Četvorica u borbi za presto Crkve - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 27 od ukupno 27
  1. #16

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku
    Meni je sve jedno ko će biti patrijah.
    Nisam član crkve i stoga na mene takva odluka direktno ne utiče.

    Pa što se onda javljam na ovoj temi?

    Jednostavno zato da izrazim svoje gađenje naslovom.
    Odvratno uvredljivo.
    Od koga je, ni ne čudi me mnogo.

    P.S.
    Da ne bude zabune, mislim na Blic.
    Ali ja lično da sam postavljač teme ne bi samo kopirao naslov, ako mi je već takav članak povod za pisanje.
    Sto'no kaze Prever:

    Adrijene, nemoj da se duris
    vrati se..
    Gresila sam, priznajem..
    Dobro, nisam tukla pse, uzmi mi to kao olaksavajucu okolnost.

    I ja sam mislila o tome da naslov zvuci pomalo pregladijatorski za ovu temu ali reko' ako valja najcitanijem dnevnom listu u drzavi, valjace i nama. Uostalom, ovo je ona 'politickija' strana religije tako da su ovi termini prihvatljivi. Nisam neki vernik ali ni ne hulim..
    Naslov nije upisan munjom u kamenu, promenjljiv je i moderator ce odluciti sta ce sa njim.

    Sto se izbora tice.. Ne znam. Vremena su takva da je malo karijera u bilo kojoj oblasti na koje nije bilo pokusaja urusavanja i koliko god covek da se udubi, pogled cesto ne dosegne istinu..
    Naginjem ka Irineju..
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  2. #17

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Šta se to "Društvo oko nas" preselilo na "Religiju" ?

    I zašto je važno ko će biti patrijarh? Pogotovo ovim neverujućim?
    Zar će novi patrijarh da promeni ili sakrije Reči Hristove? Neće!
    Da li će da ih propoveda više ili manje nego što je to do sad činio? Neće!
    Da li će da utiče na neverujuće da postanu verujući? Neće!
    Hoće li verujuće inspirisati da još više u veri ojačaju? Neće!
    Hoće li učiniti da zlo i greh nestanu? Neće!

    Svaki čovek mora sam svojom slobodnom voljom i slobodnim izborom da uloži trud, kako bi se povezao sa Hristom i približio Bogu! Nijedan patrijarh to ne može učiniti za njega!

    A narod će svakako prepoznati ko je čovek a ko nečovek, kao što je i u patrijarhu Pavlu prepoznao velikog čoveka po moralnosti, ljudskosti, poštenju i karakteru, bio on patrijarh ili ne...

    S druge strane, ako je Srpska Pravoslavna Crkva zaslužila da na mesto patrijarha dodje čovek, tako će i biti...a ako je zaslužila da na mesto patrijarha sedne nečovek, i to će biti...Sve i svakome po zasluzi, kaže Bog! Niko nije imun, od pojedinca, porodice, društvenih zajednica, države... do crkve...
    Jer, crkvu kao gradjevinu čuvaju ljudi, ovakvi ili onakvi...a Pravoslavnu veru čuva Bog!

    I što se mene lično tiče, nijedna od opcija neće uticati na moju pravoslavnu veru u Boga, niti na znanje koje sam stekao tragajući za Njim...

  3. #18

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Citat Lilith_021 kaže: Pogledaj poruku
    Naslov nije upisan munjom u kamenu, promenjljiv je i moderator ce odluciti sta ce sa njim.

    Što se moderatora tiče, tema uopšte nije za religiju, previše je politike tu..a u pravoj religiji nema mesta politici, kalkulaciji, koristoljublju, moći..

    Ako vest o tome da se upokojio Patrijarh Pavle nije završila ovde, ne znam zašto bi i ova?!


    A naslov je sasvim odgovarajući za ono što se dešava..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  4. #19

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    ALO - Vasilije BOSS - Vladika iskoristio sahranu patrijarha za kupovinu u Beogradu

    Ne pise samo Blic o crkvenim licima, a ovaj tekst me je ostavio bez teksta.
    Kao da se pise o ljudima sa estrade...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #20

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    gledam komentare na sajtovima u vezi s ovom temom,ili u vezi intervjua s episkopom ovim,onim....
    kako su ljudi ,skriveni iza nadimaka,lako skloni ostroj kritici,ili iznosenju neproverenih informacija,ili donosenju povrsnih zakljucaka
    i uopste,kako smo kao narod skloni olakoj kritici drugih,a pri tom smatramo da je u redu ako se mi ne ponasamo po bozjim zapovestima,kako smo skloni da dovodimo u pitanje cinjenje neceg dobrog i kako s lakocomm prihvatamo tvrdnju o necem losem,bilo o kome,a posebno o poglavarima crkve

    navijam za Grigorija
    mozda "navijanje" niej adekvatna rec,ali eto....bilo bi mi milo da on bude novi Patrijarh
    ni u jednom intervjuu koji sam gledala ili citala nisam prepoznala notu egzibicionizma ili sujetnosti
    ostavlja na mene veoma dobar utisak
    ambicioznost ne bih tumacila kao losu osobinu ukoliko nije u sprezi sa gordoscu ili beskrupuloznoscu
    Ploviti se mora i bez broda ..

  6. #21

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Koga za patrijarha

    Da stado bira pastira


    Kad ih protresemo kroz sito, tek onda ih treba prepustiti izbornoj narodnoj volji i zlovolji, da vide šta im stado misli. Bilo bi tu iznenađenja više nego u finalu Farme. Neki bi izvisili kod vojvođanskih statutobranitelja, neki kod gej populacije, neki kod fanova Rolling Stonesa, neki kod ljubitelja kobasica, a neki kod roditelja maloletne muške dece. Nekima bi, s pravom, zasmetalo što su kandidati, svi odreda, apstinenti, koji su licemerno izabrali život bez seksa, pa preko polnih organa pastve apeluju na povećanje nataliteta



    Ako mene pitate, ja bih svakom kandidatu poturila poduži upitnik, kao onaj za pristup u EU, pa da vidimo da li mu je CV u skladu sa biblijskim moralnim kodeksom. Najviše bodova nosila bi pitanja; koliko ste narodnih kuhinja otvorili, koliko jaslica, sigurnih kuća za olešene vernice i nevernice; jeste li džipovani ili vozite nekog ubogog jugića, kako priliči čestitom Hristovom namesniku na zemlji; svetite li vodicu siromašnim eparhijanima za dž. ili im odrapite ultimativnu taksu; jeste li primali keš milodare od kriminalaca i ratnih zločinaca i jeste li milosrdniji prema ubicama nego prema samoubicama i zašto.


    Dakle, prvu postavu zasad čine; Amfilohije, Kačavenda i Irinej bački, a rezervne igrače; Jefrem banjalučki, Hrizostom žički, Irinej niški i Grigorije zahumsko-hercegovački.

    Pa, malo pobliže o favoritima..

    Iako ga jedni nazivaju pukovnik, a drugi Risto Sotona, meni je najživopisnije njegovo regularno svešteno ime koje, kako jedanput čuh, znači onaj koji vreba iz prikrajka. Dotični kandidat za patrijarha nije propustio nijednu šansu da zaradi poene i kod duhovnih i kod svetovnih oligarha. Utrpao se nezvan da drži posmrtno slovo Zoranu Đinđiću i Danilu Kišu, u saradnji sa vojnim vlastima posadio je opskurnu limenu crkvu navrh Rumije, Crnogorcima je, glede referenduma o nezavisnosti, kočijaški poručio ne pravi se pita od onoga, za Republiku Srpsku tvrdio da je najdivnija srpska zemlja, svjetionik i Pijemont cjelokupnog srpstva. Nije za bacanje ni činjenica da je član udruženja književnika Srbije i Crne Gore, te da ima odlične pozicije u bratskoj pravoslavnoj Rusiji.

    Ako je pokojni Paja, po sopstvenom duhovnom izboru, bio ekstremno skroman, čisti kokuz, Kačavenda se nije dao upecati na te isposničke fore. A i kakav bi to vladičanski dvor bio, kada se na njemu ne bi kraljevski uživalo?! Ko nije za sebe, nije ni za druge, bila mu je deviza još dok je stolovao u Tuzli. Kažu da je u tamošnji dvor uložio đavo i po para, ne bi li ga podzidao i učvrstio podlogu od tonjenja u basene soli. Čim se zapucalo, zbrisao je u Bijeljinu. Prema pisanju bosanske štampe, dao je da se poruši deset muslimanskih kuća u centru grada, da bi sagradio manastir i svoju grobnicu, te da je, nekoliko godina kasnije, sudskom odlukom, opština morala da isplati vlasnicima porušenih kuća 2 miliona KM sa kamatom.

    Irinej bački na Zapadu slovi kao najugledniji pravoslavni teolog, dok na Andrićevom Vencu ima dovoljnu specifičnu težinu da, kako se pokazalo, spreči razmatranje zakona koji je već ušao u proceduru. To je isti onaj Irinej kome smeta ulični karneval i dečji glasovi pod službenim prozorima, jerbo ne može da na miru telefonira, valjda Svevišnjem.

    Od rezervnih igrača, solidno se kotira Grigorije zahumsko-hercegovački, iako dijaspora, po pravilu, nije najbolja odskočna daska za najviši crkveni tron. No, budući da je dotični s Miletom Dodikom ko prst i nokat, a ovaj isti takav s našim BoTom, nije isključena mogućnost neke šire i dalekosežnije crkveno-svetovne strategije braće s dve strane krvave Drine. Štampa je o pomenutom, između ostalog, registrovala i sledeće; da je uputio javni poziv Mladiću i Karadžiću da se predaju, kritikovao ambivalentni stav SPC u vezi sa slučajem Pahomije, te osudio Filaretov nehrišćanski štrajk glađu na srbijansko-crnogorskoj granici. Legenda kaže i da se svojevremeno lično pobrinuo da Šešelj skine sa sebe ljagu hrvatskog porekla za koje su ga protivnici prozivali, donevši mu krštenicu iz nekog hercegovačkog manastira.

    Da u igranci oko izbora patrijarha ni vlasti neće sedeti skrštenih ruku, ne treba sumnjati. Podršku će, kao i do sada, dobiti najkooperativniji među njima.

    IZVOR
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  7. #22

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    A zar se novi patrijarh ne bira izvlačenjem iz šešira (ili tako nešto) između trojice sa najviše glasova? Znači, odlučiće sreća (čitaj: Bog).

    Lično, ne bih voleo da se odluči za Amfilohija jer me podilazi jeza od samog pogleda na tog čoveka.
    koji sveti duh će da bira? onaj crkveni? samo to nije sveti duh onda. sve je davno završeno na žalost sa crkvom nad kojom je Gospod ispisao ihavod-svrši se! izađi iz nje ,narode moj,povik je Gospodnji,da ne dođe na vas gnev ,kad Bog počne da joj sudi,za sva njena bezbožna dela!

  8. #23

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Rezultat izbornog sabora SPC neizvestan do kraja



    Nijedan kandidat nema većinu u Saboru





    Ž. Jevtić | 20. 01. 2010. - 00:02h | Foto: AFP |





    Glasanje na Saboru SPC, koji u petak bira novog patrijarha, biće veoma neizvesno jer nijedan od vladika koji slove za kandidate nema većinu dovoljnu da mu se ime nađe među koricama Jevanđelja.




    Dovoljno glasova, kako sada stvari stoje, nemaju ni mitropolit Amfilohije ni episkop bački Irinej, ali ni kandidati iz takozvanog bosankog kruga banjalučki Jefrem, novogračanički Longin ili istočnoamerički Mitrofan. Poput starijih arhijereja, ni oni mlađi koji se pominju, poput episkopa zahumsko-hercegovačkog Grigorija i budimljansko-nikšićkog Joanikija, nemaju glasove 23 člana Sabora.
    Otuda ne treba isključiti da bi za 45. patrijarha mogao biti ustoličen neko od arhijereja koji nije slovio za kandidata, ali i koji nema značajniju armiju vladika iza sebe. Ime takvog kandidata moglo bi da ispliva tokom zasedanja veoma neizvesnog izbornog Sabora kao kompromis među vladikama. Takvih kandidata nema puno, ali, prema procenama, to bi mogli biti vladika žički Hrizostom ili niški Irinej.
    Glasanje za naslednika trona trebalo bi prema odluci mestobljustitelja mitropolita Amfilohija da traje jedan dan, a da ustoličenje bude u nedelju u Sabornoj crkvi. Sa ovom odlukom naknadno se složio Sinod. Međutim, iako postoji takva odluka, to ne znači da će patrijarh i biti izabran prvog dana zasedanja u petak. Može se dogoditi da se za tako kratko vreme teško dođe do sva tri kandidata sa natpolovičnom većinom.
    Odluka da se patrijarh izabere prvog dana upravo je i doneta kako se ne bi krugovi glasanja ponavljali unedogled i kako bi se što više izbegli dogovori i lobiranja u glasanju.
    Kako niko nema dovoljno glasova, nije isključeno da neko od kandidata bude deo kompromisa na samom zasedanju Sabora ili pak da se neki od vladika kome se ime sa nedovoljno glasova ponavlja u više krugova pozove arhijereje da glasove koje su davali njemu usmere na nekog drugog - za koga smatra da ima više šansi da okupi natpolovičnu većinu.
    Iako su i pojedine vladike izjavile da u Crkvi ima više struja, najgrublje oni ipak mogu da se podele na dve grupe vladika. Razlikuju se u pristupu, ne samo kada je reč o crkvenim pitanjima već i društvenim. Tako se Sabor može podeliti na vladike koje su otvorene, spremne na dijalog i liberalne i one koje su konzervativne, ili čak veoma radikalne. Jezičak na vagi, to jest broj neopredeljenih vladika je veoma mali i reč je o petorici. Broj onih koji bi mogli da daju glas za nekog vladiku iz obe grupe dostiže najviše deset. Otuda je ovaj izborni Sabor i ko će biti izabran za patrijarha veoma bitan zbog pravca u kom će krenuti SPC - izolacije ili otvorenosti.
    Mitropolit Amfilohije koga u javnosti nazivaju i "pukovnik", međutim, u crkvenom smislu je u liberalnoj struji arhijereja. Otvoren za komunikaciju za drugim Crkvama i trenutno sa najboljim pozicijama u Moskvi. Međutim, njemu nedostaju glasovi druge grupe vladika, ali i onih koji se ne mogu nigde svrstati. Mitropolitu se mnogo toga zamera, a posebno kako je vodio Crkvu dok je patrijarh Pavle bio u bolnici. Poslednji događaj kada mu je poslata poruka o tome kako se procenjuje njegova uloga čuvara trona stigla je iz Žičke eparhije. Tamošnji vladika Hrizostom nije želeo da pročita božićnu poslanicu mitropolita jer se on potpisao kao da je već patrijarh.
    Međutim, mitropolit kada je reč o glasovima bolje stoji nego vladika bački Irinej. Vrstan teolog i kao takav veoma uvažen i u drugim Crkvama. On se vezuje za mnoge režime, kontakte sa vlastima, mada su mnogi skloni da tu njegovu osobinu nazovu - diplomatijom.
    Mitropolit crnogorsko-primorski i vladika bački ne mogu bez glasova radikalnih vladika da dostignu 23, što je potrebno da bi bili kandidati za patrijarha. Na najboljem putu i najbliže dovoljnom broju glasova su episkopi iz konzervativne struje - Jefrem, Longin i Mitrofan. Oni bi sa glasovima neopredeljenih vladika lako prošli. Međutim, matematika nije i stanje na terenu jer bar trojica od petorice neopredeljenih vladika nikada ne bi zaokružili Jefrema i Longina, dok bi o Mitrofanu, ukoliko im ovaj vladika predloži pre glasanja, razmislili.
    Vladika zahumsko-hercegovački Grigorije, koga bi deo javnosti najviše voleo da vidi za patrijarha, gotovo sigurno ne može da dobije glasove pojedinih vladika na čije je vođenje eparhija javno izneo zamerke. Oni njemu nisu spremni da oproste, a vladika je do sada više puta izjavio da smatra da u Saboru ima i boljih od njega. Za njega bi mogle da glasaju i pojedine umereno konzervativne vladike, ali je gotovo sigurno da ne može dobiti glas banatskog Nikanora ili mileševskog Filareta. Vladika budimljansko-nikšićki Joanikije, koji je u kao i vladika Grigorije u grupi episkopa koji su otvoreni i koji žele obnovu Crkve, nije se do sada zamerio nikome. I ukoliko bi se njegovo ime tokom Sabora isturilo, nije isključeno da bi i oni na koje se nije računalo zaokružili njegovo ime.
    Starije vladike koje mogu biti uzor i narodu, ali i delu Sabora su žički Hrizostom i niški Irinej. Čak i ako bi se kopalo po njihovim biografijama, teško bi se našla mrlja. Vladika Hrizostom je u grupi vladika koje se ocenjuju kao liberalne, a Irinej niški je tradicionalista. Međutim, niški vladika se od ostalih crkveno konzervativnih episkopa razlikuje po tome što i pored godina nije krut i prema svakodnevnim događajima se odnosi sa mudrošću.
    Prava trka očekuje se tek nakon prvog kruga glasanja, kada i oni koji su do sada ćutali i nisu se izjašnjavali čak ni u razgovoru sa ostalim vladikama zaokruže one za koje smatraju da će najbolje voditi Crkvu. Otuda nije čudo da ni same vladike u nezvaničnim razgovorima ne prognoziraju ko bi mogla biti trojica kandidata. To je trenutno podjednako neizvesno, kao i to ko će biti izvučen za patrijarha nakon čina priziva Svetog duha.


    Jedan od šest arhimandrita izvlači kovertu

    Nije beznačajno ni koji će monah izvlačiti kovertu sa imenom budućeg patrijarha. Već desetak dana u crkvenim krugovima se pominje arhimandrit Jovan Radosavljević, međutim, njegov izbor nije izvestan. Veoma mogući izbor je i otac Avakum (Rosić), iguman manastira Radovašnica u Šabačkoj eparhiji.
    Uslov za monaha koji izvlači koverat jeste da je u činu arhimandrita, da je iguman manastira, stariji i duhovnik. S tim zvanjima, ali i godinama, ima svega nekoliko monaha u Eparhijama koje su bliže Beogradu. Najčešće pominjani arhimandrit Jovan više nije u manastiru već je u episkopskim dvorima vladike bačkog Irineja zbog čega mu mnogi osporavaju pravo da izvlači kovertu. O tome će na kraju, u četvrtak uveče ipak odlučiti Sinod. Imena o kojima se razmišlja su otac Georgije, iguman manastira Blagoveštenje u Žičkoj eparhiji, a odakle je i otac Jovan. Uslovima odgovara i iguman manastira Lelić Avakum, ali i malo izvesni Venijamin iz Preobraženje i otac Dionisije iz Lipovca. Njihovo izbor je malo verovatan zbog njihovog radikalnog javnog angažmana.
    Iako bi pored monaha u oltaru dok izvlači kovertu trebalo da stoji i predsedavajući Saborom - u ovom slučaju vladika Lavrentije, pitanje ko će izvlačiti je bitno kako se naknadno ne bi bacila sumnja u izbor patrijarha. Procedura je sledeća: sinodska komisija za glasove stavlja na određeno mesto, kod predsedavajućeg, kovertu sa imenom kako se dođe do nekog od kandidata. Počinje molitva, tada se poziva monah, a koverte stavljaju u Jevanđelje.




    izvor:blic.rs

    ____________
    I may not be perfect but I'm always me

  9. #24

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Jedno nisam razumela.
    Sta podrazumeva izraz "radikalan" u danasnjoj crkvi?
    Da li je to neko ko zeli da stvari u Crkvi ostanu kakve jesu ili neko ko zeli da Crkva bude otvorenija,i prema drugim Crkvama i prema vernicima? Da li je to struja Amfilohija Radovica ili struja mladjih vladika koje zele da unesu promenu ?
    Ko je od vladika u struji radikalnih?
    Ploviti se mora i bez broda ..

  10. #25

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Dogodilo se na današnji dan.




    Vladika niški Irinej izabran je danas za patrijarha Srpske pravoslavne crkve, saopštila je SPC.



    Na konferenciji za novinare nakon izbora, episkop bački Irinej kazao je da misli, da je SPC dobila "dostojnog naslednika" patrijarha Pavla.

    KLIK

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  11. #26

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Citat ispravka kaže: Pogledaj poruku
    koji sveti duh će da bira? onaj crkveni? samo to nije sveti duh onda. sve je davno završeno na žalost sa crkvom nad kojom je Gospod ispisao ihavod-svrši se! izađi iz nje ,narode moj,povik je Gospodnji,da ne dođe na vas gnev ,kad Bog počne da joj sudi,za sva njena bezbožna dela!
    A-u. Ovo tek sad vidim.

    ZaJeBano...


  12. #27

    Odgovor: Četvorica u borbi za presto Crkve

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    A-u. Ovo tek sad vidim.

    ZaJeBano...

    tako kaže Gospodnja Reč.dvosekli mač.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Dve crkve!
    Autor Hriscanin u forumu Religija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 11.08.2011, 13:40
  2. Tata u borbi protiv bele kuge
    Autor Goga u forumu Porodica
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 07.11.2009, 23:01
  3. Donji veš u borbi protiv celulita
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 14.03.2007, 13:24

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •