Fiskalizacija
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 37
  1. #1

    Fiskalizacija

    Nedavno plaćam frizerki, a ona me uljudno moli da sačekam fiskalni.
    A danas pročitam ovo:
    Citat 021 kaže:
    Sudovi će naredna tri dana biti blokirani, jer niko od 670 advokata iz Novog Sada, odnosno oko 1.600 advokata u celoj Vojvodini neće zastupati klijente, niti će prisustvovati ijednom ročištu.
    Razlog štrajka je tretman advokature u našoj zemlji, a uvođenje fiskalizacije je samo neposredan povod, rekao je za Radio 021 predsednik Advokatske komore Vojvodine Branislav Vulić.
    ....
    Vulić kaže da advokatura predstavlja pružanje pravne pomoći građanima, a ne trgovačku i zanatsku uslugu, te kaže kako se fiskalizacijom narušavaju osnovna ljudska i građanska prava. Smatra da bi se videli poverljivi podaci koji se poveravaju advokatima. "Nije stvar u tome da li advokati treba da polažu račun kao poreski obveznici. Advokati nisu iznad prava i države i drugih poreskih obveznika. Po ustavu advokatura je pružanje pravnih usluga, a ne trgovina i uslužna delatnost, kako to tretiraju poreski organi to je bitna razlika", navodi Vulić.
    Predsednik Advokatske komore Vojvodine ne spori da neki advokati žive na visokoj nozi, ali tvrdi da je to mali broj. Napominje da ni u drugim evropskim zemljama advokatura nije fiskalizovana, te dodaje da su izmene uredbe tražili kod nadležnih državnih organa, ali su ekspertsko mišljenje tražili i od najznačajnijih međunarodnih profesionalnih organizacija, Saveta advokatskih komora Evrope i Međunarodne unije advokata.
    Ukoliko ovaj trodnevni protest ne urodi plodom, advokati najavljuju potpunu obustavu sve do promene zakona o klasifikaciji delatnosti i donošenja uredbe o šifrarniku gde će se advokatura pomeriti u druge delatnosti, a ne da bude među uslužnim delatnostima. Predsednik Advokatske komore Vojvodine kaže da je njihova delatnost deo pravosuđa a ne trgovine.
    A onda malo guglam, pa dođem do ovoga
    Citat Blic kaže:
    Osim što znači stavljanje advokature pod kontrolu izvršne vlasti, fiskalizacija na posredan način ugrožava osnovne principe ove profesije garantovane Ustavom i zakonom o advokaturi. Pre svega, princip nezavisnosti profesije koja se, kako kažu u EU, samoreguliše. Ugrožava se i princip profesionalne tajne. Finansijski inspektor koji kontroliše fiskalne račune može da traži uvid u predmet da bi proverio koje su radnje obavljene i samim tim da dođe do određene dokumentacije koja ne može biti predmet finansijske kontrole, jer je možda BIA namestila kontrolu preko svog isturenog radnika. A nije dozvoljena ni sama sumnja da je to moguće da se desi - kaže za "Blic" Dragoljub Đorđević, predsednik Advokatske komore Srbije. Po njegovim rečima, finansijski inspektor može da zabrani advokatu rad do dva meseca, a da advokat nema pravo žalbe na tu odluku, pa bi klijenti koji su u hitnim postupcima, kao što je pritvor, mogli da ostanu bez adekvatne pravne zaštite, što bi narušilo ustavni princip na fer i pravičnu odbranu.
    Dakle, advokati pružaju usluge, u Zakonu su kategorizovani kao uslužna delatnost, ali oni kažu da ne pripadaju uslužnoj delatnosti.
    Finansijska inspekcija od advokata može da dođe do podataka iz predmeta i time ugroze profesionalnu etiku advokature. Zanimljivo, i zdravstvo se fiskalizuje, ali im ne preti takva opasnost.

    Nisam baš sigurna da je frizerki potrebna fiskalna. I taksisti. Mada, mislim da je državi potrebno mnogo manje sive ekonomije.
    Ali, ovo.
    Da li su advokati iznad drugih? Ili samo to pokušavaju da budu?
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  2. #2

    Odgovor: Fiskalizacija

    Nedavno sam platio advokatsku uslugu, obzirom da nisam hteo da varam sopstvenu firmu, resio sam da platim iz svog dzepa. Nije mi dala fiskalni racun!!!
    Ako ja moram imati kasu, moraju i advokati, jeste usluga i ako je imaju pekari, taksisti, frizeri, moraju i advokati.
    I ne kupujte Galeb kase, nepouzdani su!





    Sad sam im rekao, haw, haw, haw!


    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #3

    Odgovor: Fiskalizacija

    Ne vidim zašto bi advokatura bila izuzeta iz procesa fiskalizacije, naročito ako je u pitanju samo razlog poverljivosti podataka. Naravno da je ta poverljivost važan faktor, ali to što policija može doći do podataka koji je ugrožavaju, ne znači da hoće. Ovim se sprečava mogućnost da advokati svoje usluge naplate "ispod žita", mimo bilo kakvog kodeksa profesionalne etike.

  4. #4

    Odgovor: Fiskalizacija

    Pa i naplaćuju većinu "ispod žita"...imala sam priliku da vidim tu predaju koverata, to "legalno" poslovanje tih koji se bore za pravdu.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  5. #5

    Odgovor: Fiskalizacija

    Kako reče predsednik Advokatske komore (Srbije ako se ne varam), nigde u svetu nije ni bilo pokušaja da se uvede fiskalizacija kada su advokati u pitanju, pa i ovde ništa neće biti od toga.

    Borović: Blokiraćemo pravosudni sistem!
    Advokat Borivoje Borović kaže da je fiskalizacija u advokatskim kancelarijama nemoguća i da će advokati svojim štrajkom blokirati ceo sudski sistem u Srbiji.
    - Fiskalizacija je apsolutno nemoguća i to je jedan pokušaj vlasti da disciplinuje advokate i podržavi advokaturu. Mi imamo sve moguće mehanizme da ih sprečimo. Advokati će u situaciji pritiska vlasti i uvođenja fiskalnih kasa potpuno blokirati pravosudni sistem Srbije, jer želimo da sprečimo da se jedino srpskoj advokaturi uvedu fiskalne kase - kaže Borović.
    I mislim da je tu sve rečeno. Pardon, mali dodatak:

    "S obzirom da nigde u Evropi ne postoje fiskalne kase u oblasti advokature, Ministarstvo pravde smatra da je takav režim neprimenjiv i da postoje bolji načini kontrole prihoda i naplate poreza od advokata koji bi bili i celishodniji i efikasniji", rekao je Homen Tanjugu.

    Ministarstvo daje punu podršku Advokatskoj komori i iniciraće pred Ministarstvom trgovine i Vladom Srbije da se izmeni vladina Uredba o određivanju delatnosti koje su u obavezi da evidentiraju ostvareni promet putem fiskalnih kasa, naglasio je on.
    Tako da ljudi, što niste išli u advokate...



  6. #6

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Tako da ljudi, što niste išli u advokate...
    Lepo je meni govorio tata, sine budi lekar ili advokat, no ja sam bio vec i onda vrlo pametan...




    Elem, tamo u kikindi neko svesteno lice preti drzavi, ovde sad advokati prete, bit ce da drzava nije suverena i ugrozena je od svojih gradjana?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #7

    Odgovor: Fiskalizacija

    E pa dragi moji advokati mnogi su mi i prijatelji.I vas ceka fiskalizacija jer vase troskove iz glave niko ne moze da kontrolise.Svaki advokat druga tarifa.Neka bude tako ali platicete porez.To sto strajkuju nece im pomoci.
    U koliko drzava prihvati njihove zelje onda treba ukinuti fiskalizaciju svuda.Ali do toga nece doci jer bi to bio kolaps

  8. #8

    Odgovor: Fiskalizacija

    Čekajte malo ljudi, nije baš sve tako jednostavno.

    Advokatske usluge nisu isto što i frizerske, recimo. Iz više razloga.

    Za razliku od mnogih drugih profesija, advokati su obavezni članovi Advokatske komore. To znači da bez Komore ne mogu da budu advokati. Komora štiti interese profesije sa stanovišta nekih kriterijuma koji vama, ili meni, mogu biti diskutabilni. Komora kontroliše sve - od nečije podobnosti za bavljenje advokaturom (čime se štite interesi klijenata), do visine naknade za pojedine advokatske usluge (štiti se sopstveni položaj). Komora može i da oduzme licencu advokatima koji prekrše neko od usvojenih pravila.

    Druge profesije nemaju ovakvu vrstu Komora, a trebalo bi. Lekari imaju neku imitaciju Komore koja služi samo zaštiti sopstvenih interesa. Kozmetička komora.


    Visina propisanih tarifa u najvećem broju slučajeva ne odgovara samim advokatima. Ne zato što su niske, nego suprotno - smatraju ih previsokim. Većini advokata. I zbog toga često naplaćuju niže tarife, a nekad rade i "pro bono" (milom ili silom prilika). Narod, prosto, nema para, pa moraju da se prilagode uslovima. Kada se tome doda da se većina sporova godinama razvlači po sudovima i da je dinamika naplate neizvesna, a fiskalna godina veoma izvesna, jasno je zašto se advokatima ne dopada ideja o uvođenju fiskalnih kasa. Da ne bi morali da plaćaju porez na ono što još nisu naplatili.

    Pored toga, za razliku od nekih drugih profesija, advokatske usluge ne mogu nikako da se sakriju i premeste u "sivu zonu". Iza svake advokatske usluge ostaje papir sa pečatom. U sudu. Vrlo merljivo, pogodno za evidenciju, pa samim tim i kontrolu i zato nema potrebe za uvođenjem fiskalnih kasa.

    Još samo ovo i da ne davim više - ne bih advokatima virila u džepove. Svako ceni svoj rad i o visini naknade za pojedine usluge moglo bi se naširoko diskutovati. Problem je što se procena najčešće vrši sa stanovišta učinjene usluge, a ne i godina potrebnog školovanja za postizanje izvesnih veština. Troškovi školovanja su, takođe, posebna priča. Msm, u krajnjem slučaju, svako može sebe da zastupa na sudu, kao što može i sam sebe da ošiša, popravi auto, ili okreči kuću.
    ...

  9. #9

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat Shveca kaže: Pogledaj poruku
    Čekajte malo ljudi, nije baš sve tako jednostavno.

    Advokatske usluge nisu isto što i frizerske, recimo. Iz više razloga.

    Za razliku od mnogih drugih profesija, advokati su obavezni članovi Advokatske komore. To znači da bez Komore ne mogu da budu advokati. Komora štiti interese profesije sa stanovišta nekih kriterijuma koji vama, ili meni, mogu biti diskutabilni. Komora kontroliše sve - od nečije podobnosti za bavljenje advokaturom (čime se štite interesi klijenata), do visine naknade za pojedine advokatske usluge (štiti se sopstveni položaj). Komora može i da oduzme licencu advokatima koji prekrše neko od usvojenih pravila.

    Druge profesije nemaju ovakvu vrstu Komora, a trebalo bi. Lekari imaju neku imitaciju Komore koja služi samo zaštiti sopstvenih interesa. Kozmetička komora.


    Visina propisanih tarifa u najvećem broju slučajeva ne odgovara samim advokatima. Ne zato što su niske, nego suprotno - smatraju ih previsokim. Većini advokata. I zbog toga često naplaćuju niže tarife, a nekad rade i "pro bono" (milom ili silom prilika). Narod, prosto, nema para, pa moraju da se prilagode uslovima. Kada se tome doda da se većina sporova godinama razvlači po sudovima i da je dinamika naplate neizvesna, a fiskalna godina veoma izvesna, jasno je zašto se advokatima ne dopada ideja o uvođenju fiskalnih kasa. Da ne bi morali da plaćaju porez na ono što još nisu naplatili.

    Pored toga, za razliku od nekih drugih profesija, advokatske usluge ne mogu nikako da se sakriju i premeste u "sivu zonu". Iza svake advokatske usluge ostaje papir sa pečatom. U sudu. Vrlo merljivo, pogodno za evidenciju, pa samim tim i kontrolu i zato nema potrebe za uvođenjem fiskalnih kasa.

    Još samo ovo i da ne davim više - ne bih advokatima virila u džepove. Svako ceni svoj rad i o visini naknade za pojedine usluge moglo bi se naširoko diskutovati. Problem je što se procena najčešće vrši sa stanovišta učinjene usluge, a ne i godina potrebnog školovanja za postizanje izvesnih veština. Troškovi školovanja su, takođe, posebna priča. Msm, u krajnjem slučaju, svako može sebe da zastupa na sudu, kao što može i sam sebe da ošiša, popravi auto, ili okreči kuću.
    ...u startu da se zna...boli me tuki da li ce im uvesti fiskalne kase...ali interesantna mi je njihova "odbrana" od fiskalizacije...beze kao djavo od krsta...nema to veze ni sa cim drugim osim sa debelim parama,koje dobijaju za svoje usluge...kakve komore,qrci i palci...npr...sam ulazak u kancelariju je 100 evra...da ne pricam ako je klijent neko ko je ucinio neko tesko krivicno delo...debelo se naplacuje...a naravno,ne navode se prave cifre pri placanju poreza...ende(by Stevo Zigon u Otpisanima)...
    ...hell ain't a bad place to be......

  10. #10

    Odgovor: Fiskalizacija

    Само да се сложим са високопоштованим господином Ангусом, и да кажем да је реч "фискализација" неприлична и бесмислена у овом контексту.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #11

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ... ako je klijent neko ko je ucinio neko tesko krivicno delo...debelo se naplacuje...

    Pa... ne bih baš da zalazim u detalje, vrste i cenu pruženih advokatskih usluga...

    Recimo ovako - moj ćalac (dok je bio živ) nije takvima ništa naplaćivao. U stvari, vrlo brzo ih je ispraćao iz ofisa uz objašnjenje da se ne bavi teškim krivičnim delima. Čak ni kada pištolj slučajno opali...
    Ali je zato u parnicama (ljakse svađama , uglavnom) i u radnom pravu bio neprevaziđen...

    Plaćanje je bilo po dogovoru, u prvom slučaju (ljakse svađe ), a u drugom - samo ako spor dobije. Često je radio i za dž (razvodi), valjda zato što mu to nije bio posao, već penzionerska zanimacija. Ko bi ga znao...
    ...

  12. #12

    Odgovor: Fiskalizacija

    I sve si ti nama lepo ispričala samo si temu promašila


    Ne vidim razlog zašto bi im smetala fiskalizacija ako nisu u sistemu PDV-a ili im zato i smeta jer bi time ispunili uslov da udju u PDV?
    Ako je to razlog onda im treba uvesti kase što pre, država će lepo da se opari.

  13. #13

    Odgovor: Fiskalizacija

    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #14

    Odgovor: Fiskalizacija

    znam neke ljude koji su bili prinudjeni da prodaju nekretnine da bi platili advokate
    ako prodas gajbu za 50-60 iljada evra i platis advokata za privredni prestup ,recimo,je li to mala para? i zasto on onda da placa pausal kao neki advokat koji radi od juce,sitne stvari? ako svi placamo porez koji je odrapljen po zaradi,a zasto da oni prodju bez toga?
    dakle,da,za fiskalizaciju sam
    a oni nek legnu na sine pa nek strajkuju
    Ploviti se mora i bez broda ..

  15. #15

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat Shveca kaže: Pogledaj poruku
    Pa... ne bih baš da zalazim u detalje, vrste i cenu pruženih advokatskih usluga...

    Recimo ovako - moj ćalac (dok je bio živ) nije takvima ništa naplaćivao. U stvari, vrlo brzo ih je ispraćao iz ofisa uz objašnjenje da se ne bavi teškim krivičnim delima. Čak ni kada pištolj slučajno opali...
    Ali je zato u parnicama (ljakse svađama , uglavnom) i u radnom pravu bio neprevaziđen...

    Plaćanje je bilo po dogovoru, u prvom slučaju (ljakse svađe ), a u drugom - samo ako spor dobije. Često je radio i za dž (razvodi), valjda zato što mu to nije bio posao, već penzionerska zanimacija. Ko bi ga znao...
    ...tata je moj idol...
    ...btw...cujem da gospoda advokati prete...ako sam dobro primetio,dolazi uskoro i predstavnik evropske asocijacije advokata da ih podrzi...jerbo cujem,nece nas primiti u jEvropu ako drzava nastavi da sikanira domace advokate...sjajno...sindikat...ustanak...ucena...k ako god........
    Poruku je izmenio Turkmenbashi, 14.11.2009 u 23:52 Razlog: Malo žešća psovka
    ...hell ain't a bad place to be......

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •