Srbija tuži Hrvatsku za genocid
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 19
  1. #1

    Srbija tuži Hrvatsku za genocid




    Beograd -- Završena tužba Srbije protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tokom sukoba od 1991. do 1995. godine, saznaje B92.

    Pravni tim Srbije završio je rad na tužbi protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tokom sukoba 1991-95. godine. Tužba će uskoro biti predata Međunarodnom sudu pravde, saznaje B92. Pred tim sudom već je pokrenut proces u kome Hrvatska za genocid optužuje Srbiju.

    Kako saznaje B92, deset godina pošto je Međunarodnom sudu pravde upućena tužba Hrvatske kojom se Srbija tereti za genocid, u sud će stići kontratužba Srbije, kojom se i Hrvatska tereti za isti zločin.

    Čim budu završene tehničke pripreme, moguće i pre kraja 2009. godine, sudu će biti predata tužba u kojoj se navodi da su Srbi koji su početkom devedesetih godina živeli u Hrvatskoj bili žrtve genocida.

    Kako saznajemo, tvrdnje da je hrvatska vlast odgovorna za genocid biće potkrepljene pozivanjem na haške optužnice, kao i na procese koji su protiv optuženih za ratne zločine vođeni i u Hrvatskoj.

    U tužbi će se naći podaci o zločinima počinjenim u Gospiću, Sisku, Pakračkoj poljani, Karlovcu, Osijeku, Paulinom Dvoru, Medačkom džepu, na Maslenici i naravno tokom operacija Bljesak i Oluja.

    Sudu će biti predočeni i podaci o žrtvama i to ne samo onim koje su stradale u sukobima do 1995. godine, nego i onima koji su stradali posle ratnih okršaja ili u pokušajima da se vrate iz izbeglištva.

    Tužba protiv Hrvatske sadrži i istorijski presek srpsko-hrvatskih odnosa, sa naglaskom na događaje iz Drugog svetskog rata. U tom kontekstu biće pomenuto i masovno stradanje Srba u ustaškom logoru Jasenovac.

    Podsetimo, Hrvatska je neposredno posle bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, Međunarodnom sudu pravde podnela tužbu u kojoj se traži da sud Srbiju krivom za kršenje Konvencije o genocidu i naloži Beogradu da kazni sve počinioce zločina, da Hrvatskoj vrati kulturna dobra i plati ratnu odštetu u iznosu koji bi utvrdio sud.

    Sud je odbacio argumentaciju Srbije da nije nadležan da presuđuje jer u vreme podnošenja tužbe Srbija, odnosno bivša SRJ, nije bila članica UN-a, a potom odredio i rok do 22. marta 2010. da Srbija, u skladu sa procedurom, odgovori na navode iz hrvatske tužbe.

    Iako je, u međuvremenu, bilo spekulacija da bi dve zemlje mogle da prevaziđu sukob dogovorom van sudnice, do njega nikada nije došlo, a Vlada Srbije, u novembru 2008. godine donela je odluku da odgovor na hrvatsku tužbu bude protivtužba.

  2. #2

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Ni od toga nema nista.Ovo je samo sansa da se iskoristi pravo kao sto su to uradili Hrvati

  3. #3

    13 Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Biće kao i obično.Sud će se proglasiti nenadležnim.A kad nama treba da daju po guzi koju vaspitnu,svi su nadležni.Od Haga do Kajmanskih ostrva.
    Uostalom,kakve mi to adute imamo(bez obzira na jadne civilne žrtve Srpskog stanovništva i bezbroj prognanih), kad oni raspolažu podatcima da je
    ona lopuža(Slobodan Milošević) sve to aminovao Tudjmanu.Sve je uradjeno u
    dogovoru njih dvojice.I ... ?? Nikom ništa.NA ŽALOST.

  4. #4

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Citat A.A. kaže: Pogledaj poruku
    ... kad oni raspolažu podatcima da je
    ona lopuža(Slobodan Milošević) sve to aminovao Tudjmanu.Sve je uradjeno u
    dogovoru njih dvojice.I ...
    1. Baš me zanima kakve to podatke oni imaju. A imaš ih i ti, čim te nije sramota da tako nešto napišeš.

    2. Hajde isteraj iz tvoje kuće trećinu sustanara, ja ću ih udomiti. Normalno, moraćeš deo i da pobiješ. Jesmo li se dogovorili? Pa da, to će da te opravda od bilo kakve odgovrnosti.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  5. #5

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Citat A.A. kaže: Pogledaj poruku
    Biće kao i obično.Sud će se proglasiti nenadležnim.A kad nama treba da daju po guzi koju vaspitnu,svi su nadležni.Od Haga do Kajmanskih ostrva.
    Uostalom,kakve mi to adute imamo(bez obzira na jadne civilne žrtve Srpskog stanovništva i bezbroj prognanih), kad oni raspolažu podatcima da je
    ona lopuža(Slobodan Milošević) sve to aminovao Tudjmanu.Sve je uradjeno u
    dogovoru njih dvojice.I ... ?? Nikom ništa.NA ŽALOST.
    pitaj porodicu zec i mnoge druge koje su ubijene u sisku ,zagrebu,gospicu.. dal je i to sloba aminovao
    pozdravljam optuznicu iz jednog razloga izlaze na videlu lika i dela ndh i ustasa.da su jedini imali logore za decu zverstva u jasenovcu,pokolj u glini sve u svemu podugacka lista.....
    a hrvati treba spomenik da mu dignu,ipak je dosta toga uradio za njih
    Poruku je izmenio maksimilijan, 29.12.2009 u 00:14

  6. #6

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Ništa ovde neće izaći na videlo, ljudi moji. Odluke suda se unapred znaju, jer ne donosi odluke na osnovu činjenica, već pod pritiskom smirivanja situacije na Balkanu donosi svrsishodne odluke u tom pravcu. Presuda u oba slučaja će biti oslobađajuća, to bi trebalo da je jasno.

  7. #7

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Apsolutno podupirem tužbu Srbije za genocid nad srbima u posljednjem ratu , Tuđmanove ustaše počinile su mnoge teške krvave zločine nad Srbima i na tlu BIH ( genocid ustaša u Ahmičima i Lašvanska dolina ) . Nadam se da će Srbija na tom međunarodnom sudu uspet dokazat direktnu krivnju po zapovjednoj odgovornosti za ustaškog poglavnika Franju Tuđmana i ustaškog ministra obrane Gojka Šuška. Nama komunistima odgovara da se dokaže genocid ustaša nad srbima u posljednjem ratu jer to će promenit radikalno u Europi percepciju prema prokletom HDZ i mnogo pomoč komunizmu za još jači i veči iskorak napred u jačanju komunizma u Hrvatskoj , a upravo ste jučer videli koliko je jak komunizam u Hrvatskoj jer komunizam ima oba predstavnika u 2 predsedničkom krugu. Srbija nije počinila nikakav genocid nad Hrvatima i ja očekijem da sramotna HDZ-ovska optužnica za genocid na međunarodnom sudu glatko padne. Jedina srpska nesretna epizoda ona u Srebrenici i to se nije trebalo desit. Sretan sam da su napokon pohapsani ustaški specijalni na čelu sa Željkom Saušičem i njegove ustaške specijalne jedinice za težak zločin masakr u selu Grubori za vreme ustaške Oluje. Ne zamjerite mi što sve te Tuđmanove jedinice i sve te prokletnike sa Tuđmanove strane nazivam ustaškim jedinicama. Oni su rušili našu voljenu domovinu Jugoslaviju i komunizam , zato ih ja tretiram jednako ko Ante Paveliča , TO je razumljivo. Nadam se da će biti osuđeni na maksimalnu kaznu što je 20 godina po hrvatskom pravosuđu za ratni zločin. Zločin u selu Grubori nad Srbima je dokazan i otud treba počet Srbija u tužbi za genocid i etničko čiščenje .
    Poruku je izmenio JOHNNY DUGI, 29.12.2009 u 00:40

  8. #8

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku
    Ništa ovde neće izaći na videlo, ljudi moji. Odluke suda se unapred znaju, jer ne donosi odluke na osnovu činjenica, već pod pritiskom smirivanja situacije na Balkanu donosi svrsishodne odluke u tom pravcu. Presuda u oba slučaja će biti oslobađajuća, to bi trebalo da je jasno.
    Na žalost, slažem se sa tobom. Možda ne baš u potpunosti sa onom rečju "oba", da ne obrazlažem koja optužnica ima veće šanse. Ali u pravu si.

    Ipak, to ne znači da treba ćutati i ne pokušavati.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  9. #9

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    @ A.A.

    A što se ne potrudiš da mi objasniš, ako već ništa ne razumem?! Očigledno onih tvojih par rečenicanije bilo dovoljno. Pa bi te molio da to uradiš malo rečitije i potkrepiš argumentima tvoje tvrdnje.


    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  10. #10

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Takodje mislim da od toga nema nista, obostrano ali mi je sasvim u redu da se u ovom slucaju udari kontra. Mislim, bavio se sud tim tuzbama ili ne, neka stoji, leba ne trazi. Kad su vec prvi poceli.

    "Šef diplomatije Vuk Jeremić izjavio je da namera Srbije nije da se tuži s Hrvatskom, nego da gradi dobrosusedske odnose i sarađuje na putu ka integraciji u EU. Mislim da bi za Hrvatsku bilo mnogo bolje da do ovog procesa ne dođe. Naša primarna namera i želja nije da se tužimo, nego da sarađujemo na putu ka integraciji u EU, da gradimo dobrosusedske odnose, da rešavamo probleme koje smo nasledili, rekao je Jeremić."
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  11. #11

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Citat lilith_021 kaže: Pogledaj poruku
    "Šef diplomatije vuk jeremić izjavio je da namera srbije nije da se tuži s hrvatskom, nego da gradi dobrosusedske odnose i sarađuje na putu ka integraciji u eu. mislim da bi za hrvatsku bilo mnogo bolje da do ovog procesa ne dođe. Naša primarna namera i želja nije da se tužimo, nego da sarađujemo na putu ka integraciji u eu, da gradimo dobrosusedske odnose, da rešavamo probleme koje smo nasledili, rekao je jeremić."
    Мало су ми јадне приче србијанских политичара на ову тему. Као ето, ми не бисмо да се тужимо, ми бисмо да се волимо, али шта ћеш, ето морали смо да поднесемо тужбу...

    Чекај, јел било ратних злочина над Србима у Хрватској? Јесте. Јесу ли били државно организовани? Јесу. Па ко има право да минимизира те злочине због сарадње на путу ка ЕУ? Да ли су Хрвати или босанки муслимани одустали од тужби против Србије због добросуседских односа? Нису, рекли су да је најбоље да суд одлучи, и да ће нас истина све ослободити и да ће нам управо истина помоћи да изградимо добросуседске односе.
    Па добро, ево, и ми хоћемо истину о ратним злочинима, шта је ту проблем? Овако испада да ни Србији нису нешто посебно битни злочини над Србима. Ми мислимо да није требало овако, тужбама, требало је решавати појединачну одговорност злочинаца, али они запели па запели. А ми само што се не извињавамо што их тужимо за злочине који су починили... ужас.

    Ако је ово и облик политичке борбе, онда је ред да се и ми у тој борби боримо, а не да стојимо док нас туку.

    Али ни у једном тренутку се не сме заборавити о чему се ради између осталог - о људима који су убијени, убијани, мучени, пљачкањи и протеривани због свог имена и презимена. О злочинима против човечности.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  12. #12

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Meni ove tužbe više liče na dnevnopolitčku propagandu.
    Na svaki detalj se izgleda mislilo, samo o ljudima sa imenima i prezimenima kojih se tiče ovaj sukob direktno tiče, niko se ne misli.
    Nešto slično kao na Kosovu.
    Političari se kao nešto prepucavaju, a oni jadnici koji žive na osetljivim teritorijama jedva preživljavaju.
    Hrvatska zna da tužbom protiv Srbije neće ništa dobiti,...Bosni nije pošlo za rukom, zašto bi Hrvatskoj?
    A Srbija zna da tužbom protiv Hrvatske, tek neće ništa postići.
    Kako će biti onim jadnicima koji treba da se vrate kućama i komšijama da pogledaju u oči,..nema veze.
    Neverovatno, kako se neko igra ljudskim sudbinama!
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  13. #13

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Citat Morpheo kaže: Pogledaj poruku



    Beograd -- Završena tužba Srbije protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tokom sukoba od 1991. do 1995. godine, saznaje B92.

    Pravni tim Srbije završio je rad na tužbi protiv Hrvatske za genocid nad Srbima tokom sukoba 1991-95. godine. Tužba će uskoro biti predata Međunarodnom sudu pravde, saznaje B92. Pred tim sudom već je pokrenut proces u kome Hrvatska za genocid optužuje Srbiju.

    Kako saznaje B92, deset godina pošto je Međunarodnom sudu pravde upućena tužba Hrvatske kojom se Srbija tereti za genocid, u sud će stići kontratužba Srbije, kojom se i Hrvatska tereti za isti zločin.

    Čim budu završene tehničke pripreme, moguće i pre kraja 2009. godine, sudu će biti predata tužba u kojoj se navodi da su Srbi koji su početkom devedesetih godina živeli u Hrvatskoj bili žrtve genocida.

    Kako saznajemo, tvrdnje da je hrvatska vlast odgovorna za genocid biće potkrepljene pozivanjem na haške optužnice, kao i na procese koji su protiv optuženih za ratne zločine vođeni i u Hrvatskoj.

    U tužbi će se naći podaci o zločinima počinjenim u Gospiću, Sisku, Pakračkoj poljani, Karlovcu, Osijeku, Paulinom Dvoru, Medačkom džepu, na Maslenici i naravno tokom operacija Bljesak i Oluja.

    Sudu će biti predočeni i podaci o žrtvama i to ne samo onim koje su stradale u sukobima do 1995. godine, nego i onima koji su stradali posle ratnih okršaja ili u pokušajima da se vrate iz izbeglištva.

    Tužba protiv Hrvatske sadrži i istorijski presek srpsko-hrvatskih odnosa, sa naglaskom na događaje iz Drugog svetskog rata. U tom kontekstu biće pomenuto i masovno stradanje Srba u ustaškom logoru Jasenovac.

    Podsetimo, Hrvatska je neposredno posle bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, Međunarodnom sudu pravde podnela tužbu u kojoj se traži da sud Srbiju krivom za kršenje Konvencije o genocidu i naloži Beogradu da kazni sve počinioce zločina, da Hrvatskoj vrati kulturna dobra i plati ratnu odštetu u iznosu koji bi utvrdio sud.

    Sud je odbacio argumentaciju Srbije da nije nadležan da presuđuje jer u vreme podnošenja tužbe Srbija, odnosno bivša SRJ, nije bila članica UN-a, a potom odredio i rok do 22. marta 2010. da Srbija, u skladu sa procedurom, odgovori na navode iz hrvatske tužbe.

    Iako je, u međuvremenu, bilo spekulacija da bi dve zemlje mogle da prevaziđu sukob dogovorom van sudnice, do njega nikada nije došlo, a Vlada Srbije, u novembru 2008. godine donela je odluku da odgovor na hrvatsku tužbu bude protivtužba.
    Za razliku od lazi i obmane,istina je gola golcijana,nema na sebi nikakve odjece,koja bi mogla dati drugaciju sliku...
    A sta je istina u svemu ovome? Citao sam pazljivo komentare svih ljudi koji su se ukljucili na ovu temu...Moglo bi se reci jos mnogo o svemu tome....Istina je da je na stotine hiljada LJUDI vojno isterano,proterano,pobijeno,nestalo sa svojih vjekovnih ognjista,LJUDI ciji su preci stekli pravo na zivot na tom delicu Zemljine kugle,jos od vremena Vojne Krajine,a znamo sta je ta Krajina predstavljala i KO ju je naseljavao.Dok smo Evropi trebali,drzala nas je,kao svoje branioce od prodora Islama,da bi u danasnje vreme ta pravdoljubiva Evropa zazmurila na oba oka prema pogromu srpskog naroda.Namerno spominjem Evropu,jer u proteklim ratovima i Srbi i Hrvati su samo bili piuni na sahovskoj tabli mocnika iz senke...
    Germanske zemlje sirile su ratni pozar,a Ameri su se svesrdno ukljucili gaseci taj pozar benzinom..Ta desavanja nisu toliko daleko od nas,da ih se ne bismo mogli jasno secati...
    Mislim da ne bismo smeli ni zanemariti ulogu Vatikana,i njegovoj Anatemi srpskom narodu,jos od propasti Firentinskog ugovora,za ciju propast "kriv" je niko drugi,do Srbi...A krivica nasa bila je samo u tome,sto smo hteli biti ono sto jesmo,Pravoslavci- sledbenici izvornog Hriscanstva,a ne modifikovanog u sistemu kako vetar duva,dakle bili smo i ostali ono sto jesmo... Vatikan nam to nikad nije oprostio..
    Dakle,zbivanja na svetskoj politickoj sceni nisu isla u korist srpskog naroda,bila je to prilika za razne osvete raznih "tijela" komunizmu i titoizmu koji je najjaci oslonac imao upravo u Srbima..Doslo je vreme da Srbi jos jednom plate za sve svoje zlocine,a najveci nam je sto se ljudski zalazemo od Postanja za miran i civilizovan zivot svih ljudi na planeti,to je u ovom i ovakvom svetu nedopustiv zlocin...
    Te i takve prilike,svesrdno je iskoristio otac hrvatske nacije,da konacno resi srpsko pitanje u Hrvatskoj.Naravno,recept je poznat,ostavio mu je u amanet ustaski poglavnik,brat Ante,pobij,proteraj i prekrsti Vlahe,cak od silne mrznje ni ime srpsko nije mogao izgovoriti.A to sto se narod srpski pobunio protiv takve sudbine,e to je tek zlocin,odakle nam pravo na pobunu,zasto se ne ugledamo na nase djedove,koji su mirno isli pod kamu ustasku,nije bilo nikoga da ga zastiti...Tito,partizani????Pa ljudi,Berlin je pao,srce nacizma,a Jasenovac je jos klao Srbe i ostale "neciste",Sveti Josip Radnik-Tito,nije imao vremena za takvu sitnicu,trebalo je organizovati guranje srpske omladine pod nemacke tenkove u povlacenju,poznato pod "slavnim" imenom SREMSKI FRONT,trebalo je jos Srba pobiti,i to sto mladje tim bolje,nije bilo dovoljno sto je Kozara cekala 20 i kusur god prvog regruta...
    Vidim ljudi pominju Gospic,Medacki dzep...Ma zar je potrebno pojedinacno nabrajati?Koliko bi trebalo stranica da nabrojimo sve srpske zrtve,odnosno zlocine hrvatske ideoloske,verske i nacionalne politike....
    Srpski narod je protjeran,ubijan,masakriran...Taj narod ne zivi tamo gde je ziveo.Kazu Srbi su ucinili genocid nad Hrvatima,mi,protjerani ucinili smo genocid pa kako kad nismo tamo,kad osim sake staraca u Krajini gotovo da i nema Srba???Terete nas za genocid na podrucjima s kojih su nas isterali,koja ironija....
    STA JE ISTINA,STA SU CINJENICE?
    Od gotovo milion Srba,koliko je ostalo u Hrvatskoj? Koliko je spiskova nestalih tj. pobijenih? Gde su pripadnici Kordunaskog korpusa,koji se razoruzan povlacio auto putem prema Srbiji?Mnogo pitanja lebdi u vazduhu? Nisam dovoljno kompetentan da ih sve postavim,ali znam samo jedno,
    nije dovoljno sto su nas stolecima satirali pa i danas,nije dovoljno sto su nas prekrstavali, nije dovoljan ni ovaj,poslednji zlocin prema Krajisnicima,gde pobise i proterase,nego i dalje vrse teror nad Krajisnicima u Srbiji,objelodanjivanjem raznih spiskova za ratne zlocine,vecim delom izmisljene,iskonstruisane,igraju se toplo-hladno,te pomilovan te ponovo osudjen,sta ceka Srbija,sto te zrtve ne dokusuri,sto ne hapsi te zlocince iz Krajine? A sta je ISTINA za te optuzbe,sta im je CILJ??? Ne treba tu pameti mnogo,stalno provoditi politiku zastrasivanja,Srbi ne smeju da se vrate u Hrvatsku...Ni pod tackom razno.
    A sva psihicka mucenja koji Srbi moraju prozivjeti,ma to je kolateralna steta,koga briga za to?
    ...Kad se penjes gore,obrati paznju kako se odnosis prema ljudima koji su ispod tebe,jer te iste ljude ponovo ces sresti kad budes padao dole.......

  14. #14

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Citat vladapera kaže: Pogledaj poruku
    meni ove tužbe više liče na dnevnopolitčku propagandu.
    Na svaki detalj se izgleda mislilo, samo o ljudima sa imenima i prezimenima kojih se tiče ovaj sukob direktno tiče, niko se ne misli.
    Nešto slično kao na kosovu.
    Političari se kao nešto prepucavaju, a oni jadnici koji žive na osetljivim teritorijama jedva preživljavaju.
    Hrvatska zna da tužbom protiv srbije neće ništa dobiti,...bosni nije pošlo za rukom, zašto bi hrvatskoj?
    A srbija zna da tužbom protiv hrvatske, tek neće ništa postići.
    Kako će biti onim jadnicima koji treba da se vrate kućama i komšijama da pogledaju u oči,..nema veze.
    Neverovatno, kako se neko igra ljudskim sudbinama!
    Судбине држава одређују судбине људи са именима и презименима.
    Судбина дела државе, Косова, је одредила судбине људи који тамо живе.
    Немогуће је одвојити "високе" од "приземних" ствари у оваквим питањима.

    Босна није тужила Србију, тужили су је муслимански и хрватски политичари из Босне, а тужбу активно гурали само муслимани.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  15. #15

    Odgovor: Srbija tuži Hrvatsku za genocid

    Дакле, колико ниско овај "човек" може да иде, а да његови "верници" не помисле да нешто није у реду?

    Својевремено, кад се Међународни суд правде прогласио надлежним за тужбу Хрватске против Србије, Јовановић је рекао:

    Šef poslaničkog kluba Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je da nije iznenađen odlukom Međunarodnog suda pravde i da mu izgledaju "neubjedljivo i nepristojno" sve one argumentacije Srbije koje "svoj osnov grade na činjenici da nam se ne može suditi za neke zločine zato što nismo bili zemlja članica Ujedinjenih nacija".
    (BanjalukaLive - Srbija tuži Hrvatsku za "Oluju")

    Дакле, мислио је да је суд надлежан и да је неубедљив и непристојан став Србије да не треба да јој се суди за ратне злочине јер није била чланица УН.

    Кад је МСП донео пресуду о муслиманској тужби против Србије, Чеда је говорио:
    U izjavi za Tanjug, lider Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović navodi da nema prostora ni za kakvo likovanje u Srbiji, naglašavajući da presuda konačno definiše zločin u Srebrenici kao genocid čime je stavljena tačka na relativizaciju zločinačke politike sprovođene u ime Slobodana Miloševića, a sa kojom je Vojislav Koštunica proglasio kontinuitet i u vrednosnom i u pogledu načina vladavine.
    (Osservatorio sui Balcani - Srebrenica: nema razloga za slavlje)

    Дакле, пресуда је служила да се дефинише злочин, да се стави тачка на релативизацију злочиначке политике...

    У предлогу Декларације о Сребреници, коју је гурао Чеда, писаше:
    Polazeći od činjenice da je Republika Srbija punopravna članica Ujedinjenih nacija, koja ima nesumnjive obaveze prema Međunarodnom sudu pravde kao najvišem sudskom organu Ujedinjenih nacija (...)
    Prihvatanje odluke Međunarodnog suda pravde i ispunjavanje naloženih mera nije samo obaveza po sudskoj odluci jer nije moguća izgradnja demokratskog, otvorenog i pravednog društva u Srbiji bez suočavanja sa zločinima u prošlosti, uključujući naročito genocid izvršen na području zaštićene enklave Srebrenica; svako veličanje, opravdavanje ili relativizacija genocida i svih drugih povreda međunarodnog prava predstavlja zločin koji ugrožava ustavni poredak, sadašnjost i budućnost Republike Srbije; poštovanje ljudskih prava i prihvatanje odgovornosti podrazumeva i poštovanje žrtava i preduzimanje svih neophodnih mera za zadovoljenje prava na istinu, pravdu, simboličnu reparaciju i garanciju da se zločini iz prošlosti neće ponoviti; zaboravljanje zločina i rehabilitacija ideja koje opravdavaju zločin i njegove izvršioce predstavljaju nove zločine koji su u Republici Srbiji nedopustivi i kažnjivi; potreba suočavanja s prošlošću zahteva sistem institucija, mehanizama i procesa koje će nadležni organi Republike Srbije bez odlaganja formirati i u potpunosti podržavati.
    Dejan Lučić- - - - ČOVEK KOJI ZNA - - -

    Међутим, кад је дошло до тога да Србија тужи Хрватску, Чеда, ваљда по налогу својих господара који изгледа нису само у Ленглију већ и у Загребу, пише:

    LDP: Nastavak pogrešne politike
    4. januar 2010. | 12:29 | Izvor: FoNet
    Beograd -- Lider LDP-a Čedomir Jovanović ocenio je da je kontratužba protiv Hrvatske poslednji primer pogrešnog pristupa i tumaranja u spoljnoj politici Srbije.

    Vlada Srbije, uprkos jasnom protivljenju Liberalnodemokratske partije, nastavlja da vodi pogrešnu politiku prema većini zemalja u regionu i na taj način dramatično pogoršava odnose sa državama sa kojima bi Srbija morala da ima najbolju i najrazvijeniju saradnju, naveo je Jovanović u pisanoj izjavi.
    Дакле, не само да је Србија крива за погоршање односа са државама које туже Србију и признају независност отетог дела територије Србије, већ
    - више није неубедљиво и непристојно да се неком не може судити за ратне злочине због нечланства у УН или због "непогоршавања односа"
    - нема потребе да пресуда МСП дефинише злочине над Србима и ставе тачку на релативизацију злочиначке политике Фрање Туђмана
    - није битно што је Србија пуноправна чланица УН која има несумњиве обавезе према МСП
    - није потребно суочавање са злочинима из прошлости зарад изградње демократског и праведног друштва
    - није проблем оправдавање или релативизација геноцида и свих других повреда међ. права, и не угрожава уставни поредак, садашњост и будућност Србије
    - није потребно поштовање људских права, прихватање одговорности, поштовање жртава
    - није потребно предузимање свих неопходних мера за задовољење права на истину, правду, репарацију, гаранцију...
    - заборављање злочина не представља нови злочин, који је у Србији недопустив и кажњив
    - нема потребе суочавања са прошлошћу

    Какво одвратно лицемерје. Кад су српске жртве у питању, код Чеде је најбитније не кварити односе с комшијама, које се толико труде да имамо добре односе.

    Naša vlast dužna je da shvati da kandidatura za članstvo u Evropskoj uniji obavezuje Srbiju da počne da se ponaša kao evropska država, kojoj su prioriteti evropeizacija i uspostavljanje najboljih mogućih odnosa sa susedima, rekao je on.
    Сад одједном, кандидатура за ЕУ значи да треба да заборавимо жртве... управо супротно свему ономе што је Чеда причао кад су у питању муслиманске жртве.
    Ко из ЕУ захтева да се не суди починиоцима ратних злочина?
    Зар се односи са суседима поправљају тако што се злочинцима опрашта?
    Зар нас неће истина све ослободити?

    U tom projektu, saradnja i partnerstvo sa Hrvatskom moraju zauzimati centralno mesto. Tužba Hrvatske protiv Srbije je podneta pre 11 godina i predstavlja odraz ratova iz devedesetih godina koji su bili određeni politikom Miloševića i Tuđmana, smatra Jovanović.

    Nama je potrebna pametna spoljna politika, koja neće odgovoriti greškom na grešku koju je u prošlom veku načinila Hrvatska, naveo je Jovanović.
    Та тужба је поднесена 99, а ни до дан данас није повучена. После тога је дошло признање шиптарске државе на Косову.

    Али ето, то су ситне грешке, не треба да ми будемо као они... ми треба да им се увлачимо у дупе. Науштрб убијених невиних људи.

    Nažalost, kontratužba vraća Srbiju i naše društvo u atmosferu i političke poteze koji su bili karakteristični upravo za ta vremena. Sudbina Srba iz Hrvatske koji su teško stradali zbog politike koja je dirigovana iz Beograda, sada treba da posluže kao sredstvo za pokretanje postupka koji je nepotreban i osuđen na neuspeh, naveo je lider LDP.

    U ovom potezu ne vidimo nikakvu zaštitu državnih interesa i on će najviše štete naneti građanima koji su već teško stradali zbog posledica pogrešne politike koja se vodi već gotovo dvadeset godina, zaključuje Jovanović.
    Контратужба је штетна, али тужба није. Признање Шиптарије на Косову такође није проблем. Проблем је само контратужба.

    Чеда не види заштиту државних интереса у расветљавању злочина над Србима. Штавише, судско гоњење ратних злочинаца Чеда види као "наношење штете грађанима" чији најближи су били жртве тих злочина.
    Дакле, да се не би наносила штета Србима из Хрватске, не треба тужити оне који су им побили родбину, пријатеље, комшије... Чедо, а Сребреница?

    Liberalnodemokratska partija će zahtevati održavanje posebne sednice Skupštine Srbije na kojoj bi se vodila rasprava o spoljnoj politici zemlje, jer ovako važne odluke ne smeju predstavljati volju jednog ministra ili stranke na vlasti.
    Највећи непријатељ ЛДПа у тренутној влади је изгледа Јеремић, јер се како тако бори за интересе Србије, чак и кад је то противно интересима Чединих господара. Из Ленглија и Загреба.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Srbija
    Autor elektricna ovca u forumu Astrologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 25.05.2013, 10:10
  2. Kroz Hrvatsku automobilom u bojama zastave Srbije
    Autor Morpheus u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 27.10.2010, 23:19
  3. Skidate li tablice kada putujete kroz Hrvatsku?
    Autor little fairy u forumu Spomenar
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 21.10.2007, 23:02
  4. Srbija nije kriva za genocid
    Autor Pcela ubica u forumu Spomenar
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 08.03.2007, 01:09
  5. Srbija na CNN - u
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 02.02.2007, 19:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •