Fiskalizacija - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 37
  1. #16

    Odgovor: Fiskalizacija

    Pravosuđe, medicina, politika, crkva.

    Kad (ako) neko bude uspeo da od tih osoba ponovo napravi ljude (a ne ovo što su danas), bićemo zemlja za primer. Ovako (čast retkim izuzecima), od njih jako dobro možemo da učimo kako ne treba.

    Apsolutno sam za fiskalizaciju.

  2. #17

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat Shveca kaže: Pogledaj poruku
    Advokatske usluge nisu isto što i frizerske, recimo. Iz više razloga.

    Za razliku od mnogih drugih profesija, advokati su obavezni članovi Advokatske komore. To znači da bez Komore ne mogu da budu advokati. Komora štiti interese profesije sa stanovišta nekih kriterijuma koji vama, ili meni, mogu biti diskutabilni. Komora kontroliše sve - od nečije podobnosti za bavljenje advokaturom (čime se štite interesi klijenata), do visine naknade za pojedine advokatske usluge (štiti se sopstveni položaj). Komora može i da oduzme licencu advokatima koji prekrše neko od usvojenih pravila.

    Druge profesije nemaju ovakvu vrstu Komora, a trebalo bi. Lekari imaju neku imitaciju Komore koja služi samo zaštiti sopstvenih interesa. Kozmetička komora.
    Imaju i inzenjeri komoru, opet moraju platiti PDV za svaku uslugu, ukoliko su obveznici PDV.
    PDV se mora platiti i za to se mora izdati racun pravnim licima i fiskalni racun fizickim licima.
    Nije pitanje, koliko kosta advokatska usluga, vec je pitanje dokazivanje uplate PDV za naplacenu uslugu. Zato sluze fiskalne kase i ukoliko je zakon takav, ona mora da se postuje. Sto se tog aspekta tice, advokatski posao, jeste isti sa frizerskim poslom.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  3. #18

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    I sve si ti nama lepo ispričala samo si temu promašila


    Ne vidim razlog zašto bi im smetala fiskalizacija ako nisu u sistemu PDV-a ili im zato i smeta jer bi time ispunili uslov da udju u PDV?
    Ako je to razlog onda im treba uvesti kase što pre, država će lepo da se opari.
    Nije promašena tema, pogledaj prethodnu stranu.

    Stvar je u tome da je sistem fiskalnih kasa namenjen sistemu rada klasičnih uslužnih ili trgovinskih radnji gde se željena roba, ili usluga, dobija na licu mesta. Proces rada advokata je bitno drugačiji - usluga se pruža prvenstveno na sudu (van kancelarije) i vreme pružanja te usluge razlikuje se od vremena (eventualnog) registrovanja preko fiskalne kase. Osim ako se ne očekuje da advokati nosaju sa sobom kase i pre ulaska u sudnicu otipkaju šifru za ročište, recimo... Advokatima su, po pravilu, kancelarije za stranke otvorene 2 do 3 sata dnevno, ostatak vremena provode po sudovima i tamo se viđaju sa strankama koje zastupaju.

    Msm, po meni je to budalaština... Uostalom, ne plaćaju svi advokati isti paušalni porez. I tu postoje razlike između "velikih" i "malih" advokata.

    Ponavljam da evidencija pruženih usluga već postoji, i to u pisanoj formi. Sudovi se već uveliko osavremenjuju, pa ne bi bio problem da se u postojećim programima uz neki sudski predmet uglavi mali dodatak za ime zastupnika. Sud je državna institucija, kao i policija. Ako je policija umrežena na nivou Srbije, mogu i sudovi. Uopšte nema potrebe da se uvode fiskalne kase. Ako neko hoće da prevari sistem, prevariće ga na isti način kao i do sada. Ljudi će pristati na sve ako su im izvesni delovi tela u procepu, jelte...

    Visina nadoknade je posebna priča. Eto, pre nekih mesec dana kolega je otišao do servisa da promeni pločice na kočnicama. Vozi mali Citroen. Ugradnja pločica i provera kočionog sistema košta 19000 dinara po točku. Servis je pun i dobro radi... Zato, kad pričamo o cenama, ne bi bilo loše da napravimo i neku uporednu analizu. Došli bismo do zanimljivih zaključaka, naročito ako imamo u vidu da advokatske usluge najviše koštaju one koji bi da se promuvaju kroz sistem i steknu neku neopravdanu korist (materijalnu ili nematerijalnu).
    ...

  4. #19

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat Shveca kaže: Pogledaj poruku
    Nije promašena tema, pogledaj prethodnu stranu.

    Stvar je u tome da je sistem fiskalnih kasa namenjen sistemu rada klasičnih uslužnih ili trgovinskih radnji gde se željena roba, ili usluga, dobija na licu mesta. Proces rada advokata je bitno drugačiji - usluga se pruža prvenstveno na sudu (van kancelarije) i vreme pružanja te usluge razlikuje se od vremena (eventualnog) registrovanja preko fiskalne kase. Osim ako se ne očekuje da advokati nosaju sa sobom kase i pre ulaska u sudnicu otipkaju šifru za ročište, recimo... Advokatima su, po pravilu, kancelarije za stranke otvorene 2 do 3 sata dnevno, ostatak vremena provode po sudovima i tamo se viđaju sa strankama koje zastupaju.
    Ja bi voleo da je tako, ali nije...
    Kako su meni objasljavali fiskalna kasa je namenjena za svaku naplatu od fizickih lica. Fiskalnu kasu moraju imati i preduzeca koje nude usluge izgradnje fizickim licima. Posao obavljaju na terenu, po prasini, blatu, toplom i hladnom, posao traje nedeljama, uz rad se ugradjuje i materijal i moraju izdati fiskalni racun na kraju. Teoretski na licu mesta na terenu, ili da zamole cika Paju koji neretko zivi na salasu 20 km od prve poste, da sedne na biciklu i ode u selo da bi uplatnicom izmirio usluge, te da fiskalni blok dobije naknadno, postom.

    Znaci budimo dosledni, ako svi moraju imati fiskalne kase, onda moraju i advokati. A i gde su bili kada se donosilo zakon o fiskalizaciji?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #20

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Imaju i inzenjeri komoru, opet moraju platiti PDV za svaku uslugu, ukoliko su obveznici PDV.
    PDV se mora platiti i za to se mora izdati racun pravnim licima i fiskalni racun fizickim licima.
    Nije pitanje, koliko kosta advokatska usluga, vec je pitanje dokazivanje uplate PDV za naplacenu uslugu. Zato sluze fiskalne kase i ukoliko je zakon takav, ona mora da se postuje. Sto se tog aspekta tice, advokatski posao, jeste isti sa frizerskim poslom.
    Eto, izgleda da samo ja ovde branim advokate...

    Šta je usluga kod advokata?

    Svaka tužba, žalba ili podnesak koji napiše?
    Svako održano ročište?
    Ili svaki sudski spor, posmatran kao celina?

    Da li inženjeri sukcesivno evidentiraju preko kasa i naplaćuju svaki šraf kao posebnu uslugu?

    U tome je problem.

    Advokatima je zakonski omogućeno da naplatu vrše na kraju postupka. Sudski sporovi po pravilu traju godinama i, po pravilu, se tada i naplaćuju (ako uopšte uspeju da naplate). Da li to znači da jedino advokati moraju da plaćaju porez na usluge koje su pružili a nisu naplatili?
    ...

  6. #21

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ja bi voleo da je tako, ali nije...
    Kako su meni objasljavali fiskalna kasa je namenjena za svaku naplatu od fizickih lica. Fiskalnu kasu moraju imati i preduzeca koje nude usluge izgradnje fizickim licima. Posao obavljaju na terenu, po prasini, blatu, toplom i hladnom, posao traje nedeljama, uz rad se ugradjuje i materijal i moraju izdati fiskalni racun na kraju. Teoretski na licu mesta na terenu, ili da zamole cika Paju koji neretko zivi na salasu 20 km od prve poste, da sedne na biciklu i ode u selo da bi uplatnicom izmirio usluge, te da fiskalni blok dobije naknadno, postom.

    Znaci budimo dosledni, ako svi moraju imati fiskalne kase, onda moraju i advokati. A i gde su bili kada se donosilo zakon o fiskalizaciji?
    To je teoretski... Iskreno - koliko se takvi računi slažu sa onim što je nesrećniku ili nesrećnici koji grade nešto, naplaćeno? Kada nesrećnik (nesrećnica) na kraju gradnje sednu i naprave rekapitulaciju stvarnih troškova, ko plače?

    Ne bune se advokati zato što hoće da utaje porez više nego drugi, nego zato što im to (uz sve ostale argumente), po njihovom mišljenju, degradira profesiju. Sklona sam da se složim sa njima.
    ...

  7. #22

    Odgovor: Fiskalizacija

    hehe, moras ih jako braniti jer niste u pravu!

    I mi usluge naplacujemo na kraju.
    Usluga se moze delimicno naplatiti i ranije. Za to postoji pojam avansnog racuna.
    Naplacujemo svaki saraf posebno a nekad te sarafe slazemo na listu utrosenog materijala i naplacujemo pod jednim nazivom: instalacija.
    Naravno fiskalni racun se izdaje samo za fakturisani iznos. Ti dobro znas da se PDV mora platiti cak i za one racune koju stranka ne plati.

    Naplacivanjem usluge posle vise godina cinite prekrsaj, naime morate uplatiti PDV na uslugu koju obavljate tokom godine, bez obzira na izdate racune. ZNaci krajem knjigovodstvene godine moraju i advokati fakturisati.
    Opet kazem, budimo dosledni! Ako druge utiskujemo u sablonu iako im ne odgovara, onda mislim da ne postoji valjana osnova da advokate izuzmemo od toga.

    I meni cela ova knjigovodstvena politika degradira profesiju, radimo ko manijaci do 31. decembra i mroamo zakljuciti sve projekte inace nastanu strasni problemi kod vodjenja knjiga. U januaru prakticno ne mozemo raditi jer ceo mesec samo sredjujemo administraciju i cekamo objavu zakasnelih novih propisa.
    Uz to male firme automatski izbace iz PDV sistema cak i onda kada koriste materijal. Tada moraju platiti PDV za materijal na lageru, sto ih dodatno optereti a moraju traziti da se vrate u sistem PDV da bi poslovali sa pravnim licima, inace nece biti konkurentni. E, kada ih vrate u sistem PDV, a za materijal su platili pre tga PDV koji sada ne mogu povratiti za magacinske stavke, automatski moraju postati skuplji.
    I cemu onda da zalimo advokate? Pa pravna profesija je ona koja nam treba donositi normalne zakone.


    To je teoretski... Iskreno - koliko se takvi računi slažu sa onim što je nesrećniku ili nesrećnici koji grade nešto, naplaćeno? Kada nesrećnik (nesrećnica) na kraju gradnje sednu i naprave rekapitulaciju stvarnih troškova, ko plače?
    Nije teoretski, poreski inspektori proveravaju i kazne su astronomske. Zato se firme trude da sve bude maksimalno korektno. Naravno cenu rada svako kroji za sebe a klijent prihvati ili ne, ali ono sto udje u nabavku, to se i ugradi u projekat. Nema lazi, nema prevare.
    Da se ne bi pogresnon sporazumeli, zakon predvidja dve vrste pogodbe posla:
    1. pogadjanje na fiksni iznos (unapred procenjeni materijal i rad)
    2. naplacivanje po radnim satima i utrosenom materijalu
    Poruku je izmenio biterlemon, 20.11.2009 u 13:33
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  8. #23

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ja bi voleo da je tako, ali nije...
    Kako su meni objasljavali fiskalna kasa je namenjena za svaku naplatu od fizickih lica. Fiskalnu kasu moraju imati i preduzeca koje nude usluge izgradnje fizickim licima. Posao obavljaju na terenu, po prasini, blatu, toplom i hladnom, posao traje nedeljama, uz rad se ugradjuje i materijal i moraju izdati fiskalni racun na kraju. Teoretski na licu mesta na terenu, ili da zamole cika Paju koji neretko zivi na salasu 20 km od prve poste, da sedne na biciklu i ode u selo da bi uplatnicom izmirio usluge, te da fiskalni blok dobije naknadno, postom.

    Znaci budimo dosledni, ako svi moraju imati fiskalne kase, onda moraju i advokati. A i gde su bili kada se donosilo zakon o fiskalizaciji?
    A ti mene zamajavaš, pa ne radim ono za šta sam plaćena...

    Ako je u pitanju samo princip, ondaK - napred, neka uvedu fiskalne kase. Plakaće stranke, a ne advokati. Štaviše, štrajkovaće po svim prugama Srbije sa zahtevom da država više ne štiti njihove interese...

    Mislila sam da je u pitanju suština, naplatiti porez u skladu sa svakom naplaćenom uslugom. Stvarno, a ne teoretski.
    ...

  9. #24

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat Shveca kaže: Pogledaj poruku
    A ti mene zamajavaš, pa ne radim ono za šta sam plaćena...

    Ako je u pitanju samo princip, ondaK - napred, neka uvedu fiskalne kase. Plakaće stranke, a ne advokati. Štaviše, štrajkovaće po svim prugama Srbije sa zahtevom da država više ne štiti njihove interese...

    Mislila sam da je u pitanju suština, naplatiti porez u skladu sa svakom naplaćenom uslugom. Stvarno, a ne teoretski.
    1. niko nema pravo da napravi stetu drugom (trecem) licu, te je svaka blokada puteva i pruga protivustavna i krivicno je delo. ko zeli neka blokira ali posle nek izvoli pa nek naplati nastalu stetu!
    2. pa samim kasama se dokazuje placanje PDV. ne razumem sta je problem? poskupet ce advokatske usluge? pa oce, do nivoa koji klijenti jos mogu platiti. cena goriva, razni porezi, cena materijala i jos mnogo toga utice na troskove usluga. nije samo pitanje kase.
    3. pa naplatite porez, svi mi to radimo, svakodnevno, i imamo fiskalne blokcice da pokazemo da nismo utajili!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  10. #25

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    hehe, moras ih jako braniti jer niste u pravu!


    I meni cela ova knjigovodstvena politika degradira profesiju, radimo ko manijaci do 31. decembra i mroamo zakljuciti sve projekte inace nastanu strasni problemi kod vodjenja knjiga. U januaru prakticno ne mozemo raditi jer ceo mesec samo sredjujemo administraciju i cekamo objavu zakasnelih novih propisa.
    Uz to male firme automatski izbace iz PDV sistema cak i onda kada koriste materijal. Tada moraju platiti PDV za materijal na lageru, sto ih dodatno optereti a moraju traziti da se vrate u sistem PDV da bi poslovali sa pravnim licima, inace nece biti konkurentni. E, kada ih vrate u sistem PDV, a za materijal su platili pre tga PDV koji sada ne mogu povratiti za magacinske stavke, automatski moraju postati skuplji.
    I cemu onda da zalimo advokate? Pa pravna profesija je ona koja nam treba donositi normalne zakone.
    E, još ovo pa neću više...

    Izloženi problem se može lako rešiti angažovanjem jednog ili više lica zaduženih za knjigovodstvene poslove. Ako se sve ažurno evidentira, ne mora ceo januar da se provede nad knjigama. Problem je što svi utaje porez koliko mogu pa to iziskuje dodatno vreme kod štelovanja dokumentacije. Zato se i argumenti ZA uvođenje fiskalnih kasa advokatima svode samo na jedan - ako moramo mi, moraju i oni (komšija, krava i ostalo...). A to i nije neki argument, složićeš se.

    p.s. Nisam advokat.
    p.p.s. Ne šteluj knjige. Svi troškovi poslovanja moraju da budu uključeni u cenu usluge i moraju da prođu kroz kasu. Nema duplih cena, ni duplog knjigovodstva.
    Poruku je izmenio Shveca, 20.11.2009 u 13:47
    ...

  11. #26

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat Shveca kaže: Pogledaj poruku
    E, još ovo pa neću više...

    Izloženi problem se može lako rešiti angažovanjem jednog ili više lica zaduženih za knjigovodstvene poslove. Ako se sve ažurno evidentira, ne mora ceo januar da se provede nad knjigama. Problem je što svi utaje porez koliko mogu pa to iziskuje dodatno vreme kod štelovanja dokumentacije. Zato se i argumenti ZA uvođenje fiskalnih kasa advokatima svode samo na jedan - ako moramo mi, moraju i oni (komšija, krava i ostalo...). A to i nije neki argument, složićeš se.
    Ako svi moraju, moraju i advokati.
    Angazovanje knjigovodstvenih lica? Agencija ili u radni odnos?
    Koliko to kosta? Kasa je mnogo jeftinija... (pa knjigovodju svako ima, zar ne?)
    Sto se utaje tice, mozes utajiti rad (uslugu) ali materijal nikako. Ulaz i izlaz moraju biti u strogoj zavisnosti.
    A obzirom da advokati imaju samo uslugu... pa o tome govorimo...
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #27

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Angazovanje knjigovodstvenih lica? Agencija ili u radni odnos?
    Koliko to kosta? Kasa je mnogo jeftinija... (pa knjigovodju svako ima, zar ne?)
    Sto se utaje tice, mozes utajiti rad (uslugu) ali materijal nikako. Ulaz i izlaz moraju biti u strogoj zavisnosti.
    A obzirom da advokati imaju samo uslugu... pa o tome govorimo...
    Šta god izabereš. Znanje košta.

    Letos sam i ja krečila jedan sobičak nedelju dana, pa se ne žalim...

    Ček' da dodam nešto...

    Sve se svodi na to da je onima koji nemaju namere da utaje porez svejedno da li će imati fiskalnu kasu ili ne. Onima koji hoće da utaje porez, fiskalna kasa nije nikakva prepreka. Ovaj sistem ima previše rupa. Dakle, sve se svodi na staru istinu - u svakoj profesiji ima ovakvih i onakvih. Derikoža i korektnih. Prevaranata i poštenih. Fiskalne kase nemaju nikakve veze sa tim.
    Poruku je izmenio Shveca, 20.11.2009 u 14:01 Razlog: slovna greška
    ...

  13. #28

    Odgovor: Fiskalizacija

    Apropo advokata ,shveca je sve rekla ....
    a sto se fiskalizacije tice ,bilo je vreme da se uvede neki red ,,,kakav takav....
    samo nesto mislim ..a kad ce popovima da uvedu kase,,
    pa kad sveti vodicu...ukuca sifru ...
    druga sifra za sa'rane,vencanja i ostale manifestacije....

  14. #29

    Odgovor: Fiskalizacija

    Citat AmIa kaže: Pogledaj poruku
    Apropo advokata ,shveca je sve rekla ....
    a sto se fiskalizacije tice ,bilo je vreme da se uvede neki red ,,,kakav takav....
    samo nesto mislim ..a kad ce popovima da uvedu kase,,
    pa kad sveti vodicu...ukuca sifru ...
    druga sifra za sa'rane,vencanja i ostale manifestacije....
    Verovatno kada se SPC registruje kao preduzeće a ne verska zajednica a što samo popovima, šta je sa hodžama, rabinima i ostalima? A i kako bi Vatikanu objasnili da katolička crkva treba da se fiskalizuje u Srbiji...



  15. #30

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •