Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 49
  1. #1

    Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Kamen temeljac sadašnjoj Petrovaradinskoj tvrđavi položio je princ Kroj, 18. oktobra 1692. godine , na južnom delu gornje tvrđave, po nalogu Habsburskog cara Leopolda I. Tom prilikom zakopana je i povelja, a tačno mesto i dalje je nepoznato. Tako je izgrađen i prvi bastion Petrovaradina, koji nosi ime Cara Leopolda I i u njega je ugrađeno dosta materijala iz srednjevekovne tvrđave.
    Izgradnju su nadzirali princ Savojski, grof Karafa, feldmaršal Kaprara i Prestolonaslednik Josif. Stogodišnja izgradnja Petrovaradinske tvrđave trajala je u doba austrijskih vladara: Leopolda I, Josifa I, Karla VI, Marije Terezije i Josifa II. Stalna posada potiče iz 1702. godine, a sačinjavale su je čete mađarskih husara i odred srpskih "hajduka".

    Kao godina završetka Petrovaradinske tvrđave spominje se 1780. godina, mada su neki radovi u podzemlju i nadzemlju potrajali još nekoliko godina. Ipak sve planirano nije završeno, a to se u delu podzemlja najbolje vidi (neozidani hodnici, "zemljani tuneli", kraci "slepi" hodnici i dr.).
    Izgrađena na 112 hektara ova fortifikacija zauzima drugo mesto u Evropi, veća od Petrovaradinske je samo tvrđava u Verdenu (Francuska) koja je pretrpela velika razaranja, posebno u Prvom svetskom ratu.

    Na netu ima dosta sajtova o istoriji Petrovaradinske tvdjave tako da za ostale podatke obratite se google.
    Ja sam juce bila u avanturi u podzemlju tvdjave i bilo je super. Ogroman broj tunela, puzevi golaci, slepi misevi, mrak, tisina, cudno korenje na zidovima . Setnja je trajala dobrih 3 sata. Ovo nikako ne treba propustiti.

  2. #2

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Ni sam ne znam koliko sam puta bio u tzv. katakombama. Zašto ih tako zovu - ne znam, kada su to najobičniji podzemni hodnici. U svakom slučaju, simpatična avanturica za jedno poslepodne. Nikada nemojte ići sami i uvek kažite nekome gde idete, u slučaju da malko zalutate. Za svaki slučaj ponesite neko hladno oružje ukoliko naletite na neke džankiće ili sataniste, nikako utoku jer može zid da se odroni. Samostrel je idealan.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  3. #3

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    btw

    Svake prve subote u mesecu organizujemo besplatne obilaske nadzemlja i podzemlja Petrovaradinske tvrdjave.
    Za zainteresovane, sakupljanje je "kod sata" u 13h.
    Obilazak traje oko 2 sata.

    Bez vratolomija, setajuci kroz podzemlje sa nama, mozete samo da cujete istorijske cinjenice: ko je, kada, kako i zasto izgradio podzemlje Petrovaradinske tvrdjave.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  4. #4

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Pa, vidimo se onda prve subote u februaru Oduvek sam zelela da zavirim iza onih silnih vrata sto ne mogu da se otvore
    Evo, promenila sam potpis

  5. #5

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Bio sam sa vodicem koji vodi subotom u hodnike tvrdjave i moj komentar je da taj covek pojma nema kao prvo malo je vodio a puno je pricao to jest lupetao bez veze a bio sam i sa vodicem ladislavom koji je isvrstan poynavalac tvrdjave i mogu vam reci da je fantastican adrenalin obilazak je bez problema proso i na mestima koje treba videti sajt doticnog Ladislava je broj jedan na svetu i vredi videti a to je www.petrovaradin.atw.hu posetite i uverite se pa birajte iymedju praznih prica koja su pune pogresni informacija ili Ladislava koji je vrsni poznavalac katakombi i price su proverene tacne.Pozdrav

  6. #6

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Citat lackons kaže: Pogledaj poruku
    ....treba videti sajt doticnog Ladislava je broj jedan na svetu i vredi videti a to je www.petrovaradin.atw.hu posetite i uverite se pa birajte iymedju praznih prica koja su pune pogresni informacija ili Ladislava koji je vrsni poznavalac katakombi i price su proverene tacne.Pozdrav
    Ladislav je zaista odlican poznavalac. I ludak!!!! Mi smo sa njim isli u posetu podzemlju....

  7. #7

    01 Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Pozdrav Goldi mislim da si ti ok. i verujem da dosta znas o tvrdjavi pa cak i da volis da ides dole. ako si zainteresovana mozemo napraviti dogovor pa se naci i zajedno sa jos par njih ici u malu avanturu i druzenje.pozdrav

  8. #8

    10 Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Citat lackons kaže: Pogledaj poruku
    Bio sam sa vodicem koji vodi subotom u hodnike tvrdjave i moj komentar je da taj covek pojma nema kao prvo malo je vodio a puno je pricao to jest lupetao bez veze a bio sam i sa vodicem ladislavom koji je isvrstan poynavalac tvrdjave i mogu vam reci da je fantastican adrenalin obilazak je bez problema proso i na mestima koje treba videti sajt doticnog Ladislava je broj jedan na svetu i vredi videti a to je www.petrovaradin.atw.hu posetite i uverite se pa birajte iymedju praznih prica koja su pune pogresni informacija ili Ladislava koji je vrsni poznavalac katakombi i price su proverene tacne.Pozdrav
    Inače, ja vodim građane "svake prve subote u mesecu" kroz podzemlje i...

    Žao mi je što ja iznoisim samo proverene istorijske činjenice.

    Žao mi je što "malo vodim".

    Žao mi je što neprovlačim decu i starije osobe kroz rupe.

    Žao mi je što neuzimam pare od onih koje vodim.

    Žao mi je što ih nevodim preko blata i vode.

    Žao mi je što im nebacam im petarde.

    Žao mi je što ih neostavljam u mraku bez baterijske lampe.

    Žao mi je što tokom mojih obilazaka još niko plakao.

    Žao mi je što je "njegov" sajt broj jedan a moj nije.

    Žao mi je što koristite reč "KATAKOMBE", jer ja sam samo jednom bio u katakombama i to ispod crkve Sv. Đorđa u Solunu.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  9. #9

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Da nije bilo petardi, mraka, rupa i slicnih zezancija, ne bi bili toliko odusevljeni koliko jesmo. Ja sam sa Goldie bie u toj avanturi, i mogu reci da za ljude zeljne adrenalina, LADISLAV je izvrstan vodic, jer daje duh svemu tome. Neznam za tebe Invisibleman-e ali jednostavno kad ides u mrak, ocekujes strah i adrenalin, zato i idemo. Za informacije da li su tacne ili ne, nisam kompetentan da pricam, ali mislim da Ladislav ima informacije, samo ih malcice drugacije interpretira (na svoj nacin) da bi bile interesantnije. A neko ko hoce da sazna nesto vise moze pitati cika Google-a.

    No Ofence.
    Poruku je izmenio eboye, 07.06.2007 u 12:59

  10. #10

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Citat eboye kaže: Pogledaj poruku
    Da nije bilo petardi, mraka, rupa i slicnih zezancija, ne bi bili toliko odusevljeni koliko jesmo. Ja sam sa Goldie bie u toj avanturi, i mogu reci da za ljude zeljne adrenalina, LADISLAV je izvrstan vodic, jer daje duh svemu tome. Neznam za tebe Invisibleman-e ali jednostavno kad ides u mrak, ocekujes strah i adrenalin, zato i idemo. Za informacije da li su tacne ili ne, nisam kompetentan da pricam, ali mislim da Ladislav ima informacije, samo ih malcice drugacije interpretira (na svoj nacin) da bi bile interesantnije. A neko ko hoce da sazna nesto vise moze pitati cika Google-a.

    No Ofence.
    No Ofence. Ali stvarno mi je žao.

    I ako ima informacije, one su samo ono što je sakupio sa terena. Ja sam mu otvorio Vojnu enciklopediju i pokazao odrednicu koja objašnjava samo osnovu cele priče. Ostalo je možda saznao od jednog drugog lika http://www.veljkomilković.com Pored toga što sam dotičnu osobu znao, naslušao sam se svakakvih priči o njemu i njegovim turama. Uostalom skoro sam ih sasvim stavio na IGNORE.

    U suštini malo je pisano o podzemlju tvrđave ili su pisane budalaštine. Da me neshvatite pogrešno ja sam studirao istoriju pa za mene sve što nije zapisano to nepostoji. : )

    "Moje lupetanje" samo daje odgovore: Ko je, kada, kako, zašto i na koji način sagradio podzemlje i ono najvažnije kakva bi bila upotreba minskih hodnika u odbrani tvrđave.

    Zar vas nikada nije zanimalo "Zašto je tvrđava sagrađena tako kako je sagrađena?" "Čemu svi ti bastioni?" "Čemu svi ti hodnici?". Izeš ga ja sam našao odgovore i zato je kada vodim u podzemlje moja prva rečenica glasi: "Sve što ste do sada čuli ili pročitali o podzemlju slobodno zaboravite!".
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  11. #11

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Ali najzanimljivija priča je s kraja 1944 kada su nemci hteli da miniraju tvrđavu postavljajući eksploziv u podzemlje.

    Sada radimo istraživanje o osobi koja je to sprečila pa ćemo podneti predlog da jedna ulica u Petrovaradinu dobije ime po tom itaijanskom ratnom zarobljeniku.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  12. #12

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Ja kada sam onomad išao da obilazim podzemlje nisam išao sa vodičima, nego sa par drugara. Bio nam je trip da crtamo mape kako se ne bi izgubili, da idemo u mrtvoj tišini kroz zemljane tunele u slučaju da se ne odroni, da gacamo po vodi, da puzimo... Ma prava avantura. Ne znam da li bi mi isti doživljaj bio da sam išao sa vodičima. Možda bi mi upropastili trip.

    A šta mislite vas dvojica vodiča da malo objasnite narodu ovde otkud ti tuneli tu, zašto neki nisu završeni, šta znače oni brojevi, kako sigurno možete naći izlaz ako zalutate, zašto postoje T Y + -> raskrsnice i sl. umesto što dokazujete čiji je veći?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  13. #13

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Ja kada sam onomad išao da obilazim podzemlje nisam išao sa vodičima, nego sa par drugara. Bio nam je trip da crtamo mape kako se ne bi izgubili, da idemo u mrtvoj tišini kroz zemljane tunele u slučaju da se ne odroni, da gacamo po vodi, da puzimo... Ma prava avantura. Ne znam da li bi mi isti doživljaj bio da sam išao sa vodičima. Možda bi mi upropastili trip.

    A šta mislite vas dvojica vodiča da malo objasnite narodu ovde otkud ti tuneli tu, zašto neki nisu završeni, šta znače oni brojevi, kako sigurno možete naći izlaz ako zalutate, zašto postoje T Y + -> raskrsnice i sl. umesto što dokazujete čiji je veći?
    Ako hoćeš plan podzemlja nije problem. Pošaljem ti.

    Pravo da kažem meni više nije zanimljovo da idem tamo dole.

    O tunelima imaš na stranici našeg sajta:

    http://www.peterwardein.com/podzemlje.htm

    (Ko, kada, zašto je sagradio podzemlje u suštini fortifikacija je gotovo nauka utvrđivanja nekog mesta).

    Petrovaradinska tvrđava, pored toga što je najveća i najočuvanija tvrđava sagrađena na svetu tokom XVIII veka, predstavlja školski primer tvrđave "ravničarskog", "brdskog" i "priobalnog" tipa. Njen komtraminski sistem ili "Podzemne vojne galerije" ili hodnici su treći po veličini na svetu (Iza Josefova 45km i Luksemburga 23km).

    Hodnici kako se račvaju obrazuju takozvane "strelice" koje ti pokazuju smer u kome dolaziš do šireg hodnika koji te vodi do izlaza. To shvatiš ako imaš plan ili negde ucrtavaš hodnike. Možeš se orijentisati na raskrsnici "+" ali je malo komplikovano za objasniti.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  14. #14

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Ako hoćeš plan podzemlja nije problem. Pošaljem ti.
    Hvala, imam.

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Pravo da kažem meni više nije zanimljovo da idem tamo dole.
    Nije ni meni. Nisam išao pa ima već sigurno 6 godina.

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Hodnici kako se račvaju obrazuju takozvane "strelice" koje ti pokazuju smer u kome dolaziš do šireg hodnika koji te vodi do izlaza. To shvatiš ako imaš plan ili negde ucrtavaš hodnike. Možeš se orijentisati na raskrsnici "+" ali je malo komplikovano za objasniti.
    To smo skontali već posle par silazaka. Ako naiđemo na Y i -> raskrsnicu, znamo gde je izlaz. I možda smo provalili i T raskrsnicu, ali nismo više išli u obilazak. E jedino + nismo skontali, a možda i nema pravila.

    E da, koliko ima nivoa? Ja koliko znam ima četiri, mada sam se naslušao priča o pet, šest, pa čak i sedam. I do kojih nivoa si bio?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  15. #15

    Odgovor: Podzemlje Petrovaradinske tvrdjave

    Citat Kunic kaže: Pogledaj poruku
    Hvala, imam.



    Nije ni meni. Nisam išao pa ima već sigurno 6 godina.



    To smo skontali već posle par silazaka. Ako naiđemo na Y i -> raskrsnicu, znamo gde je izlaz. I možda smo provalili i T raskrsnicu, ali nismo više išli u obilazak. E jedino + nismo skontali, a možda i nema pravila.

    E da, koliko ima nivoa? Ja koliko znam ima četiri, mada sam se naslušao priča o pet, šest, pa čak i sedam. I do kojih nivoa si bio?

    Na raskrsnicama "+" pogledaš šarke sa strane gde su nekada stojala vrata. Prema izlazu, odnosno hodiku "->"ideš kada uđeš u hodnik koji na početku nema šarke. "T" raskrsnica krenuo bilo gde naiđeš na raskrsnicu ostalih tipova.

    Nivoa, ili položaja (odbrane) kako ih ja zovem ima 4 ispod Hornverka i 1 ispod Gornje tvrđave. Kažem "položaji" jer na nekim tablama piše nemačka reč "LAGE" što u kontekstu hodnika znači položaj. I položaj "Karls" je najbliži površini.

    U četvrti položaj ulaziš iza Akademije koji te vodi do bunara Josifa II (godinama je pod vodom).

    Jedan izdvojeni i odsečeni deo IV položaja ispod Kameničkog puta ima hodnike koji vode prema Dunavu ali daleko iznad nivoa (Nema hodnika ispod Dunava). To je i najdublje što sam išao tamo sam i našao jednu i jedinu tablu na kojoj pište "IV-te Lage Horch gallerie" u prevodu sa nemačkog "horchen" - prisluškivati - "prislušna galerija četvrtog položaja".

    Inače polovina hodnika na tvrđavi su "prislušne galerije". Branioc, je njima osluškivao kopanje napadača, koji vrši "minski napad".

    Kada bi otkrio smer kopanja napadača, kopao bi prema njegovom hodniku i postavljao "kontraminu", tj. vršio bi "kontraminski napad". Napadač bi se branio i od braniočevih mina pa bi vršio "kontrakontra minski napad".

    Kontaš?

    Turci su takvim napadima osvojili tvrđavu 1526. Opsedali 1694 i 1716. U ove poslednje dve opsade austrijanci su pripremali kontramine ali u oba puta nije došlo do ovoga. Prvi put 1694. turci su se povukli usled velikih kiša, epidemija a Šajkaši su zaplenili turski tovar hrane na Dunavu a 1716. Eugen Savojski nije dopustio da turci započnu minski napad.

    Najveća "mina" koja je ikada bila ispaljena pri nekoj opsadi težila je 12.300 kilograma baruta. To je oko 500kg TNT-a. KABOOOOOOM!
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Istorija Petrovaradinske tvrdjave
    Autor cicka u forumu Novi Sad
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 13.11.2021, 12:09
  2. Tvrdjave Srbije
    Autor felix u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 02.03.2015, 19:45
  3. Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 11.10.2011, 08:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •