Za i protiv uvođenja evra u Srbiji

Prikaz rezultata glasanja: Da li ste za uvođenje evra kao nacionalne valute u Srbiji?

Učesnika ankete do sada
13. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Za

    9 69.23%
  • Protiv

    3 23.08%
  • Ne znam, ne zanima me

    1 7.69%
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Za i protiv uvođenja evra u Srbiji

    Za i protiv uvođenja evra u Srbiji
    25. decembar 2009. | 09:16 | Izvor: Novosti

    Beograd -- Dok privrednici traže veću stabilnost kursa ili uvođenje evra, NBS i ekonomisti kažu da je „plivajući kurs“ za Srbiju mnogo bolji od fiksnog ili uvođenja evra.


    Zahtev srpske privrede, koji je izneo predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin, da u narednoj godini stabilnost nacionalne valute bude prioritet, ili u suprotnom, privreda će insistirati na uvođenju evra, izazvao je oprečne reakcije.

    Privrednici smatraju da se takozvani "plivajući" kurs dinara može tolerisati samo ako su promene njegove vrednosti predvidljive. Toplica Spasojević, predsednik ITM kompanije, kaže da privredi treba predvidiv i stabilan kurs, i dodaje da niko ne traži da bude fiksni. „Ako je tehnički moguće uvesti evropsku valutu, privreda je ’za’, s obzirom na to da su njihovi imputi vezani za evro. A, alternativa tome, svakako je predvidiv kurs“, kaže on.

    Spasojević navodi da „kurs dinara mora da prati ekonomske pokazatelje domaće privrede, inflaciju, rast nacionalnog dohotka. Nije realno da nacionalni dohodak padne za četiri odsto, a kurs čak za 20, a pri tom se kaže da su naše devizne rezerve najveće u istoriji“.

    Evropska centralna banka (ECB) ne dozvoljava uvođenje evra u zemlje koje najpre ne postanu član Evropske unije a zatim prođu dugogodišnju proceduru prilagođavanja kroz takozvani mehanizam deviznog kursa, objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije i dodaju da bi jednostrano uvođenje evra ugrozilo odnose Srbije sa Evropskom bankom i otežalo put ka EU.

    ECB smatra neprihvatljivim da evro zameni nacionalnu valutu u državama koje nisu ušle u evrozonu i nisu ispunile uslove u vezi sa spoljnom inflacijom, budžetskim bilansom, javnim dugom, fluktuacijama valuta i dugoročnim kamatnim stopama.

    „Uvođenje evra nije ni poželjno za srpsku privredu u procesu intenzivne tranzicije, budući da je karakter šokova, koji pogađaju srpsku privredu različit od onih koji pogađaju privredu evrozone. To znači da je i odgovarajuća monetarna politika u Srbiji različita od adekvatne monetarne politike u evrozoni“, kažu u NBS.

    Upravo je ova kriza najbolje pokazala da su zemlje sa fleksibilnim deviznim kursom imale manji rast nezaposlenosti i manji pad ekonomske aktivnosti nego, recimo, zemlje sa fiksnim deviznim kursom. U nekim zemljama sa fiksnim deviznim kursom, na primer u baltičkim zemljama, ekonomska aktivnost je u 2009. pala za skoro 20 odsto, a stopa nezaposlenosti dvostruko porasla.

    Pojedini ekonomisti takođe se ne slažu sa stavom privrednika. Danilo Šuković, direktor centra za ekonomska istraživanja u Institutu društvenih nauka, smatra da je pritisak privrednika na guvernera Narodne banke Srbije neprimeren.

    „Od države privrednici treba da traže samo dobre zakone, i dobre uslove investiranja, a potom da se bore za svoju konkurentnost. A, kada je domaća privreda konkurentna i kurs će biti realan. Jer, ne može se tražiti određeni nivo kursa u privredi sa tako velikim deficitom u trgovinskom bilansu“, ističe Šuković.

    On objašnjava da „svako njegovo određivanje bez tržišnih kriterijuma ima katastrofalne posledice za zemlju. Nema dogovora po kursu, jer takva politika nas je poslednjih decenija mnogo koštala. Kurs mora da odražava realan odnos snaga naše ekonomije. Jer, ako bi se sada i održao veštački kurs, koji odgovara, recimo, uvozničkom lobiju, to bi brzo puklo“.

    Mislite li da bi uvođenje evra kao nacionalne valute bio dobar potez?
    Poruku je izmenio Morpheus, 25.12.2009 u 11:15

  2. #2

    Odgovor: Za i protiv uvođenja evra u Srbiji

    Ja sam za!
    Uvodjenje evra bi nam mnogo znacilo jer od dinara nikad nismo ni imali neke lepe trenutke.

  3. #3

    Odgovor: Za i protiv uvođenja evra u Srbiji

    Naravno da sam za!
    Nema lepseg nego kada tvoje pare vrede toliko koliko imas, i da isto mozes trositi bilo gde bez razmene.

    Za uvodjenje Eura potrebno je postoci odredjenu ekonomsku stabilnost. Srbija je daleko od toga, po mojoj proceni 7 do 10 godina.

    Ovako nam ostaje plivajuci kurs, na kojem gubim rezultate svog rada, dok se mafija obogacuje...

  4. #4

    Odgovor: Za i protiv uvođenja evra u Srbiji

    Naravno da sam za uvođenje evra.Poslodavci satnicu obračunavaju u evrima,a plate(upravo zbog te"nestabilnosti dinara"-što je samo izgovor da na toj razlici zadrže10-15 evra za sebe),uplaćuju u dinarima.Tako sam ovog meseca ostao kraći za 900 dinara.To je neki mesečni prosek,pa ti vidi koliko je to za godinu dana.A i sam kurs je nerealan već najmanje dve godine,po mojoj proceni su kola nezadrživo krenula nizbrdo u novembru 2007.Od tada sve što se događa u vezi ekonomije i monetarne politike,blage veze nema ni sa logikom ni sa realnošću.To je samo šminkanje mrtvaca(mislim na privredu,naravno)........A što se tiče evropske banke,koga su to pa Crnogorci pitali za dozvolu i kakve su sankcije pretrpeli povodom toga...Nikakve..To su Dinkićeve bajke za malu decu,a bogami još malo pa će i braću Grim zajebati..
    The rest...is silence.

  5. #5

    Odgovor: Za i protiv uvođenja evra u Srbiji

    Jedno je ulazak u EMU i zamena nacionalne valute za evro, a drugo je tek puka zamena.
    Za ulazak u EMU potrebno je ispuniti kriterijume definisane Ugovorom iz Mastrihta (tzv. kriterijume konvergencije) od kojih smo mi daleko svetlosnu godinu.
    A tek puka zamena nacionalne valute za evro možda odgovara nekim privrednicima (ovde najpre mislim na uvozne i izvozne lobije). Narod ovim slabo šta dobija. Odnosno, za narod jedina sigurna korist može biti eliminisanje troškova kursnih razlika prilikom zamene dinara za evro i obrnuto. Svaka druga korist je mnogo više zavisna od svega što definišu kriterijumi konvergencije (koje, kao što rekoh, ne ispunjavamo) nego od toga koja će nam valuta biti zvanična.

    I sve mi se čini da u zemlji gde uvek ima većih Papa od Pape je lako ubaciti "buvu" gde će se sve ovce da zableje podržavajući ideju o kojoj zapravo malo znaju.

    A za one koji se ne mire ulogom ovce iz stada, koristni linkovi:
    ECB: European Central Bank home page
    EUROPA €“ The official website of the European Union
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Treba li ukinuti RSD i uvesti ?

    Nisam neki stručnjak za ekonomiju, ali mogu da zaključim da je jako opasno po Srbiju to što paralelno ima i koristi jednu valutu i jednu inflatornu jedinicu: valutu zvanu euro i inflatornu jedinicu zvanu dinar. Naime, ukoliko se desi da preko noći vrednost valute skoči za 50% u odnosu na inflatornu jedinicu - standard građana države Srbije pašće za tih 50%. Ovako nešto se, recimo, u Crnoj Gori ne može dogoditi, jer tamo ne postoji inflatorna jedinica. Inflatorna jedinica postoji, recimo, u Hrvatskoj, ali tamo se u opticaju još mogu naći kovanice od 1 i 2 kune iskovane 1993. godine! Šta vam to govori?

    Predlažem stoga da ukoliko se ne može odbraniti inflatorna jedinica - ista bude ukinuta te da u upotrebi ostane jedino valuta.

    Molim bez vređanja na temi/anketi. Ostavite samo argumentovamne postove.

  7. #7

    Odgovor: Za i protiv uvođenja evra u Srbiji

    apsolunto treba zamenitid inar za euro,ali to se nece desiti,jre ovi vladaujci nebi mogli vise da prodaju maglu i puku statistiku o dobrom zivotu

Slične teme

  1. Za dva sata 10.000 evra
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 04.05.2007, 11:23
  2. Plata u Srbiji 202.000 evra
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 21.04.2007, 21:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •