Dječja zaljubljenost
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Dječja zaljubljenost

    Ljubav je vrlo kompleksno čuvstvo, kojem prethodi zaljubljivanje. Zaljubljenost proizlazi iz razvoja osjećaja privrženosti, prijateljstava, simpatija, pa se i teško može diferencirati od ovih pojmova. To je vjerojatan razlog zbog kojeg je ova tematika vrlo malo opisana u dostupnoj literaturi.

    Autori Joško Sindik, Zvjezdana Veselinović i Minja Jeić (2005), proveli su istraživanje s temeljnim ciljem utvrđivanja nekih karakteristika dječjih ljubavi u predškolskoj dobi djece. Ispitano je 172 ispitanika u 3 dječja vrtića, 2 u Zagrebu i jedan u Zaprešiću, a prikupljeni su podaci o spolu i dobi djece, te procijenjene različite karakteristike djece u koju se djeca zaljubljuju (objekti zaljubljenosti). Na pitanja Upitnika o dječjim ljubavima usmeno su odgovarala djeca. U obradi rezultata, utvrđene su povezanosti različitih karakteristika, razlike između djece koja jesu ili nisu aktualno zaljubljena, te između manjeg (Zaprešić) i većeg grada (Zagreb). Rezultati su podržali veći dio postavljenih hipoteza.

    Dvije trećine ispitane djece predškolske dobi izražavaju afektivnu privrženost prema vršnjacima u smislu 'zaljubljivanja'. Djeca se značajno češće zaljubljuju u djecu koja su također polaznici vrtića, te u djecu s kojom dijete dijeli članstvo u odgojnoj grupi. Zaljubljenost je u pravilu značajno povezana sa sposobnosti 'igranja' s drugima, fizičkom privlačnošću, iskazivanjem socijalno poželjnih ponašanja i posjedovanjem socijalnih vještina. Također, podržana je hipoteza o značajnoj povezanosti zaljubljenosti u neki 'objekt ljubavi' i njegovog dugotrajnijeg pohađanja dječjeg vrtića, redovitosti pohađanja vrtića, posjedovanja braće i/ili sestara. Utvrđeno je da 'objekti zaljubljenosti' pretežito minimalno posjeduju neurotske simptome. Prihvaćene su i hipoteze o većoj sposobnosti prepoznavanja sebe kao objekta nečije zaljubljenosti kod djece koja su zaljubljena, kao i o postojanju istovremenog pozitivnog afektivnog odnosa prema drugim, manje važnim objektima zaljubljenosti. Nije potvrđena hipoteza da se o zaljubljenosti statistički značajno češće izražavaju djeca iz većeg grada, nego manjeg. Također, ni spol ni dob nisu pokazali povezanost s zaljubljivanjem. Nije potvrđena hipoteza o navođenju podjednakog broja 'homoseksualnih' i 'heteroseksualnih' ljubavi, zbog čega ima razloga vjerovanju da zaljubljenost, barem dijelom, i u predškolskoj dobi ima drugačije karakteristike od prijateljstva. Kod djece zaljubljivanje nije direktno povezano s prošlim iskustvima. Hipoteza o nepostojanju ljubomore kod predškolske djece je odbačena, čak je utvrđeno da su i predškolska djeca statistički značajno ljubomorna. Vjerojatno je da je zaljubljivanje predškolske djece drugačije nego zaljubljivanje kod odraslih, barem po procjenjivanim karakteristikama.

    Konačno, uzimajući u obzir navedeno, ali i prava djece, njihove psihosomatske mogućnosti, što bi se moglo savjetovati odgojiteljima i roditeljima?

    Pustite djecu da sami odabiru svoje prijatelje i objekte zaljubljenosti. Odobravajte njihove simpatije i ne rukovodite se vlastitim preferencijama.

    Shvaćajte njihove izbore ozbiljno, da se dijete ne osjeti posramljeno.

    Imajte na umu da je važno da dijete zadrži povjerenje u vas, kad želi razgovarati o svojim prijateljima i "ljubavima".

    Ako djetetov prijatelj ili objekt ljubavi nepoželjno djeluje na njega (destruktivno ili ga "iskorištava"), pokušajte ga usmjeriti tumačenjem razloga nepoželjnosti neke aktivnosti, a ne "diskreditacijom" njega samog ili njegovog prijatelja, te sugeriranjem drugih izbora (npr. "dogovori se oko korištenja igračaka").

    "Nemoj se igrati s njim" - neka bude jedan od vaših posljednjih izbora.

    Nemojte se previše oduševljavati povremenim pozitivnim efektima činjenice da u nekim zemljama već predškolcima određuju tko će biti njihov bračni partner.

    izvor: RODA
    Mogu sada ja reći da je meni tako slatko kada moja malena dođe doma iz vrtića i prišapne mi: ''Mama, ja sam se zaljubila.'' Jer to meni znači mnogo jer mi pokazuje da ima u mene povjerenja tako nešto da veli. Znači da zna da ju ja neću zezati i da ću sa velikom pažnjom poslušati sve detalje koje je ona meni spremna dati.

    Tada dolazi na red: tko, pa kako, jel' i on u tebe, kako znaš, držite li se za rukice...



    Ljudi moji, ja vama ne mogu opisati kako ja cvijetam kada nju gledam kako sramežljivo priča o svemu tome. Sramežljiva ali puna ponosa. I da, ja ju podržavam jer znam da su dječje zaljubljenosti dio odrastanja.

    I sada moram da velim da ovaj put se nije zaljubila u dečka iz vrtića već u svojeg stričeka u vrtiću (aha, nema tetu već ima mladog stričeka). Iako je mama rekla da, budući da nosi naušnicu, da je peder. Hahahahahaha, shvaćate šalu, ne?

    Pričaju li Vama Vaša djeca štogod?

    Kako Vi reagirate i kakve 'savjete dajete'?
    Poruku je izmenio little fairy, 19.10.2009 u 09:52
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  2. #2

    Odgovor: Dječja zaljubljenost

    Kod nas je jos uvek rano da o necemu ovakvom pricamo, jer sin ima tek 4 godine. Ali ne mogu vam opisati kad je jednog dana dosao iz vrtica i sav ozbiljan saopstio mi :

    - Mama ja imam tri devojke, a ti mi moras dati pare da im kupim po jedan karmin i ogledalce da budu lepe


    Meni je bilo neverovatno zanimljivo da pricam s njim o tome ( i da se pravim ozbiljna) a on pravi se vazan.


  3. #3

    Odgovor: Dječja zaljubljenost

    Moj sin je baš smešan po tom pitanju..to zaljubljivanje je krenulo u zabavištu..tada je to bila drugarica iz grupe i ta ljubav trajala je samo tu jednu sezonu..ali ljubav je bila velika, sa sve ozbiljnim ljubavnim pismima, posle kojih danima nisam mogla doći sebi..tu se spominjalo i rađanje dece....posle čega je devojčicina mama dolazila da razgovara sa mnom, da Bože moj deca ne naprave neku glupost....da, sa šest godina..

    Posle je od prvog razreda, do prošle godine, bio zaljubljen u jednu istu devojčicu, mada su ga po njegovoj priči, muvale mnoge..i to starije..
    Godinama sam bila primorana da odgovaram na kojekakva seksualna pitanja i to do u detalje..tražio je odgovore, dobio ih je..odgovarala sam dosta direktno..

    Ove godine ga cure ni malo ne zanimaju, mada vidim da ga pubertet dobrano drma..samo mu je fudbal u glavi..a ja baš očekivala suprotno..
    No, tako ti je to sa decom, očekujte neočekivano..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  4. #4

    Odgovor: Dječja zaljubljenost

    Moja malena je pak prešla na novog dečka u skupini.. Sada je zaljubljena u Luku Z. U tom vrtiću je pravi raspašoj. Tu je 'bio' svak sa svakim. Hahahaha, neka se zezaju, neka se igraju - baš su mi slatki.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  5. #5

    Odgovor: Dječja zaljubljenost

    Danas dolaze dečaci iz škole i Stefan sav srećan maše sa papirićem u obliku srca...

    -Mama, mama!!!! Vidi, Teodorica me i dalje voli!!!

    Znači, celo leto je razmišljao šta ako ga zaboravi devojčica iz razreda i prestane da ga voli... Kakve je slatke muke imao...i objašnjavao jednoj devojčici na Zlatiboru da on ne može da se zaljubi u nju jer ima devojku u Novom Sadu...

    Naučnik, kao i uvek, svoju ljubav je utemeljio (i ne menja već treću godinu) prema devojčici iz komšiluka, tako da bio raspust ili ne, vidi je svaki dan a i ona je rekla da joj se baš sviđaju dečaci koji nose naočare...ehhh...mamini momci...

  6. #6

    Odgovor: Dječja zaljubljenost

    Leontina je devojcica koja ima svu paznju (a i ljubav, tako kaze on)
    Kad smo pisali pozivnice za rodjendan, prvo njoj - morali smo
    Juce je krenuo u vrtic i kaze kako ga dira jedna devojcica, a ja ga zezam, dali je to nova devojka.
    - Ma ne mama, ja ne mogu nju da volim. Ona se bije i svadja ko musko. Sem toga znas da imam devojku - Leontinu volim !

    Sto rece Sokica utemeljio ljubav.


  7. #7

    Odgovor: Dječja zaljubljenost

    Jedan biser od mog zaljubljenog sinka...
    Sinoć, nakon rođusa, moj Stefan dolazi sav srećan i kaže:

    -Mama, Teodora je moja cura... siguran sam u to
    -Stvarno, jesi li je pitao da ti bude cura?
    -Ma ne... pipkao sam je, a ona se smejala... i nije me tukla...
    -Iju! Sine! Kako to misliš, pipao si je?!?
    -Pa isto kao što tebe pipa tata...

    E...sada... nije mi dobro...

  8. #8

    Odgovor: Dječja zaljubljenost

    Danas

    - Mamaaaa Leontina me voli!
    - Kako znas?
    - Uvek kad joj nesto pricam, ona se smeje!



  9. #9

    Odgovor: Dječja zaljubljenost

    Danas, moj Stefan odmah sa vrata:

    -Mama, ja sam danas najsrećniji dečak na svetu!
    -Lepo. A zašto, ako smem znati?
    -Učiteljica je pravila novi raspored sedenja i Teodorica sedi pored mene
    -Ohohoo...pa, lepo...samo hoćeš li ti sada paziti šta učiteljica govori ili ćeš gledati u Teodoricu?
    -Joj mama...pa ti ništa ne razumeš... Ja sam srećan samo zbog toga jer mi je sad bliža...a i mogu nekad da je pipnem ili nešto šapnem, ako hoću... ali, naravno da ću slušati učiteljicu...

  10. #10

    Odgovor: Dječja zaljubljenost

    Citat Sokica kaže: Pogledaj poruku
    Jedan biser od mog zaljubljenog sinka...
    Sinoć, nakon rođusa, moj Stefan dolazi sav srećan i kaže:

    -Mama, Teodora je moja cura... siguran sam u to
    -Stvarno, jesi li je pitao da ti bude cura?
    -Ma ne... pipkao sam je, a ona se smejala... i nije me tukla...
    -Iju! Sine! Kako to misliš, pipao si je?!?
    -Pa isto kao što tebe pipa tata...

    E...sada... nije mi dobro...
    Decija seksualnost nije nenormalna pojava, i to spada u razvojnu fazu.....treba ih samo 'drzati na oku'. Imala sam i ja slican shok, msm. jos drasticniji. Zateknemo bratovu malecku i sina kako se ljubakaju ispod stola. Na pitanje sta to rade, frajlica odgovara da se igraju 'tetke i teche'. Vise ih nismo ostavljali nasamo. Njoj je teca bio 'zanimljiv' i mene je zachikivala da ga poljubim. No, posle ih je to proslo, a mi smo odahnuli. Lm, mali djetic se prvi put zaljubio u zabavistu, kada ga je Tamara zagrlila. Tu noc sam morala da spavam kod njega, a jadnicak je zaspao pred zoru.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •