Ledinačko jezero
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 35

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Ledinačko jezero

    Sasvim slučajno sam naišla na sledeću informaciju da se Ledinačko jezero isušuje.

    Verujem da su mnogi od nas bili na ledinačkom jezeru... Iskreno, zaista sam razočarana ovim predlogom... Umesto da od njega naprave turističku atrakciju, oni planiraju da ga isuše.

  2. #2

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Da znam za to, citao sam dosta o tome po novinama ,a misim da je bilo i na radiju.....
    Zgrozen sam i zao mi je sto se jedna takva prirodna lepota unistava, jeste da je nastala od ljudske tvorevine ( kamenolom ) ali opet tu je priroda uzela stvar u svoje ruke......
    Cela prica je krenula kada je , nazalost , doslo do odrona na jezeru i neki ljudi su bili povredjeni......ali ja ne bi tu krivio samo jezero i prirodu vec ljude na funkcijama koji nisu takvu lepotu ucinili sigurnijom,bezbednijom za posete i kupanje ali su se zato potrudili da je bas takvu kakva je sama nastala eksploatisu zarad svoje zarade. Pri tom mislim na naplacivanje ulaza za kupanje i one na brzaka sklepane stolove i sank za prodaju pica,pri cemu su svoj otpad ispustali bas u to isto jezero u sta sam se uverio licno. A da ne spominjem davanje celog jezera u zakup, e tu su se onda nasli razni dusebriznici da ga svojataju i isteruju pravdu ko sme da ubire taj zakup i kome pripada......
    Possibility of dream come true makes life worth living.....

  3. #3

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Necu da sudim da li je odluka prava ili ne, ali mi je jako zao ako ga isusuju. Bila sam samo jednom i potpuno me je osvojilo svojom lepotom i posebnoscu.
    ..
    Poruku je izmenio Lady in red, 02.08.2006 u 20:48

  4. #4

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Šteta. Mogli bi da organizujemo neke demonstracije povodom toga.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  5. #5

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Nazalost, nisam ni jednom bila na carobnom Ledinackom, te bi mi jos vise bilo krivo ako se ovo uradi ... iskreno se nadam da nece.
    Cula sam da je zaista prelepo ... pravo malo skriveno blago

  6. #6

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Citat Kunic kaže:
    Šteta. Mogli bi da organizujemo neke demonstracije povodom toga.
    A neka peticija?

  7. #7

    11 Odgovor: Ledinačko jezero

    nasa posla, opet i na zalost. takodjer mislim da ni demonstracije ni peticija ne bi nista rijesili, ali sam uvijek za tu soluciju, bar da se pokusa, ili da se skrene paznja javnosti na tu problematiku.

    ovaj dio mi je zapeo za oko... "Nasip koji ima funkciju brane je staro jalovište od odbačenog materijala, zemlje i kamena, koji nikako nisu predviđeni da „drže“ nivo vode na jezeru i to nije brana niti hidrotehnički objekat"...
    ja vec vidim rjesenje: naprave se proracuni i uradi se novi nasip. a nasip uopste nije komplikovan da se uradi (gledajuci sa gradjevinskog stajalista), a nije ni toliko skup. samo malo dobre volje...
    nattydread is coming to dinner

  8. #8

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Samo ce ga privremeno isusiti, koliko ja znam

  9. #9

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Zaista nisam dugo videla lepši prizor nego kad sam pre par godina u okviru Fruškogorskog maratona posetila Ledinačko jezero... Velika je šteta ako ga isuše...nadam se samo da to zaista nece biti sprovedeno...

  10. #10

    Sačuvajmo Ledinačko jezero

    Aktivisti Zelene mreže Vojvodine za nedelju dana prikupili su skoro 2.500 potpisa Novosadjana koji se zalažu za očuvanje Ledinačkog jezera. Kako za 021 navodi Radomir Delić iz Starih Ledinaca, za sazivanje vanredne sednice Skupštine Vojvodine neophodno je da peticiju potpiše 7.000 gradjana.

    Potpisi se prikupljaju da bi se pokrenula inicijativa u Skupštini Vojvodine za razrešenje direktora i članova Upravnog i Nadzornog odbora Nacionalnog parka Fruška gora, kao i da se to iskoristi kao glas naroda u toku javne rasprave koja će uslediti povodom projekta rekultivacije.

    Potpisivanje će se organizovati i na nekoliko punktova narednog vikenda na Fruškogorskom maratonu, a za 28. april kod izvora Zvečan, pošto je pristup Ledinačkom jezeru već više od mesec dana zabranjen, najavljen je i celodnevni program na kojem će učestvovati glumci, performeri i muzičari.

    Peticija se može potpisati na štandu Zelene mreže u Zmaj Jovinoj 4, svakog radnog dana od 17 do 20 h, a vikendom od 11 do 14 h.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  11. #11

    Odgovor: Sačuvajmo Ledinačko jezero

    Ledinacko jezero..sve je to lepo i krasno prija ocima..da nije nastalo kako je nastalo,prvo slucajno pa je koristilo za odlaganje problematicnog otpada dok je postojala samo vodau levom uglu platoa,pa posle bombardovanja Ledinacko jezero (raspitajte se od radnika kamenoloma ima ih jos zivih).Posecivala sam ga nekad pa i sad kad navratim u Ledince i unapred zalim..bili smo samo svedoci igre prirode,ona ide svojim tokom..

  12. #12

  13. #13

  14. #14

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Listala sam neke moje fotke i naisla sam na ove sa Ledinackog jezera. Joooj kako je bilo nekad lepo kupati se tamo.



    Sta se desilo sa ovim jezerom, jel ima neko informaciju?

  15. #15

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Austrijska firma Alas, neće moći da sprovede planirani plan rekultivacije kopa Srebro koji su nedavno predstavili, jer je on u suprotnosti sa uslovima koje je izdao Zavod za zaštitu prirode, saopštila je MZ Stari Ledinci.

    Greška austrijske kompanije je što su izradili plan rekultivacije pre dobijenih uslova, nepoštujući zakone ove zemlje, što je samo jedan od problema u kojima se našla strana kompanija, nakon što su dobili uslove od Zavoda.

    "Ono što je bitno istaći iz ove obimne dokumentacije koja reguliše kako i šta može da se radi na Ledinačkom jezeru, odnosno kopu Srebro, je to da se kop Srebro nalazi u Nacionalnom parku Fruška gora, da je kop većim delom u prostoru 2. stepena zaštite a tim prostorm je gotovo u potpunosti okružen a da je 3. stepenom zaštite obuhvaćen zapadni deo i pristupni plato. Takođe je navedeno da se u blizini kopa nalaze lokaliteti sa režimom 1. stepena zaštite, nekadašnji rezervati Zmajevac, Kraljeve stolice i Javornati do. Napominjemo da se Ledinačko jezero nalazi u težištu trougla koji čine navedena tri lokaliteta što mu daje posebnu vrednost. U nastavku se navodi da je višegodišnjim istraživanjima Zavoda za zaštitu prirode Srbije utvrđeno da područje kopa Srebro ima značajne prirodne vrednosti. Posebno se ističe prisustvo značajnih vrsta ornitofaune kao što su planinska crvenperka, žutarica, seoska lasta, zatim mišar, kobac, jastreb i soko lastavičar koje se gnezde po okolnim šumama", navodi se u saopštenju.

    Prema uslovima Zavoda, Alas ne može da eksploatiše planiranu količinu kamena, tako da će ova firma i ukoliko se upusti u rekultivaciju kopa, ostati bez planiranog profita.

    "Kada je tehnička rekultivacije u pitanju, iz uslova Zavoda za zaštitu prirode Srbije izdvajamo sledeće: Ukoliko proračun završnog nagiba kosina za istočno krilo ukaže, da se od sadašnje ivice kopa treba intervenisati u dubinu područja sa režimom 2. stepena zaštite, za više od 25-30 m i to u gornjoj zoni, od takvog rešenja se mora odustati", dodaje se u saopštenju.

    U obimnim uslovima se navode i detalji u vezi sa transportom kamena, biološkom rekultivacijom, kontrolom aerozagađenja, nivoom buke, što su dodatni problemi sa kojima kompanija tek treba da se pozabavi.

    Raša Delić iz MZ Stari Ledinci, kaže za Radio 021 da mu je drago što je naša država počela ozbiljno da se bavi pitanjima u vezi sa Nacionalnim parkom i navodi da je ovim uslovima Alas stavljen u mat poziciju. (Milan Srdić)

    Sjajna vest
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sotsko jezero
    Autor robins u forumu Srem
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14.03.2015, 21:14
  2. Jezero Provala - Vajska
    Autor zlaja u forumu Bačka
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 15.05.2011, 10:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •