Haled Hoseini (Khaled Hosseini)
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Haled Hoseini (Khaled Hosseini)




    Khaled Hosseini rođen je u Kabulu, Avganistan, 1965.
    Otac mu je bio diplomata i radio je u Ministarstvu spoljnih poslova Avganistana, dok mu je majka radila kao profesor Farsija i istorije u srednjoj skoli u Kabulu. Ministarstvo spoljnih poslova preseljava 1976. porodicu Hoseini u Pariz. 1980 bili su spremni za povratak u Kabul, ali do tad, Avganistan je već video udarac komunista i invaziju Sovjetske armije. Porodica je zatražila i dobila politički azil od Sjedinjenih država.

    U septembru 1980, sele se u San Hose, Kaliforniju. Hoseini završava srednju školu 1984. i upisuje Santa Clara University, gde 4 godine kasnije diplomira na odseku za biologiju. Nakon toga, upisuje studije medicine i diplomira 1993.

    Tokom stažiranja, u martu 2001, Hoseini započinje svoj prvi roman Lovac na zmajeve (The Kite Runner), koji je objavljen 2003. Do danas, knjiga je na svetskim top listama najprodavanijih knjiga. Objavljena je u 48 zemalja.

    Haled Hoseini je proglašen ambasadorom dobre volje za UNHCR 2006. godine.

    Njegov drugi roman, Hiljadu čudesnih sunaca (A Thousand Splendid Suns) objavljen je u maju 2007. Do sad je izašao u 40 zemalja.

    Haled Hoseini se bavi i pružanjem humanitarne pomoći u Avganistanu kroz svoju fondaciju The Khaled Hosseini Foundation. Glavna ideja ove fondacije inspirisana je putovanjem pisca u Avganistan 2007. sa pripadnicima UNHCR.

    Živi u severnoj Kaliforniji.

    izvor i više detalja: Khaled Hosseini | Biography
    prevod: Cecara
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #2

    Odgovor: Haled Hoseini (Khaled Hosseini)

    Mogla sam da kopiram ko je šta rekao o knjigama Haleda Hoseinija, da prepišem komentare sa korica.... ali to nije to. Mnogo smo spominjali ova dva dela na raznim temama. Većinom nam se svidjaju, ali smo retko kad nešto više o njima pisali.

    Evo ja ću prva. Prvo sam pročitala Lovca na zmajeve. Kupila sam knjigu i za dva dana je pročitala, nisam je ispuštala iz ruku. I pre čitanja čula sam komentare o njoj, ali svakako u moru novih knjiga nisam očekivala takvo iznenadjenje.

    Neko će reći, pa tužna prica, jedna od hiljadu. OK, tako je. Ali eto ovo je jedna koja je do mene došla. Ispričana tako jednostavo. Bez uvijanja. Bez pretencioznih izraza. Bez nekog preozbiljnog plana. Životna priča. Pomalo ljubavna. Vise tužna, ali sa srećnim krajem - koliko je to moguće.

    Hiljadu čudesnih sunaca je nesto drugo. Dugačija priča koja se ponavlja, imam utisak, vekovima. Nešto što je nama strano, a opet, ljudi tako žive od davnina. Ništa manje vredna priča o žrtvovanju, siromaštvu, ratu, deci, ljubavi.

    Moglo bi se reći da su ovo dve životne priče, jedna iz ugla muškarca, a druga iz ugla žene. Fascinantno je koliko pisac uspeva da se podjednako dobro stavi u obe uloge.

    I, dok iščekujemo novu knjigu ovog, po mom mišljenju, odličnog pisca, kakvi su vaši utisci o dosadasšnjim romanima Haleda Hoseinija? Koja vam se dopala više, i zašto? Koji deo knjige je na vas ostavio najjači utisak? Podelite to sa nama, možda nekog navedete da pročita odličan roman.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  3. #3

    Odgovor: Haled Hoseini (Khaled Hosseini)

    Pisali smo na mnogim temama o ovim knjigama i ne znam šta bih još rekla...

    ''Lovac na zmajeve'' - jedna priča koja je ispričana tako da niko ne može da ostane ravnodušan dok je čita...
    Tužna priča i ne mogu reći da ima srećan kraj, mada...zavisi iz kog ugla se gleda. Knjiga navodi na preispitivanje postupaka prema drugim ljudima, prijateljima, da li smo se o nekog ogrešili i možemo li to ispraviti... Jecala sam dok sam čitala knjigu...nisam je ispustila iz ruku... Potresno, možda je to reč koja najbolje opisuje ovo delo.
    Najupečatljiviji i jedan od najpotresnijih momenata u knjizi mi je bio ona scena sa narovima na njihovom proplanku kod starog drveta... Cela slika mi je u glavi svaki put kad pomislim na knjigu...

    ''Hiljadu čudesnih sunaca'' je sasvim druga priča...o ženama i njihovom položaju u Avganistanu, šerijatski zakoni koji još uvek vladaju... Jeste teška priča, jeste tužna i potresna, ali sam nekako znala da postoje takva društva i uređenja i da žene tamo žive drugačije...samim tim sam i drugačije doživela knjigu... Plakala sam...nad sudbinom obe žene i ovde je kraj kao i sama priča...srećan za nekog...
    U ovom romanu mi je bilo najteže čitati redove kamenovanja one žene na stadionu...strašno...onda sam čitala da su zaista njihovi zakoni takvi

    Romani su zaista ispričani lako, jednostavno, bez previše ukrašavanja, priča je takva i to je istina, koliko god surovo izgledalo...
    H. Hoseini je zaista neko koga preporučujem da svi pročitaju...

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •