Intervju
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14

Tema: Intervju

  1. #1

    Intervju

    Kako se na razgovoru ne bi trebalo ponašati (ili veliko NE kroz Top 10):


    • Ukoliko znate o kojoj se kompaniji radi, nemojte dozvoliti da se na razgovoru pojavite bez ijedne informacije o poslodavcu (iskoristite prednosti Interneta - budite korak ispred)
    • Nemojte kasniti na razgovor (setite se gradskog prevoza i krenite na vreme)
    • Ne oslovljavajte osobu preko puta Vas sa ti, bez obzira na njegove ili njene godine (ipak, ne znate se iz srednje ili osnovne škole i to ne bi bilo u skladu sa kodeksom lepog ponašanja)
    • Ne budite rezervisani i prepotentni (to baš i nije lepa ljudska osobina)
    • Ne lutajte pogledom po sobi ili sebi (takvo ponašanje sigurno ukazuje na Vašu nezainteresovanost, što znači - gledajte sagovornika u oči)
    • Nemojte da pravite hvalospeve o sebi, dozvolite drugima da procene Vaše kvalitete (pa i eventualne slabosti)
    • Nemojte pričati previše, ni premalo (nađite pravu meru)
    • Ne pričajte nerazumljivo i nejasno (svaka rečenica mora imati početak, razradu i svoj kraj)
    • Nemojte pričati negativne stvari o svom prošlom ili, ne daj bože, budućem poslodavcu
    • Nemojte da žurite na neodložan sastanak (pokažite interesovanje za razgovor i aktuelnu poziciju)



    Kako bi se na razgovoru trebalo ponašati (ili veliko DA kroz Top 10):


    • Pojavite se na razgovoru pozitivni i nasmešeni (prilikom rukovanja, ne zaboravite na čvrst stisak ruke, koji govori ponešto o Vašoj ličnosti - bez obzira na pol)
    • Izgledajte lepo, pristojno i uspešno (nemojte ići na razgovore za posao u papučama ili šorcu, iako je leto)
    • Sačekajte da Vas ponude da sednete, a potom se udobno smestite u svoju stolicu (danas stolica, sutra fotelja - uzmite kormilo budućnosti u svoje ruke)
    • Precizno odgovarajte na postavljena pitanja i ne pričajte bajke, već se koncentrišite na istinitost svojih iskaza
    • Pokažite svoju srdačnost i otvorenost (predstavite se na najbolji način u ograničenom periodu vremena)
    • Budite umereni (ne precenjujete, ali i ne podcenjujte sebe i svoje sposobnosti)
    • Trudite se da odgovorite na sva postavljena pitanja, čak i kada su formulisana kao višestruka pitanja
    • Pokažite svoju zainteresovanost, postavljanjem pravih, ključnih pitanja ispitivaču
    • Nađite pravu meru između svojih zahteva i potreba poslodavca
    • Na kraju razgovora se zahvalite na vremenu koje je posvećeno baš Vama i lepo se pozdravite sa sagovornikom, izražavajući još jednom svoju zainteresovanost (ili ne) za konkretnu poziciju



    Najčešće postavljana pitanja na intervjuima, koja Vam mogu pomoći da se na odgovarajući način pripremite za razgovor sa poslodavcem, HR Menadžerom ili HR Konsultantom:


    Pitanja ličnosti:
    Navedite tri reči koje Vas opisuju.
    Kako podnosite poraz?

    Motivacija:
    Da li imate takmičarskog duha?
    Šta Vas deprimira?

    Samopouzdanje:
    Kako biste sebe ocenili na skali od jedan do deset?
    Koje su Vaše slabosti?

    Stres i okruženje:
    Da li možete da radite pod pritiskom?
    Da li poštujte vremenske rokove?

    Dostignuća:
    Čime se ponosite?
    Šta je za Vas bio najveći izazov?

    Ponašanje:
    Navedite situaciju iz svog radnog iskustva kada ste morali da preuzmete inicijativu.
    Da li se bolje snalazite u timskom ili samostalnom radu?

    Kreativnost:
    Da li ste kreativni?
    Navedite primer iz radnog iskustva, kada ste implementirali neku svoju novu ideju.

    Iskustvo i odgovornost:
    Navedite svoje dnevne radne aktivnosti.
    Opišite svoj sadašnji posao.

    Ciljevi:
    Koji je Vaš cilj u životu?
    Koji je Vaš cilj u poslovnoj karijeri?

    Interesovanja:
    Šta radite u slobodno vreme?
    Imate li neki hobi?

    Traženje posla:
    Da li tražite privremeno ili trajno zaposlenje?
    Kako ste saznali za ovu poziciju?

    Fleksibilnost:
    Da li mislite da možete da se uklopite u novi firmu i novo radno mesto?
    Da li volite rutinski posao?

    Organizovanost:
    Da li ste organizovana/sistematična osoba?
    Kako biste definisali svoje prioritete?

    Kooperativnost:
    Kako se slažete sa kolegama?
    Kako biste opisali svoj odnos sa šefom?

    Kvalifikovanost:
    Da li mislite da ste kvalifikovani za ovaj posao?
    Navedite veštine koje su potrebne za ovu poziciju.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Intervju

    Vaši aplikacioni dokumenti su prošli. Kako se snalazite na intervjuima? Kakva su vaša iskustva? Spetljate li se kad ne treba?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Intervju

    Do sada sam bila samo na jednom intervjuu i posto je protekao za 10 min (i bila primljena) , ne mogu reci da bas imam iskustva...

    Sada cu na jesen na faxu uzimam cas koji se zove: "Life after graduate school". Tu ce da nas treniraju da pisemo rezime, motivaciono pismo i ono najvaznije intervju.
    Koliko su mi rekli najcesce pitanje je:
    "Zasto bas tebe da zaposlimo?" i "Kako bi ti doprinio/la nasoj firmi..."
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  4. #4

    Odgovor: Intervju

    Ja sam potpuno opuštena kada su intervjui za posao u pitanju. Najosnovnije na šta obavezno pazim je da ni slučajno ne zakasnim, sve ostalo je manje-više... Nikada ne iznosim hvalospeve o sebi, mada se trudim da naglasim svo pozitivno iskustvo i sposobnosti... I jako me nervira kada shvatim da neko uopšte nije pročitao moj CV pre tog razgovora. Pretpostavljam da jedan čovek (ili grupa) vrši selekciju za razgovor, a drugi čovek (ili grupa) obavlja taj konkretni razgovor... Ali svejedno, zašto je problem pročitati radnu biografiju?! Ja se prva trudim da pre svakog razgovora, ili bilo kog drugog sastanka, pronadjem što više informacija o firmi u koju odlazim.

    Ježim se na neprofesionalizam... a tako ga je mnogo kod nas.

  5. #5

    Odgovor: Intervju

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Nikada ne iznosim hvalospeve o sebi, mada se trudim da naglasim svo pozitivno iskustvo i sposobnosti...
    Vidis u USAu, bar neko moje iskustvo, pozeljno je da sebe nahvalis i sto jeste i sto nije. Moj prvi i za sad jedini intervju je bio malcice za mene. Znaci aplicirao ja za posao, prosla aplikacija i naravno pozvali me na intervju. Bio neki grupni intervju i dok su ostali cekali ispred da ih prozovu ladno si mogao da cujes sta drugi pricaju unutra. Ljudi moji, koliko su pojedini sebe hvalili. Mislio sam da nema sanse da ja prodjem. Te dobri su u ovome, te u onome; te imaju iskustva sa ovim te sa onim; jedna preporuka, druga, peta deseta. Reko crni Mirko bolje da se pokupis i odes. Usao ja kad poce covjek sa nekim debilnim pitanjima. Tipa da opisem sebe, koji su mi kvaliteti, predjasnja iskustva i sl. Kako sam bio tada novajlija u USAu navaljao ja neko radno iskustvo sa brdovitog Balkana ma expert jebote. U sustini bio sam manje-vise opusten jer sam mislio da necu proci. Glavni adut mi je bilo da ne volim kasnjenje i da to nikada ne praktikujem. Cime sam ih ganuo pojma nemam. Od 10ak kandidata primili troje medju kojima sam bio i ja Bice da su ih moji poznanici, koji su vec radili u firmi, dobrano ubjedili da sam hardworking man Jer da je bilo po mojim izlaganjima
    Ono sad planiram da mjenjam posao i naravno jos uvijek se nisam prilagodio tim hvalospjevima o samom sebi. Idem i ja Irena sa tobom na ta predavanja
    Poruku je izmenio swba, 12.12.2006 u 17:52 Razlog: stara boljka :D
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #6

    Odgovor: Intervju

    Cestitka za BRILJANTNO obradjenu temu, ja sam odavno to prebrodio(pre 36.godina), ali sam sa mojom decom tako radio kad se tice uposljavanja, najvaznije je informisanost, poznavanje svojih dometa, i bez blefiranja.

  7. #7

    Odgovor: Intervju

    Za posao koji trenutno radim (od avgusta) intervju iliti razgovor za posao trajao mi je čitavih sat i 15 minuta!
    Bilo je vruće, užasno vruće a oni nisu palili klimu
    *oni: jedan naš kao glavni, drugi stranac kao isto glavni i jedna još naša kao glavna i ona...

    Ja došla na razgovor za posao asistenta direktora finansija (a to je Ona kao glavna) i rekoh to je to - pitaju me malo da li poznajem finansijske tokove, da li znam razliku između prihoda rashoda, koje vrste troškova poznajem, znam li šta je cash flow, kako funkcioniše akreditiv, registracija kredita kod banaka..itd...
    Ne leži vraže...prvo me je gospođa izrešetala...kaže što se mene tiče, devojka je odgovorila na svako pitanje više nego korektno...imate li vi kolege pitanja?

    qq..kad su kolege krenule...prvo ovaj na srpskom..drži CV i ide redom -
    srednja: zašto baš gimnazija?
    fax: zašto baš dva? koji je bio bolji za mene? zašto? kako? gde?
    a onda nastavi čovek po svakom poslu lagano pa u detalje - a ja nesretnica promenila četiri firme za ovih 9 godina radnog staža, sve različiti a slični poslovi...
    Vidim ja gde cilja - hoće da kaže kako sam svaštara, kako sam nestabilna..
    Odgovaram ja i molim Boga da se ne znojim više nego što već jesam...od vrućine postajem sve nervoznija i pokušavam da se ne vrpoljim u stolici...

    Onda krene onaj drugi - stranac, na engleskom...to su bila toliko sumanuta pitanja, da je glava počela da me boli...
    Između ostalog pita čovek mene da li sam ikada nešto prodavala?!?!?!?!
    Šta da prodajem u finansijama, majke ti?!?!?!
    A još mu lepo u CV-u piše da nisam ništa radila u komercijali ili prodaji..nikada ništa...

    Meni pakao u glavi - setih se u zlo doba predavanja iz HR-a - na intervjuu nikad negativan odgovor! Šta sad?!?!?!

    Uzvratim ja pitanjem: Da li ozbiljno razmišljate da me zaposlite?
    Iznenadi njih pitanje, pa svo troje klimu glavom i gledaju me čudno.
    Iskoristim ja stratešku prednost pa kažem: Da odgovarim na Vaše pitanje - jesam, upravo sam vama prodala svoje znanje i sposobnosti.

    Čitavih 30 sekundi im je trebalo da se priberu - a od onda pa do sada stvarno imamo super odnos!

    BTW - dobila sam 3x bolji posao od onog zbog kog sam došla na razgovor!
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  8. #8

    Odgovor: Intervju

    Kako se obući za intervju za posao


    • Proverite da li kompanija ima određenu "politiku oblačenja". Uđite u firmu i osmotrite kako su obučeni zaposleni. Ukoliko možete, saznajte kakav je poslovni kod oblačenja u toj firmi. Ako firma nema striktno definisanu politiku oblačenja, prisetite se kako se oblače uspešni poslovni ljudi koji rade u toj ili njoj sličnim firmama, ili u istoj industriji.
    • Izbegavajte ekstravagantnu i upadljivu odeću i odeću sa upadljivim markama proizvođača. Niste na modnoj pisti i ne smete dopustiti da Vaš izgled privuče više pažnje od Vaših profesionalnih kvaliteta. Određena odstupanja u smislu ekstavagancije i slobodnijeg oblačenja su moguća ukoliko se to očekuje u Vašoj profesiji.
    • Obucite se u trendu - ali u poslovnom trendu. U redu je da pokažete da brinete o svojoj pojavi ali ne više nego što se to od Vas zahteva na intervjuu.
    • Nemojte oblačiti novu odeću koju još niste isprobali - ne znate kako se osećate u tome, kako Vam stoji, da li Vas žulja... Bitno je da se osećate prijatno i sigurno u toj odeći.
    • Vaše odelo mora biti besprekorno čisto i opeglano, a cipele izglancane. Izbegavajte materijale koji se lako gužvaju.
    • Torba koju nosite, kao i svi eventualni prateći materijali (rokovnik, olovke...) treba da odaju utisak poslovne osobe, da budu očuvani i čisti. Nemojte poneti preveliku torbu. Svi znaju da ste došli na intervju i da Vam nije potrebna mala kućna apoteka u torbi ili tri rokovnika... Obaveyno ponesite papirne maramice sa sobom za svaki slučaj.
    • Stavite ručni sat. Time dajete do znanja da ste osoba koja vodi računa o vremenu. Nemojte nositi sat ukoliko mislite da ćete doći u iskušenje da (možda i iz navike) gledate na sat tokom intervjua.
    • Izbegavajte jake parfeme, dezodoranse ili kolonjsku vodu.
    • Nemojte pušiti pre intervjua - neprijatan miris će se osetiti tokom razgovora.
    • Brinite o osnovnoj ličnoj higijeni - pranje kose i tuširanje pre intervjua, pranje zuba, neispucala koža ruku...
    • Proverite kako izgledate pre nego uđete u kompaniju. Proverite da li Vam je kosa u redu, da li Vam kravata stoji pravo... To će Vam dodati i malo samopouzdanja.



    Za muškarce:

    • Ako kompanija pripada više formalnoj industiji - delatnosti, poput bankarstva ili prava, nećete pogrešiti ako obučete sako i stavite kravatu. Odgovaraće klasično crno, sivo ili tamno plavo odelo, kravata odgovarajuće boje i crne cipele. Ukoliko nemate sako, obucite pantalone (ne farmerke) i košulju blagih - mirnih boja (jednostavan džemper preko košulje, ako Vam je hladno). Patike nisu primerene.
    • Ako znate da se u kompaniji ne očekuje toliko formalno oblačenje, poput sakoa, obucite udobne pantalone i košulju i obujte cipele. Pazite na slaganje boja.


    Za žene:

    • Ako kompanija pripada više formalnoj industiji - obucite klasičan komplet: sako sa pantalonama ili suknjom.
    • Ako znate da se u kompaniji ne očekuje toliko formalno oblačenje, obucite prikladne pantalone i košulju - bluzu blagih boja.
    • Ako nosite suknju, obavezno obucite tanke čarape boje kože. Suknja ne treba da bude ni previše dugačka ni previše kratka - najbolja je dužina negde oko kolena.
    • Ne dozvolite da Vam se uočava veš. Crni brushalter ispod bele bluze je pogrešna kombinacija kao i plitke pantalone ispod kojih Vam viri donji veš kad se nagnete.
    • Cipele treba da budu zatvorene, a štikla ne previše visoka.
    • Izbegavajte upadljivu šminku i nakit. Odstupanje od ovog pravila je moguće ukoliko se to očekuje u Vašoj profesiji.
    • Skratite nokte


    (infostud)
    Poruku je izmenio irnik, 20.05.2007 u 16:15
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  9. #9

    Odgovor: Intervju

    Ljudi moji kako mene NEERRRRVVIIIIRAAAA jedan detalj kod intervjua!!!!

    Kada god da stigneš (a podrazumeva se da je na vreme bez kašnjenja) obavezno ih čekaš, e to me izluđuje!!!!!

    E sad, to i jeste poenta da nas bace u afekt. Kada mi kasnimo neodgovorni smo, lenji, neozbiljni i sl. A kada oni kasne onda su prezauzeti, imaju posla, bave se ozbiljnijim stvarima, na sastanku su, i sl. U stvari "ladno" srču kaficu i glupiraju se sa kolegama, namerno nas puštajući da čekamo!

    Psihološki uticaj je da su kandidati u afektu, iznervirani, pod stresom, i da im je smanjena moć rasuđivanja i procenjivanja, te kao takvi su podložniji "pravim" odgovorima, odnosno iznošenju fakat stvari!! A i samim tim što nas ostavljaju da čekamo u kojekakvim bezličnim čekaonicama, hodnicima, ili hladnim kancelarijama vrše čistu "demonstracijiu sile", odnosno stavljaju nas na "naše mesto"!! "Ja trebam tebi a ne ti meni, ja sam glavni/a, šef, gazda i tvoja sudbina je u mojim rukama!!", igraju se malih Bogova!!

    BUDITE COOL, I DON'T PANIC!!!!!!
    DON'T PANIC

  10. #10

    Odgovor: Intervju

    Citat MuadDibb kaže: Pogledaj poruku

    Kada god da stigneš (a podrazumeva se da je na vreme bez kašnjenja) obavezno ih čekaš, e to me izluđuje!!!!!
    zato se meni svidja korektnost toga ovde u Americi obje strane shvacaju intervjue ozbiljno i nema tu mesta za kashnjenja ni nekakve isprike zbog "previshe posla".. bar iz mog iskustva
    moomoo meee jooouu

  11. #11

    Odgovor: Intervju

    Početkom godine sam bio na razgovoru za posao, dobio ga posle 5 min. Očekivao sam da me možda pozovu na drugi krug, pa onda da mi jave šta su odlučili. Posle su me zvali na još jedan razgovor, na kom su me davili sat i po vremena, verovatno da me moj budući pretpostavljeni bolje upozna.
    Sad sam u situaciji da ja treba da vodim intervjue i odlučujem. Zaista, ako onaj koji vodi intervju zaista poznaje poziciju o kojoj je reč i traženi profil, već posle par rečenica zna koga ima pred sobom, Ostatak intervjua je više kao čista kurtoazija, da ne bude da nije ozbiljno vođen.

  12. #12

    Odgovor: Intervju

    Budući da sam u početku svoje karijere dobivala posao samo tako, za jedan job se nisam bila pripremila prije kojih godinu i pol. Hoću reći, došla sam na intervju a da nisam ništa naučila o toj firmi. Kada su me pitali što znam o njima.. Ma nisam znala ništa. Dakako, nisam dobila posao. Što sam ja znala kaj mogu očekivati kada, dotad, o tome nisam razmišljala.

    Zato sam zasukala rukave kada sam išla na testiranje za ovaj svoj sadašnji posao i, blago rečeno, oduševila sam ih

    Što se tiče obleke, tu nemrem nikako pogriješiti jer ako obučem casual šos, cipelice i jednobojnu majicu - nisam pogriješila.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  13. #13

    Odgovor: Intervju

    Dosta sam čitala te savete stručnjaka. Važan je fizički izgled u smislu urednosti, ali ne pomaže ako nema znanja. Znanje ne pomaze, ako neki protivkandidat ima vezu. Kad sam primljena na ovaj posao, nisam imala vezu, sa mnom su primljene dve koleginice koje su imale vezu, dakle išle na sigurno, a ja sam kao treća odabrana na osnovu utiska na razgovoru. Čista istina, ovde me ne poznajete, ni ja vas da bih lagala, a u RL mi gotovo niko ne veruje.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  14. #14

    Odgovor: Intervju

    Nedelju dana sam se pripremala za intervju.
    Govor tela, jačina glasa, odgovori na pitanja...sve po šablonu.
    Juče odrađujem generalnu probu...obukla pantalone, sako...sve što sam pripremila za razgovor...
    Držim one papirčine u ruci, čitam naglas, ponavljam...skinem sako, guši me jbt...skinem i pantalone, guše me jbt...
    U jednom momentu se pogledam u ogledalo i vidim da sam gola. Ja sam sineee sve potrgala sa sebe.
    I sve bi to bilo super da sam aplicirala u HOOTERS ili tako nekoj sličnoj 'ustanovi'.
    A ja sva bitna idem na razgovor za posao u najjačoj banci u državi.
    Pola intervjua sam vukla kragnu od košulje, imala sam osećaj da mi je omča oko vrata.
    Ma, bila sam ista k'o Kurčubić

    Tako da...kad se pripremate za intervju vedžbajte u garderobi koju ćete obući taj dan. Nemo' posle čitam u novinama da je neka budala, nakon razgovora za posao, istrčala gola iz, šta znam, zavoda za proučavanje kulturnog razvitka
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •