Perseidi - meteorska kiša
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14
  1. #1

    Perseidi - meteorska kiša

    Perseidi - meteorska kiša

    Da rešimo prvo neke terminološke nedoumice. Meteor je svetlosni efekat koji nastaje kada se meteoroid, kamenčić ili čestica prašine, pri upadu u atmosferu usled trenja o čestice vazduha upali (i tada vidimo meteor). Telo koje “preživi” prolaz kroz atmosferu, te padne na tlo, zove se meteorit. Piše Aleksandar Zorkić, Astronomski magazin.



    Meteore narod zove zvezde padalice. Ako poželite nešto kad vidite zvezdu padalicu, želja će vam se ispuniti. Tako se veruje, a vi proverite.

    Svake vedre noći može da se vidi više meteora, ali ima dana kada ih je čitav roj i svi naizgled dolaze iz jednog područja na nebu. To područje se zove radijant. Prema sazvežđu iz koga prividno izviru, meteori dobijaju ime. Tako Perseidi dolaze iz sazvežđa Persej i otuda im ime.

    Otkud meteoroidi? Uglavnom od kometa. Svaki put kada kometa prođe blizu Sunca ona se topi i za sobom ostavlja trag čestica prašine. Vremenom se napravi čitav potok tih čestica. Kada Zemlja prođe kroz takav potok, čestice upadaju u njenu atmosferu, pale se i mi vidimo njihov blještavi trag.

    Roditelj Perseida je kometa 109 P/Swift-Tuttle, koja obiđe Sunce za oko 130 godina. Zadnji put pored Sunca ova kometa je prošla 1992. godine. Pošto se ona sad udaljava od Sunca roj njenih čestica je sve manji, a time iz godine u godinu opada i broj Perseida koje vidimo na našem nebu.

    Perseidi su aktivni (tj. Zemlja prolazi kroz roj čestica komete Swift-Tuttle) od 17. jula do 24. avgusta, ali najžešća njihova predstava je obično 12. avgusta. Tada ih po pravilu bude stotinak u jednom satu. Ali to važi samo za idealne osmatračke uslove i traje obično kraće od jednog sata. Brzina kojom ovi meteoroidi upadaju u našu atmosferu je 59 kilometara u sekundi.

    Verovatno najstriji zapis o Perseidima potiče iz Kine. Jedno rano jutro 36-te godine naše ere kineski osmatrači su zabeležili preko 100 meteora za koje danas verujemo da su bili Perseidi. O Perseidima postoje zatim zapisi i iz VIII, IX, X i XI veka. I ovi zapisi dolaze sa dalekog istoka (iz Japana, Kine i Koreje).

  2. #2

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Podsetila bih Vas da je noćas maksimum Perseida, pa ko voli - nek izvoli...



  3. #3

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Baš pre neki dan sam pitala tatu kada će biti meteorska kiša.Kad sam bila

    klinka,tata je stavljao teleskop na terasu,pa smo celu noć gledali zvezde.Bile

    su to divne noći.Učili smo sazvežđa,slušali mitove,...
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  4. #4

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Bilo je lepo, gledali smo ih neka 2 sata sa grebena Fruške Gore.

    Malo nas je plašio ovaj "mališa" koji se pojavio niotkuda (čitaj: iz šume)


    Kad znate da ovako izgleda sivi vuk:



    onda vam ONO uopšte više ne liči na haskija.



  5. #5

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Bilo da...malo brrr al' divna noć!

    Perseidi su aktivni od 17. jula do 24. avgusta, ali najžešća njihova predstava je obično 12. avgusta,tako se očekuje i večeras oko 20:30h....gledamo se
    Ćuti i prenesi dalje....

  6. #6

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    a gde da gledam?
    je l' celo nebo u protoku ili..
    Krek, krek.. Ne gudra

  7. #7

  8. #8

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Ja idem da gledam.

    Baš me maločas jedan drugar podsetio da je vreme za Perseide...
    Možete da zamislite i neku želju.
    Neće se ostvariti, najverovatnije, ali ništa vas ne košta da probate.




  9. #9

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Cisto sumnjam da cu da ugledam od oblaka nesto, al' sam se dogovrila da cu od 10 pa dok mi ne dosadi da lezim na plazi, cirkam pivo i jebe mi se.. mozda mi se zelja i ispuni
    Krek, krek.. Ne gudra

  10. #10

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Evo ja se vratila iz planine, sa posmatranja...

    Videla sam ih , a sutra ću na miru da napravim listu želja...



  11. #11

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Sinoć "u'vatih" s obale dunava, cirka 7 zvezda padalica ... i sve ih metoh u jedne oči što ne trepću kad me glede ...

  12. #12

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Sinoć "u'vatih" s obale dunava, cirka 7 zvezda padalica ... i sve ih metoh u jedne oči što ne trepću kad me glede ...
    Gledao si sa Sašom Matićem?



  13. #13

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    O Lovo opet si piJo?
    I na narodnjacima biJo?

    Il' je nešto treće, pa kad me vidiš,
    skaćeš od sreće?


  14. #14

    Odgovor: Perseidi - meteorska kiša

    Bio s decom, izbrojali gomilu iskrica, ja licno oko 6 za par minuta...
    6 zvezdica, 6 zelja i jedna velika, mozda najveca na svetu!

    Usput odrzao predavanje o Aristetolovom modelu sveta sa blagim uvodom u Kopernikove i Njutnove ideje i otkrica...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •