Dvorac "Baba Pusta", Aleksa Šantić
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Dvorac "Baba Pusta", Aleksa Šantić


    Dvorac, u literaturi poznat kao "Baba Pusta" je izgradio Karolj Fernbah 1906/7 godine po projektu mađarskog arhitekte Hikisch Reszoa. U osnovi namena mu je bila reprezentativna porodična zgrada. Lociran je u središtu danas zapuštenog parka, nekada uređenog po principu engleskih vrtova, kao slobodni objekat sa akcentovanom ulaznom fasadom sa portikom i bočno postavljenom četvrtastom kulom zvonarom. Fasada sa zadnje strane je uređena prema nameni zgrade kao porodične vile, i na njoj dominira polukružna terasa sa balkonom na spratu i prizemlju koja je povezana stepenicama sa parkom. U prostorije na spratu se ulazi iz hodnika prostrane galerije do koje su nekada vodile mermerne stepenice. Neobična je, i s posebnom pažnjom projektovana mala porodična kapela, do koje vodi oslikani ulazni hodnik. Kapela je sa polukružnim apsidom i kalotom oslikanom anđelima. Izrađena funkcionalnost objekta primenjuje se u osnovi i rasporedu prostorija, dok se u oblikovanju enterijera vidi redukovani ornamentalni i stilski repertoar. Arhitekta je na odličan način uskladio aktuelna secesijska načela sa potrebama vlasnika. Porodica Fernbah je imala značajne industriske objekte i velike komplekse zemlje u Bačkoj, Banatu i okolini Segedina i Mađarskoj krajem XIX i početkom XX veka. Porodica Fernbah i to braća Jožef, Janoš, Balint, Antal i Karolj su imali više dvoraca u Vojvodini. Jožef Fernbah je imao dvorac u okolini Apatina koji su kasnije od njega otkupili Dunđerski. Balint je imao letnjikovac u Sonti i na Krivaji. Antal je imao dvorac u Temerinu. Karolj je bio vlasnik spahiluka i dvorca u Aleksi Šantiću, poznatijeg kao Baba Pusta. Karolj je bio veliki bač-bodroški župan.
    Danas, dvorac izgleda veoma loše, a park je zarastao. Dvorac brzo propada čemu doprinosi razvlačenje besplatnog građevinskog materijala. Sa polovine dvorca je netragom nestao krov, a i drugu polovinu, čini se, već je neko namerio da odnese. Enterijer koji je nekada bio obogaćen raznim materijalima kao što su mermer, drvo, staklo, lusteri, kamin i reprezentativni komadi nameštaja, uništeni su ili razvučeni. Iste sudbine su bile i ikone koje su bile uzidane u zid hodnika koji vodi u kapelu. Kapela je ispisana grafitima. Dvorac je evidentirano kulturno dobro.
    preuzeto sa Srbija, Dvorci i letnjikovci Vojvodine
    Potrebna mi je pomoć, želeo bi da posetim ovu lokaciju sa svojom ekipom i napravim jedan amaterski dokumentarac, ali sva objašnjenja kako stići do dvorca su dosta neprecizna. Ako bi neko moga da uz pomoć Google Maps-a ili nekog drugog sličnog programa napravi satelitsku kartu, kako doći iz sela Aleksa Šantić do dvorca bio bi veoma zahvalan.
    Kad pijem ne preterivam, nit volem nit preferiram... Al mi se desi...
    Svega se tako nakupi... Pa tamburama mangupi, prepreče put...

  2. #2

    Odgovor: dvorac "Baba Pusta", Aleksa Šantić

    Danas se to mesto zove "9. Maj". To ime mu dadoše drugovi komunisti u spomen na taj sveti dan. Kao znamen kraja jedne, a početka druge borbe. Kraj borbe od fašističkog okupatora i početak borbe za obnovu i izgradnju zemlje. Jer na tom istom mestu, odnosno u neposrednoj blizini botaničke bašte i parka sa egzotičnim drvećem (sada već posečenim za potrebe grejanja) u kojem je izgrađen dvorac, dvorac koji je još pre 100 godina imao parno grejanje, napraviše veliku farmu svinja. Farmu koja je danas u istom stanju kao i socijalističko samoupravljanje.

    Ako dolaziš iz smera Sombora skrećeš desno, a iz smera Subotice levo, na glavnoj, najvećoj i jedinoj raskrsnici magistralnog puta koji prolazi kroz Aleksa Šantić. OndaK prva desno, pa levo, pa... Evo ti 1000 reči.



    (45 52' 34" severno - 19 20'51" istočno)

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  3. #3

    Odgovor: dvorac "Baba Pusta", Aleksa Šantić

    Hvala ti puno
    Da li znaš možda u kakvom je stanju dvorac?
    Ima li ga uopšte?
    Video sam fotografije iz 2008 godine, još je koliko toliko bio ucelo, ali u očajnom stanju, zarasao i bez pola krova...
    Kad pijem ne preterivam, nit volem nit preferiram... Al mi se desi...
    Svega se tako nakupi... Pa tamburama mangupi, prepreče put...

  4. #4

    Odgovor: dvorac "Baba Pusta", Aleksa Šantić

    Upravo tako (nadam se) izgleda i danas, kao što si video fotografije iz 2008.

    Msm, sigurno ga niko nije renovirao, pa se nadam da ga neko nije i sravnio sa zemljom pre no što ga i ja obiđem.

    Prethodniu poruku sam ti napisao iz druge ruke, na osnovu informacija od kolege sa posla koji živi u Svetozar Miletiću. Po njegovim pričama, a i ranijim pričama nekih drugih, bilo je to neprocenjljivo kulturno blago, uništeno neznanjem i međuklasnom mržnjom. Najviše, oni koji su videli, žale za botaničkim baštom i parkom, odnosno raznim egzotičnim drvećem koje je posečeno.

    Bilo bi lepo, kada si već voljan, a čini mi se i da imaš crtu za to, da ga čim pre obiđeš i dopuniš slikama ovu stranicu.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  5. #5

    Odgovor: Dvorac "Baba Pusta", Aleksa Šantić

    Video sam taj park dok je još bio koliko-toliko očuvan. Moja sestra je radila nešto u vezi hortikulture za fakultet pa smo fotografisali retko drveće i sam kaštel. Nažalost, fotografije su zagubljene na fakultetu. Kažu da je dvorac poprilično oštećen prilikom snimanja jedne domaće serije - ne mogu se setiti koje. No, u to sada već davno vreme, 80-tih, bio je još uvek u solidnom stanju. Evo sadašnjeg izgleda:


  6. #6

    Odgovor: Dvorac "Baba Pusta", Aleksa Šantić

    Bio sam tamo u vise navrata tokom mog zivota ali uve je bio u ruiniranom i zapustenom stanju
    Nazalost o ovom dvorcu vidi se da niko ne brine.
    Voleo bih kad bi neko obratio paznju tim pre sto postoje jos zivi ljudi koji se secaju
    zivota koji se vodio u ovom dvorcu

  7. #7

    Odgovor: Dvorac "Baba Pusta", Aleksa Šantić

    Bio sam pre neki dan na 9.Maju tj. dvorcu Fernbahovih, ostao sam bez daha nisam mogao da poverujem da u onolikoj nepreglednoj ravnici u sumarku koji ga prikriva umesto tamo nekog salasa jos uvek stoji onakva gradjevina. Okolina dvorca je zapustena i zarasla u debelo siprazje, dvorac je polu srusen, opljackan i razvucen na sve strane. Da razumem i namestaj i taj neki luster koji je bio ogroman ali plocice da neko skida mermerne ploce i da izstemuje prozore to mi je nekako neshvatljivo. Mada sam cuo da su neki prateci objekti ruseni radi stare cigle sto opravdava prozore i plocice jer kada neko rusi takvo umetnicko delo radi cigle nije ni cudo sto je pre toga poskidao plocice. Pricaju stanovnici 9.maja da se do 92-ge u objektu moglo stanovati bez problema. Od kada je postao haos u zemlji takvi su nam postali i dvorci, u vreme kada su se ljudi tukli za hleb na dvorce niko nije mario, ustvari nije da nije niko neko jeste pa zato i jeste ovaj dvorac takav kakav je. Ustvari taj neki "mar" je cino nekome licni interes kradju nacionalnog dobra i skrnavljenje istorijske umetnosti, mada se takva nedela uvek vrate ako ne onda nekom drugom pokolenju istih tih izvrsioca. Eto nepunio sam se gnevom i ocajem, a nikakve veze sa dvorcima nemam. Citam onaj *.pdf sa neta koji je pisala Politika, kaze nestao pred njihovim ocima, bez veze, pa koja vma je dioptrija kada nista niste videli ???? Vi na tom drustvenom ekonomskom dobru 9.Maj nemate lekarske preglede, niti upravnika pa kada sa tolikom dioptrijom i naslutite da fal ipola dvorca upravnika ne obavestite o tome ??? Pa onda Zavod za zastitu spomenika, prica li prica pa koja je funkcija vasa kada vam pred ocima razvlace istoriju, a da vi zasticujete spomenike redovno ih zaprskavate od korova i saljete pionire drzavnim preznicima da ih ribaju na to ste navikli ko vas lebom rani a ne zove se narod ???? Pauza da popusim cigaru pa da nastavim....
    Zapazi ovo objekat gradjen 1906 imalo centralno grejanje sa radijatorima i sa toplom vodom za kupanje.
    Fontana malte ne u upotrebi posto u objektu postoji voda i struja. Kazu da je Fernbah imao nekada 830 radnika jer tih nekih 2000 jutara zemlje bez mehanizacije trebalo je obraditi, koliki je gore toliki je i u podrumima gde su se verovatno nalazili radnici dvorca ali sa lepo pregradjenim prostorijama i zidanim koritima za kupanje. Po neka freska se delom vidi i naslucuje, rimski stubovi na izlazu an terasu koja ima pogled na vrt su u potpunosti ostali citavi. Vrednost je i tri velika pomocna objekta konjusarnice koje su kao utvrdjenja visine jedne trospratnice u polu srusenom stanju, sa ogromnim i teskim ulaznim vratima, vidi se da su fundamentalno napravljene. u sumi, tj. siprazju sume se nadziru veliki hrastovi, kazu da su neki "strucnjaci" skoro bili i procenili da jedan najstariji hrast ima 300 godina sto se ne uklapa u vreme gradjenja dvorca ali sto da ne sagradicemo dvorac pored hrasta. Onako zapusten i zarastao u korov sa jos uvek crtama arhitektonske vrednosti dvorac deluje pomalo sablasno, uz onu tisinu salasa i tavanicu koja samo sto ti ne srusi se na glavu covek se pomalo i uplasi objekta, e da kada sam izasao na put pored dvorca upravo ej u onoj pustari okretao neki lik na motoru slobodna procena BMW ili neki NSU nemackih tablica, kao d aje skrenuo d aprepreci E75 do Budimpeste ili Beca hahahhaa i pratio nas je svih 9 km do Santica, za ne poverovati mozda je neki od Fernbahovih unuka koji je skoro polozio za voznju motora pa dosao da obidje dedovinu

  8. #8

    Odgovor: Dvorac "Baba Pusta", Aleksa Šantić

    Nas par drugara bili smo u maju do dvorca koji je totalno zapusten, pokraden itd.
    Evo par slika na Picasa Web Albums - pbandin - 26-30.05.2010...

    Pozdrav svima

Slične teme

  1. Aleksa Šantić
    Autor swba u forumu Srpska poezija
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 30.01.2014, 22:45
  2. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  3. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  4. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •