Regionalizacija po etničkom principu?

Prikaz rezultata glasanja: Podržavate li regionalizaciju po etničkom principu?

Učesnika ankete do sada
17. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Podržavam

    3 17.65%
  • Ne podržavam

    14 82.35%
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 37
  1. #1

    Regionalizacija po etničkom principu?

    II Regionalna samouprava - multietnička regija

    Mađarska koalicija se zalaže da se i u Srbiji, u skladu sa praksom značajnog broja
    evropskih zemalja, na osnovu modela regionalizacije 'odozdo na gore' uvede sistem regionalnih
    samouprava.
    Na osnovu našeg koncepta odluku o obrazovanju regionalne samouprave ili priključenju
    istoj donose građani putem referenduma. Regionalna samouprava ima neposredno izabrano
    predstavničko telo, izvršni organ izabran od strane predstavničkog tela, sopstvenu imovinu i
    izvorne prihode.
    Cilj Mađarske koalicije je formiranje Autonomne regije Mađara sa sedištem u Subotici,
    koja bi pored Grada Subotice obuhvatila opštine Adu, Čoku, Bačku Topolu, Bečej, Kanjižu, Mali
    Iđoš, Novi Kneževac i Sentu. Na ovaj način uspostavljena multietnička regija bi objedinila težnje
    mađarske zajednice za teritorijalnom autonomijom po etničkom principu
    sa modernim
    evropskim procesima regionalizma.
    U postupku uspostavljanja Autonomne regije Mađara naselja koja se graniče sa područjem
    regije bi mogla da se - na osnovu mišljenja lokalnog stanovništva izraženog putem referenduma -
    priključe susednoj jedinici lokalne samouprave koji se nalazi na području autonomne regije.
    Mađarska koalicija se zalaže za utvrđivanje nadležnosti regionalne samouprave putem
    decentralizacije poslova koje u ovom trenutku obavljaju državni i pokrajinski organi, a čije bi
    vršenje na regionalnom nivou postalo efikasnije, kao i regionalnim udruživanjem dela poslova
    koje u ovom momentu vrše jedinice lokalne samouprave.
    Nadležnosti regionalne samouprave ne diraju u ovlašćenja organa personalne autonomije.

    Deo je zajedničkog koncepta svih stranaka vojvođanskih Mađara.Ceo tekst

    Savez Vojvođanskih Mađara

  2. #2

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Poznat mi je taj koncept "severne multietničke" regije ili koncept "devet mađarskih opština". Nema ništa od toga. Guraju to i oni iz 64 županije. Regije i ako ikada zažive u Srbiji neće sigurno biti crtane po etničkim granicama. Region na severu Srbije će najverovatnije biti region Vojvodine kako je predviđeno u zakonu o regionalizaciji, gde je ustanovljeno nekih 7 NUTS regiona ako se ne varam. I tu je region Vojvodine, čije se granice poklapaju sa granicama AP. Manjinska prava i autonomija su uređeni na sasvim adekvatan način u Srbiji i ne vidm zašto bi ijedna manjina bila povlašćena u odnosu na neku drugu. Tako da sam izričito protiv ovakvog koncepta stvaranja regija. Sam koncept je unapred osuđen na propast.



  3. #3

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Ne, nikako, regionalizavcija po etnickom principu, u ovakvom izbornom sistemu?
    Nema sanse, pa jos bi dobili poslanike po parlamentu! Jos bi uspeli da rese neke svoje probleme, bitne za opstajanje zajednice!
    Ti separatisti bi vrsili vlast nad delovima teritorije republike! Nema sanse!

    Lepo sam vam govorio da je etnicki podeljena BiH potpuno pogresan koncept i steta za prolivenu krv. Bosnu i Hercegovinu treba regionalizovati po neetnickom principu!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Nikako po etnickom nismo mi zreli za takvu vrste regionalizacije.
    Mene samo zanima da Vojvodina ne bude podeljena nego da bude jedna celina u toj regionalizaciji.

  5. #5

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Citat Becar kaže: Pogledaj poruku
    Nikako po etnickom nismo mi zreli za takvu vrste regionalizacije.
    Mene samo zanima da Vojvodina ne bude podeljena nego da bude jedna celina u toj regionalizaciji.
    Potpuno se slazem, i ja se zalazem za celovitu Vojvodinu.
    Uveren sam da u svojoj Skupstini se mozemo dogovoriti svih pitanja bitnih za nas medjusobni zivot.
    Moj post je samo ponovo bio apel da ne primenimo druge kriterijume protiv drugih (drugacijih), osim nas samih. Biti nepristrasan je tesko, ali to jeste ljudska velicina.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #6

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ne, nikako, regionalizavcija po etnickom principu, u ovakvom izbornom sistemu?
    Nema sanse, pa jos bi dobili poslanike po parlamentu! Jos bi uspeli da rese neke svoje probleme, bitne za opstajanje zajednice!
    Ti separatisti bi vrsili vlast nad delovima teritorije republike! Nema sanse!

    Lepo sam vam govorio da je etnicki podeljena BiH potpuno pogresan koncept i steta za prolivenu krv. Bosnu i Hercegovinu treba regionalizovati po neetnickom principu!
    Za podelu po etničkom principu u BiH ima osnova, jer postoje 3 konstitutivna naroda. Kao belgija npr. Tamo je država uređena kao dvoentitetska sa distriktom Brisel u cilju očuvanja jedinstvene Belgije. Nešto slično je urađeno u BiH.

    Sad, ima li elemenata za tako nešto u Srbiji?

    Autonomija pripadnika nacionalnih manjina je uređena ustavom i zakonima i kao posledica imamo dve autonomne pokrajine. Nije isključeno formiranje novih autonomnih pokrajina ili regija u kojima će manjinska prava biti zaštićena na istovetan način. Šta dobijamo regionalizavijom po etničkim linijama? Kakve regione, sa koliko stanovnika i sa kakvim kapacitetima za integraciju u politički sistem u državi? Hoće li neke manjine tada biti povlašćene u odnosu na neke druge? I zašto? Zašto su Slovaci manje vredni od Mađara ili Albanaca? ili Rusini?



  7. #7

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Citat turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Šta dobijamo regionalizavijom po etničkim linijama?
    Срби у БиХ нису национална мањина.

    Добили бисмо државе у држави на тлу Србије, где би се Срби осећали као странци, која би постала гета, етнички чиста јако брзо, већ сад читамо како је проблем јер деца у Суботици не уче мађарски довољно, и додатну дестабилизацију Србије.

    Уместо државних органа, то би постали мађарски, словачки, шиптарски, муслимански... органи који би служили припадницима само једног народа.

    А онда би ти региони тражили више овлашћења за себе.

    А онда би тражили отцепљење.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  8. #8

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Naravno da nisu nacionalna manjina, što sam i naglasio. Pitanje je samo ko bi finansirao te regione crtane po etničkim linijama? Čisto sumnjam da npr Slovaci imaju kapacitet da oforme i održe takav region. O Rusinima da ne govorim. Jer to pravo ne može biti ekskluzivno samo za Mađare ili Albance. Inače, ima li sličnih regija u Evropi?



  9. #9

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Za podelu po etničkom principu u BiH ima osnova, jer postoje 3 konstitutivna naroda. Kao belgija npr. Tamo je država uređena kao dvoentitetska sa distriktom Brisel u cilju očuvanja jedinstvene Belgije. Nešto slično je urađeno u BiH.

    Sad, ima li elemenata za tako nešto u Srbiji?

    Autonomija pripadnika nacionalnih manjina je uređena ustavom i zakonima i kao posledica imamo dve autonomne pokrajine. Nije isključeno formiranje novih autonomnih pokrajina ili regija u kojima će manjinska prava biti zaštićena na istovetan način. Šta dobijamo regionalizavijom po etničkim linijama? Kakve regione, sa koliko stanovnika i sa kakvim kapacitetima za integraciju u politički sistem u državi? Hoće li neke manjine tada biti povlašćene u odnosu na neke druge? I zašto? Zašto su Slovaci manje vredni od Mađara ili Albanaca? ili Rusini?
    Madjarska nacionalna manjina trazi 3 stepenu aotonomiju, o tome niste pisali, vec samo se nadgradili na jedan netacan i tendenciozan post, koji je verovatno trebao da izazove negativna osecanja u vezi SVM.
    I dajmo autonomiju i Slovacima i Rusinima, pa i Albancima ako treba...
    Sto se nas tice, moze, no sta kazete vi na te ideje?

    Slazem se da za sve imate odgovor i alibi ali koji djavo treba stalno jos i burgijati protiv drugih?
    Dajte bre jednom kompromis, predlozite nesto umesto da tvrdite da je sva u najboljem redu!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  10. #10

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Vojvodina je kompromis koji štiti interese svih manjina u Srbiji koje u njoj žive. Svejedno, ako mađarima damo 3stepenu autonomiju moramo i ostalima. Šta ćemo sa onima koji nemaju kapacitete za tako nešto? I postoji li prava potreba za takvom autonomiom? Ja smatram da ne.



  11. #11

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Vojvodina je kompromis koji štiti interese svih manjina u Srbiji koje u njoj žive. Svejedno, ako mađarima damo 3stepenu autonomiju moramo i ostalima. Šta ćemo sa onima koji nemaju kapacitete za tako nešto? I postoji li prava potreba za takvom autonomiom? Ja smatram da ne.
    Zar ne govorimo sve vreme o tome da Vojvodina nema pravu autonomiju, da je prakticno nesamostalna i blokirana, i nema li ideja da Srbiju treba regionalizovati cak razbijanjem Vojvodine?
    Savremeni EU trendovi, koje smatramo i civilizacijskim tekovinama podrazumevaju potpunu slobodu lica. Lice moze biti potpuno slobodno ako se ostvaruje kao pojedinac i kao kulturna sredina kojoj pripada.
    Tako da ne razumem zasto ne bi mogli, trebali svi narodi na tlu Evrope da imaju odredjena prava, koja ako je potrebno bi resavala autonomijom?
    Autonomija nije negativan pojam, ono je resenje za mnoge probleme i razne autonomije ne moraju se sudarati.
    Opet je problem sto se autonomija smatra separatistickom, a zapravo ona ima zadatak da pruza samostalnost koja upravo smanjuje separatisticke teznje.
    Pitanje trojne autonomije je vrlo slozeno i stvarno ne razumem zasto se ne bi mogla dati personalna i kulturalna autonomija. Pa ko ce neka pitanja bitna za zajednicu bolje resiti od nje same?

    U pitanju su novci?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  12. #12

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Zar ne govorimo sve vreme o tome da Vojvodina mogla dati personalna i kulturalna autonomija. Pa ko ce neka pitanja bitna za zajednicu bolje resiti od nje same?

    U pitanju su novci?
    Zato što je već data. Data je teritorijalna autonomija u okviru koje su zaštićena sva manjinska prava. Ako ima argumenata za dalje usložavanje već postojeće autonomije, treba ih izneti. Ovde se traži personalna autonomija Mađara. Ako je damo Mađarima, moramo i ostalima. Tako ćemo dobiti puno manjih regiona u kojima pojedine etničke zajednice uživaju personalnu autonomiju. ovako imamo funkcionalan region gde uživaju kolektivnu autonomiju i ja tu ne vidim ništa loše. Šta je to što mađari ne mogu da ostvare na nivou lokalne samouprave ili AP Vojvodine da im treba personalna autonomija?



  13. #13

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    1. teritorijalna autonomija ne zasticuje manjinska prava. da, ona bi trebala biti metoda ostvarivanja manjinskih prava, tako je zamisljena u SFRJ.
    2. jos se ne trazi personalna autonomija, ona ce se traziti kada za to zazru prilike.
    3. da li su zasticena sva manjinska prava, o tome treba da daju sud manjine. cinjenica jeste da je izmedju pisanog zakona i prakse velika razlika. cilj jeste da se postize zadovoljnost svih gradjana u svim pogledima.
    4. napisao sam, da licno ne smatram interesantnim etnicku teritorijalnu autonomiju, sto ne znaci da je ne moze smatrati opravdanim neka stranka. u svakom slucaju ako bi Vojvodina izgubila status kakav bi trebao da ima (jer ni sada nema), takva teritorijalna autonomija bi mogla biti svrsishodna.
    5. Detalje potrebe, zelje, zamisli i zahteve necu opisivati, to je vrlo slozena tema i ne mogu to obrazloziti u nekoliko recenica. kada sazru potrebni uslovi i prilike, nadam se da ce neko postaviti sve to i na VC.

    Pruzanje autonomije ne uskracuje nikakva prava vecinskog naroda, i mislim da se tu najvise gresi kada se kaze NE za autonomiju.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  14. #14

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Manjinska prava su zaštićena kolektivnom autonomijom i zakonskim i podzakonskim aktima koji su u skladu sa istom donešeni. Ovakav modal zaštite manjinskih prava je naišao na odobravanje i dobio pozitivnu ocenu iz Evrope. Ako je problem u implementaciji ni promena koncepta autonomije neće ništa promeniti ako ponovi izostane implementacija. Lično mislim da manjinske zajednice mogu bez problema ostvariti sva prava koja su im ustavom i zakonima zagarantovana, naročito u sredinama i lokalnim samoupravama gde čine većinu.

    Mađari mogu tražiti personalnu autonomiju, to je njihovo pravo. Opet pravo države je da im to ospori ako smatra da ne postoje argumenti za tako nešto, a usmeno je to već osporeno od strane ministara prilikom pisanja zakona o regionalizaciji države. Lično delim njihovo mišljenje i smatram da je koncept personalne autonomije prevaziđen naročito u ovako mešovitoj sredini, sa ovoliko etničkih zajednica. ja ne sumnjam da će mađari naći argumenata za personalnu autonomiju, ali čisto sumnjam da će tako nešto dobiti. Mislim da je Srbija na veoma pošten način pitanje manjinskih prava rešila i da se neće upuštati u zadovoljavanje apetita jedne ili dve zajednice koji konstantno narastaju.



  15. #15

    Odgovor: Regionalizacija po etničkom principu?

    Nezgodno je sto na Kosovu trazimo po etnickom principu...druge okolnosti...
    Back in red!

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Mala etnička distanca među mladima
    Autor SQUAW u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 15.05.2012, 17:55
  2. Etničko čišćenje Kosova !
    Autor Petar II u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 08.12.2007, 23:55

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •