Narkomanija-Igraj za život..
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18
  1. #1

    Narkomanija-Igraj za život..

    Sedim jutros u busu, chekam pochetak jednosatnog putovanja do posla, kasnim po obichaju... Bacim pogled kroz prozor, ljudi prolaze, vracaju se ili idu u prodavnicu ili vec biraju lubenice tu u piljarnici...
    Poguren, jedan lik vuche nekakva kolica i na njima neke kese, torbe ..nabacane .. Nosi neki prljavi sako, a neoshishana kosa mu se slepila za lice jer je vec u 8 sati temperatura dobrano preshla 20 stepeni.. ochi mu izbuljene i izgubljene ..jedva ide.. da ga ne znam rekao bih da je neki od onih mentalno retardiranih kloshara koje pushtaju chetvrtkom pa je malo produzio "dopust" ... Ali nije.. I ja molim boga da on ne udje u bus i da me ne vidi...jer znam shta ce da me pita.

    ..to mi je (bivshi) drugar, moje godishte...zajedno smo i u obdanishte ishli, zajedno pishali u pesku, gadjali kola blatom iz zzbunja, igrali rata i zmurke i sve shto je znachilo detinjstvo tada. A onda pochetkom srednje shkole smo prestali da se druzzimo.. Ja sam nashao svoje, a njega je nashlo njegovo drushtvo..

    Kazzu da je pravo sa vutre bio preshao na venu odavno..

    Bili su dobrostojeca porodica i iako su mu matorci razvedeni uvek su bili u boljoj situaciji nego mi ostali.. Jako retko sam ga vidjao zadnjih desetak godina i tek tu i tamo bih chuo shta se sa njim dogadja..

    Sinoc sam tek chuo da ga je rodjeni brat izbacio iz kuce.
    Sve je bilo "u redu" dok je para bilo.. 15 puta su ga slali na lechenje i on je opet pochinjao. Nije vredelo ni shto su ga zakljuchavali u kucu.. sa terase na drugom spratu spustio bi kanap..a lokalni bilmez, diler bi mu doturao robu.. Ali barem nije pravio probleme.. dok para nije ponestalo..
    Tada je pocheo da prodaje stvari iz kuce, zzicka pare po komshiluku na neke fore i priche.. chak je i upao preko terase zeni u stan nize, ne znajuci da je ova kod kuce ..i tako je najzad jutros zavrshio na ulici..

    Mislim da je to chak i jedna od manje crnih pricha sa tom temom, kad znam dokle to moze da ide.. kad im je kriza spremni su i da rodjeno dete prodaju..pa i da ubiju nekog za gram..

    Kako pomoci takvim ljudima? Shta da uradish kad provalish da ti je neko blizak otishao tom stranom, a znash da nikakvi razumni metodi ne funkcionishu? Koliko tu moze pomoci bilo kakvo razumevanje ili ne znam shta, ako on nije spreman sam sebi da pomogne?
      Vrh

  2. #2

    11 Odgovor: Igraj za zzivot..

    odgovore na ova pitanja, ne mogu dati. mogu samo da kazem sta mi je drugarica psiholog, koja radi sa ovisnicima rekla, a to je da ako osoba ne zeli sama sebi da pomogne, tj. da se skine, onda na zalost tu pomoci nema. moze joj se govoriti, pokusati da se pomogne, ali ako sama ne odluci da prekine sa tim, onda pomoci nema. ja sam se bas zaprepastila kad mi je to rekla, ali mi ona kaze da je to na zalost tako. znam da mi post uopste nije otpimistican, niti sta bih ti lijepo rekla, ali na zalost ispada da je tako, mada opet mislim da mozda i nije sve tako pesimisticno.
    nattydread is coming to dinner
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Igraj za zzivot..

    Ne morash da kazzesh nishta optimistichno. Optimistichnu varijantu on mora da izabere, a to nece uraditi dok se ne suochi sa time da mu je, u suprotnom, tu kraj i to pesimistichki da gore ne mozze. Ako ga je i za to briga u opshte...
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Igraj za zzivot..

    Hm... ne postji dzabe izreka: Jednom narkoman uvek narkoman.
    Da bi se izlecio mora da se on odluci na taj korak, ako je slabog karaktera onda nikad nece uspeti. Ali naravno i u tim odlukama je potrebno puno razgovarati sa tom osobom. Postoji procenat njih koji se izlece, pa se uvek treba nadati da mozda bas on pripada tom procentu....
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Igraj za zzivot..

    Citat goldie kaže:
    Postoji procenat njih koji se izlece, pa se uvek treba nadati da mozda bas on pripada tom procentu....
    Nazalost istina, procenat je veoma mali, dosuse metode koje se kod nas koriste nisu bas najsrecnije. Istina je da osoba mora sama doneti odluku, ali to je samo pocetak uzasno teskog i iscrpljujuceg procesa sa neverovatno mnogo patnje. Neophodno je tu jos mnogo stvari, podrska, terapija, savetovanje, integracija u realan zivot... ali realno je reci da nigde nepostoji lecenje koje ima narocito pozitivne rezultate.

    Jedna interesantna stvar je da kod nas dobre rezultate daje lecenje u okviru crkve u vidu kampova, sto je doduse razumljivo jel daje alternativu narkoticima u vidu religije, pa se narkomani pronalaze u samoj religiji i to cini odredjenu supstituciju za prethodnu zavisnost. Ove metode doduse imaju veliki broj kritika u smislu da samo menjaju objekat zavisnosti, ali sa druge strane vera propoveda u osnovi pozitivne stvari i u krajnjoj liniji ih nece ubiti kao sto narkotici najverovatnije hoce....
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Igraj za život..

    Stvarno ne znam kako im pomoci.........
    I ja imam slicnu pricu..... Drugovi od malih nogu , jos roditelji su nam bili prijatelji i druzili se pa preneli na nas ,onda se desilo nekako pa ziveli vrata do vrata ,sobe nam je delio zajednicki zid koji je delio ta dva stana...... Ali njegovi su se razveli jos dok smo bas bili klinci. Iako su mu roditelji bili veoma obrazovani ljudi on jedva osnovnu zavrsi a o srednjoj i da ne govorimo. Uvek se kacio za neka pogresna,sumnjiva drustva, tu nista nije pomagalo , taman se kao otrgne i onda smo se veoma intenzivno druzili a onda odjednom evo ga opet i ma koliko se trudili polako odgurne sve od sebe,izbegava .... Malo po malo i navuko se na iglu ..... kako ko ce ga znati....... razni pokusaji lecenja kod nas , zatvaranje u sobu , slanje u vojsku..... nista nije pomagalo... Posle svakog lecenja kao ok je,narocito posle slanja u Rusiju na lecenje, nema vise ....svi bi da pomognu, druzimo se ponovo kao nekad,a onda odjednom opet samo pocne sve nas oko njega da odbacuje i krene ponovo.....kako li ga samo ti dileri i ostali pacijenti nadju i obrnu nije mi jasno,kao da mu na celu pise sta je radio, i to bez obzira koliko ga nije bilo 6,8 meseci,godinu i po ,promene adrese svaki put , jednostavno nebitno.....
    Zadnje je bilo da mu je organizam otkazivao,bubrezi , jetra , pluca.... bolnicki aparati su ziveli za njega ......... vise ga nema......

    Zasto ..... ne znam.... da li je to bio njegov bunt protiv....ma ko zna cega? Ne razumem to, ne razumem unistavanje svog zivota,ljudi oko sebe.... radi cega sve to ? sta da se pokaze ili dokaze? Nema odgovora kao i sto nema pomoci ako bas oni to sami zele,u sta bas nisam siguran jer jos nisam upoznao nekog ko se skinuo,izlecio....samo sam cuo neke price.
    Possibility of dream come true makes life worth living.....
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Igraj za život..

    -Slazem se da od lecenja nema nista dok zavisnik ne kaze: ja sam Petar Petrovic, i ja sam narkoman, i resi se na odvikavanje. Zavistnost je stvar psihe, ona fizicka prestaje vremenom. Cenim da su manastiri dobar model koji bi drzava mogla da primeni (ee drzava), (cini mi se da ih na Fruskoj Gori biju). Dakle, da potpise da ce, cirka 5-10 godina, provesti na nekoj planini gde ce sa mudracima diskutovati o smislu zivota....
    -Zivot je reka
    -E reka
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Igraj za život..



    Sad sam se setila svog brata od tetke koga su sa 18 godina konacno poslali na odvikavanje i koji je u bolnici posle par dana umro od prevelike doze, jer su mu za tih par dana znatno smanjili dozu, a onda mi je dosao drug u posetu... i doneo mu drogu

    Brat moje koleginice sa faksa ocigledno ima istih problema, jer pokazuje takve simptome... sticem utisak da porodica bezi od problema, jer bi, jelte, bilo sramota da se sazna da im je sin narkoman... kakav primitivizam
    Gather ye rosebuds while ye may...
      Vrh

  9. #9

    Odgovor: Igraj za život..

    Citat HLEBmaster kaže:
    Bili su dobrostojeca porodica i iako su mu matorci razvedeni uvek su bili u boljoj situaciji nego mi ostali..
    Ima Dušan Radović jednu... "Tata mu puca od zdravlja, elegancije i uspeha.
    Mama mu je takođe divna, progresivna i aktivna. Njemu nije bilo teško da postane narkoman."

    Droga je opasan put, a heroin, specijalno. Dosta ljudi iz mog života je nestalo zbog istog. Neki ne hodaju više ovom zemljom, neki još uvek hodaju, ali sve sporije i sporije, a neki su se i izvukli. Među onima koji su uspeli najviše njih je otišlo u duhovne centre i ostalo tamo, u početku uz radne terapije, a sada već vrše i neke pravoslavne službe. Ali to je samo onaj procenat koji je HTEO sam sebi da pomogne. Nisu tu pomagale samo priče bližnjih, nikakvi psiholozi, jer ih onaj koji ne želi da čuje jednostavno NE ČUJE. U onoj poslednjoj fazi zavisnosti svaki će vam narkoman reći da želi da se izleči, jer ni njima više odavno nije lepo kad se puknu, niti osećaju nekakvo zadovoljstvo, samo je MORAJU uzimati, ili će ponavljati onu čuvenu "mogu da prestanem kad god hoću", pa se demantuju nakon petnaestak minuta... ili sutradan, zavisi kad su "prestajali" prošli put...

    Promena sredine dosta znači, takođe. Ali ozbiljna promena sredine. Moje komšije su tako spasle svoje dete. Dali otkaze na poslu, prodali gajbu expresno brzo, kupili neki kućerak u nekoj zabiti, i niko nema pojma gde su sem jedne komšinice. Čujem da su dobro, bave se poljoprivredom, a bivši narkoman već 15 godina kopa krompiriće i sve peva

    Između ostalih, ni najboljeg druga još uvek nisam izbrisala iz telefona, iako su nam se putevi odavno razišli. A jeli smo iz istog tanjira i spavali u istom krevetu, i svašta prošli, kao brat i sestra. Sve kao čekam da zazvoni. Zazvonio jednom, tražio pare. Dala sam mu i igrala na te prošle dane i drugarstvo. Mozak mu izgleda nije skroz ispran, pa je zvao i da te pare vrati, što mi je ulilo neku nadu, al' džaba... i izdahnuo mi jednom umalo na rukama, al' sam ga ubacila u korito od obližnje česme, uz pomoć jednog prolaznika, pa smo disali zajedno, sve brže i brže, samo da ne prestane... i govorila mu da je kukavica kad ne može da izdrži tih sedam dana koji nisu ništa gori nego običan grip, uz bolove koji su smešni naspram onih koje nanosiš onima koji te vole, da je srećan što još uvek nije zakačio ni hepatitis ni hiv, ali psihička zavisnost je mnogo intenzivnija, tako da su sve moje priče bile pišanje niz vetar... ili nisu... Poslednji put kad sam ga videla sakrio se iza drveta (nije mu teško, već je kao senka), grize ga nešto, pa i taj njegov gest nisam shvatila kao neznamkakav trenutni trip, već sam se opet ponadala... i bi mi drago u tom trenutku što ga nisam videla na zadnjim stranama politike, među onima što nikada više neće da gledaju televiziju, pa prođem pored drveta i u hodu kažem "Vidim te, bolidu, al' nemoj da izađeš"... i još čekam da zazvoni...

    Kako pomoci takvim ljudima?
    Teško, ali nikada im ne okretati leđa, iako ih se oko 50 % uvek vrati na taj put.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid

      Vrh

  10. #10

    Odgovor: Igraj za život..

    O blizim poznanicima necu ovaj put, zbog zavrsnih recenica. Ovo mi je negde najsveziji "slucaj" sa kojim sam se srela.

    Upoznala sam devojku koja je 4 godine provela u zajednici u inostranstvu. Vratila se pomalo pogubljena, ali cista i zdrava. Sa zeljom da zapocne potpuno novi zivot. Mlada, lepa, bez potrebe da razmislja o novcu. Posle sest meseci se srela sa bivsim deckom, sa kojim je bila pre odlaska u zajednicu. On se uopste nije menjao. Naprotiv. Ponovo je pocela da se zabavlja sa njim.
    Pre nekih mesec dana smo je sreli, sa gomilom stvari, kao u Lebovoj prici. Izbacili je matorci iz kuce, jer su skontali da je ponovo radila dop. Ispricala nam je neku potpuno deciju pricu opravdavajuci svoj postupak kako je ona izdrzala godinu dana cista, da je to uradila jer je bila preumorna i nije mogla da daje svoj maximum na nekom poslu koji je nasla, izvucice se za deset dana, evo bas ide po trodone... Naravno, i dalje radi dop.

    Uzas! Imala sam potrebu da je prebijem. Zar je toliko glupa!?!
    Da, za mene su to glupi ljudi, koji ne mogu da spoznaju sebe i izbore se sa svojim zeljama. Kukavice.

    Zaista, ako nece sami sebi da pomognu, niko im ne moze pomoci. Okrutno i realno. I da, ne osecam nikakvo sazaljenje prema narkomanima...
      Vrh

  11. #11

    Odgovor: Igraj za život..

    Sve više ljudi upada u taj začarani krug droge.Teško je i objasniti,a verovatno i uzalud,koji su razlozi koji su ih naveli na taj put.Imala sam prilike i da upoznam takve ljude.Sa nekima se čak i dan danas ponekad čujem.Jedna od njih je uspela i da se skine jer su joj roditelji skontali na vreme i zaveli totalnu diktaturu što je u njenom slučaju uspelo.Mada,u to vreme je imala samo 15 godina.Sada je čista iako je totalno paranoična i sludjena kojekakvim nebulozama.Da li je to posledica njenih bliskih susreta sa narkoticima,zaista ne znam.Mnogo je onih koji nisu uspeli,snalaze se za novac na sve moguće i nemoguće načine i opet nastavljaju putem bez povratka.U neku ruku ih sažaljevam u smislu da bih zaista volela da im pomognem,sa druge strane znam da bih trebala jednostavno da se okanem toga jer koliko god se ja i slični meni trudimo da ih iščupamo toliko se sa druge strane njihovi novi prijatelji trude da ih vrate na dno.Kažu da kampovi i pojedine ustanove koje imaju strog režim njihovih aktivnosti donekle i spašavaju sve one koji imaju volju za tim.A čini mi se da je upravo ta volja ključ uspeha.Niko od nas im nije u stanju pomoći onoliko koliko oni to sami mogu da učine.Valjda bi trebali da budemo nemi posmatrači koji su prisutni,poput senke,da oni znaju da mogu računati na nas ali da ipak moraju sami da se izbore sa zlom koje ih je snašlo.Jedino nam preostaje da se nadamo najboljem,...mada i ta nada lagano umire...
    I may not be perfect but I'm always me
      Vrh

  12. #12

    Narkomanija

    Narkomanija kao oblik zavisnosti od hemijskih sredstava uključuje kompulzivnu upotrebu sredstava koja izaziva i zavisnost od droge, a karakterišu je:


    - neodoljiva žudnja za nastavljanjem uzimanja droge - psihoaktivne supstance (tj. supstance koje menjaju stanje svesti, raspoloženje i ponašanje) prirodnog ili sintetičkog porekla;


    - dugim uzimanjem droge dolazi do porasta tolerancije, pa se količina droge povećava radi postizanja odgovarajućeg farmako-dinamičkog i psihološkog efekta;


    - psihička ili fizička zavisnost, ili i jedna i druga;


    - apstinencijalni sindrom, nakon prestanka uzimanja droge;


    - štetne posledice za pojedinca i društvo.



    Znatiželja, nezadovoljstvo i mladalačka pobuna protiv sveta, želja za prihvatanjem u društvu koje im imponuje, nesigurnost i nedostatak samopouzdanja samo su neki od stotinu razloga zbog kojih mladi ljudi počnu eksperimentisati s drogama.

    Roditelji, u večnoj trci da porodici osiguraju normalan život, mogu se naći u situaciji da ne reaguju na vreme. Ponekad se i roditelji koji misle da rade najbolje nađu pred zidom i užasnom spoznajom da se njihovo dete kocka sa budućnošću i životom.



    Zato, treba naći vremena i razgovarati, treba poznavati svoje dete. Baš kao što dete učimo o rešavanju drugih životnih problema i situacija, tako ne treba zatvarati oči ni pred drogama. Mladi čovek mora naučiti kakva mu zaista opasnost preti. Porodična sreća, pa i život mogu biti cena kojom se plaća zanemarivanje i pomisao Moje dete se ne drogira, to rade neka druga deca.


    Roditelji, po pravilu, kasno primete da im je dete zavisnik od droga. Deca koriste drogu i po nekoliko godina, a njihovi roditelji to saznaju, recimo, tek u poslednja dva meseca. Osim što su zauzeti i preokupirani borbom za osiguranje egzistencije, najčešće su roditelji "slepi za promene u ponašanju kod svoje dece". Štaviše, roditelji obično negiraju promene u detetovom ponašanju.



    Vreme počinjanja konzumiranja psihoaktivnih supstanci u proseku se pomerilo na oko 15 godina. Čak se kod sve mlađih i mlađih adolescenata, kod dece od 12, 13 ili 14 godina uspostavlja zavisnost ili zloupotreba uzimanja droga. S obzirom da adolescenti još nemaju sopstvenu organizovanu ličnost, oni žele da se identifikuju sa vršnjacima, da postanu deo plemena u kome neće da štrče ni na koji način.




    Ogromna je želja za dokazivanjem, ogromna je radoznalost adolescenta.


    Adolescent tek utvrđuje granice svojih mogućnosti. On ne zna koliko daleko može da trči, koliko može da voli, koliko može da podnosi bol. Jedna od njihovih važnih osobina je omnipotencija. Misle da mogu da ostvare sve što požele, da mogu da nadvladaju sve prepreke.

    Oni nisu svesni da se zavisnost uspostavlja brzo i da se iz nje izlazi veoma teško. Kao što je rekao Nathaniel Emmons:

    Navika je kako najbolji sluga, tako i najgori gospodar. Navika (habituacija) se u savremenoj literaturi svrstava u psihičku (emocionalnu) zavisnost.

    Psihička zavisnost je izmenjeno stanje organizma u kojem osoba oseća jaku potrebu za stalnim uzimanjem droge kako bi se zadržao osećaj dobrog psihičkog stanja i zadovoljstva. Pretežno psihičku zavisnost uzrokuju kokain, kanabis i neki halucinogeni. Ostali (opijati, amfetamini, neka sredstva za smirenje itd.) uzrokuju i psihičku i fizičku zavisnost, a samostalna fizička zavisnost je jako retka.


    Fizička zavisnost je rezultat tkivne, odnosno ćelijske adaptacije na drogu. Droga postaje deo poremećenog metabolizma zavisnika i u slučaju naglog prekidanja konzumacije droge dolazi do apstinencijalnog (psihoorganskog) sindroma. On se ispoljava žudnjom, vegetativnim sindromom i somatomotornim simptomima, a u retkim slučajevima i konvulzijama i psihotičnim fenomenima.


    Tolerancija na droge je stanje u koje organizam dolazi nakon dugotrajnog uzimanja tog sredstva pri čemu je za održanje dobrog funkcionisanja potrebno povećavati dozu. Za sredstva koja imaju slična svojstva i način delovanja javlja se kombinovana (ukrštena) tolerancija.



    Širenje zloupotrebe droga može se protumačiti na nekoliko načina. Posledica je širenja i jačanja međunarodnog kriminala sa povećanjem proizvodnje i ponude; promenom kvaliteta življenja i povećanim zahtevima koje moderno društvo stavlja pred čoveka.




    Rizične grupe



    Zloupotreba droge prisutna je u svim dobnim grupama, ali je ipak najrizičniji uzrast - adolescentno doba. "Krivci" za to su novi načini zabave, trendovi, pozitivni stavovi prema drogama, materijalistička filozofija, hedonistička orijentacija prema životu, povodljiv adolescentni karakter itd.

    Osećaj inferiornosti i nedostatak samopoštovanja; loše socijalne prilike u porodici, nedostatak roditeljske pažnje i ljubavi doprinose verovatnoći da će adolescent posegnuti za drogama.




    Psihodinamski faktori uzrokagf narkomanije


    Bitan etiološki (uzročni) faktor u pojavi narkomanije je poremećaj ličnosti. Teškoće prilagođavanja su različito uslovljene. Psihodinamske škole koje naročito studiraju patogenetske faktore društva koji uslovljavaju poremećaje ličnosti navode da su faktori međuljudske konkurencije, vrednovanje slabijeg i jačeg, povod za stvaranje psihičke tenzije i straha kao njene posledice.

    Taj strah iscrpljuje energiju ličnosti i dovodi do teškoća prilagođavanja. Odbrana od tog straha, svesno ili nesvesno ugrađenog u ličnost, može između ostalog biti i narkomanija.


    Prema tome, gledano sa psihološkog stajališta, narkomanija je simptom bolesti, a ne poseban entitet. Sa socijalnog stajališta, ipak je treba klasifikovati kao posebnu bolesnu reakciju, jer su njene asocijalne posledice specifične.

    Dok npr. veliki broj neurotika uspeva zadržati produktivan stav u društvu, narkomani u pretežnom broju slučajeva postaju asocijalni, naročito pasivnošću prema dužnostima koje društvo postavlja kao nužne (školovanje, posao, brak i dr.).


    Narkomanija se najčešće javlja kod sociopatskih ličnosti i karakternih neuroza. Kod narkomana, osnovni okviri ličnosti ispunjeni su gubitkom interesa za širu i užu okolinu, smanjenjem produktivnosti, postepenim opadanjem gipkosti psihičke energije.


    Zanimljivo je okupljanje narkomana. Oni u svoje grupe nerado primaju osobe koje ne uživaju u opojnim sredstvima. Ovo okupljanje, prema mišljenju nekih autora, ne potiče samo iz opreza prema vlastima, nego i odatle što interpersonalne veze narkomana imaju svoje posebne crte.

    Zbog njih, ulazak drugih osoba ugrožava homogenu klimu vlastite grupe, tako ugodnu narkomanima. Izdvajanje narkomana uslovljava i društvo, jer ih sa sociološke tačke posmatranja smatra asocijalnim i manje vrednim.




    Kategorije konzumenata


    Osobe koje uzimaju droge uslovno se mogu podeliti u dve grupe: u prvoj se nalaze tzv. "uspešni konzumenti" koji uzimaju droge u svrhu stimulacije i smirenja, a služe im kao pomoć u trci za materijalističkim ciljevima modernog društva (karijera i zarada novca). U drugu skupinu pripadaju oni koji beže od stvarnosti jer misle da su nesposobni za život, neuspešni i nedovoljno poštovani.


    Podaci o broju zavisnika moraju se uzeti s rezervom jer se do podataka može doći samo posredno, preko registrovanih zavisnika u medicinskim institucijama, preko smrtnih slučajeva izazvanih predoziranjem ili putem registrovanih kriminalnih aktivnosti.
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  13. #13

    Odgovor: Narkomanija

    Vrste droga

    Amfetamin i metamfetamin info



    ULIČNA IMENA
    spid, brzina

    IZGLED
    Pojavljuju se u obliku tableta različite boje, zatim kao smeđi ili bijeli prah, gorkog okusa, topljiv u vodi, ili u obliku providnih kristala sličnih ledu

    PORIJEKLO
    Proizvode se sintetski. Rijetko čist iznad 50%, ulični amfetamin se miješa sa kofeinom, dječjim puderom, aspirinom, glukozom, pa čak i običnim brašnom.

    NAČIN UPOTREBE
    Upotrebljava se gutanjem, šmrkanjem, pušenjem (metamfetamin) ili intravenskim putem. Djelovanje nastupa ovisno o načinu unošenja (trenutno nakon intravenskog unošenja i pušenja) i traje 3 – 4 sata kod amfetamina i 6-8 sati kod metafetamina.

    EFEKTI I RIZICI
    Istog su načina djelovanja i razlikuju se jedino u dužini i snazi efekata gdje je metamfetamin jačeg dejstva od običnog amfetamina. Pripadaju grupi stimulansa i efekte ostvaruju pojačavajući oslobađanje nekih normalno prisutnih signalnih supstanci u mozgu (ubrzano oslobađanje dopamina).

    Djelovanje na nervni sistem očituje se u povećanju psihomotorne aktivnosti što se vidi kroz smanjenje umora uz pojačanje pažnje i sposobnosti za motorne, oralne i pisane radnje. Pod uticajem ovih droga dolazi do sušenja usta, zjenice se šire, ubrzava se disanje i rad srca, raste krvni pritisak i tjelesna temperatura. Početak dejstva obilježen je osjećajem prijatnosti, povišenjem raspoloženja i euforijom uz rastući smisao za opštu dobrobit.

    Nakon unošenja droga intravenskim putem odmah se javlja snažna euforija koju ovisnici opisuju kao osjećaj sličan vrhuncu seksualnog užitka. Poslije početnog uzbuđenja slijedi tipično stanje uznemirenosti što, kod nekih pojedinaca, može dovesti do nasilnog ponašanja.

    Osobe pod uticajem amfetamina i metamfetamina postaju pričljivije i inicijativnije sa izraženim osjećajem samopouzdanja, spremne na bilo šta. Upadljiv je nedostatak apetita kao i potreba za snom. Prestankom djelovanja korisnici se osjećaju veoma depresivno, nemirno i jako umorno. Ponekad im je potrebno i po nekoliko dana za oporavak. Duža upotreba dovodi do razdražljivosti, iscrpljenja energetskog kapaciteta, impotencije, toksičnog delirijuma sa halucinacijama i iluzijama, posebno onim da razni insekti mile pod korisnikovom kožom.

    Ovisna osoba nema apetita, progresivno mršavi, koža je blijeda, hod nesiguran zbog vrtoglavice, javlja se podrhtavanje slično onom kod Parkinsonove bolesti. Postoji sklonost ka agresivnom i nasilničkom ponašanju i gubitku samokontrole. Česte su i misli o samoubistvu. Tolerancija na ove droge se razvija jako brzo što osobu koja ih koristi tjera na često ponavljanje uzimanja droge. Izražena je psihička ovisnost, naročito prema euforičnim efektima droga, dok su simptomi fizička ovisnosti slabo ili nikako izraženi.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA AKUTNOG KORIŠTENJA
    ubrzan govor, hiperaktivnost, pojačana komunikativnost, suhoća usta, žeđ, proširene zjenice.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA HRONIČNOG KORIŠTENJA
    obilno znojenje, neugodan miris, drhtanje ruku, sušenje usta, euforičnost, nesanica, razdražljivost, ekscesi vezani za seksualno ponašanje, gubitak apetita i fizičko propadanje, halucinacije, gubitak samokontrole, agresivno ponašanje, sklonost samoubistvu.

    Ekstazi



    ULIČNA IMENA
    eks, esktaza, ekser, X, golubica, vesela tableta, Adam

    IZGLED
    U upotrebu dolazi u obliku tableta različitih oblika, veličina i boja, često sa crtežima na njima (voće, ptica, zec).

    PORIJEKLO
    Pod pojmom ekstazi svrstano je više različitih hemijskih spojeva identičnog djelovanja: amfedoksamin ili MDA (3,4-metilendioksifenilizopropilamin), zatim MMDA (3-metoksi-4,5-metilendioksi-fenil-izopropilamin), te MDMA (3,4-metilen dioksimetamfetamin). Svi spojevi se dobijaju sintetski. Često se miješaju sa drugim supstancama na putu do krajnjeg korisnika. Tako je i sadržaj tableta koje se kupuju na ulici izuzetno nepouzdan i obično sadrži druge psihoaktivne supstance kao što su: kofein, efedrin, amfetamin isl.

    NAČIN UPOTREBE
    Uzima se gutanjem. Djelovanje počinje nakon 15-20 minuta od trenutka upotrebe i ukupno traje tri do šest sati.

    EFEKTI
    Svrstava se i u grupu stimulansa i u grupu halucinogena. Djelovanje ostvaruje pojačavanjem djelovanja nekih normalno prisutnih supstanci u mozgu (pojačano oslobađanje serotonina). Početak djelovanja, “coming up”, korisnici osjete kao zatezanje vilica, znojenje, sušenje usta, podrhtavanje i ubrzan rad srca. Krvni pritisak raste, kao i tjelesna temperatura. Može se javiti i mučnina. Dolazi do povećanja budnosti i energije, kao i potiskivanja žeđi, umora i sna. Javlja se živahnost i raste osjećaj bliskosti sa drugom osobom ili okruženjem. Zvukovi, boje i emocije izgledaju i doživljavaju se intenzivnije. Visoke doze ove droge dovode do slabije koordinacija udova i brzo micanje zjenica poznato pod nazivom nystagmus. Mogu se javiti i glavobolja, kao i bezrazložna agresivnost koju je teško obuzdati. Pod uticajem ekstazija moguće je plesati satima. Ovo povećanje fizičke aktivnosti, uz rast tjelesne temperature koji prati uzimanje ove droge, nosi opasnost od prekomjernog gubitka tjelesne tečnosti i pregrijavanja. Prestankom djelovanja javlja se osjećaj umora i depresije koji može potrajati satima. Korištenje ekstazija dovodi do razvoja tolerancije, umjerene fizičke i psihičke ovisnosti. Javljaju se konfuzija, stalni strahovi i depresivna stanja. Mogu se javiti slušne i vidne halucinacije, a u najgorim slučajevima paranoidna psihoza, teško psihijatrijsko oboljenje.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA AKUTNOG KORIŠTENJA
    odsustvo umora (dugotrajno plesanje), komunikativnost, glasan govor, široke zjenice, žeđ

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA HRONIČNOG KORIŠTENJA
    Promjene na nivou mentalnog funkcionisanja i poremećaji ličnosti

    Heroin



    ULIČNA IMENA
    H, hors, džank, dop, žuto

    IZGLED
    prašak smeđkasto-bijele boje, gorkog ukusa, topljiv u vodi. Boja mu ovisni o zemlji porijekla i supstancama sa kojima se miješa. Svjetlija boja ujedno znači i veću čistoću, po čemu se na prvi pogled mogu razlikovati svijetli-evropski i azijski, od tamnijeg - meksičkog heroina. Ulični heroin je pomiješan sa raznim praškastim supstancama, od mlijeka u prahu do strihnina, što će uticati na boju.

    PORIJEKLO
    Spada u grupu opijata i dobija se preradom iz opijumskog maka (Papaverum somniferum). Iz biljke se izdvaja sirovi opijum čije daljnje prečišćavanje za produkt ima morfijum. Nizom hemijskih reakcija iz morfijuma se dobija heroin koji ima slično ali znatno snažnije djelovanje i brži efekat nego morfijum. Miješanjem sa raznim supstancama koncentracija heroina se smanjuje tako da do krajnjih korisnika dolazi u koncentracijama od 3-8%

    NAČIN UPOTREBE
    Heroin se u organizam unosi šmrkanjem, pušenjem i injekciono (intravenski, subkutano, intramuskularno). Od načina upotrebe zavisiće brzina ispoljavanja efekata; od 10-15 minuta nakon šmrkanja ili pušenja do nekoliko sekundi nakon intravenskog unošenja u organizam. Zavisno od količine uzete droge, efekti heroina traju od tri do šest sati.

    EFEKTI
    Po načinu djelovanja svrstan je u grupu depresora centralnog nervnog sistema. Svoje djelovanje u organizmu heroin ostvaruje preko opioidnih receptora u mozgu i ono protiče kroz tri faze.

    Prva faza (flash) je kratkog trajanja. Odlikuje se početnom snažnom euforijom te osjećajem topline i blagostanja uz ubrzane otkucaje srca. Obilježava je i kutani erotizam, orgazam u trenutku aplikacije droge – flash. Osjećaj euforije može biti praćen crvenilom kože, suhoćom usta i otežalim ekstremitetima, kao i mučninom, povraćanjem te svrabom.

    Nakon početnih efekata, korisnici ulaze u drugu fazu (stondiranje) i narednih su nekoliko sati pospani, uz ugodan umor sa meditacijama. Mentalne funkcije su zamagljene efektima heroina na centralni nervni sistem. Srce sporije kuca. Disanje je opasno usporeno, što ponekad može dovesti do smrti.

    Treću fazu karakteriše ulazak u san, a poslije buđenja nastupa umor, odsustvo motivacije, depresivnost, tjeskoba, strah uz neodoljivu želju za ponovnim uzimanjem heroina.

    Kod svakog uzimanja heroina postoji rizik od predoziranja, jer se čistoća i količina droge ne može tačno znati. Heroin ima najjače svojstvo stvaranja ovisnosti, psihičke i fizičke, poznato do danas. U 97% korisnika ovisnost se javlja u roku kraćem od dvadesetak dana redovne upotrebe.

    Prestanak upotrebe kod ovisnika dovodi do pojave apstinencijalnog sindroma (sindroma povlačenja) čije simptome ovisnici opisuju kao najsličnije teškom gripoznom stanju: malaksalost, nemir, strah, bolovi u mišićima i kostima, insomnija (nesanica), dijareja (proljev), povraćanje, znojenje, groznica praćena ježenjem kože (“cold turkey”), grčevi u mišićima. Dužim uzimanjem javlja se tolerancija na uneseni heroin što tjera korisnika da upotrebljavaju sve veće doze uz koju se javlja malaksalost, uznemirenost, gubitak energije i ambicija što stimuliše uzimanje većih doza. Razvojem ovisnosti i tolerancije droga ispoljava sve manje efekata i ovisnici je uzimaju samo da izbjegnu javljanje neugodnih simptoma apstinencijalnog sindroma.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA AKUTNOG KORIŠTENJA
    uske zjenice, spušteni kapci,"vodenaste oči", pospanost (pokreti kljucanja pri kojima glava pada naprijed), nezainteresovanost za okolinu, tragovi uboda igle često sa krvnim podlivima i krvavim tragovima na odjeći.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA HRONIČNOG KORIŠTENJA izrazita neuhranjenost, boja kože je pepeljastosiva, lagano žutilo beonjača, ožiljci i površne venske tromboze na mjestima uboda, sužene zjenice, tamni kolutovi oko očiju, često je povraćanje, pospanost i nezainteresovanost za okolinu.
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  14. #14

    Odgovor: Narkomanija

    Inhalanti info




    ULIČNA IMENA
    Najčešće se zovu po imenima proizvoda u normalnoj prodaji

    IZGLED
    Materije u svakodnevnoj upotrebi: ljepila, plinovi, boje, sprejevi, sredstva za čišćenje, benzin, lak za nokte.

    PORIJEKLO
    Proizvode se industrijski. Proizvodi su namijenjeni svakodnevnoj upotrebi

    NAČIN UPOTREBE
    Upotrebljavaju se udisanjem isparenja (snifanjem, duvanjem). Najčešće korišenjem najlonske kese u koju se izlije proizvod nakon čega se kesa prinosi licu, te se njome pokriju nos i usta. Nešto rjeđe je udisanjem izlijevanjem na maramicu ili komad krpe kojima se prekrivaju nos i usta. Djelovanje nastupa nekoliko minuta nakon udisanja i traje tri do četiri sata.

    EFEKTI I RIZICI
    Inhalanti spadaju u grupu halucinogena. Inicijalni simptomi korištenja slični su onima kod alkohola: lagahna vrtoglavica, obamrlost udova, pojava dvoslika, halucinacije, otežao govor, nestabilna kontrola pokreta. Halucinacije su primarno vizuelne, u jarkim bojama i mogu se kretati od vrlo prijatnih do krajnje zastrašujućih i neprijatnih. Najčešće se doživljavaju u procesu udisanja, mada u rjeđim slučajevima mogu potrajati jedan do dva sata nakon završetka udisanja. Zjenice se šire, počinju nevoljni trzaji očnih jabučica u horizontalnom i vertikalnom pravcu. Dolazi do intenzivne zvonjave u ušima, a glavobolja može biti toliko intenzivna da dominira. Na ovo se nadovezuje stanje razdraganosti i euforije koje liči na pijanstvo - osoba gestikulira, tetura i posrće, nekritična je prema svojim mogućnostima. Pažnja je oštećena, a mogućnost izvođenja preciznih pokreta krajnje smanjena. Također, može doći do ispada agresivnosti kada je ponašanje bezobzirno i krajnje opasno po sebe i okolinu. Završetak djelovanja obilježen je postepenim iščezavanjem efekata, mogućom pojavom dremljivosti ili u najtežim slučajevima ulaskom u komu. Radi otrovnog djelovanja isparljivih materija na pluća, mozak, srce i krvne sudove moguća je trenutna smrt. Korištenje ovih materija dovodi do postepenog stvaranja blage tolerancije. Ovisnost u fizičkom smislu se ne stvara, ali je umjereni oblik psihičke ovisnosti prisutan.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA AKUTNOG KORIŠTENJA
    pospanost, prazan pogled, nasilničko ponašanje, smjenjivanje raspoloženja od euforije do halucinacija, intenzivan miris ljepila i boje koji se širi oko osobe, tragovi boje i ljepila na licu i odjeći.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA HRONIČNOG KORIŠTENJA
    ispucana i upaljena koža nosa i oko usana, upaljena sluznica nosa, konjuktivitis, upaljeni očni kapci, hronična upala disajnih puteva koja se očituje u čestom kihanju, bubuljice i ožiljci oko usta i nosa, konfuznost, čest gubitak apetita, uočljiv nagli pad tjelesne težine

    Kanabis





    ULIČNA IMENA
    Marihuana: trava, gandža, vutra, (ova droga ima preko 200 uličnih imena u cijelom svijetu).
    Hašiš: šit

    IZGLED
    Marihuana: liči na finije ili grublje izrezan duhan karakterističnog mirisa na sušeno sijeno čijim se gorenjem oslobađa jaki, lagano sladunjavi, miris zapaljenog suhog lišća.
    Hašiš: pločice, ponekad kuglice, različitih boja i veličina. Boja mu zavisi o zemlji porijekla: zelena-turski, tamnosmeđa-pakistanski, crna-afganistanski, crvena-libanski. Kanabisovo ulje: uljna otopina crne ili zelenosmeđe boje

    PORIJEKLO
    Marihuana: Preradom lišća i cvijeta (rezanje, sušenje, mljevenje) ženskih biljaka konoplje: Cannabis sativa, Canabis indica, Canabis ruderalis. Kanabis je jednogodišnja dvodomna biljka (muška i ženska) u obliku grma visokog jedan do dva metra. Dijelovi biljke pripremljeni za upotrebu sadrže 4-12 % aktivnog sastojka.
    Hašiš: Preradom smole (skupljanje, sušenje, oblikovanje) ženskih biljaka konoplje. Smola biljke pripremljena za upotrebu sadržava 40-45% aktivnog sastojka. Kanabisovo ulje: Preradom lišća, cvijeća i smole (potapanje).

    NAČIN UPOTREBE
    Marihuana: Upotrebljava se pušenjem, jedenjem, pijenjem čaja. Prvi je način najuobičajeniji kada se marihuana miješa sa duhanom i puši kao cigareta (joint). Još jedan od načina pušenja je pomoću običnih ili vodenih lula (nargile). Efekat se primjećuje nakon nekoliko udahnutih dimova dostižući maksimum nakon 15-30 minuta. Djelovanje jedne ispušene cigarete traje dva do tri sata. Popijena ili pojedena, marihuana ispoljava efekat nakon pola sata sa dužinom trajanja tri do šest sati.
    Hašiš: Upotrebljava se pušenjem, jedenjem. Kad se uzima pušenjem najčešće je to lulama, običnim ili vodenim (nargile) pomiješan sa duhanom. Kanabisovo ulje: Upotrebljava se pušenjem, jedenjem. Pušenjem se uzima tako da se natopi duhan.

    EFEKTI I RIZICI
    Proizvodi kanabisa svrstavaju se u grupu halucinogena, mada se, zbog raznolikih efekata koje izazivaju, ponekad uvrštavaju i u grupu depresora. Nekada djelovanje liči na početne efekte alkoholnog pijanstva. Aktivni sastojak droga je delta-9-tetrahidrokanabinol (THC) koji se nakon ulaska u tijelo, nošen krvotokom, veže za kanabinoidne receptore u mozgu. Najviše ovih receptora se nalazi u dijelovima mozga zaduženih za pamćenje, razmišljanje, koncentraciju, percepciju, osjećaj zadovoljstva, te koordinaciju pokreta. Stoga se javljaju poteškoće u kratkotrajnom pamćenju, smanjena sposobnost koncentracije i učenja, promijenjena percepcija stvarnosti i to osobito vremena (osoba ima dojam da vrijeme protječe puno sporije), povišenje senzibilnosti osjetila - osobito kada se radi o bojama, ukusu i muzici, zatim poremećaji ravnoteže i koordinacije pokreta, a pri uzimanju većih količina kanabisa može doći i do snažnih halucinacija. Rad srca je ubrzan, krvni pritisak povišen. Javlja se sušenje usta, oči su crvene sa proširenim zjenicama.

    Što se tiče utjecaja na raspoloženje i ponašanje, konzumiranje kanabisa izaziva euforiju sa hiperaktivnošću, pojačanom govorljivošću, osjećajem bezbrižnosti uz bezrazložno smijanje, ali isto tako može izazvati anksioznost i napade panike, a halucinacije mogu biti izrazito neugodne i zastrašujuće.

    Nakon završetka djelovanja korisnik pada u stanje drijemeža. Nakon prestanka efekata može se javiti amotivacijski sindrom - nedostatak bilo kakvog interesa i motivacije. Tolerancija na ove droge se ne razvija. Pri dužem uzimanju javlja se umjerena psihička ovisnost, a kod korisnika dolazi do gubitka inicijative, neaktivnosti, nesanice ili redukovane dužine spavanja. Prisutna je nebriga za spoljni izgled, ličnu higijenu i odijevanje, a rasuđivanje i pamćenje je djelimično oštećeno. Fizička ovisnost se ne razvija ili je prisutna u rijetkim slučajevima.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA AKUTNOG KORIŠTENJA
    crveni jastučići ispod očiju, proširene zjenice, spušteni kapci, zakrvavljene oči, bezrazložno smijuckanje, loša kordinacija pokreta, što često dovodi do povređivanja.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA HRONIČNOG KORIŠTENJA
    crvenilo i otok očnih kapaka, suhoća usta, problemi sa dišnim organima, alergije, gubitak inicijative, nesanica ili skraćenje dužine spavanja, problemi sa pamćenjem.
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

  15. #15

    Odgovor: Narkomanija

    Kokain, krek



    ULIČNA IMENA
    kokain: koka, snjeguljica, snješko, koki, koks
    krek: rocks

    IZGLED
    kokain: fini, bijeli, kristalni prah, topljiv u vodi.
    Krek: sitni, tvrdi grumenčići boje voska.

    PORIJEKLO
    Kokain: Ime droge potiče od riječi Khoka, što na jeziku Inka znači drvo ("božansko drvo") i dobija se ekstrakcijom iz lišća biljaka Erythroxylum coca (bolivijska koka) i Erythroxylum novogranatense v. truxullense (peruanska koka) kao 60 % kokain. Daljnjom obradom, preko niza hemijskih reakcija, ekstrahovanom se kokainu povećava topljivost u vodi i koncentracija. Kao krajnji produkt dobija se kokain hidrohlorid u koncentraciji od 99%. Krajnjem korisniku na ulici kokain dolazi u koncentracijama od 30% do 90 , pomiješan sa različitim materijama kokainu slične boje.
    Krek: Čisti kokain se ne može pušiti, jer ga visoka temperatura razara. Stoga je razvijena tzv. čista kokainska baza krek. Naziv je dobio po karakterističnom pucketanju koje se javlja prilikom gorenja. Ova droga se dija miješanjem kokaina sa amonijakom ili sodom bikarbonom čime se dobijaju grumenovi koji podnose više temperature.

    NAČIN UPOTREBE
    Kokain: Unosi se u organizam ušmrkavanjem, intravenskim putem i rijetko gutanjem. Brzina nastupanja efekata zavisi od načina unošenja: 3-5 minuta nakon ušmrkavanja. Efekti kokaina su kratkotrajni i traju od 30 do 60 minuta.
    Krek: Unosi se u organizam pušenjem, udisanjem isparavanja, rjeđe gutanjem. Efekti nastupaju nakon 6-8 sekundi i traju 10-15 minuta.

    EFEKTI
    Po načinu djelovanja kokain i krek se svrstavaju u grupu stimulansa centralnog nervnog sistema. Svoje djelovanje ostvaruje produžujući vrijeme djelovanja nekih normalnih signalnih supstanci u mozgu (blokada preuzimanja kateholamina).

    Postoje tri stadijuma dejstva ovih droga: euforični, konfuzno-delirantni i depresivni.

    Prvi stadij (euforični) se karakteriše subjektivnim osjećajem velike intelektualne moći, uz osjećaj smanjenja tjelesnog i mentalnog napora. Zjenice se proširuju, ubrzava se rad srca, sužavaju krvni sudovi i krvni pritisak raste. Također, povisi se tjelesna temperatura. Osoba pod uticajem kokaina ili kreka je izrazito brbljiva, vrlo impulsivna, uživa u osjećaju samozadovoljstva, preduzimljiva, te seksualno dezinhibirana.
    Drugi stadij (konfuzno-delirantni) se javlja povećanjem doze. Njime dominiraju halucinacije prijatnog karaktera u vidu smanjenja predmeta (liliputanske halucinacije), ali i iluzije, stanja anksioznosti, razdražljivost do pravih psihotičnih reakcija (kokainski delirijum).
    Treći stadijum (depresivni) se odlikuje apatijom, depresivnošću i smanjenom voljnom motorikom.

    Kokain ima svojstvo vrlo brzog stvaranja psihičke ovisnosti, sa vrlo slabim simptomima ili uz odsustvo fizičke ovisnosti. Kada jednom uzme kokain osoba ne može predvidjeti da li će nastaviti uzimati drogu ili ne. Efekti kokaina su kratkotrajni i traju od 30 do 60 minuta. Ovako kratko djelovanje dovodi do sve češćeg ponavljanja doza tako da se brzo razvija tolerancija.

    Glavna karakteristika kreka je brzi razvoj tolerancije, te psihičke i fizičke ovisnosti, zbog čega je mnogo opasniji od kokaina. Ovisnost se može razviti i nakon samo jednog uzimanja. Uzimanje kreka dovodi do kompletnog propadanja osobe u psihičkom i fizičkom smislu sa upadljivim odsustvom samopoštovanja i samokontrole. Ponašanjem ovisnika dominiraju tjeskoba, ekstremne oscilacije raspoloženja i osjećaj progonjenosti.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA AKUTNOG KORIŠTENJA

    veoma proširene zjenice, hiperaktivnost do iscrpljivanja zbog nedostatka osjećaja zamora, crvena sluznica nosa, ostaci bijelog praha na nosnicama i bradi.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA HRONIČNOG KORIŠTENJA u ponašanju vidljiv psihomotorni nemir, pojačane seksualne potrebe i nemogućnost suzbijanja istih, govorljivost, nebriga za vlastiti izgled, gubitak interesovanja za porodicu i prijatelje, iluzije i halucinacije.

    LSD



    ULIČNA IMENA

    trip, acid, kiselina

    IZGLED
    Pojavljuje se u raznim oblicima: bijeli prašak topiv u vodi i alkoholu, u obliku malih bijelih pilula ili prašaka u različito obojenim kapsulama, kao otopina bez okusa, boje i mirisa, u obliku bombona ili obojenih kocki šećera, u obliku drogom natopljenih komadića papira sa crtežima.

    PORIJEKLO
    Lizerginska kiselina je osnovno hemijsko jezgro koje se nalazi u svim alkaloidima iz raževe glavice (Secale cornutum), gljivice koja živi na klasju raži. LSD je jedan od mnogobrojnih polusintetskih derivata lizerginske kiseline. Proizvodi se sintetski.

    NAČIN UPOTREBE
    U organizam se unosi gutanjem tableta, kapsula, praškova i tečnosti, lizanjem papirića natopljenih drogom ili u vidu intravenskih injekcija. Nakon oralnog unosa efekat se primjećuje nakon 15 do 45 minuta, kod intravenskog unosa nakon 5 do 10 minuta. Djelovanje traje oko 12 sati, ponekad i do 24 sata, i ne može se zaustaviti. Dužina djelovanja se ne može predvidjeti jer ono ovisi o individualnom raspoloženju svakog pojedinca u trenutku uzimanja droge.

    EFEKTI
    Spada u halucinogene i predstavlja najpoznatiju drogu iz ove grupe. Svoje djelovanje u organizmu ostvaruje blokirajući funkciju jedne od normalnih signalnih supstanci u mozgu čiji je antagonist (inhibicija oslobađanja 5-hidroksitriptamina). Dovodi do promjena u misaonom procesu, njegovoj brzini, ali i sadržaju. Utiče na vizualne, slušne, taktilne, mirisne i druge doživljaje, a mijenja i osjećaj za vrijeme i prostor. Čak i malim dozama od nekoliko mikrograma uzimanje LSD prouzrokuje psihičke efekte i promjene u percepciji. Neugodne fizičke manifestacije djelovanja su rijetke i opisuju se kao nelagoda, mučnina, povraćanje, glavobolja i bolovi u tijelu.

    Niske doze ove droge obično daju efekte slične efektima marihuane, srednje doze dovode do halucinatornih i iluzionih fenomena, pri većim dozama nastaju kosmičko-magijske vizije nazvane još i kosmička realnost. Početak je obilježen euforijom sa jakim smijehom i koja se nastavlja u stanje onoga što korisnici imenuju kao dobar trip odnosno stanje relaksacije, opuštenosti, sreće, zadovoljstva, uz osjećaj proširenja spoznajnih mogućnosti. Zjenice se šire, može doći do slabog drhtanja ruku i problema sa ravnotežom. Javljaju se živo obojene vizije koje se vide zatvorenim očima, a izoštrava se i osjećaj za boje. Dolazi i do sinestezije, fenomena kod kojeg se zvukovi mogu doživljavati kao boje i obratno. Često dolazi i do depersonalizacije odnosno raspršivanja ega, što može prozrokovati jak emocionalni odgovor, od euforične sreće do paničnog straha. Osoba pod uticajem droge može imati dojam uvida u funkcionisanje unutarnjih organa i tjelesnih procesa, a razvija se i osjećaj da je moguća neverbalna komunikacija s drugim osobama. Nerijetko usljed djelovanja LSD dolazi do stanja kada osoba direktno percipira psihodinamičke procese u svojoj svijesti.

    Raspon raspoloženja koje izaziva LSD vrlo je širok: od ekstremnog zadovoljstva do jake anksioznosti. Upravo se u tome i krije opasnost, jer se katkada ne može prekinuti haluciniranje koje može potrajati više sati.Istovremeno, osoba ima iskustvo užasnog straha koji ne može izbaciti iz svoje svijesti. Ova neugodna iskustva, loš trip, mogu se ispoljiti kao panika, depresivno stanje ili konfuzija.

    Kod LSD-a se razvija umjerena psihička ovisnost i tolerancija, dok je fizička ovisnost slaba ili ne postoji. Čest fenomen koji prati uzimanje ove droge je i flash back, povratna psihotična reakcija, koji se karakteriše ponovnim javljanjem dijela ili svih efekata droge ili tripa- danima, mjesecima, pa i godinama poslije poslednje uzete doze. Ovaj fenomen traje nekoliko sekundi tokom kojih se nevoljno, spontano, vraćaju halucinatorni efekti i obično se javlja nakon jačeg uzbuđenja ili prilikom uzimanja droga.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA AKUTNOG KORIŠTENJA
    nepovezan govor, nagla izmjena raspoloženja (smijeh - plač), bijeg od ljudi, nesnalaženje u vremenu i prostoru. Kod višekratnog konzumiranja u kratkom vremenu javljaju se još: jak tjelesni miris, nepredvidljivost ponašanja, suicidalne sklonosti.

    NAJČEŠĆI ZNACI RASPOZNAVANJA HRONIČNOG KORIŠTENJA
    Ne opažaju se karakteristične tjelesne promjene, a psihičke promjene su izražene.
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth
      Vrh

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Život je lep kada...
    Autor Neuhvatljiva_ u forumu Pričaonica
    Odgovora: 913
    Poslednja poruka: 09.07.2017, 15:06
  2. Narkomanija
    Autor holo u forumu Zdravlje
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 22.09.2012, 20:02
  3. Normalan život
    Autor Goga u forumu Psihologija
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 27.03.2010, 20:46
  4. Igre za zdrav život
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 05.07.2009, 22:24
  5. Život u gradu ili život na selu?
    Autor yige_gui u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 04.12.2008, 13:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •