Ledinačko jezero - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 35
  1. #16

    Sačuvajmo Ledinačko jezero

    Aktivisti Zelene mreže Vojvodine za nedelju dana prikupili su skoro 2.500 potpisa Novosadjana koji se zalažu za očuvanje Ledinačkog jezera. Kako za 021 navodi Radomir Delić iz Starih Ledinaca, za sazivanje vanredne sednice Skupštine Vojvodine neophodno je da peticiju potpiše 7.000 gradjana.

    Potpisi se prikupljaju da bi se pokrenula inicijativa u Skupštini Vojvodine za razrešenje direktora i članova Upravnog i Nadzornog odbora Nacionalnog parka Fruška gora, kao i da se to iskoristi kao glas naroda u toku javne rasprave koja će uslediti povodom projekta rekultivacije.

    Potpisivanje će se organizovati i na nekoliko punktova narednog vikenda na Fruškogorskom maratonu, a za 28. april kod izvora Zvečan, pošto je pristup Ledinačkom jezeru već više od mesec dana zabranjen, najavljen je i celodnevni program na kojem će učestvovati glumci, performeri i muzičari.

    Peticija se može potpisati na štandu Zelene mreže u Zmaj Jovinoj 4, svakog radnog dana od 17 do 20 h, a vikendom od 11 do 14 h.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #17

    Odgovor: Sačuvajmo Ledinačko jezero

    Ledinacko jezero..sve je to lepo i krasno prija ocima..da nije nastalo kako je nastalo,prvo slucajno pa je koristilo za odlaganje problematicnog otpada dok je postojala samo vodau levom uglu platoa,pa posle bombardovanja Ledinacko jezero (raspitajte se od radnika kamenoloma ima ih jos zivih).Posecivala sam ga nekad pa i sad kad navratim u Ledince i unapred zalim..bili smo samo svedoci igre prirode,ona ide svojim tokom..

  3. #18

  4. #19

  5. #20

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Listala sam neke moje fotke i naisla sam na ove sa Ledinackog jezera. Joooj kako je bilo nekad lepo kupati se tamo.



    Sta se desilo sa ovim jezerom, jel ima neko informaciju?

  6. #21

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Austrijska firma Alas, neće moći da sprovede planirani plan rekultivacije kopa Srebro koji su nedavno predstavili, jer je on u suprotnosti sa uslovima koje je izdao Zavod za zaštitu prirode, saopštila je MZ Stari Ledinci.

    Greška austrijske kompanije je što su izradili plan rekultivacije pre dobijenih uslova, nepoštujući zakone ove zemlje, što je samo jedan od problema u kojima se našla strana kompanija, nakon što su dobili uslove od Zavoda.

    "Ono što je bitno istaći iz ove obimne dokumentacije koja reguliše kako i šta može da se radi na Ledinačkom jezeru, odnosno kopu Srebro, je to da se kop Srebro nalazi u Nacionalnom parku Fruška gora, da je kop većim delom u prostoru 2. stepena zaštite a tim prostorm je gotovo u potpunosti okružen a da je 3. stepenom zaštite obuhvaćen zapadni deo i pristupni plato. Takođe je navedeno da se u blizini kopa nalaze lokaliteti sa režimom 1. stepena zaštite, nekadašnji rezervati Zmajevac, Kraljeve stolice i Javornati do. Napominjemo da se Ledinačko jezero nalazi u težištu trougla koji čine navedena tri lokaliteta što mu daje posebnu vrednost. U nastavku se navodi da je višegodišnjim istraživanjima Zavoda za zaštitu prirode Srbije utvrđeno da područje kopa Srebro ima značajne prirodne vrednosti. Posebno se ističe prisustvo značajnih vrsta ornitofaune kao što su planinska crvenperka, žutarica, seoska lasta, zatim mišar, kobac, jastreb i soko lastavičar koje se gnezde po okolnim šumama", navodi se u saopštenju.

    Prema uslovima Zavoda, Alas ne može da eksploatiše planiranu količinu kamena, tako da će ova firma i ukoliko se upusti u rekultivaciju kopa, ostati bez planiranog profita.

    "Kada je tehnička rekultivacije u pitanju, iz uslova Zavoda za zaštitu prirode Srbije izdvajamo sledeće: Ukoliko proračun završnog nagiba kosina za istočno krilo ukaže, da se od sadašnje ivice kopa treba intervenisati u dubinu područja sa režimom 2. stepena zaštite, za više od 25-30 m i to u gornjoj zoni, od takvog rešenja se mora odustati", dodaje se u saopštenju.

    U obimnim uslovima se navode i detalji u vezi sa transportom kamena, biološkom rekultivacijom, kontrolom aerozagađenja, nivoom buke, što su dodatni problemi sa kojima kompanija tek treba da se pozabavi.

    Raša Delić iz MZ Stari Ledinci, kaže za Radio 021 da mu je drago što je naša država počela ozbiljno da se bavi pitanjima u vezi sa Nacionalnim parkom i navodi da je ovim uslovima Alas stavljen u mat poziciju. (Milan Srdić)

    Sjajna vest
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  7. #22

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Raša Delić iz MZ Stari Ledinci, kaže za Radio 021 da mu je drago što je naša država počela ozbiljno da se bavi pitanjima u vezi sa Nacionalnim parkom i navodi da je ovim uslovima Alas stavljen u mat poziciju.
    I meni je neopsivo drago zbog toga

  8. #23

    Odgovor: Ledinačko jezero


    Ako su uspeli u tome da se jezero ne dira, neopisivo mi je drago.

    Ja sam se u jezero zaljubila na prvi pogled. Verujem da je i većina ljudi koji su ga posećivali, dok je bilo dozvoljeno kupanje. Jedino žalim za tim što nemam niti jednu fotografiju sa jezera.



    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

  9. #24

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Sjajna vest!!!

    A da li to znači da će biti opet kupanjca u toj lepoti?
    Poruku je izmenio simke, 26.10.2007 u 11:29 Razlog: izbačena ponovljena reč (opet)
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.

  10. #25

    Odgovor: Ledinačko jezero

    nemoj da bi neko dir'o ledinachko .... tamo sam prvi put ronj'o na vishe od 20 meteri
    & underpaid......

  11. #26

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Na zalost mnogih zaljubljenika, jos uvek traje borba za spas ledinackog jezera...Alas i njegovi zastupnici vode pravu borbu za nastavak rada kamenoloma, poslednja vest je da ce u tu svrhu peci i vola u centru Starih Ledinaca ne bi li potkupili stanovnike...Tuzno je sto vidim koliko su ljudi potkupljivi, jer mnogi prelaze na njihovu stranu.

    Evo jos jedna slika jezera, ali iz zimskog perioda:


  12. #27

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Moze li mi neko reci sta se desilo sa ovim jezerom?Dali je isuseno i ako nije moze li se tamo ponovo kupati?
    Србијо моја поносна буди!

  13. #28

    Odgovor: Ledinačko jezero

    nema kupanja... s proleca krecu da ga prazne, pa rasturaju.... uzas i tuga... neki bi morali, poput noja zabiti glavu u pesak, samo kad bi ti isti znali sta je stid

  14. #29

    Odgovor: Ledinačko jezero

    Letos sam otisao do jezera da se provozam,
    i kad se konacno "uzverao" do gore
    naisao sam na barikadu... nekakva ograda metalna
    preprecena preko puteljka...
    Onda mi je neki dedica koji ima vikendicu u blizini
    rekao da je jezero (kamenolom) u vlasnistvu neke
    kompanije i da su oni zabranili pristup...
    i to je bio kraj starog Shirkana...
    Eto, sad ce dobiti kompleks...

  15. #30

    Odgovor: Ledinačko jezero

    I meni se isto desilo. Bila sam, u najmanju ruku, zapanjena kada sam naletela na ogradu Nisam verovala sopstvenim ocima i bila sam strasno ljuta sto ni sa jedne strane (osim preko nekog brda) ne mozes prici jezeru, samo da uzivas u pogledu.... To im je u stvari i namera, sto ga manje ljudi gledaju- lakse ce ga preboleti

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sotsko jezero
    Autor robins u forumu Srem
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 14.03.2015, 21:14
  2. Jezero Provala - Vajska
    Autor zlaja u forumu Bačka
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 15.05.2011, 10:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •