Snaga dinara?
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Snaga dinara?

    B92 Info Vesti Ekonomija

    NBS sprečava klizanje dinara
    4. decembar 2009. | 19:50 | Izvor: Tanjug
    Beograd -- Narodna banka Srbije intervenisala prodala 42 miliona evra iz deviznih rezervi, da bi sprečila prevelike dnevne oscilacije kursa dinara prema evru.


    Ovo je prva intervencija NBS-a na Međubankarskom tržištu od 25. februara. Centralna banka je organizovala aukciju na kojoj je 42 miliona evra prodala po jedinstvenom kursu od 96,2 dinara za evro, kako bi pomogla da se uslaglase ponuda i tražnja za devizama.

    U toku dana je indikativni kurs iznosio 96,4914 dinara za evro, a na kraju dana je formirana zvanična kursna lista za ponedeljak, 7. decembar, prema kojoj će zvanični srednji kurs biti 96,5657 dinara za evro.
    Nece valjda opet niz brdo?
    Strah me je pada dinara, unosi nesigurnost u drustvo koje je na ivici platezne sposobnosti vracanja kredita vezanih za evro a plata sve manja i manja...
    Back in red!

  2. #2

    Odgovor: Snaga dinara?

    Samo ću reći jedno: currency board.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  3. #3

    Odgovor: Snaga dinara?

    U ovom muljanju-poslodavac-banka-kurs-od svake plate "nestane"mi 600-700dinara. Di su moji novci????

  4. #4

    Odgovor: Snaga dinara?

    pred svaki kraj godine naprave cirkus sa kursom, te gubim prilican iznos...
    nervira me to!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #5

    Odgovor: Snaga dinara?

    Dinar slabi sve vise i vise i ja sam od onih koji bi vise voleli kao valutu euro.
    To bi bio pun pogodak i za ekonomiju,trgovinu,a samim tim i za stanovnistvo

  6. #6

    Odgovor: Snaga dinara?

    Privreda i političari apeluju na Jelašića: Ubiće nas kurs evra!

    Privrednici apeluju na Vladu Srbije i Narodnu banku da spreče dalji pad dinara, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas kaže da je prestonica zbog poslednjeg pada dinara izgubila 10 novih vrtića!


    Glavni krivac za kurs... Guverner Radovan Jelašić

    Privrednici Srbije zatražili su juče od Narodne banke i Vlade Srbije da zaustave dalji pad dinara, ali i odgovor zašto domaća valuta po pravilu pada pred kraj godine. Od početka decembra dinar je pao za blizu tri odsto (pogledajte tabelu). Apelu se pridružio i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, koji slikovito objašnjava da je srpska prestonica zbog pada dinara „izgubila 10 dečjih obdaništa"!

    - Možda ne izgleda strašno kad kažete da je dinar pao za tri odsto, ali tih tri odsto koštaju Beograd 15 miliona evra! Kako izgradnja novog obdaništa košta 1,5 miliona evra, mi smo zbog pada dinara u decembru izgubili 10 obdaništa! E, neka sad neko kaže da je to malo - kaže za Press Đilas.

    Viceguverner Bojan Marković: Tri razloga za pad dinara

    1 Smanjenje referentne kamatne stope
    2 Dugovi firmi u devizama koji dospevaju krajem godine
    3 Strah na deviznom tržištu da će dinar naglo da depresira

    Beograd izgubio most, „Telekom" 8,5 milijardi

    Đilas dodaje da je Beograd zbog prošlogodišnjeg pada dinara za oko 20 odsto izgubio 150 miliona evra, ili „jedan novi most"!

    - Zašto se ovo dešava? Jer ako je opravdanje za slabljenje dinara 2008. bila svetska kriza, koji je sad razlog? U Makedoniji i BiH kurs se nije pomerio, u Hrvatskoj minimalno. A kod nas se pojave banke koje puste mnogo evra, a onda dinar padne. A sutra će možda biti obrnuto! Ne može dinar da se tretira kao roba kojom se trguje i spekuliše! Tražim da nadležni omoguće stabilnost u Srbiji - kaže Đilas.

    Branko Radujko, generalni direktor najuspešnije domaće kompanije „Telekom Srbija", povodom najnovijeg pada dinara kaže za Press da bi bilo jako loše ukoliko bi se ponovio prošlogodišnji scenario.

    - Duboko smo zabrinuti zbog najnovijih dešavanja sa kursom. Nadamo se da se neće ponoviti scenario od prošle godine, kada je „Telekom" zbog kursnih razlika izgubio 8,5 milijardi dinara. Taj gubitak dramatično je uticao na investicije i razvoj, ali i na dividende akcionarima naše kompanije. Ponavljanje takvog scenarija potpuno bi zaustavilo razvoj i investicije, a negativni efekti na tržišnu vrednost kompanije „Telekom Srbija" bili bi značajni - kaže Radujko.


    Zbog pada dinara predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin zatražio je juče hitan sastanak sa državnim vrhom. U pismima premijeru, ministru ekonomije i guverneru NBS Bugarin traži zaustavljanje daljeg pada dinara, ističući da „privreda neće izdržati drastično slabljenje kursa".
    Nikolić: NBS se malo preigrala!
    Ekonomista Goran Nikolić kaže za Press da je najnoviji pad dinara posledica odluke NBS od 18. novembra da se za 5% poveća udeo deviza u obaveznoj deviznoj rezervi i za toliko poveća udeo dinara. To je oslobodilo dinare za 170 miliona evra.
    - Banke su morale da nabave dodatnih 170 miliona evra kako bi ih deponovali u obavezne devizne rezerve NBS i to je povećalo tražnju za devizama. Uz povećan uvoz energenata i pojačano servisiranje spoljnog duga preduzeća, ta mera je dovela do pada dinara.
    Na pitanje zašto je NBS donela takvu odluku baš krajem godine kad se svode bilansi poslovanja, a pogotovo što se guverner Radovan Jelašić hvali deviznim rezervama od 10 milijardi evra, Nikolić kaže da su se u NBS „malo preigrali".

    - Dinar je za nekoliko dana oslabio za 2,2 odsto, a da je NBS odmah reagovala, kurs bi se zadržao na 93 ili 94 dinara. Nedopustivo je da NBS ovako sporo reaguje i da u decembru dozvoli obezvređivanje dinara. NBS treba da radi na zaštiti privrede, a ne protiv nje! Pad kursa može dovesti do toga da se profit preduzeća tokom godine istopi i da mere Vlade protiv krize na kraju budu poništene. A to bi dovelo do smanjenja plata i otpuštanja - navodi Bugarin.

    NBS: Sastanak da, dogovorni kurs ne!

    Na ove kritike iz NBS poručuju da je „današnji niv o kursa i dalje ispod njegovog najvišeg nivoa s početka godine, a oscilacije su manje nego u drugim zemljama koje imaju isti plivajući kurs".

    - Sastanci predstavnika Vlade, NBS i privrednika su dobrodošli, ali se na njima ne može „ugovarati" neki nivo kursa koji bi NBS trebalo po svaku cenu da brani. NBS nije ni do sada, niti će ubuduće obećavati fiksni kurs. Kurs će biti stabilan, što podrazumeva da može da pliva i naviše i naniže, a NBS će, da bi obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta i sprečila prevelike dnevne fluktuacije, uvek izaći na tržište sa devizama. Nikakvog „drastičnog slabljenja dinara" nije bilo - navodi NBS.

    Izvor Pressa

Slične teme

  1. Snaga urokljivih ociju
    Autor bellissima u forumu Parapsihologija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 14.10.2013, 21:08
  2. Snaga pisane reči...
    Autor kohili u forumu Književnost
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 22.12.2010, 12:54
  3. Od subote litar benzina 112,2 dinara
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 24.10.2008, 14:21
  4. Seks sa maloletnicama za 200 dinara
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 15.02.2007, 19:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •