Vojvođanska "Mažino linija"
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 22
  1. #1

    Vojvođanska "Mažino linija"

    U godinama pred II sv. rat, vojska Kraljevine Jugoslavije je duž cele granice (od Italije do Albanije) izvršila izgradnju odbrambenih linija koje su se sastojale od protivtenkovskih prepreka, mitraljeskih i artiljerijskih bunkera.

    Na teritoriji Vojvodine izgrađeno je nekoliko odbrambenih linija. Tokom 1939. godine u Bačkoj je izgrađeno četiri odrbeambene linije.

    I duž granice sa Mađarskom.
    II Sombor - Senta
    III duž kanala Kralj Petar I
    IV mostobrani oko većih gradova na Dunavu.

    Veliki broj bunkera tipa MG (mitraljesko gnezdo) je sagrađen duž puteva i na važnim raskrsnicama puteva, duž železničkih pruga, ukrštanja pruga sa putevima.

    U Sremskoj Kamenici postoje dva velika bunkera kvadratne osnove oko 5x5m i visine 10m. Najverovatnije je izgradjen za vreme II sv. rata.


    Bunker na Petrovaradinskoj tvrdjavi (najverovatnije tipa MG-12)

    Od 1935 do 1941 godine izgradjeno je oko 4000 različitih bunkera. Na ovim radovima radilo je 15,000 do 40,000 ljudi.

    Da li znate za lokacije bunkera u Vojvodini?
    Bilo bi još lepše ako imate fotografiju kao prilog.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  2. #2

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Nedavno sam negde susreo neke snimke salasa koji su ustvari bili bunkeri, maskirani u salas, na granici Jugoslavije i Madjarske...
    Nazalost ne mogu doci u poset tih fajlova a ne znam ni tacne lokacije. Zna li neko nesto o tome?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Nedavno sam negde susreo neke snimke salasa koji su ustvari bili bunkeri, maskirani u salas, na granici Jugoslavije i Madjarske...
    Nazalost ne mogu doci u poset tih fajlova a ne znam ni tacne lokacije. Zna li neko nesto o tome?
    Video sam par manjih bunkera uz granicu dok sam išao vozom za Mađarsku.

    Senta:
    ZID UBIO TROJE LJUDI NA SALA*U - Kurir - Naslovi.net vesti
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  4. #4

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Obzirom da pratis temu, verovatno znas za forum http://www.bunkermuzeum.hu

    Postoje neke slike o slicnoj liniji u Madjarskoj a kako vidim, postoji i internacionalni podforum.

    Pokusat cu da slikam ovaj nas bunker u Subotici.



    Mene interesuju dve stvari:
    1. Putevi u Vojvodini, pri prilazu u naselje cesto imaju nekoliko jacih krivina, naocigled bespotrebno. Po lokalnim pricama to je deo strategije da se u tim krivinama zaustavi neprijatelj.
    Da li neko zna cija je doktrina bila ta vrsta odbrane i kada su te krivine izgradjene?

    2. U Subotici a vidim i pri ulazu u Novi Sad jos se nalaze pored puta stare tenkovske prepreke (spanki jahac) iz II. sv. rata. Na kojim mestima su one postavljene u Vojvodini, i gde se mogu jos otkriti tragovi toga. Zasto one nikad nisu uklonjene? Troskovi transporta, ili su ostavljene za buduce potrebe, ili jednostavno niko ih nije smeo da pipne iz politickih razloga?

    I da li neko zna, radi li se na zastiti ovih istorijskih uspomena?
    Poruku je izmenio biterlemon, 01.12.2009 u 11:25
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #5

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Obzirom da pratis temu, verovatno znas za forum Magyarorszg legnagyobb msodik vilghbors erődtsekkel foglalkoz oldala

    Postoje neke slike o slicnoj liniji u Madjarskoj a kako vidim, postoji i internacionalni podforum.

    Pokusat cu da slikam ovaj nas bunker u Subotici.

    Mene interesuju dve stvari:
    1. Putevi u Vojvodini, pri prilazu u naselje cesto imaju nekoliko jacih krivina, naocigled bespotrebno. Po lokalnim pricama to je deo strategije da se u tim krivinama zaustavi neprijatelj.
    Da li neko zna cija je doktrina bila ta vrsta odbrane i kada su te krivine izgradjene?

    2. U Subotici a vidim i pri ulazu u Novi Sad jos se nalaze pored puta stare tenkovske prepreke (spanki jahac) iz II. sv. rata. Na kojim mestima su one postavljene u Vojvodini, i gde se mogu jos otkriti tragovi toga. Zasto one nikad nisu uklonjene? Troskovi transporta, ili su ostavljene za buduce potrebe, ili jednostavno niko ih nije smeo da pipne iz politickih razloga?

    I da li neko zna, radi li se na zastiti ovih istorijskih uspomena?
    Zanimljiv pogled. Meni su te raskrsnice uvek delovale za usporavanje brzine u naseljenom mestu.

    Secam se da je Nenad Canak pre vise od jedne decenije govorio kako su postavljane antitenkovske prepreke (u obliku piramide) kod Novog Beograda. Njih sam i video.


    "Spanski jahaci"


    "Zmajevi zubi"
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  6. #6

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Obzirom da pratis temu, verovatno znas za forum Magyarorszg legnagyobb msodik vilghbors erődtsekkel foglalkoz oldala
    Dodje mi da kazem da se uvek neko drugi vise trudi oko nase istorijske bastine nego mi sami.

    Nisam znao za taj forum! Fenomenalan je!

    Zahvaljujuci njemu locirao sam gotovo sve rovove u Bačkoj preko GE. Sada mi ostaje samo da postepeno lociram bunkere.

    Puno hvala za link!

    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  7. #7

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  8. #8

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Ако је ту одбрамбену линију правила војска Краљевине Југославије за одбрану Југославије, како је то војвођанска линија? Зар није југословенска?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  9. #9

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Za druga Invisibleman.

    Na ovom mestima su bili bunkeri kad sam ja bio klinac, sad ih više nema: 45"35'26.07"N
    19"37'59.69"E

    45"35'25.35"N
    19"38'27.06"E

    A ova dva još postoje:
    45"37'02.23"N
    19"41'19.91"E tu se nalaze dva, jedan preko puta drugog

    45"37'19.61"N
    19"30'58.80"E

    Ako se setim još nekog javim ti

  10. #10

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Dolazim u Vrbas uskoro pa cu da obidjem i bunkere i rovove...

    Dotle ti pogledaj severnu i severoistocnu stranu Vrbasa... videces rovove... od Jovana Zvicera do prevodnice...

    Sa GE gledam i mislim... da li su bunkeri na mestima:

    4534'46.71"N
    1940'42.84"E

    4534'48.12"N
    1940'12.53"E

    4535'4.13"N
    1939'4.74"E
    Poruku je izmenio Invisibleman, 03.12.2009 u 08:26
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  11. #11

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Od JZ do prevodnice delom postoji jarak za koji kažeš da je bio rov ali je većim delom zatrpan, poznata su mi ova mesta na kojima misliš da su bunkeri,radio sam nekad na tom imanju.
    Kad dolaziš?
    Ako se dobro sećam i ovo bi trebalo da je bunker 45 32 56 22 19 40 36 19

  12. #12

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Citat slavkos kaže: Pogledaj poruku
    Od JZ do prevodnice delom postoji jarak za koji kažeš da je bio rov ali je većim delom zatrpan, poznata su mi ova mesta na kojima misliš da su bunkeri,radio sam nekad na tom imanju.
    Kad dolaziš?
    Ako se dobro sećam i ovo bi trebalo da je bunker 45 32 56 22 19 40 36 19
    Ne kažem ja... Karte tako pokazuju.

    Originalne dimenzije rova su: sirina 7m, dubina 3m.

    Još ne znam kada ću da dođem... ali pre ćer saznati sa foruma da sam bio tamo...
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  13. #13

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Znam mnogo više o Vojvodjanskoj mažino liniji, javi se pa ću ti objasniti.

  14. #14

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Juce sam tragajuci za bunkerima "novosadskog mostobrana" naisao na bunkere za koji jedan slovenacki strucnjak kaze da je 100% delo JNA i predpostavlja da su oni izgradjeni za vreme informbiro-a.

    Bunker


    Unutrasnjost bunkera


    Ipak, ove protivtenkovske prepreke, kod Instituta za ratarstvo i povrtarstvo (pu prema Sirigu) mogu se vezati za period Kraljevine Jugoslavije.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  15. #15

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Ovih bunkera ima napretek i u Banatu. Kod Srpskog i Novog Itebeja ima dva mosta na Begej Kanalu. Oba imaju po četiri bunkera.
    Ima jedan bunker ispred Sečnja iz pravca Zrenjanina, gde put preseca prugu. Okrenut je prema Rumuniji. I pruga i put idu prema istoku.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Najlepša Vojvođanska pesma
    Autor Nostromo u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 207
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:15
  2. "Vojvođansko pitanje"?
    Autor srb_crew u forumu Politika
    Odgovora: 118
    Poslednja poruka: 07.05.2012, 23:22
  3. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  4. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •