je naveo). U mojem okruženju se ne koristi često jer koristimo reč otadžbina (po meni..mnogo tačniju i bolju).
    Objasniću:
    - Sam uvodničar (izvinjenje ako grešim) je naše gore list ali...živi u Grčkoj? Znači..otadžbina mu je OVDE, tamo gde mu je dom je u Grčkoj! Kome si lojalnija?
    - Moj sin je rođen ovde...a živi u Stokhomu. Čisto sumnjam da bi se nešto cimao braneći Švedsku dok sam često svedok ( a i sada je on ovde) da mu je jako stalo da ovde sve bude kako treba.
    Pazi...ne poričem da postoje osobe koje mesto gde sada žive smatraju najsvetijim i najodaniji su mu. Možda stoga što su sebe pronašli baš tu, ostvarili se, pustili korenje..a mesto gde su rođeni slabo pamte jer su bili premladi.
    Reči...izuzetan dar bogova kojim možemo mnogo. Uvek su slobodne..samo je na nama da budemo slobodni upotrebiti prave.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  12. #27

    Odgovor: Oslobađanje reči

    Ponekad navratim na ovu temu i ne mogu tada a da se ne zapitam gde je kohili. Šta li sada razmišlja i u kojoj je duhovnoj dimenziji? Greje li je grčko sunce?...

    Ali, poprilično sam siguran da (kada je otvarala temu) nije mislila da će posle uvodnog posta diskusija krenuti ovim tokom, što i nije baš retkost na temama koje je ona postavljala pošto su joj one (kao i misli, uostalom) nekliširane, razbarušene i, rekao bih, višedimenzionalne. Naime, verujem da draga kohili nije prioritetno mislila na reči (bilo da su izgovorene, ili napisane) niti na knjige, rečenice, leksiku i šta ti ja već znam...

    O čemu se onda tu zapravo radi? Pre svega u emancipaciji nas samih, usudio bih se da kažem, i da kroz reči koje označavaju pojmove kao što su ... život, smrt, verovanje, želja... promenimo sebe i damo tim pojmovima suštinsku važnost u našim životima, upravo onu koja nam kao ljudima i pripada, a na koju tako često u svakodnevnom životu zaboravljamo...

    Onaj koji to zaista i uspe, siguran sam, biće bolji, mudriji, čovečniji...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Crkveno venčanje
    Autor Aiko u forumu Religija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 20.05.2011, 01:15
  2. Bežanje od kuće
    Autor Mish u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 28.09.2010, 20:00
  3. Osećanje ponosa
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 17.08.2010, 01:09
  4. Mešanje roditelja
    Autor Mish u forumu Porodica
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 30.10.2009, 21:15
  5. Meditacija oslobađa od negativnih emocija
    Autor Crazy Angel u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 02.07.2007, 21:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •